קיף קרוקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קיף קרוקר
Lieutenant Kif Kroker.png
הופעה ראשונה Love's Labours Lost in Space
דיבוב מוריס למארץ'
מידע
גיל לא ידוע
גזע דו-חי
מקצוע לוטננט רביעי על ספינת החלל נִימְבּוּס ועוזרו של זאפ בראניגן

לוטננט קיף קרוקר (באנגלית: Kif Kroker) הוא דמות בדיונית בסדרת האנימציה פיוצ'רמה.

קיף הוא עוזרו האישי של קפטן זאפ בראניגן והלוטננט הרביעי על ספינת החלל נִימְבּוּס של "אהבל" (ארגון הדמוקרטיה מסביב ליקום - התחליף הגלקטי לאו"ם ). תסכולו מהיהירות ואי הכשירות הכללית של בראניגן בעונה 1 הובילה אותו להיות מנוכר, אדיש וציני, אך אישיותו השתנתה מאוד בעונות המאוחרות יותר. זאפ חושב שקיף הוא איש סודו וחברו הטוב, על אף שקיף רואה אותו כאידיוט מוחלט וחסר תועלת.

פיזיולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקיף שלוש פטמות, והוא מסוגל להשיל את עורו בעת הצורך. הוא גם יכול לשנות את צבע עורו כדי להיטמע בסביבה (יש לו בעיה בשליטה בתכונה זו כשהוא בסיטואציה מרגשת, כמו שנראה בפרק "Where the Buggalo Roam"), והוא גמיש לחלוטין. הוא יכול לנפח את ראשו לגודל מפלצתי כדי להפחיד טורפים, ויכול ליצור קול דומה לחמת חלילים כשהוא מוציא אוויר. ידיו ורגליו מצוידות בכריות אוויר, מה שמאפשר לו לטפס על קירות בדומה לשממית. לקיף שלד הִידְרוֹסְטָטִי במקום עצמות. גזעו מתרבה דרך שימור DNA כמו מגע עור, אחרי שהם מוכנים לקבלת הריון כשהם מרגישים רגש אהבה חזק. גזעו של קיף מתחילים את חייהם כזחל דמוי-ראשן, ובמצב הזה הם נשארים עשרים שנה עד שהם מגדלים רגליים ויוצאים מהמים לחיות כילדים. שלב החיים האחרון שלהם כדו-חי הוא נחיל שרצים עפים.

תפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונה 3, קיף התחיל לצאת עם עובדת מפלנט אקספרס איימי וונג, שאותה פגש על ספינת המותרות טיטניק בפרק "A Flight to Remember". בזמן יציאתו עם איימי, דמותו של קיף עברה שינוי גדול מאוד; הוא נחשף כמאוד רגיש, ביישן ופחדן. לקח לו חודשים לאסוף אומץ לבקש מאיימי לצאת איתו לדייט, וזה קרה רק כי זאפ סידר לו את הדייט. אישיותו הלא-מאיימת מקשה עליו לעמוד על שלו מול זאפ בראניגן, לכן הוא מקטר על זה אצל לילה (שזה הטרדה גדולה בשבילה) ואצל כל מי שמוכן לשמוע. על אף שהוא בעמדת נחיתות, כשפיקד על פריי הוא היה נוקשה כלפיו, כמו שהוא צעק על פריי ואמר "ערבב את האגוזים המעורבים! אני רואה שני שקדים נוגעים!"

קיף נחשף כדמות רומנטית מאוד, בעל ביטחון עצמי נמוך, המאוהב באמת באיימי. הוריה של איימי לא נלהבים ממנו, ותדיר קוראים לו "חייזר ירקרק מתרסק". בניגוד לזה, בפרק מוקדם יותר (כשהשנים נפגשו) הוריה של איימי נראו כשהם מאשרים ומעוניינים בקיף בתור בעל של איימי וספק נכדים, כנראה מפני שהוא היה קפטן באותו הזמן. על אף שהרבה פעמים קיף לא נראה גברי במיוחד, בפרק "Three Hundred Big Boys" הוא נראה נלחם בשני חיילים-עכבישיים עד שזאפ דרס אותו עם כלי טיס דמוי-ג'יפ, מה שמראה שקיף מיומן באמנות הלחימה. למרות זאת, קיף לא מצליח לקבל את אישורם של הוריה של איימי, שהם רוצים שביתם תתחתן עם אדם גברי, עם שרירים נראים, מאצ'ו קָאוּבּוֹי, כמו כל גבר שדרכם נפגש אתו, אפילו "אדם חזק כמו זאפ בראניגן".

