חבל קרליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף קרליה (מחוז))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת קרליה

קָרֶלְיָה (קרלית, פינית ואסטונית: Karjala; רוסית: Карелия) היא חבל ארץ בצפון אירופה, המחולק כיום בין פינלנד לבין רוסיה, רובו בריבונות רוסיה. החלק הרוסי של קרליה נקרא "רפובליקת קרליה".

אזור קרליה היה נתון במשך שנים רבות לחילוקי דעות מדיניים בין מדינות האזור. במהלך המאה ה-14 נערכו באזור מלחמות בין שוודיה לבין רפובליקת נובגורוד שהסתיימו בהסכם שלום בשנת 1329. בהתאם להסכם זה החלק המערבי עם מרכזו בעיר ויבורג עבר לשליטת שוודיה. לאחר סיום מלחמת הצפון הגדולה הועברו חלקים נוספים של האזור לשליטת האימפריה הרוסית. במאה ה-19, כאשר פינלנד היוותה חלק מהאימפריה הרוסית נכללו חלקים של קרליה בשטח הדוכסות הגדולה של פינלנד. עם קבלת עצמאותה של פינלנד נקבע הגבול בהתאם להסכם משנת 1920.

ב-30 בנובמבר 1939, 3 חודשים לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה התקיפה ברית המועצות את פינלנד וכבשה את חבל קרליה ב"מלחמת החורף" שהסתיימה ב-13 במרץ 1940 בהסכם השלום של מוסקבה. כיבוש זה גונה על ידי חבר הלאומים ולאחר כשנה, במלחמת ההמשך, נכבש החבל בחזרה על ידי פינלנד. בסוף מלחמת העולם השנייה נכבשה קרליה שוב על ידי ברית המועצות ובחוזה פריז (1947) אושרו תנאי הסכם הכניעה של פינלנד ושביתת הנשק בינה לברית המועצות, שהוסכמו ב-19 בספטמבר 1944. לפי הסכם זה ויתרה פינלנד על חלקים ניכרים משטחה, כולל רובו של חבל קרליה.

לאורך ההיסטוריה הפינית, ניכרה השאיפה לשוב ולשלוט בו. המשוררת הפינית אווה קילפי, ילידת המחוז, עסקה בכתיבתה בין היתר בגעגועיה לנוף ילדותה. גם המלחין הפיני, ז'אן סיבליוס, הלחין מספר יצירות אותן הקדיש למחוז, המוכרת שבהן היא "הסוויטה לקרליה" שנכתבה בשנת 1893, עת הייתה פינלנד תחת כיבוש רוסיה חלקי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Russia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רוסיה ובנושא סקנדינביה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.