מסע בין כוכבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מסע בין כוכבים" מפנה לכאן. לערך העוסק בטיסה לכוכבים אחרים, ראו מסע בין-כוכבי.
הלוגו הנוכחי של מותג הטלוויזיה "מסע בין כוכבים" בו מופיעים קפטן קירק (משמאל) וספוק (מימין)

מסע בין כוכבים (באנגלית: Star Trek) הוא זיכיון טלוויזיה אמריקני מסוגת המדע הבדיוני שיצר ג'ין רודנברי. מסע בין כוכבים זכה בפרסי אמי[1], הוגו וסאטורן. הוא כולל כיום שש סדרות טלוויזיה ו-13 סרטי קולנוע, העוסקים בצוות ספינת החלל "אנטרפרייז" (ובהמשך גם תחנת חלל עמוק 9 וספינת החלל וויאג'ר) ותיאור הרפתקאותיהם שמתחילות במאה ה-22 ונמשכות עד המאה ה-24. סדרות ההמשך מתארות דמויות, תקופות, מקומות ואירועים נוספים מהיקום הבדיוני שהוצג בסדרה המקורית. ששת סרטי הקולנוע הראשונים כוללים את הצוות של הסדרה המקורית, בעוד ארבעת הבאים כוללים את צוות הדור הבא, והשלושה האחרונים מתארים מציאות חלופית לעלילות הצוות המקורי.

מאז יציאת הסדרה המקורית בשנת 1966 היא זכתה להצלחה עצומה בארצות הברית ובמדינות רבות אחרות בעולם ומלבד הסרטים וסדרות הטלוויזיה, כולל הזיכיון, הופקו מאות משחקי מחשב, בובות, ביגוד ואביזרים שונים, וכן סדרות ספרים, שגם הם מתארים את אותו יקום, אך לא מקובל להחשיב אותם כחלק מהקאנון המרכזי.

בספטמבר 2017 עלתה לאוויר ברשת CBS סדרת-בת חדשה - "מסע בין כוכבים: דיסקברי"[2].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקום של "מסע בין כוכבים" המין האנושי הצליח לפתח טיסות חלל מאוישות אשר מהירות יותר ממהירות האור, באמצעות טכנולוגיה המכונה "על-חלל" (Warp Drive), לאחר מלחמה גרעינית ותקופה פוסט-אפוקליפטית אשר התרחשו במהלך המאה ה-21. לפי קו הזמן של עלילת הסדרה טיסת ה"על-חלל" הראשונה התרחשה ב-5 באפריל 2063. בהמשך, בני האנוש הקימו את "פדרציית הכוכבים המאוחדת" (United Federation of Planets) אשר מהווה איחוד עם תרבויות החייזרים שונות. כתוצאה מהמפגש עם הוולקנים, גזע חייזרי מתקדם, האנושות רוכשת טכנולוגיות מתקדמות ומצליחה עד למאה ה-23 להתגבר על רוב הבעיות עימן התמודדה בעבר. העלילה של "מסע בין כוכבים" עוסקת בעיקר בהרפתקאותיהם של בני האנוש והגזעים החייזריים אשר משרתים יחדיו בצי הפדרציה.

הסכסוכים והממדים הפוליטיים המוצגים בסדרה, הם לעיתים תכופות משלים למציאות התרבותית המודרנית - הסדרה המקורית עסקה בסוגיות מהותיות משנות השישים, כשם שלאחר מכן סדרות הבת של הסדרה שיקפו את הסוגיות הבוערות מהתקופות השונות בהם הופקו הסדרות השונות. הנושאים אשר תוארו בסדרה כוללים מלחמה ושלום, אוטוריטריזם, אימפריאליזם, מלחמת מעמדות, כלכלה, גזענות, זכויות אדם, סקסיזם, פמיניזם והתפקיד של הטכנולוגיה.

סדרות הטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מסע בין כוכבים" החלה את דרכה כסדרת טלוויזיה בשנת 1966 לאחר שהייתה בשלבי תכנון לפחות שש שנים לפני כן. אף על פי שהסדרה המקורית בוטלה לאחר העונה השלישית בשל רייטינג נמוך, היא שימשה כבסיס לחמש סדרות טלוויזיה נוספות של מסע בין כוכבים. בסך הכל נוצרו עד היום 726 פרקים ו-11 סרטי קולנוע בסדרה.

דמויות ראשיות
מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית מסע בין כוכבים: הדור הבא מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9 מסע בין כוכבים: וויאג'ר מסע בין כוכבים: אנטרפרייז מסע בין כוכבים: דיסקברי
קפטן ג'יימס טיבריוס קירק ז'אן-לוק פיקארד בנג'מין סיסקו קת'רין ג'יינוויי ג'ונתן ארצ'ר פיליפה גיאורגיו
קצין ראשון ספוק ויליאם טי. רייקר קירה נריס צ'קוטי ט'פול מייקל ברנהם
קצין רפואה ליאונרד מק'קוי / כריסטין צ'אפל בוורלי קראשר / קתרין פולאסקי ג'וליאן באשיר "הדוקטור" פלוקס נמבו
מהנדס ראשי מונטגומרי סקוט ג'ורדי לה-פורג' מיילס או'בריאן ב'לאנה טורס צ'ארלס "טריפ" טאקר
הגאי היקארו סולו וסלי קראשר טום פאריס טרוויס מייוות'ר
קצין ביטחון טאשה יאר / וורף אודו טובוק מלקולם ריד
קצין מבצעים דאטה וורף הארי קים
קצין מדע ספוק ג'דזיה דקס "שבע מתשע"
קצין קשר ניוטה אוהורה הושי סאטו
נווט פאבל צ'כוב
פסיכולוגית דיאנה טרוי אזרי דקס
אחות כריסטין צ'אפל קס
ברמן גאינן קווארק ניליקס
אזרח ג'ייק סיסקו

