קניבליזציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קָנִיבָּלִיזַצְיָההשאלה מקניבליזם; על פי האקדמיה ללשון העברית: כִּתּוּת) היא מונח המתייחס לשימוש או פגיעה ביחידה אחת עבור יחידה אחרת מאותו סוג.

בבניה ותחזוקת ציוד מכני, קניבליזציה היא הפעולה של הסרת חלקי חילוף ממכונה אחת לתיקון מכונה דומה אחרת, בשיווק משתמשים במונח לתיאור פגיעה במכירות, בנתח שוק או בהכנסות של מוצר קיים על ידי הכנסה לשוק של מוצר חדש של אותו יצרן. בסיפורת משתמשים במונח כדי לתאר שימוש של פרטי עלילה מיצירה אחת ביצירה אחרת.

בשיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קניבליזציה בשיווק מתייחסת לפגיעה בהכנסות, בדרישה, בנתח השוק או במכירות של מוצר קיים על ידי הכנסה לשוק של מוצר חדש, דומה או חילופי של אותו יצרן. יצרן מדפסות לדוגמה המשיק דגם חדש, יגרום לשחיקה במכירות או בנתח השוק של דגם קיים, כך שסך הכנסות החברה ממדפסות לא בהכרח יעלה. דוגמה אחרת לקניבליזציה, האופיינית בקמעונאות היא כאשר רשת שיווק מקימה חנות בקרבה לחנות קיימת, כך ששוק הקונים בחנות החדשה נוגס מן החנות הקיימת. רשת בתי הקפה האמריקאית סטארבקס הודיעה ב-2008 על כוונה לסגור 600 חנויות מתוך 12 אלף שהיא מפעילה. בעיקר סניפים הסמוכים לסניפים אחרים של הרשת, על מנת לצמצם את הקניבליזציה בין הסניפים.

קניבליזציה יכולה להתרחש גם בין חברות המתחרות על נתח שוק רווי ויכולות לגדול אך ורק על חשבון האחרת. מנכ"ל ניו קופל, ניר גלילי, טוען למשל, כי שוק הליסינג בישראל מגיע למיצוי, ויש בו קניבליזציה.

התפתחויות טכנולוגיות משפיעות גם הן על קניבליזציה. מצלמות הפילם הישנות, לדוגמה, נדחקו ונעלמו עם כניסת המצלמות הדיגיטליות. מכשירי הדי וי די העלימו בעבר את מכשירי הוידאו הישנים. קניבליזציה אופיינית גם כן במסחר האלקטרוני, בו מסחר באינטרנט נוגס בהכנסות החנויות הרגילות.

חברות, בשל כך, מתייחסות לאפשרות הקניבליזציה, בתכנון השיווקי ובהערכת הכנסותיהן.

בייצור ובתחזוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחזוקה של ציוד מכני או אלקטרוני, קניבליזציה מתייחסת להסרה של חלקים, מנגנונים או מכלולים ממתקן אחד לתיקון מתקן אחר מאותו הסוג, במקום להשתמש במאגר חלקי החילוף. המתקן ממנו נלקחו חלקי החילוף מוצא משימוש לרוב, באופן זמני או קבוע. בדרך כלל קניבליזציה מתרחשת כאשר קשה או לא ניתן למצוא חלקי חילוף מתאימים בשוק, אם בשל הפסקת יצורם או שניתן לרוכשם בכמויות גדולות בלבד. לעיתים, בעיקר במחקר באלקטרוניקה, משתמשים בחלקים של ציוד מקולקל, ישן או עודף לבניה של ציוד מסוג אחר. ניתן למצוא פרקטיקה זו אצל מרכיבי ציוד רדיו חובבים לדוגמה. קניבליזציה יכולה להעיד על מצוקה תקציבית שאינה מאפשרת רכישה של חלקי חילוף או על מקרים בהם נדרש חלק באופן דחוף ואינו בר השגה בשל מגבלות זמן או מרחק מהספק. לעיתים כאשר יש עודף בציוד ביחס לצורך, משתמשים בחלקיו כחלקי חילוף. בבריטניה, לדוגמה, מפעילי רכבת קטנים משתמשים בקטרים ישנים. מפעילים אלו רוכשים לעיתים כמות גדולה יותר של קטרים מן הנדרש ושומרים את חלקם כמקור לחלקי חילוף.

בישראל מתבצעת קניבליזציה לא חוקית בגנבה של כלי רכב רבים, פירוקם ב-"משחטות רכב", ומכירת חלקי חילוף מוזלים למוסכים[1].

בסיפורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קניבליזציה בסיפורת מתייחסת לשימוש, השאלה או גנבה של פרטי עלילה, דמויות, מוטיבים או רעיונות מסיפור אחד לאחר או ממדיה אחת לשנייה, לדוגמה סרט המתבסס על ספר. הסופרים מייקל בייגנט, ריצ'רד לי טוענים, לדוגמה, כי מחבר הספר צופן דה וינצ'י, דן בראון, ביצע קניבליזציה של ספרם דם קדוש, גביע קדוש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]