קטפולטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קטפולטה מבוססת מתח
ערימת אבני קלע במבצר ארסוף

קַטַפּוּלְטָה (יוונית: καταπέλτης; "קטה"- כלפי מטה, ו- "פולטוס"- נשק מגן) היא כלי מצור עתיק ששימש להעפת סלעים למרחקים גדולים על חומות מבצר או עיר.

לרוב, הקטפולטות היו נבנות באתר המצור, והצבא סחב עמו רק יחידות בודדות שלהן מכיוון שחומרי הגלם לבנייתם - עצים - היו שכיחים מאוד.

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לסווג את הקטפולטות על פי העיקרון הפיזיקלי (בליסטיקה) שעומד מאחורי הדרך לאגירת ושחרור האנרגיה על מנת להעיף את הקליע.

הקטפולטות הראשונות היו קטפולטות שהתבססו על מתח, וכללו מספר סוגים.

  1. בליסטרה: רובה קשת גדול. השם בליסטרה מקורו מהמילה היוונית Ballistes שפירושה "לזרוק". נחשבת להמצאה יוונית ששונתה מאוחר יותר על ידי הרומאים. הבליסטרה הייתה הסוג הראשון של קטפולטה ויועדה לירות חץ גדול או מספר חצים קטנים בדיוק רב והיה לה כוח מועט יחסית לעומת המנגונל והטרבושה.
  2. מנגונל: רבים מבחינים בכלי זה כשם נרדף ל-"קטפולטה". השם מנגונל מקורו במילה הלטינית "Manganon", שפירושה "מנוע  של מלחמה". הומצאה על ידי הרומאים בתקופת 400 לפני הספירה. המנגונל הייתה בנויה מזרוע ארוכה שבסופה לולאה או דלי שהכילו קליעים. היא הייתה חזקה יותר מהבליסטרה והקליעים נזרקו עד ל-400 מטר בקרוב.
  3. טרבושה: היא פותחה על ידי הסינים, כ–300 שנה לפני הספירה. הובאה לאירופה בסביבות 500 שנה לספירה. החזקה מבין סוגי הקטפולטות ויועדה לזריקת סלעים וקליעים ונעשה בה שימוש בעיקר להרס חומות ערים וטירות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


P military.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמצעי לחימה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.