קונדום נשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה. (30 באפריל 2024)
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה. (30 באפריל 2024)
קונדום נשי

קונדום נשי מוכנס לתוך הנרתיק לפני קיום יחסי מין והוא אחד מהאמצעים למניעת היריון היעילים ביותר מפני הידבקות במחלות מין כמו איידס. הוא גם יכול למנוע היריון: הקונדום הנשי שואף להבטיח יעילות דומה, ואף גבוהה מזו של הקונדום הגברי.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקונדום הנשי זהה באורכו לקונדום הגברי, אך הוא רחב יותר וגם נראה גדול יותר. הסיבה לכך היא התאמתו למבנה האנטומי של האישה: הקונדום נועד לרפד את הנרתיק מבפנים, ואמור לבצע תפקיד זה גם בעת התרחבות הנרתיק בזמן קיום יחסי מין. המבנה הייחודי של הקונדום אינו יוצר לחץ על הפין (דבר שכן עשוי להופיע בעת שימוש בקונדום הגברי). בחלקו הפנימי של הקונדום הנשי (בקצה הסגור) ישנה טבעת גמישה המסייעת בעת החדרתו של הקונדום לנרתיק ואמורה להבטיח את מיקומו בנרתיק בעת קיום יחסי מין. בחלקו התחתון (הקצה הפתוח) ישנה טבעת נוספת שמיועדת להישאר מחוץ לנרתיק ולכסות את שפתי הפות, ובכך למנוע את הכנסת הקונדום לנרתיק בעת היחסים ולהגן גם על שטחו החיצוני של הפות. בטיחותו ויעילותו של קונדום נשי מקבילות פחות או יותר לאלה של הדגם הגברי.

גרסאות וחומרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרסה הראשונה של הקונדום הנשי הומצאה בסוף המאה ה-20, בארצות הברית, הקונדום היה עשוי מפוליאוריתן, החומר הזה השמיע קולות ציוץ בעת שימוש. המחיר של כל קונדום היה גבוה יחסית, והשימוש בו לא היה פרקטי. ב-2009 הוא הוחלף על ידי הגרסה השנייה של הקונדום הנשי (FC2) שעשוי מגומי שנקרא ניטריל שהוא גם יעיל ובטוח לשימוש, המחיר שלו נמוך יותר מאשר הגרסה הראשונה. ה-FC2 מיוצר על ידי החברה לבריאות האישה (The Female Health Company), הגרסה הזאת אושרה לשימוש על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO). הוא נמכר תחת כל מיני שמות כמו "Reality", "Femidom Dominique", "Femy", "Myfemy", "Protectiv and Care".

יתרונות וחסרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יתרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הגנה – השימוש בו הוא בעל אחוזי הגנה גבוהים הן מפני מחלות מין והן מפני הריון בלתי רצוי ועומד על כ-95%. מונע הריונות ב־88%-97% מהמקרים.
 • שליטה של האישה על השימוש באמצעי המניעה – בקרב זוגות רבים, הגברים לא נהנים להלביש את הקונדום ונמנעים מהשימוש בו, שוכחים אותו או משתמשים בו לא נכון, דבר העלול להביא לכניסה להריון ולהדבקה במחלות מין. אך השימוש בקונדום הנשי מעביר את ה”שליטה” באמצעי המניעה מהגבר לאישה, ובכך מספק לנשים אפשרות לוודא שאכן מתבצע שימוש באמצעי מניעה בצורה ולהגן על עצמן מפני כניסה להיריון והידבקות במחלות מין.
 • ספונטניות וגמישות – מכיוון שניתן להשתמש בקונדום הנשי עד 8 שעות לפני תחילת האקט המיני, הוא מספק ספונטניות רבה יותר במהלך קיום יחסי המין. קיימים מקרים בהם הפסקת האקט לצורך לבישת הקונדום גורמת לנשים לצאת מריכוז ומקשה עליהן להגיע לאורגזמה, ובמקרים אחרים לגברים לאבד חלק מהזקפה ולמנוע מהם לקיים את המשגל בצורה טובה, ובמקרים אלה מומלץ לנסות את הקונדום הנשי.
 • ניתן לשימוש בזקפה חלקית – אצל חלק מהגברים, ובעיקר בגברים המבוגרים זקפה חלקית אינה מאפשרת להם להלביש את הקונדום בצורה טובה. במקרים אלה, שימוש בקונדום הנשי אשר אינו דורש זקפה מלאה יכול לעזור. קונדום נשי נותר במקומו גם אם הגבר מאבד את זקפתו, דבר המסייע לשמור על המשכיות האקט המיני, ללא צורך בהחלפת קונדום וכדומה.
 • הנאה – העלאת ההנאה עקב המגע בין הטבעת החיצונית של הקונדום בדגדגן או פין.
 • תחושה טבעית – הוא מתחמם בעת האקט המיני ובשל כך יוצר תחושה טבעית יותר, לעומת קונדום רגיל.
 • רמות ההורמונים הטבעיות – בגוף האישה לא מושפעות.
 • נגישות – קל לשימוש ואינו דורש בדיקה רפואית.
 • אלרגיה ללטקס – אלרגיה ללטקס יכולה להתרחש כתוצאה מחשיפה במגע לחלבוני הגומי הטבעי[1]. לכן, אנשים עם רגישות ללטקס עללים לחוות תסמינים מאוד לא נעימים כאשר הם נחשפים לקונדומי לטקס, כולל תחושת צריבה בכל אזור בעור הנחשף למגע, הופעה פתאומית של פריחה או כוורות, גירוד, שלפוחיות ובמספר מקרים חמורים מאוד אף אנפילקיס, העלול להוביל למוות[2][3]. השימוש בקונדום נשי לא מעלה גירוי (אלרגיה ללטקס יכולה להתרחש כתוצאה מחשיפה במגע לחלבוני הגומי הטבעי)[1].

חסרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הגנה – אינו מספק הגנה ב-2%-12% מהמקרים, לעומת קונדום גברי.
 • מחיר גבוה וזמינות נמוכה – לעומת הקונדום הגברי אשר עולה מספר שקלים, הקונדום הנשי יקר יותר.
 • הנאה מופחתת לאישה – החומרים מהם בנוי הקונדום הנשי עבים יותר, ולכן נשים רבות מתלוננות על תחושה מופחתת ופגיעה בהנאה במהלך השימוש בהם.
 • רגישות – הטבעת החיצונית והטבעת הפנימית יכולות לגרום לגירוי ורגישות בנרתיק ובפין בהתאמה כתוצאה מחיכוך.

הוראות שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

1.בעת החדרת הקונדום לנרתיק, יש לאחוז בטבעת הנמצאת בתוך הקונדום, ולהכניסה לעומק הנרתיק, עד היצמדותה לצוואר הרחם (האישה אמורה להרגיש שהטבעת גולשת פנימה). אם הטבעת מונחת במקום הנכון – האישה לא תרגיש בה. טבעת שאינה מונחת במקומה עשויה לגרום לאישה כאב בצוואר הרחם והגבר עשוי להרגיש אותה בזמן היחסים.

2.בעת הכנסת הקונדום הנשי, הטבעת הנמצאת בחלקו התחתון תישאר מחוץ לנרתיק, ותכסה את שפתי הפות (2–3 ס"מ מהקצה הפתוח של הקונדום נשארים מחוץ לנרתיק).

3.בפעמים הראשונות לשימוש, יש לכוון את הפין לתוך פתח הקונדום וזאת על מנת שלא יכנס בטעות ברווח שבין דופן הקונדום לדופן הנרתיק.

4.בניגוד להוראות השימוש בקונדום הגברי- אין חובה להוציא את איבר המין מיד עם תום היחסים. בעת הוצאת הקונדום יש לסובב את הטבעת החיצונית (כדי למנוע דליפת זרע) ולמשוך את הקונדום בעדינות[4].

שימוש בישראל ובעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכירות הקונדום הנשי הן נמוכות במדינות מפותחות, אף על פי שמדינות מתפתחות משתמשות בהן יותר ויותר. סיבות אפשריות למכירות גרועות הן שהכנסת הקונדום הנשי היא מיומנות שיש ללמוד, והוא יכול להיות יקר פי 2–3 ביחס לקונדום הגברי. בנוסף, אנשים דיווחו על קול שנגרם מהקונדום במהלך היחס המיני ועל כך שהטבעת החיצונית נשארת מחוץ לנרתיק.חשוב לציין שדווקא השארות הטבעת החיצונית מחוץ לנרתיק יכול להגן על האשה בצורה יעילה יותר ממחלות המועברות במגע מיני בהשוואה לקונדום הגברי. בעבר הקונדום שווק בישראל בשם ."LA LUNA" . כיום לא ניתן להשיגו בבתי-המרקחת וברשתות הפארם.

מודעות ונגישות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחרונה, מספר יוזמות בוצעו על ידי ארגונים בינלאומיים בין ממשלתיים כדי להרחיב את הנגישות לקונדום הנשי. בשנת 2012, ועדת האו"ם למוצרי הצלת חיים לנשים ולילדים אישרה את הקונדומים הנשיים כאחד מ-13 מוצרי הצלת החיים שלה, מזרזת את המאמצים הבין-ארגוניים להתגבר על כמה מחסומים שמעכבים נשים במדינות מתפתחות מלהשיג את התוצר.

המחיר היה אחד המכשולים העיקריים בהרחבת הגישה לקונדומים אלו ברמה בינלאומית. העלות בממוצע נעה בין $ 2-4, בהתאם לגורמי השוק המקומי. בפסגת תכנון המשפחה לשנת 2012 בלונדון (The 2012 Family Planning Summit), התחייבה חברת בריאות האישה (The Female Health Company) להגדיל את הגישה לקונדום הנשי של "FC2" עבור המדינות העניות ביותר בעולם, והודיעה על הסדר תמחור פרוספקטיבי המבוסס על רכישות מצטברות ו-5% סחורות חינם על בסיס רכישות של השנה הקודמת, יחד עם הסכם רב שנתי לספק 14 מיליון דולר הכשרה והדרכה על ידי חברת בריאות האישה במשך שש השנים הבאות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Boston Women's Health Book Collective (2005-04-19). Our Bodies, Ourselves : A New Edition for a New Era. New York, NY: Touchstone

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קונדום נשי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 אלרגיה ללטקס (גומי טבעי), באתר oldsite.osh.org.il
 2. ^ קונדומים לאלרגיים ללטקס, באתר www.std-clinic.co.il
 3. ^ אלרגיה ללטקס (הקישור אינו פעיל)
 4. ^ מאמרים ב, באתר www.ladaat.org.il (ארכיון)