קיריל הראשון של מוסקבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קיריל, פטריארך מוסקבה, בצילום משנת 2009

קיריל הראשון של מוסקבהרוסית: Кирилл; נולד ב-20 בנובמבר 1946 כולדימיר מיכאילוביץ' גונדייב, ברוסית: Владимир Михайлович Гундяев). הוא הפטריארך של מוסקבה ורוסיה כולה (רוסית: Святейший Патриарх Московский и всея Руси), ראש הכנסייה הרוסית מאז 1 בפברואר 2009.

קיריל נולד בלנינגרד במשפחת כומר, סבו ואביו סבלו מרדיפת השלטונות הסובייטיות על רקע דתי ונעצרו מספר פעמים. במשך שנים כיהן בתפקידים דתיים שונים. לפני היותו פטריארך, שימש כארכיבישוף (ויותר מאוחר ארכיבישוף מטרופוליטני) של סמולנסק וקלינינגרד מאז דצמבר 1984. בנוסף שימש גם כראש המחלקה לקשרי חוץ של הכנסייה וחבר קבוע של הסינוד הקדוש.

באפריל 2012 התחוללה סערה סביב תמונה בה נראה הפטריארך עונד שעון יוקרתי בעלות של למעלה מ-20,000 ליש"ט. הפטריארך הכחיש שבבעלותו שעון שכזה, וטען כי התמונות מזויפות. אולם באתרו הרשמי נמצאה תמונה בה נראה השעון על זרועו. זמן קצר לאחר הפרסום, הוחלפה התמונה לתמונה ערוכה בה השעון הועלם. אולם צללית השעון שהשתקפה על השולחן נשארה גם בתמונה הערוכה.[1] הפטריארך האשים כי גורמים מחוץ למדינה מנסים להתנקם בו בשל תמיכתו בנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]