הסדרה המקורית (1966–1969)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית

מסע בין כוכבים עלתה לראשונה לשידור בארצות הברית ברשת NBC ב-8 בספטמבר 1966. עלילת הסדרה מתרחשת באמצע המאה ה־23 ומגוללת את הרפתקאותיהם של צוות ספינת החלל "אנטרפרייז", במסעותיהם לגילוי עולמות ותרבויות חדשים. צוות הספינה הוא רב־לאומי ומוצא חבריו מגוון: סקוטי (מונטגומרי סקוט), יפני (היקארו סולו), אפרו-אמריקנית (אוהורה) ורוסי (פאבל צ'כוב) ולמעשה בין-כוכבי, כאשר הקצין הראשון הוא וולקני (ספוק). המושג רב־לאומי משמש כאן לשם נוחות בלבד - לפי הסדרה, כדור הארץ במאה ה־23 אינו מחולק יותר למדינות שונות והוא חבר בפדרציית הכוכבים המאוחדת. בין הפרקים השונים כמעט שאין חוט עלילה מקשר ודי בהיכרות בסיסית כדי שיהיה ניתן לצפות בהם באופן עצמאי. דבר זה נכון גם לגבי סדרות ההמשך, אם כי יש כאלה המקבלות אפיון סדרתי. לאחר ביטולה של הסדרה היא עברה סינדיקציה, כלומר נמכרה לשידורים חוזרים בערוצי הטלוויזיה המקומיים. בעקבות ההצלחה המאוחרת התגבשה לסדרה קבוצת מעריצים אשר החלו לערוך כנסים מיוחדים לסדרה.

סדרת האנימציה (1973–1974)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה

"מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה" הופקה על ידי "אולפני פילמיישן" (Filmation) במשך שתי עונות בשנים 1973 עד 1974. מרביתו של צוות הסדרה המקורית, הן שחקנים והן כותבים, גויס להשתתף בסדרה המצוירת. אך האיחוד מחדש לא נמשך זמן רב מדי - עם תחילת העונה השנייה הסדרה נדונה לאותו גורל כמו קודמתה ובוטלה בטרם עת.

Phase II[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסע בין כוכבים : התקופה השנייה (Star Trek: Phase II) הייתה סדרת טלוויזיה שהייתה אמורה לעלות לשידור בשנת 1978 כסדרת דגל של רשת הטלוויזיה של אולפני פארמאונט אך בוטלה לבסוף. 12 תסריטים לפרקים שונים נכתבו מבעוד מועד והאולפנים התכוננו להתחיל לצלם את הסדרה. הסדרה הייתה אמורה להחזיר את רוב הצוות המקורי של הסדרה מהמקורית למשימה שנייה בת חמש שנים, חוץ מלנרד נימוי (בתפקיד ספוק) אשר לא הסכים לחזור בשל מחלוקת לגבי מספר הפרקים בהם יופיע. כתוצאה מכך היוצרים שיבצו דמות של וולקן צעיר יותר בשם אקסון (Xon) כמחליף לספוק, על אף שהם קיוו כי ספוק יסכים להופיע בתפקידי אורח בסדרה. התפאורה לסדרה נבנתה וצילומי מבחן אף הוסרטו בסט עצמו. אף על פי כן, בעקבות הפופולריות לה זכה הסרט "מלחמת הכוכבים", אולפני פארמאונט החליטו לגנוז את סדרת הטלוויזיה ולהפיק סרט קולנוע באורך מלא במקום. התסריט של הפרק הראשון של הסדרה היווה את הבסיס לסרט "מסע בין כוכבים: הסרט" אשר יצא בשנת 1979, בעוד ששני תסריטים נוספים אשר נכתבו במקור לסדרה שימשו לבסוף כבסיס לפרקים בסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא" בשל שביתת התסריטאים של שנת 1988.

הדור הבא (1987–1994)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסע בין כוכבים: הדור הבא
ספינת החלל "אנטרפרייז NCC-1701-D"

"מסע בין כוכבים: הדור הבא" מתרחשת כ-85 שנים לאחר עלילת הסדרה המקורית, וה"אנטרפרייז-D" היא ספינת הדגל החדשה של הצי ששמה ניתן לה על שם ספינת החלל המהוללת בפיקודו של קפטן קירק. תפקידה, כמו של קודמתה, לחקור עולמות חדשים ולהגיע למקומות שאף אחד אחר לא הגיע אליהם מעולם. את צוות האנטרפרייז מוביל קפטן ז'אן-לוק פיקארד (פטריק סטיוארט) ומתחתיו הקצין ראשון שהוא ויליאם טי. רייקר (ג'ונתן פרייקס). יחד עם דאטה האנדרואיד, וורף הקלינגוני ואחרים, הם נפגשים עם חייזרים, חלקם רבי עוצמה המשתעשעים בהם כמו "קיו" (Q, השחקן ג'ון דה-לאנסי). הם נכנסים להפרעות ומלכודות זמן, פוגשים (ונלחמים) בגזעים כדוגמת הקלינגונים, הפרנגים, הקרדאסים, הרומולאנים וקולקטיב "הבורג". הצוות גם כן משכינים את השלום, מפתחים את המדע, חוקרים את הלא נודע ועוד. הסדרה עלתה לשידור לראשונה ב-28 בספטמבר 1987 והופקה במשך שבע עונות עד ה-23 במאי 1994. שלא בדומה לסדרה המקורית אשר שודרה בערוץ יחיד בתחילה ונמכרה רק בהמשך לשידורים חוזרים בערוצי הטלוויזיה המקומיים, סדרה זו הופקה מראש לצורך שידור בכורה בערוצי הטלוויזיה המקומיים.

חלל עמוק 9 (1993–1999)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9

"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" עלתה לשידור לראשונה בארצות הברית בשנת 1993 ונמשכה אף היא שבע עונות, עד שנת 1999. שלא כמו הסדרות הקודמות, עלילת הסדרה התרחשה בתחנת חלל שהוקמה על ידי פדרציית הכוכבים המאוחדת יחד עם באג'ור, כוכב לכת ששוחרר מעול כיבושם של הקרדאסים. תחנת החלל נמצאת בקרבת חור תולעת שמוביל מ"רביע אלפא" בגלקסיה, עולם הבית של גזע הבאג'ורים ו"האזור המפורז" עם הקרדאסים, אל "רביע גמא". הדבר הביא ליחסי מסחר בין הגזעים השונים, חקר בין-גלקטי, כריתת בריתות ועוד. זמן ההתרחשות הוא בסמוך לזה של סדרת "מסע בין כוכבים: הדור הבא", והיו מספר קרוס-אוברים בין הסדרות השונות. הסדרה גם הרחיבה את יקום "מסע בין כוכבים" וכללה עלילות מורכבות יותר, כאשר מתרחשות כמה מלחמות - הגדולה שבהם עם גזע ה"דומיניון". בהמשך הוצגה ספינת החלל "דפיאנט".

