קבוצת Aix

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קבוצת Aix
Aix Group logo
מדינה צרפת וישראל
התאגדות ארגון לא ממשלתי
שנת ההקמה 2002
מייסדים פרופ' ג'ילברט בן חיון, סאיב במיה, פרופ' אריה ארנון
מיקום המטה אוניברסיטת אקס-מרסיי, ישראל, הרשות הפלסטינית

קבוצת Aix היא קבוצת עבודה ישראלית-פלסטינית אשר מטרתה לחבר ולהפיץ ניירות עמדה, כדי להציע תרחישים כלכליים ולגבש המלצות כלכליות שיקדמו תוצאות רצויות לשני הלאומים. הקבוצה מורכבת מכלכלנים מומחים, אקדמאים, אנשי ממשל בהווה ובעבר, ואנשי המגזר הפרטי, פלסטינים, ישראלים וכן מומחים בינלאומיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת Aix נוסדה בשנת 2002, בחסות אוניברסיטת פול סזאןצרפתית: Université Paul Cézanne Aix-Marseille III) בצרפת, בתיאום עם מרכז פרס לשלום בישראל ומרכז DATA ללימוד ומחקר ברשות הפלסטינית. ראש הקבוצה בצד הישראלי הוא פרופסור אריה ארנון מאוניברסיטת בן-גוריון, עמיתו בצד הפלסטיני הוא סאיב במיה, לשעבר סגן שר הכלכלה הלאומית ברשות הפלסטינית.

ועדת ההיגוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודת הארגון מנוהלת על ידי ועדת היגוי דרך NGO הצרפתי. הוועדה מורכבת מכלכלנים, אקדמאים ומומחים ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים בארגונים כלכליים שונים המחפשים לזהות תרחישים כלכליים אופטימליים ולספק המלצות שייטיבו עם שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני.

ועדת ההיגוי כוללת את

  • פרופ' זילבר בן חיון- (יושב ראש הקבוצה, החוג לכלכלה, אוניברסיטת פול סזאן- איקס מרסיי)
  • סאיב במיה- (ראש צוות המחקר הפלסטיני, לשעבר סגן שר הכלכלה ברשות הפלסטינית והמתאם הרשמי מהצד הפלסטיני)
  • פרופ' אריה ארנון- (ראש צוות המחקר הישראלי המחלקה לכלכלה אוניברסיטת בן-גוריון בנגב והמתאם של הקבוצה בצד הישראלי).
  • ד"ר רון פונדק
  • ד"ר סמיר חזבון

Aix כקבוצת מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת Aix החלה את פעולתה בחודש יולי 2002, בעקבות סמינר שהתקיים באקס אן פרובנס, ומכאן שמה. מטרת הסמינר הייתה לכנס תחת קורת גג אחת את העמדות הישראליות והפלסטיניות בשאלות כלכליות הנוגעות להסדרי הקבע העתידיים בין שני הצדדים, וליצור פורום משותף לניתוח תרחישים והצעות שונות.

גישת ה"הנדסה לאחור"[עריכת קוד מקור | עריכה]

"בשנת 2003, הגיעה קבוצת Aix למסקנה שאחת הטעויות שנעשו והתקבעו על ידי שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, הייתה ביסוס תהליך השלום על 'הדרגתיות', בעוד שהדרך הנכונה להתקדם הייתה לאמץ גישה של 'הנדסה לאחור'. בגישה של הנדסה לאחור, הצדדים מסכימים תחילה לאן הם מעוניינים להגיע, כלומר מהם קווי המתאר להסדר הקבע, ורק לאחר מכן מחליטים אילו שלבים ותהליכים יהיו מיטביים להשגת היעד. הדרגתיות, לעומת זאת, היא גישה מצטברת, הדוגלת בהתקדמות של שלב אחד (ונושא אחד) בכל פעם, ללא כל הסכם וללא כל התייחסות, גם לא מועטה, לתוצאה הסופית. גישה זו אינה נכונה, בייחוד לאור חוסר האיזון בכוחות בין שני הצדדים, ופעם אחר פעם תרמה לכישלון. בעקבות זאת, ותוך הצמדות לגישת 'הנדסה לאחור', יצאה קבוצת Aix במסמך עמדות פלסטיני ישראלי המשותף הראשון שלה, שכותרתו "מפת הדרכים הכלכלית" (2004). במקום לסייע בשלב שלישי של מפת הדרכים לשלום שהציע הקוורטט, מציעה הקבוצה להשתמש בשלב זה כנקודת מוצא קונספטואלית לסדרה של מודלים לקשרים כלכליים בין ישראל ופלסטין[1]." מתוך הספר:"היבטים כלכליים של הסכם קבע בין שתי מדינות ישראל ופלסטין".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ." מתוך הספר:"היבטים כלכליים של הסכם קבע בין שתי מדינות ישראל ופלסטין".