קטפולטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קטפולטה מבוססת מתח
ערימת אבני קלע במבצר ארסוף

קטפולטה היא כלי מצור עתיק ששימש להעפת סלעים למרחקים גדולים על חומות מבצר או עיר. פירוש השם "קטפולטה" מורכב מצירוף המילים היוונית "קטה"- כלפי מטה, ו- "פולטוס"- נשק מגן.

לרוב, הקטפולטות היו נבנות באתר המצור, והצבא סחב עמו רק יחידות בודדות שלהן מכיוון שחומרי הגלם לבנייתם - עצים - היו שכיחים מאוד.

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לסווג את הקטפולטות על פי העיקרון הפיזיקלי (בליסטיקה) שעומד מאחורי הדרך לאגירת ושחרור האנרגיה על מנת להעיף את הקליע.

הקטפולטות הראשונות היו קטפולטות שהתבססו על מתח, וכללו שלושה סוגים.

1. הבליסטרה הינה רובה קשת גדול. המילה בליסטרה מגיעה מהמילה היוונית Ballistes שפירושה "לזרוק". היא נחשבת להמצאה יוונית ששונתה מאוחר יותר על ידי הרומאים. הבליסטרה הייתה הסוג הראשון של קטפולטה.

היא יועדה לירות חץ גדול או מספר חצים קטנים בדיוק רב והיה לה כוח מועט יחסית לעומת המנגונל והטרבושה.

2. המנגונל היא מה שרבים חושבים על כשהם מדמיינים קטפולטה. המילה מנגונל מגיעה מהמילה הלטינית "Manganon" שפירושה "מנוע  של מלחמה". היא הומצאה על ידי הרומאים ב - 400 לפני הספירה.

המנגונל הייתה בנויה מזרועה ארוכה שבסופה לולאה או דלי ולתוכם הוכנסו קליעים. היא הייתה חזקה יותר מהבליסטה והקליעים נזרקו עד ל-400 מטר בקרוב.

3. הטרבושה הינה החזקה מבין שלושת סוגי הקטפולטות. היא נוצרה על ידי הסינים, כ – 300 שנה לפני ספירת הנוצרים והובאה לאירופה בסביבות 500 שנה לספירת הנוצרים.

היא יועדה לזריקת סלעים וקליעים ונעשה בה שימוש בעיקר להרס חומות ערים וטירות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


כלי מצור

קטפולטהבליסטרהטרבושהאיל ניגוחמגדל מצורחתול

P military.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמצעי לחימה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.