הסדרה החלה כשעוד "מסע בין כוכבים: הדור הבא" הייתה בשידור, כך שמפיקי הסדרה ריק ברמן ומייקל פילר לא רצו שתהיינה שתי סדרות שעוסקות בספינת חלל. הסדרה מהווה תקדים ליקום "מסע בין כוכבים" בכך שהיא מגוללת עלילות שמתפרשות על פני עונות שלמות, בעוד הסדרות הקודמות ניסו לשמור על קו עלילה אחיד שמסתיים בכל פרק (ולכן ניתן היה לצפות בפרקים ללא כל סדר, דבר שלא הפריע להבנת העלילה הכוללת). ב"חלל עמוק 9" העלילה מתמשכת ולעיתים פרקים מסתיימים בקליף האנגר. פילר ציין, כי עובדה זו היא אחת האיכויות שבסדרה. הבדל נוסף מסדרות העבר, שהדמויות התפתחו עם התקדמות העלילה.

וויאג'ר (1995–2001)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסע בין כוכבים: וויאג'ר
ספינת החלל "וויאג'ר" כפי שהופיעה בסדרה

"מסע בין כוכבים: וויאג'ר" הופקה במשך שבע עונות בין השנים 1995 עד 2001. הסדרה נוצרה על ידי המפיקים ריק ברמן ומייקל פילר והשיקה את ערוץ הרשת החדש UPN. פיתוח הסדרה החל עוד בשנת 1993, כאשר רמזים למחתרת ה"מאקיז" הושתלו בסדרות "הדור הבא" ו"חלל עמוק 9". סדרה זו הייתה הראשונה שהציגה אנימציית CGI והפסיקה להשתמש במודלים של חלליות.

הסדרה מגוללת את עלילותיה של ספינת החלל "וויאג'ר" וצוותה, שרודפים אחר ספינת עריקים של מחתרת ה"מאקי", אבל תועים בחלל במרחק 75,000 שנות אור מביתם, רביע אלפא. את צוות הספינה מובילה קפטן קת'רין ג'יינווי (קייט מאלגרו), הפעם הראשונה בסדרת מסע בין כוכבים אשר התפקיד הראשי מבין צוות השחקנים הקבוע מגולם על ידי שחקנית אישה. לאחר שספינת החלל וויאג'ר עוברת דרך "שטחי ההפקר" ברודפה אחר ספינת ה"מאקי", היא וספינת העריקים מועברות ל"רביע דלתא" המרוחק והלא נודע של הגלקסיה על ידי ישות-על חוץ-גלקטית מסתורית. כתוצאה מכך, הרבה אנשי צוות נהרגים. וויאג'ר וספינת ה"מאקיז" מותקפים בידי פיראטי חלל, ועריקי ה"מאקיז" נאלצים למצוא מחסה ב"וויאג'ר" ולאייש את צוותה. בניגוד ליתר הסדרות שהתמקדו במחקר יזום של הלא נודע, שבע עונות הסדרה מתמקדות בניסיון של צוות הספינה לחזור לביתם (מסע של כ-70 שנה במהירות מקסימלית, ללא תחנות תדלוק). וויאג'ר מתחילה במסעה הביתה חזרה לרביע אלפא אבל לא מגיעה לפני שהיא פוגשת ב"קיו", נלחמת בבורג, מנסה טכנולוגיות חדשות, מצליחה לייצר תקשורת עם הפדרציה, נתקלת במינים שונים של חייזרים לא ידועים ועוד.

אנטרפרייז (2001–2005)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסע בין כוכבים: אנטרפרייז
ספינת החלל "אנטרפרייז" כפי שהופיעה בסדרה

מסע בין כוכבים: אנטרפרייז נוצרה על ידי ריק ברמן ובראנון בראגה בין השנים 2001 עד 2005, והיא מהווה הקדמה לסדרות "מסע בין כוכבים" הקודמות לה. עלילת הסדרה מתרחשת במהלך אמצע המאה ה־22 (כמאה שנים לפני עלילת הסדרה המקורית), לפני הקמת הפדרציה ומציגה את עלילות הספינה אנטרפרייז, שהיא הספינה הראשונה שעוזבת את כדור הארץ במטרת גילוי ומחקר של הלא נודע. זו גם הספינה הראשונה המסוגלת לנוע במהירות של על-חלל 5. את צוות הספינה מוביל קפטן ג'ונתן ארצ'ר (סקוט באקולה).

ביטולה של אנטרפרייז, לאחר ארבע עונות סיימה 18 שנה של סדרות "מסע בין כוכבים" ששודרו ברציפות.

מסע בין כוכבים: דיסקברי (2017–)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסע בין כוכבים: דיסקברי

מסע בין כוכבים: דיסקברי, שעלתה לשידור ב-CBS All Access ובנטפליקס בספטמבר 2017, היא הסדרה הראשונה ביקום של מסע בין כוכבים מאז שנת 2005. היא מקדימה את הסדרה המקורית ב10 שנים. הסדרה מספרת את סיפורה של מייקל ברנם, בתחילה הקצינה הראשונה על ספינת החלל "שנזו", ולאחר מכן חלק מצוות ספינת החלל דיסקברי. זוהי הסדרה הראשונה מסדרות "מסע בין כוכבים" שלא מציגה את ה"קפטן" כדמות ראשית ושמציגה זוג גברים.

סרטי מסע בין כוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפני פרמאונט הפיקו 12 סרטי "מסע בין כוכבים". ששת הסרטים הראשונים ממשיכים את ההרפתקאות של הסדרה המקורית, ארבעת הסרטים הבאים ממשיכים את הרפתקאותיהם של צוות הדור הבא, כאשר הסרט השביעי מגשר בין הצוות הישן לחדש. הסרט ה-11 הוא פרק מקדים לעלילת הסדרה המקורית ועוסק בחייהם המוקדמים של קפטן קירק וספוק.

