רב מרי בר רחל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רב מרי בר רחל
מקום מגורים בבל עריכת הנתון בוויקינתונים
אב איסור גיורא
אם רחל בת שמואל
צאצאים מר זוטרא בריה דרב מרי, רב אדא סבא
מספר צאצאים 2
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רב מרי בר רחל בת שמואל (מכונה גם: רב מרי ברה דבת שמואל) היה אמורא בבלי בדור השלישי והרביעי, מופיע עשרות פעמים בתלמוד הבבלי, היה מקורב לרבא.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רב מרי מיוחס בתלמוד לאבי אמו, שמואל, ולא לאביו כמקובל. הפרשנות המקובלת היא שאמו, בתו של שמואל, נשבית לגויים (כמסופר בתלמוד בבלי, מסכת כתובות, דף כ"ג, עמוד א') והרתה לאביו איסור גיורא, חייל בבלי בטרם התגייר, וילדה לאחר הגרות.[1] וכך אמרו עליו בתלמוד: ”רב מרי הורתו שלא בקדושה ולידתו בקדושה הואי (=היה)”.[2] בתלמוד ישנה סוגיה העוסקת בשאלה האם אדם כזה מוגדר כיהודי, למסקנה נפסק שכגר הוא נחשב יהודי לכל דבר - אף למינוי של שררה למרות ההגבלה שנצרך שבעל השררה יהיה "מקרב אחיך" - "מהמובחר שבאחיך", כלומר שאף אביו יהיה מישראל.[3]

אמנם, מלשון אחת הסוגיות,[4] על פי גרסה נפוצה, עולה שאביו היה יהודי ונקרא רבא, הגמרא מתייחסת לסתירה ומתרצת ש"תרי רב מרי בר רחל הוו" - כלומר שני אמוראים היו בשם זה. אך רש"י והתוספות[4] מציינים שהקושיה והתירוץ הם פירוש שנכתב בתוך הגמרא בתקופה מאוחרת, כדי לתרץ את הגרסה המוקשה. אך האמת היא שהגרסה שגויה [דרוש מקור] והיה רב מרי בר רחל אחד בלבד, ושם אביו היה איסור גיורא.

מעמד כלכלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התלמוד מספר שכאשר אביו הביולוגי איסור גיורא עמד למות, ועל פי ההלכה היהודית לא היה יורש אותו רב מרי בצורה ישירה ולכן הוצרך איסור להקנות את הממון בחייו. לפי ההון המוזכר בירושה היה רב מרי אדם אמיד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]