קוצ'ין (תרנגול)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קוצ'ין
תרנגול קוצ'ין
מיון
משפחה פסיוניים
מין תרנגול בנקיבה
שם מדעי Gallus gallus

תרנגול קוצ'ין הוא גזע של תרנגול מבוית הקרוי על שם העיר קוצ'ין (כיום קוצ'י) אשר במדינת קרלה בהודו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורותיו של הגזע אינם ברורים. לראשונה הגיע למערב מסין באמצע המאה ה-19 וכונה בשם תרנגול שנגחאי. העופות הראשונים שהגיעו לבריטניה ולאמריקה היו לרוב בעלי ניצוי חלקי ברגליים או בעלי רגליים נקיות. גם המראה הכללי היה מנופח פחות מהנוכחי. לאחר הגיעו לארצות הברית עבר תהליך השבחה עם תרנגולים יותר מנוצים עד הגיעו לקוצ'ין במראהו הנוכחי.

עם הגיעו לארצות המערב גרם בתחילת המאה ה-20 למה שכונה "שגעון התרנגולים", משום שנחשב בטעות לבעל משקל רב ובשל שמועה על כך שתרנגולות קוצ'ין מסוגלות להטיל מספר ביצים ביום. בהמשך התגלה שתרנגולת קוצ'ין מטילה דווקא פחות מהממוצע ושזמן רב חולף בטרם התרנגול מגיע למשקלו הסופי. למרות זאת העלה הגזע את המודעות לתערוכות התרנגולים, ונותר אחד מ"כוכבי" תערוכות אלו.

מאפיינים פיזיים ומראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגזע הוא אחד מהגדולים בעולם התרנגולים, הזכר שוקל כ-5.5 ק"ג ומשקל הנקבה מגיע ל-3.9 ק"ג. הכרבולת בינונית, בעלת חמישה זיזים בולטים במיוחד, כאשר הזיז המרכזי הוא גם הגבוה מביניהם. המקור צהוב עם גוון שחור. הרגליים צהובות. צבע הביצה חום עד חום בהיר. לעוף זה קיימת גרסת בנטם מוקטנת, שממדיה כחמישית מממדי הגזע המקורי.

מאפייני הטלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי גודלו המרשים של תרנגול הקוצ'ין, יכולות ההטלה של הנקבות לא מרשימות במיוחד. הן מסוגלות להטיל 180-220 ביצים בשנה כאשר כל ביצה שוקלת 60 גרם בממוצע. נוסף על כך התרנגול מתקשה להטיל בחורף ויכולת ההטלה בחורף במקרה שלו היא פחות מחצי מאשר הממוצע.

מזג[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרנגול הקוצ'ין נחשב לבעל אופי נח לגידול, אינו דורש שטח מחיה נרחב שכן תנועותיו מגושמות, ואין הוא מתעופף. גדר של 2 מטרים מספקת על מנת לתחום אותו. הגזע אינו רגיש לאקלים קיצוני והתרנגולת מטילה גם לאורך החורף. כמו כן היא נחשבת לדוגרת טובה ויכולה להיות אומנת לעופות אחרים.

משקלים ממוצעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוצ'ין בגרסתו הרגילה
זכר 5.5 ק"ג
נקבה 3.9 ק"ג
פרגית 3.2 ק"ג
קוצ'ין בגרסת בנטם
זכר 680 גרם
נקבה 570 גרם

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קוצ'ין בוויקישיתוף