שנה שם הסרט בימוי שחקנים עיקריים שחקנים נוספים תקציב סכום הכנסות כולל
1979 מסע בין כוכבים: הסרט רוברט וייז ויליאם שאטנר (קירק)
לנרד נימוי (ספוק)
דפורסט קלי (מק'קוי)
ג'יימס דוהאן (סקוטי)
ג'ורג' טאקיי (סולו)
וולטר קניג (צ'כוב)
נישל ניקולס (אוהורה)
מייג'ל בארט (צ'אפל)
גרייס לי וויטני (ראנד)
סטיבן קולינס (דקר)
פרסיס קאמבאטה (איליה)
$35,000,000 $139,000,000
1982 מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן ניקולס מאייר ריקרדו מונטלבן (חאן)
פול וינפילד (טרל)
קירסטי אלי (סאביק)
ביבי בש (קרול)
מריט בוטריק (דיוויד)
$12,000,000 $95,800,000
1984 מסע בין כוכבים 3: החיפוש אחר ספוק לנרד נימוי מארק לנארד (סארק)
רובין קורטיס (סאביק)
ג'ודית' אנדרסון (ט'לאר)
כריסטופר לויד (קרוג)
מריט בוטריק (דיוויד)
$18,000,000 $87,000,000
1986 מסע בין כוכבים 4: השיבה הביתה לנרד נימוי מייג'ל בארט (צ'אפל)
גרייס לי וויטני (ראנד)
רובין קורטיס (סאביק)
קתרין היקס (ג'יליאן)
מארק לנארד (סארק)
$24,000,000 $133,000,000
1989 מסע בין כוכבים 5: הגבול האחרון ויליאם שאטנר לורנס לאקינביל (סייבוק) $30,000,000 $70,200,000
1991 מסע בין כוכבים 6: הארץ הלא נודעת ניקולס מאייר גרייס לי וויטני (ראנד)
דייוויד וורנר (גורקון)
קים קטרל (ולריס)
כריסטופר פלאמר (צ'אנג)
רוזאנה דה סוטו (אזטבור)
מייקל דורן (וורף)
$27,000,000 $96,900,000
1994 מסע בין כוכבים: דורות דייוויד קרסון פטריק סטיוארט (פיקארד)
ג'ונתן פרייקס (רייקר)
ברנט ספיינר (דאטה)
לוואר ברטון (לה פורג')
מייקל דורן (וורף)
גייטס מק'פאדן (קראשר)
מרינה סירטיס (טרוי)
מלקולם מקדואל (סוראן)
וופי גולדברג (גאינן)
ויליאם שאטנר (קירק)
ג'יימס דוהן (סקוטי)
וולטר קניג (צ'כוב)
אלן ראק (הרימן)
$38,000,000 $120,000,000
1996 מסע בין כוכבים: המפגש ג'ונתן פרייקס ג'יימס קרומוול (קוקרן)
אלפרה וודארד (סלואן)
אליס קריגה (בורג)
$46,000,000 $150,000,000
1998 מסע בין כוכבים: המרד ג'ונתן פרייקס דונה מרפי (אניז')
פ. מארי אברהם (רואפו)
אנטוני זרבה (דוהארטי)
$70,000,000 $117,800,000
2002 מסע בין כוכבים: נמסיס סטוארט בארד טום הארדי (שינזון)
רון פרלמן (וייסרוי)
קייט מאלגרו (ג'יינוויי)
וופי גולדברג (גאינן)
ויל ויטון (ווסלי)
$60,000,000 $67,312,826
2009 סטארטרק ג'יי ג'יי אברהמס כריס פיין (קירק)
זאכרי קווינטו (ספוק)
זואי סלדנה (אוהורה)
קארל אורבן (מק'קוי)
סיימון פג (סקוטי)
ג'ון צ'ו (סולו)
אנטון ילצ'ין (צ'כוב)
אריק באנה (נירו)
לנרד נימוי (ספוק פריים)
ברוס גרינווד (פייק)
בן קרוס (סארק)
וינונה ריידר (אמנדה)
כריס המסוורת' (קירק)
$140,000,000 $385,680,446
2013 האויב בתוכנו - סטארטרק ג'יי ג'יי אברהמס ברוס גרינווד (פייק)
בנדיקט קמברבאץ' (חאן)
פיטר ולר (מרקוס)
אליס איב (קרול)
לנרד נימוי (ספוק פריים)
$190,000,000 $466,978,661
2016 סטארטרק: אל האינסוף ג'סטין לין אידריס אלבה
סופיה בוטלה
ג'ו טסלים
לידיה וילסון
דיפ רוי
$185,000,000 $293,858,471

השפעה תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ההשפעה התרבותית של מסע בין כוכבים
"מעבורת החלל אנטרפרייז" נקראה על שם ספינת החלל הבדיונית אשר הופיעה בסדרת הטלוויזיה. בתמונה צוות השחקנים ויוצר הסדרה עומדים לפני מעבורת החלל, ספטמבר 1976

הזיכיון של "מסע בין כוכבים" הוא תעשייה השווה מיליארדי דולרים, אשר נמצאת כיום בבעלות רשת הטלוויזיה CBS.

הרקע לסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היוצר והתסריטאי של הסדרה ג'ין רודנברי מכר במקור את הסדרה ל-NBC כדרמת הרפתקאות קלאסית. רודנברי תיאר את הסדרה כ"שיירת עגלות אל הכוכבים" (Wagon Train to the Stars)[3]. באומרו כך הוא התייחס לסדרת המערבון "Wagon Train" (שיירת עגלות), שמתרחשת לאחר מלחמת האזרחים האמריקנית ומגוללת מסע משפחות ממיזורי אל קליפורניה, כאשר הפרקים שלה עסקו, בין היתר, בלבטים של הדמויות והתמודדותן עם בעיות שונות. רודנברי ביקש לעסוק בנושאים דומים, אך על רקע ספינת חלל. עדות לכך ניתנת בקריינות הפותחת כל פרק, שמציינת את החלל בתור הסְפַר החדש, ובכך מתייחסת בעקיפין לסְפַר הישן בארצות הברית (המערב הפרוע).

"החלל - הסְפָר האחרון. אלו הם מסעותיה של ספינת החלל אנטרפרייז. משימתה בת חמש השנים: לחקור עולמות חדשים מוזרים, לחפש חיים חדשים ותרבויות חדשות. לצעוד באומץ היכן שאף אדם עוד לא דרך..."

אף על פי שהסדרה מתרחשת על גבי חללית בדיונית רודנברי רצה להציג עלילה מתוחכמת אשר תשתמש בתפאורה העתידית הבדיונית כמשל לבעיות הנוכחיות בכדור הארץ ותנסה לספק פתרונות לסוגיות מסובכות באמצעות הומניזם ואופטימיות[4]. משפט הפתיחה המפורסם "באופן נועז להגיע לאן שאף איש לא הגיע קודם לכן" נלקח כמעט מילה במילה מספרון של הבית הלבן אשר עסק בחקר החלל אשר הופק לאחר טיסת הבכורה של הספוטניק בשנת 1957[5].