הגברים בגזע של קיף יכולים להיכנס להריון, כמו שקרה לקיף בפרק "Kif Gets Knocked Up a Notch". קיף מסביר את זה כשהוא אמר שגזעו יכול להעביר DNA אינפורמציה אפילו דרך נגיעה פשוטה. זה קורה במצב של "מוכנות ללדת", שקורה כשהחברים בגזע מאוד מאוהבים. לא ברור אם זוהי דרך הריבוי הרגילה של מינו, או שזאת דרך התרבות משנית. בפרק "Amazon Women in the Mood", הוא ברח מהאישה שהוא יועד לשכב אתה (סוג של הוצאה להורג), ובפרק "Where the Buggalo Roam", הוא לא הבין כהלכה את משמעות המוסג "עושים אהבה".

כשמכונת בדיקת הורות בין גזעים של פרופסור פארנסוורת' (שאמר "אפילו אני צחקתי על עצמי כשבניתי את זה") מגלה שה"אמא" של התינוקות לעתיד של קיף היא לילה, קיף מסביר שההורה האמיתי היא זאת שהשרתה את רגשות אהבה (מה שגרם לו להיכנס למצב של מוכנות להריון), בלי קשר לתורם הDNA. המילה המשמשת ל"האמא האמיתי" זה סמיזמר, על שם האמרה הוולקנית הידועה "diftor heh smusma" (חיה הרבה והצלח). במסיבה לכבוד הרך הנולד שערכו לקיף, איימי עוזבת אותו בפתאומיות, כשמצאה את עצמה בלתי יכולה להקריב את דרך חייה לטובת הורות, רק לשנות את דעתה בסופו של דבר וחזרה לקיף בזמן לבצע את טקס ההולדה העתיק של עולם הבית של קיף, אמפיביאס 9. הוא הוליד ריר של ראשנים ומסביר לאיימי שהם יחזרו ליבשה בעוד עשרים שנה, ואימי מחליטה שעד אז היא תהיה מוכנה להורות. בסוף הפרק, ילוד חד-עין נראה שוחה לו, תוצאת ה-DNA של לילה.

בסרט ה-DVD השני של פיוצ'רמה, "Beast with a Billion Backs", הוא מתחתן עם איימי אחרי שהוא ביקש ממנה להיות ה"פן פן רו" שלו, עם זאפ בראניגן השושבין שלו. בגלל חוסר הסבלנות של זאפ בראניגן, קיף נמחץ על ידי טיל יקום-ליקום (UUM) בקרב חלל זמן קצר אחרי החתונה. מאוחר יותר כשהוא קם לתחייה הוא מגלה שזאפ שכנע את איימי לשכב איתו בצערה. כתוצאה, קיף סוף סוף מקבל אומץ להכות את זאפ, אבל זה נראה שקיף ואיימי נפרדו אחרי זה כמו שקיף אמר שהתרגום הישיר של "פן פן רו" זה "אחת שלא שוכבת עם המפקד שלי", מה שהיא עשתה.

הערות הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראיון מוקדם, יוצר הסדרה מאט רוניניג טען שההשראה לקיף הגיע מספאק ממסע בין כוכבים, עם הבדל חשוב שבגרסה הזאת הוא מתעב את המפקד. השחקן המדובב Maurice LaMarche אמר שההשראה של הקול של קיף הגיע מערבוב קולו של Jon Lovitz עם החולשה של טרומן קפוטה.