לדלג לתוכן

קרב צרצרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שני צרצרים בכלובים בבייג'ינג

קרב צרצרים הוא ספורט בו משסים צרצרים ממין זכר אחד בשני. זוהי מסורת בת יותר מאלף שנה, מאז ימי שושלת טאנג, אשר זוכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת בסין.[1] בניגוד לתחרויות ספורט אחרות המערבות בעלי חיים, כגון מלחמת שוורים או קרב תרנגולים, נדיר כי נגרם נזק חמור לצרצרים והם משוחררים בסיום הקרבות. על כן יש הטוענים כי לא מדובר בספורט אכזרי.

קרבות הצרצרים טופחו על ידי קיסרי שושלת טאנג והפכו מאוחר יותר לפופולרים בקרב פשוטי העם. במאה ה-13 ראש ממשלת שושלת סונג הדרומית, ג'יה סידאו, כתב מדריך קרבות ויש המאשימים כי האובססיה שלו תרמה לנפילת האימפריה. בשנות מהפכת התרבות בסין הוגדר הספורט כתחביב בורגני לא חוקי. מסורת קרבות הצרצרים זוכה בשנים האחרונות לעדנה בקרב הדור הצעיר.

במקאו מתנהלים קרבות צרצרים במלונות. קרבות אלו כוללים הימורים, פרסים ואף שירותי קבורה. בסין עצמה בלתי חוקי להמר על קרבות צרצרים, אולם הקרבות עצמם חוקיים ומתקיימים בערים הגדולות. בבייג'ינג מקיימת "האגודה לקרבות צרצרים" תחרויות ואליפויות. עונת הקרבות מתחילה בקיץ והאליפויות מתקיימות בסתיו, בסוף ספטמבר. הצרצרים נמכרים ברחובות ובשווקים ייחודיים. בשנת 2010 הוצאו יותר מ-63 מיליון דולר על צרצרים.

הצרצרים המובחרים מגיעים מצפון מחוז שאנדונג והם בעלי שושלות יוחסין. כל צרצר נשמר בכלי משלו, הם מואכלים על ידי מומחים לתזונת צרצרי קרבות, ותזונתם כוללת חסילונים טחונים, שעועית אדומה וכבד עז. לפני ליל הקרב, מושלכות נקבות לכלים כדי להמריץ את הזכרים.

הקרב עצמו מתרחש בקופסה קטנה, כאשר בעלי הצרצרים מדרבנים אותם לצאת אחד כנגד השני באמצעות גירוי מחושיהם במקלות במבוק דקים. המנצח הוא זה שתוקף ומבריח או משתק את הצרצר השני. בשל קוטנה של זירת הקרב מוקרנים לעיתים הקרבות על מסכים גדולים, על מנת שצופים נוספים יוכלו לחזות במתרחש. הצרצרים המפסידים משוחררים לרוב ואילו המנצחים זוכים לתהילה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרב צרצרים בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ אנדרו ג'ייקובס (ניו יורק טיימס), הצרצרים בסין יוצאים לקרב, באתר הארץ, 4 בדצמבר 2011