רודנברי התכוון במפורש שהתוכנית תהיה בעלת אג'נדה פוליטית. כדור הארץ אמנם מוצג בסדרה כמקום נטול עוני ומלחמות, שמדינות נפרדות ממשיכות להתקיים בו באופן רשמי בלבד, אך ניתן למצוא דמיון בין החייזרים השונים לבין הלאומים המוכרים לנו בעולם האמיתי. תורמת לכך ההתייחסות התכופה אליהם כאל גזעים (Races), במקום כאל מינים (Species). רודנברי בחר בצוות שחקנים מרקעים אתנים שונים - אשה אפרו אמריקנית, סקוטי, יפני, והחל מהעונה השנייה גם רוסי. הסדרה הציגה גם את הנשיקה הבין-גזעית הראשונה בטלוויזיה האמריקאית (בין קירק לאוהורה, בפרק "ילדיו החורגים של אפלטון")[6]. כמו כן, היא הציגה חזון של הכיוון אליו האנושות תגיע אם רק תלמד מלקחי העבר בעיקר אם רק תבחר לשים קץ לאלימות. דוגמה קיצונית לכך היא גזע הוולקנים אשר היו בעלי עבר אלים במיוחד אבל למדו לשלוט ביצרים שלהם.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות הראשיות בסדרה המקורית היו מוקצנות וסטריאוטיפיות אך עדיין בעלות נפח. ממשיכותיהן בסדרות ההמשך עודנו ועוגלו במידה רבה.

קפטן קירק - ג'יימס טיבריוס קירק הוא דמות שמייצגת את המיטב שבמין האנושי אליבא דרודנברי: הוא יצירתי, נועז, ואימפולסיבי, אבל גם רגשן ומתורבת. כל זאת מעבר לתכונות הנדרשות ממנו כמנהיג ללא חת - טקטיקן בחסד, קר רוח, בעל תושיה ומגלה יכולת מרשימה בקרב פנים מול פנים. דמותו נראית מושפעת מהדמויות הגבריות בספריו של רוברט היינליין משנות ה-60.

ספוק - קצין המדע הוא דמות המהווה ניגוד לדמותו של הקפטן. הוא בן תערובת לאב וולקני ואם אנושית, אך גדל וחונך בוולקן כוולקני, ועל כן הוא משתדל להדחיק לחלוטין את רגשותיו ולפעול על פי הגיון קר. הוא בעל יכולות קוגניטיביות גבוהות במיוחד ובר סמכא מדעי. המתח והחברות בין הקפטן החם והקצין הראשון הקר הם מוטיב ראשי לאורך הסדרה והסרטים. מלחמתו של ספוק ברגשותיו האנושיים המודחקים גם היא מוטיב חוזר. הריסון של הדמות ולשון ההמעטה שלה סיפקה מחוות ייחודיות כגון הרמת גבה אחת בתגובה לאירועים יוצאי דופן, ושימוש בתארים "מעניין" ו"מרתק" לתופעות מאיימות ומסוכנות במיוחד.

דוקטור מקוי - הצלע השלישית במשולש היא של רופא הספינה שניחן בפטאליזם, הומור יבש, חשדנות ובעיקר הגיון בריא שחסר לשתי הדמויות הראשיות, ומשמש לעיתים כ"מבוגר האחראי". מתחת למעטפת קרירה ועוקצנית, הדוקטור מאמין ברגשות על פני הגיון קר ומעביר ביקורת רבה על הקצין ספוק. בסדרות ההמשך תכונות אלו ממוזגות ברובן אל דמות הקפטן ועל כן דמות רופא הספינה מאבדת ממרכזיותה.

הקלינגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קלינגונים

הסדרה המקורית שודרה בימים של המלחמה הקרה, כשהפחד מהקומוניזם היה בשיאו. במערכות ההקבלות הזו עומדים בראש ובראשונה הקלינגונים כבבואה לרוסים[7] וליפנים[8]. הקלינגונים מוצגים כשוחרי-מלחמה חובבי שתייה, ולכן אין פלא שיש אפילו מי שיחדדו וידברו על קוזאקים. "הדור הבא" שודרה מיד לאחר תום המלחמה הקרה ובהתאם לכך הופשרו גם יחסי הפדרציה עם הקלינגונים: עדיין מדובר בשני גופים שונים, אך כאלו המשתפים פעולה במידת הצורך (סרט הקולנוע "מסע בין כוכבים: הארץ הלא נודעת" מתאר את הרקע להסכם השלום ביניהם). יתר על כן, סרגיי והלנה רוז'נקו, הוריו המאמצים של וורף, קלינגוני המשרת בצי הכוכבים, הם ממוצא רוסי.

הרומולאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רומולאנים

רבים מהמונחים בהם נעשה שימוש ביחס לרומולאנים, האויב השני העיקרי בסדרה המקורית, נגזרים מהמיתולוגיה הרומית ושיטת הממשל הרומית: רומולוס ורמוס הם שני האחים שייסדו את העיר רומא; הפרוקונסול והפראיטור היו פקידי ממשל בתקופת הרפובליקה הרומית, והסנאט הרומי היה הגוף השלטוני שלה.

הרומולנים, בניגוד לקלינגונים, אינם מייחסים חשיבות רבה לכבוד. בדומה לוולקנים, איתם הם חולקים מוצא משותף, הם פחות רגשניים, אם כי גם הם יודעים להיות חסרי-רחמים, במידת הצורך.

הוולקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – וולקנים

לפי אותו קו, הוולקנים, גזע שכלתני, מדחיק רגשות ובעל שורשים משותפים עם הרומולנים, מקבילים ליוונים וליפנים בין היתר בצורת משטרם ובמנהגיהם. כוכב הלכת וולקן נקרא על שמו של הפייסטוס, אל הנפחות והאש במיתולוגיה היוונית. באשר להקבלה ליפנים, ניתן למשל לייחס לצביטת הצוואר הוולקנית, פעולה המכניעה אדם ללא כל מאמץ, כסוג של אמנות לחימה[דרוש מקור].

השפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים סדרת הטלוויזיה המקורית וסדרות הבת שלה צברו פופולריות רבה ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות וברשתות הטלוויזיה השונות ברחבי העולם. ההשפעה התרבותית של התוכנית גדולה בהרבה מהרווחיות שלה ומאריכות הימים שלה - כנסי מעריצים של הסדרה נהפכו לפופולריים אף על פי שכיום, לעיתים קרובות, מאחדים אותם עם כנסים של ז'אנרים וסדרות אחרות. המעריצים של הסדרה טבעו את המונח "טרקי" (Trekkie) " כדי לתאר את עצמם.

הזיכיון של "מסע בין כוכבים" השפיע על העיצובים של טכנולוגיות רבות הקיימות כיום כגון ה-Tablet PC, מחשבי כף היד, הטלפון הסלולרי וה-MRI[9]. הוא גם הפנה את תשומת לבו של הציבור הרחב למושג הטלפורטציה[10].

בשנת 1976 בעקבות קמפיין במהלכו מעריצי הסדרה שלחו מכתבי בקשה רבים לנאס"א, החליטה סוכנות החלל לקרוא למעבורת החלל שלה "אנטרפרייז" על שם הספינה הבדיונית[11].

לאורך השנים הופקו פרודיות רבים המבוססות על התוכנית שזכו לפופולריות רבה, ביניהם הסדרה המצוירת "Stone Trek" והסרט "כיבוש הגלקסיה" (1999).

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסך הכל, זכה זיכיון מסע בין כוכבים ב-32 פרסי אמי, 16 פרסי סאטורן ושלושה פרסי הוגו, נוסף לשלל מועמדויות נוספות. בין יתר המועמדויות הבולטות נמנים גם אמי לשחקן המשנה לנרד נימוי עבור השתתפותו במסע בין כוכבים: הסדרה המקורית במשך שנתיים רצופות, אמי בקטגוריות סדרת הדרמה הטובה ביותר, עיצוב אמנותי, צילום אמנותי, תלבושות, איפור, עריכת סאונד ועריכה עבור "הדור הבא", "חלל עמוק 9", "וויאג'ר" ו"אנטרפרייז", חמש מועמדויות רצופות לפרס סאטורן ל"חלל עמוק 9" עבור סדרת הדרמה הטובה ביותר (שנים 1996–2000), שלוש מועמדויות לסאטורן על סדרת הדרמה הטובה ביותר ל"וויאג'ר" (שנים 1998, 1999 ו-2001) וארבע מועמדויות רצופות ל"אנטרפרייז" על סדרת הדרמה הטובה ביותר (שנים 2002–2005). סרט הקולנוע הראשון זכה בשלוש מועמדויות לאוסקר וכן בפרס גלובוס הזהב לפסקול, "השיבה הביתה" היה מועמד לארבעה פרסי אוסקר, "הארץ הלא נודעת" היה מועמד לשני פרסי אוסקר, "המפגש" היה מועמד לאוסקר על האיפור, ו"סטארטרק" היה מועמד לארבעה אוסקרים מתוכם זכה באחד על ההישגים באיפור, לפרס גילדת שחקני המסך על אנסמבל פעלולנים ולשתי מועמדויות לפרס באפט"א בקטגוריות הסאונד והאפקטים המיוחדים. כל סרטי הקולנוע פרט לראשון, ל"גבול האחרון" ול"נמסיס" זכו במועמדויות לפרס הוגו עבור ההופעה הדרמטית הטובה ביותר.

סדרות הטלוויזיה
סדרה פרס שנה קטגוריה הערות
מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית פרס הוגו 1967 ההופעה הדרמטית הטובה ביותר הפרק The Menagerie
1968 ההופעה הדרמטית הטובה ביותר הפרק The City on the Edge of Forever
פרס סאטורן 2005 הוצאת ה-DVD הטובה ביותר
מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה פרס אמי 1975 סדרת הילדים הטובה ביותר בשעות היום
מסע בין כוכבים: הדור הבא פרס סאטורן 1990-1991 סדרת הז'אנר הטובה ביותר
2003 הוצאות מארזי DVD הטובות ביותר
פרס אמי 1988 הישגים מיוחדים באיפור הפרק Conspiracy
עיצוב תלבושות הפרק The Big Goodbye
עריכת סאונד הפרק 11001001
1989 עריכת ועיבוד סאונד הפרק Q Who
1990 עיצוב אמנותי הפרק Sins of the Father
עריכת סאונד הפרק Yesterday's Enterprise
1991 עריכת ועיבוד סאונד הפרק The Best of Both Worlds, Part II
1992 הישגים מיוחדים בעיצוב תלבושות ובאיפור הפרק Cost of Living
הישגים מיוחדים באפקטים מיוחדים הפרק A Matter of Time
הישגים מיוחדים באפקטים מיוחדים הפרק Conundrum
1993 הישגים מיוחדים בעיבוד סאונד הפרק A Fistful of Dates
הישגים מיוחדים בעיצוב שיער ותלבושות הפרק Time's Arrow Part 2
1994 הישגים מיוחדים בעיבוד סאונד הפרק Genesis
הישגים מיוחדים באפקטים מיוחדים הפרק All Good Things...
פרס הוגו 1993 ההופעה הדרמטית הטובה ביותר הפרק The Inner Light
מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9 פרס אמי 1993 הישגים מיוחדים בנעימת הפתיחה
הישגים מיוחדים באיפור הפרק Captive Pursuit
1995 הישגים מיוחדים באיפור הפרק Distant Voices
מסע בין כוכבים: וויאג'ר פרס סאטורן 1998 שחקנית ראשית בסדרת ז'אנר קייט מאלגרו
2001 שחקנית משנה בסדרת ז'אנר ג'רי ריאן
פרס אמי 1995 הישגים מיוחדים בנעימת הפתיחה
1996 הישגים מיוחדים באיפור הפרק Threshold
1997 עיצוב שיער הפרק Fair Trade
1999 אפקטים מיוחדים הפרק Dark Frontier
2001 הלחנת מוזיקה ואפקטים מיוחדים הפרק Endgame
מסע בין כוכבים: אנטרפרייז פרס סאטורן 2002 שחקנית משנה בסדרת ז'אנר ג'ולין בליילוק
פרס אמי 2002 אפקטים מיוחדים פרק הפיילוט Broken Bow
עיצוב שיער הפרק Two Days and Two Nights
2004 הלחנת מוזיקה הפרק Similitude
אפקטים מיוחדים הפרק Countdown
פרס סאטורן 2005 פרס הכרה מיוחד לסדרות בשנים 1987–2005 הדור הבא, חלל עמוק 9, וויאג'ר ואנטרפרייז
סרטי הקולנוע
סרט פרס שנה קטגוריה הערות
מסע בין כוכבים: הסרט פרס סאטורן 1980 אפקטים מיוחדים
מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן פרס סאטורן 1983 הבמאי הטוב ביותר
1983 השחקן הטוב ביותר ויליאם שאטנר
מסע בין כוכבים 4: השיבה הביתה פרס סאטורן 1987 תלבושות
מסע בין כוכבים 5: הגבול האחרון פרס פטל הזהב 1990 הבמאי והשחקן הגרוע ביותר ויליאם שאטנר
1990 הסרט הגרוע ביותר
מסע בין כוכבים 6: הארץ הלא נודעת פרס סאטורן 1993 סרט המדע בדיוני הטוב ביותר
מסע בין כוכבים 8: המפגש פרס סאטורן 1997 שחקן המשנה ברנט ספיינר
1997 שחקנית המשנה אליס קריגה
1997 תלבושות
סטארטרק פרס אוסקר 2010 הישג מיוחד בתחום האיפור
פרס גילדת שחקני המסך 2010 ביצוע על ידי אנסמבל פעלולנים
פרס סאטורן 2010 האיפור הטוב ביותר
פרסי אמפייר 2010 סרט המדע בדיוני הטוב ביותר
פרס סטלייט 2010 מהדורת הבלו-ריי הטובה ביותר
האויב בתוכנו - סטארטרק פרס סטלייט 2013 מהדורת הבלו-ריי הטובה ביותר

