קשת רפלקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קשת הרפלקס
הדגמה של פעולת קשת הרפלקס בגוף האדם

קשת רפלקס היא מסילה עצבית, העוברת מאיבר חישה, דרך מרכז עצבי, אל עבר שריר מסוים[1]. זהו מסלול תגובה עצבית לא רצונית אשר שולט בפעילות הרפלקס. הרפלקס הוא תהליך שבו מידע מועבר מעצב תחושתי לעצב תנועתי, בתיווך של עצב במוח השדרה אך ללא תיווך של המוח הגדול. רוב העצבים התנועתיים לא עוברים ישירות דרך המוח.

רוב קשתות הרפלקס מורכבות משלושה תאי עצב לפחות, כך שלכמה מהן יש מספר רב יותר של תאי עצב[1].

תפקיד ואופן הפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאור סכמתי של אופן הפעולה של קשת הרפלקס

קשת הרפלקס מקצרת את מעבר הגירוי העצבי ומאפשרת תגובה מהירה, שהיא קריטית במצבים מסוכנים. כמו כן התגובה היא מוחלטת, כלומר היא תמיד תתרחש. גם זה מקנה יתרון במקרים מסוימים. אופן פעולה זה מאפשר לפעולת הרפלקס תגובה מהירה תוך הפעלת עצבים תנועתיים בחוט השדרה ללא "התערבות" של שליחת מסרים למוח.

קשת רפלקס מופעלת כאשר הגירוי חזק וכואב (כנגיעה בחפץ חם או חד), הדחף העצבי עובר דרך העצב התחושתי (סנסורי) אל עמוד השדרה, ודרך העצב המקשר (אינטרנוירון) אל העצב התנועתי (מוטורי) אשר גורם להרחקת האיבר מהגירוי. במקביל, המידע יגיע גם אל מוח הגולגולת, אך מסלול זה נמשך זמן רב יותר, על-כן המודעות למתרחש מגיעה רק לאחר התגובה המוטורית.

סוגים שונים של קשת רפלקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגים שונים של קשת רפלקס

קיימים שני סוגים של קשת רפלקס:

  • קשת הרפלקס האוטונומית - משפיעה על איברים פנימיים. לא פעולה מודעת בגוף. שרירים חלקים, לחץ דם מערכת העיכול.
  • קשת הרפלקס הסומטית - משפיעה על השרירים. מעבירים ממערכת העצבים המרכזית פקודות שיורדות לשאר חלקי הגוף בפעילות מודעת: תחושה של העור, חום, קור, מגע.

מונוסינפטי ופוליסינפטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר קשת הרפלקס מורכבת משני נוירונים (עצבים) בלבד (עצב תחושתי ועצב תנועתי) יש להגדירו כמונוסינפטי. הוא נקרא כך מפני שמתקיים סינפס כימי אחד בלבד. במקרים של רפלקסים פריפריאליים (רפלקס הקרסול ורפלקס הברך), גירוי רגעי לכישור השריר המתפקד כרצפטור יגרום לכיווץ השריר האגוניסטי. לעומת זאת בתגובה הפוליסינפטית הנוירון המקשר (נויירון ביניים\אינטרנוירון) אחד או יותר מחבר אותות תחושתיים (סנסורי) ותנועתיים (מוטרי). רוב הרפלקסים הם פוליסינפטים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קשת רפלקס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 רוברט ס. וודוורת (1965). פסיכולוגיה. תל אביב: מסדה.