קרב לה אבין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב לה אבין
קרב לה אבין
קרב לה אבין
מערכה: מלחמת צרפת-ספרד
מלחמה: מלחמת שלושים השנים
תאריך הסכסוך 20 במאי 1634
קרב לפני קרב וילשטט
קרב אחרי המצור על לובן
מקום סמוך לאואי, בלגיה
קואורדינטות
50°24′00″N 5°16′59″E / 50.4°N 5.283°E / 50.4; 5.283 
תוצאה ניצחון צרפתי מוחץ
הצדדים הלוחמים

ממלכת צרפתממלכת צרפת ממלכת צרפת

מפקדים
כוחות

35,000 חיילים

14,000 חיילים

אבדות

260 נפגעים

4,000 הרוגים, פצועים ושבויים

קרב לה אבין נערך ב-20 במאי 1635 בין כוחות צרפתיים לכוחות ספרדיים במסגרת מלחמת שלושים השנים, והיה זה הקרב המשמעותי הראשון שהשתתף בו הצבא הצרפתי במהלך המלחמה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ניצחונה של ממלכת ספרד בקרב נורדלינגן, הייתה ידם של הקתולים על העליונה במלחמת שלושים השנים, והספרדים תכננו להשתלט על הנסיכויות הגרמניות הפרוטסטנטיות. אולם הצרפתים חששו מההגמוניה הספרדית, ובעקבות כך נכנסה ממלכת צרפת ללחימה ופתחה במלחמה עם ספרד. טומאסו פרנצ'סקו, נסיך קריניאנו מונה למפקד הצבא הספרדי בארצות השפלה הספרדיות, והוטל עליו לבלום את כוחות הצבא הצרפתי שפלשו ללוקסמבורג, במטרה לחבור עם כוחות הצבא ההולנדי.

הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-20 במאי 1635 הוקף הצבא הספרדי שהיה נחות לעומת הצרפתים, והובס בלה אבין, דרומית לאואי בתחומי בישופות לייז', על ידי הכוחות הצרפתיים בפיקודם של אורבן דה מלה-ברזה וגספר השלישי דה קוליני. כ-5,000 חיילים ספרדים נהרגו או נפצעו, 1,500 נשבו, והשאר התפזרו לכל רוח, לעומת זאת הצבא הצרפתי ספג 260 נפגעים בלבד.

לאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הקרב חברו הכוחות הצרפתיים לצבא ההולנדי, אולם חילוקי דעות ביניהם העניקו לספרדים את הזמן להתארגן מחדש, והם הטרידו את הצרפתים במתקפות פרשים מהירות. בנוסף, הצבא הצרפתי סבל גם מחוסר אספקה וכסף, דבר שהביא לעריקות נרחבות. בעקבות כך המצור על לובן שהוטל על ידי הצבא הפרנקו-ההולנדי בסוף יוני אותה שנה, נחל כישלון מוחלט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]