הסטטוס הנוכחי ועתיד המותג[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהסדרה "מסע בין כוכבים: אנטרפרייז" בוטלה ב-2005 לראשונה מאז 1987 לא הייתה הפקה פעילה של סרט או סדרה מהזכיון, וצירוף כשלונם של האחרונים בסרטי המותג בקופות הקולנוע - המשך עתידו של המותג הוטל בספק. מצב זה נשאר על כנו במשך זמן רב, עד ליציאת הסרט ה-11 בסדרה ב-2009, אשר זכה להצלחה רבה, ושימש גם כ"אתחול" לזכיון, שכן עלילתו התמקדה בתחילת דרכם המשותפת של קירק, ספוק ושאר חברי הצוות המקורי (לראשונה - עם צוות שחקנים חדש, בתפקיד הדמויות של הסדרה המקורית). בעת הפקת הסרט סטארטרק: אל האינסוף, כריס פיין וזאכרי קווינטו חתמו על חוזה לגילום דמויותיהם גם בסרט רביעי בסדרה.[12] וביולי 2016 המפיק ג'יי. ג'יי אברהמס אישר כי כריס המסוורת' יגלם את דמותו של ג'ורג' קירק, אביו של קפטן קירק. תפקיד שכבר גילם בסצנת הפתיחה של הסרט משנת 2009.[13][14] מאוחר יותר באותו החודש אולפני פרמאונט אישרו את הדיווח והצהירו גם כי מרבית שחקני הצוות ישובו להפקת הסרט הרביעי בסדרה, עם אברהמס ולינדסי וובר כמפיקים וג'יי.די. פיין ופטריק מק'יי כתסריטאים.[15]

ב-2017 עלתה לאוויר סדרת טלוויזיה חדשה — "מסע בין כוכבים: דיסקברי" בכיכובו של ג'ייסון אייזקס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: מסע בין כוכבים
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Edward Gross & Mark A. Altman, Captains' Logs: The Unauthorized Complete Trek Voyages, Little Brown.
  • אורג, אלעד, "הומניזם במאה ה-24: 'מסע בין כוכבים' ומשפט", בתוך: משפט וספר, ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין, 223-292, 2007

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מסע בין כוכבים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסע בין כוכבים
מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית וסדרת האנימציה
יוצר הסדרה ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים ויליאם שאטנרלנרד נימוידפורסט קליג'יימס דוהאןג'ורג' טאקיינישל ניקולסוולטר קניגמייג'ל בארט
דמויות ראשיות ג'יימס טיבריוס קירקספוקליאונרד מק'קוימונטגומרי סקוטהיקארו סולוניוטה אוהורהפאבל צ'כוב
דמויות משנה איליהוילארד דקרולריסג'יליאן טיילורקלארק טרלמספר 1דיוויד מרקוסקרול מרקוססאביקסארקסוראקסייבוקחאן נוניאן סינגכריסטופר פייקצ'אנגכריסטין צ'אפלקאנגקארטרייטקולות'זפרם קוקרןקורקיילאסקרוגג'ניס ראנדשומר הנצח
גזעי חייזרים גורןוולקניםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אנטרפרייז"אני רופא, לא..."ג'נסיסחולצה אדומהטכנובאבלטרנספורטרטרקייקום המראהמנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםקוביאשי מארורביע גלקטי • "שגר אותי למעלה, סקוטי"
סרטי הקולנוע מסע בין כוכביםזעמו של חאןהחיפוש אחר ספוקהשיבה הביתההגבול האחרוןהארץ הלא נודעת
פרקים בולטים The MenagerieThe City on the Edge of Forever
מסע בין כוכבים: הדור הבא
יוצר הסדרה ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים פטריק סטיוארטג'ונתן פרייקסלוואר ברטוןמייקל דורןגייטס מק'פאדןמרינה סירטיסברנט ספיינרויל ויטוןדניס קרוסבידיאנה מולדואר
דמויות ראשיות ז'אן-לוק פיקארדויליאם רייקרג'ורדי לה פורג'וורףבוורלי קראשרדיאנה טרוידאטהוסלי קראשרטאשה יארקת'רין פולאסקי
דמויות משנה מולי או'בריאןמיילס או'בריאןקייקו או'בריאןאליסה אוגאווהרג'ינלד בארקליב'אתורבות'ביליאה ברהמסגאורוןגאינןרייצ'ל גארטאדוארד ג'ליקומתיו דוהארטידוראסג'ון הארימןואשלוקוטוסלוקסנה טרויישות הקריסטללאלרו לארןלורלורסהמלכת הבורגהנוסעסארקג'וליאנה סונגנוניאן סונגסיטו ג'קסהסילהלילי סלואןספוטטוליאן סוראןק'אהליירזפרם קוקרןקורןקיוקיילאסריצ'רד קסטילוג'ק קראשררואפואלכסנדר רוז'נקוהלנה רוז'נקוניקולאי רוז'נקוסרגיי רוז'נקותומאס רייקרשינזוןB-4
גזעי חייזרים אל-אוריאניםאנדרואידבאג'ורניםבטאזואידבורגוולקניםפרנגיקיוקרדאסיםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אנטרפרייזהולודקוייזורטכנובאבלטרנספורטרטרקייקום המראהמאקימנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםהקרב בוולף 359רביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
סרטי הקולנוע דורותהמפגשהמרדנמסיס
פרקים בולטים The Big GoodbyeQ WhoYesterday's EnterpriseThe Best of Both WorldsThe Inner LightAll Good Things...Pen PalsRedemptionThe Outcast
מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9
יוצרי הסדרה ריק ברמןמייקל פילר • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים אייברי ברוקסרנה אוברז'ונואהמייקל דורןטרי פארלניקול דה בורסירוק לופטוןקולם מיניארמין שימרמןאלכסנדר סידיקנאנה ויזיטור
דמויות ראשיות בנג'מין סיסקואודווורףדקס (ג'דזיה דקסאזרי דקס) • ג'ייק סיסקומיילס או'בריאןקווארקג'וליאן באשירקירה נריס
דמויות משנה ווין אדאמישקאר אדוןמייקל אדינגטוןמולי או'בריאןקייקו או'בריאןקיראיושי או'בריאןאישקהבראייל אנטוסאקורם לאןבראנטגאורוןג'ארו אסהאילם גארקגרילקהדוקאטדמארקאלוין הדסוןוואיוןטורה זיאלזקאנברן טייןקסידי ייטסלואיס צימרמןלוקוטוסלי נאליסליטהלייטוןמורןמילהמרטוקמִשְתָנָה נקבהנוגנילהאופקה סולאןג'וזף סיסקוג'ניפר סיסקושרה סיסקולות'ר סלואןמורה פולויק פונטייןלנרה קאהןקורקיורוםויליאם רוסתומאס רייקר
גזעי חייזרים באג'ורניםבריןג'מהדארבורגוורטהטרילמשתניםפרנגיקרדאסיםקלינגוניםרומולאנים
מושגים אמפוק נורדיפאיינטהדומיניוןהולודקחור התולעתחלל עמוק 9טכנובאבלטרוק נורטרנספורטרטרקייקום המראהלאטינוםמאקימדור 31מלחמת הפדרציה-דומיניוןמנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםהקרב בוולף 359רביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
פרקים בולטים DuetThe VisitorRejoinedTrials and Tribble-ationsFar Beyond the Stars
סרטי קולנוע What We Left Behind: Looking Back at Deep Space Nine
מסע בין כוכבים: וויאג'ר
יוצרי הסדרה ריק ברמןג'רי טיילורמייקל פילר • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים קייט מאלגרורוברט בלטרןרוקסן דוסוןרוברט דאנקן מקנילאית'ן פיליפסרוברט פיקארדוטים רוסג'רי ראייןגארט וונגג'ניפר ליאן
דמויות ראשיות קת'רין ג'יינווייצ'קוטיב'לאנה טורסטום פאריסניליקסדוקטורטובוקשבע מתשעהארי קיםקס
דמויות משנה אוון פאריסאיצ'ברג'ינלד בארקליבות'בינעמי וויילדמןסמנתה וויילדמןססקהמיראל פאריסלואיס צימרמן
גזעי חייזרים אוקמפהבורגגזע 8472הולוגרמהוולקניםהירוג'ניםוידיאניםטלקסיאניםפוטוניםקיוקייזוןקלינגונים
מושגים הולוגרמה רפואית לשעת חירוםהולודקוויאג'רטכנובאבלטרנספורטרטרקימאקימנוע עיוותמשכפלמתרגם אוניברסליפדרציית הכוכבים המאוחדתהצו העליוןצי הכוכביםרביע גלקטיסוגיות מוסריות במסע בין כוכבים
פרקים בולטים
מסע בין כוכבים: אנטרפרייז
יוצרי הסדרה בראנון בראגהריק ברמן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים סקוט באקולהג'ון בילינגסליג'ולין בליילוקדומיניק קיטינגאנתוני מונטגומרילינדה פארקקונור טריניר
דמויות ראשיות ג'ונתן ארצ'רפלוקסט'פולמלקולם רידטרוויס מייוות'רהושי סאטוצ'ארלס טאקר
דמויות משנה ג'אנרגראליקדגרהדוליםדניאלססובאלאריק סונגסוראקפורתוסמקסוול פורסטת'יילק שרן
גזעי חייזרים אנאריםאנדוריאניםבוני הספירותדנוביולניםוולקניםטלרייטיםזינדי (בעלי-כנף, זוחלים, חרקים, ימיים, פרימטים, שוכני-עציםמועצת הזינדי) • סוליבאניםקלינגונים
מושגים אנטרפרייזהמרחב הדלפימלחמת הזמן הקרהמנוע עיוותפדרציית הכוכבים המאוחדתצי הכוכבים
מסע בין כוכבים: דיסקברי
יוצרי הסדרה בריאן פולראלכס קורצמן • על-פי "מסע בין כוכבים" מאת ג'ין רודנברי
שחקנים ראשיים סוניקווה מרטין-גריןדאג ג'ונסשזאד לטיףאנתוני ראפמרי וויסמןג'ייסון אייזקס
דמויות ראשיות מייקל ברנהאםסארואש טיילרפול סטמטססילביה טיליגבריאל לורקה
סטארטרק
שחקנים ראשיים כריס פייןזאכרי קווינטוקארל אורבןסיימון פגג'ון צ'וזואי סלדנהאנטון ילצ'ין
דמויות ראשיות ג'יימס טיבריוס קירקספוקליאונרד מק'קוימונטגומרי סקוטהיקארו סולוניוטה אוהורהפאבל צ'כוב
דמויות משנה אמנדה גרייסוןאלכסנדר מרקוסקרול מרקוסכריסטופר פייקנירוסארקחאן נוניאן סינגג'ורג' סמואל קירק
סרטי הקולנוע סטארטרקהאויב בתוכנוסטארטרק: אל האינסוף