לדלג לתוכן

רד פלאג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו רד פלאג

רד פלאג (RED FLAG; מאנגלית: "דגל אדום") הוא תרגיל צבאי לאימון בלוחמה אווירית המתקיים בבסיס חיל האוויר האמריקני נליס בנבדה. בתרגיל משתתפים כל חילות האוויר של הכוחות המזוינים של ארצות הברית, לצד חילות האוויר של בעלות בריתה של ארצות הברית. למעלה ממאה כלי טיס וכ-2,500 משתתפים מעורבים בתרגיל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרגיל מתקיים מספר פעמים בשנה מאז שנת 1975. המטרה היא לאמן טייסים מארצות הברית, נאט"ו ומדינות אחרות למצבי לחימה אמיתיים. התרגיל שואף לרמת ריאליזם גבוהה ולשם כך נעשה בו שימוש באמצעי לחימה של האויב ובתחמושת חיה לתרגילי הפצצה. תרגילי ההפצצה נערכים במטווח נליס הממוקם צפונית-מערבית ללאס וגאס ומכסה שטח של 60 מייל על 100 מייל. שטחי האימון הנרחבים מרחיבים את מעטפת האימונים השיגרתית ומאפשרים לטייסים לטוס במיתארים חדשים, דבר המשפר את יכולתם המבצעית במצבים לא מוכרים. כלל המשתתפים בתרגיל מנהלים את הלחימה על פי תכנון שמתבצע במקום, על ידי אחד ממובילי החיילות, בדומה למצב שבו כוחות אוויריים נלחמים בקואליציה בזירה שבה לא היו מוצבים קודם. מגבלות הבטיחות במסגרת התרגיל - פחות הדוקות מבדרך כלל ובין השאר, מותר לעשות קרבות אוויר מרובי משתתפים, לבצע התייחסויות אוויר-אוויר, כאשר יש על המטוס חימוש אוויר קרקע חי ולטוס על קולי בגובה נמוך. הטיסות מתבצעות מול מדמי סוללות טילי קרקע אוויר קורנות ומול מטוסי ביום אויב שטסים לפי תורת הלחימה של מדינות המזרח. צרוף הכמות הגדולה של המטוסים, השטח שאינו מוכר לרוב הצוותים, איומי הטק"א ומטוסי ביום האויב בפורמט של "דו-צדדי מלא" נותנים לטייסים התנסות הכי קרובה שאפשר לתנאים של "תחילת לחימה בזירה לא מוכרת". אזורי הטיסה מקיפים את אזור 51 המפורסם ובחלקם, יש מכתשים של ניסויים גרעיניים שבוצעו בעבר, מה שמוסיף לאווירה.[1]

מטוס F-15I רעם בשירות טייסת 69 ("טייסת הפטישים") של חה"א הישראלי לאחר שתודלק על ידי מטוס תדלוק מסוג KC-135 סטרטוטנקר של חה"א האמריקאי מעל מטווח נליס במהלך רד פלאג 3–04. 25 באוגוסט 2004.

תרגילי רד פלאג התחילו בעקבות הביצועים הנמוכים של צוותי האוויר האמריקניים במלחמת וייטנאם. מטוסים רבים הופלו על ידי טילי קרקע-אוויר במהלך משימות תקיפה. קרבות אוויר בשמי צפון וייטנאם הובילו ליחס הפלות עלוב של 2:1 או גרוע יותר. טייסי חיל האוויר האמריקני לא היו מתורגלים מספיק בקרבות אוויר בטווחים קצרים, מתוך ההנחה שטילי מעבר-לטווח-ראייה (BVR) ייתרו את קרבות האוויר הקרובים. מחקר שנערך הראה כי טייס אשר השלים 10 משימות קרב הגדיל את סיכויו לשרוד במלחמה באופן משמעותי. בעקבות זאת נוצר אימון הרד פלאג על-מנת לאפשר לטייסים האמריקניים להתנסות ב-10 משימות אימון מציאותיות אך בסביבה בטוחה.

טייסת ה"תוקפן" (Aggressor) משחקת בתפקיד הטייסת היריבה הטסה נגד הטייסות המתאמנות. טייסיה נבחרים ממיטב טייסי חיל האוויר האמריקני. טייסים אלו הודרכו לטוס על-פי תורת-הלחימה (תו"ל) המזרחית, כדי לחקות טוב יותר את מה שטייסי נאט"ו יתקלו בו בקרב אמיתי. בעבר הטיסה הטייסת מטוסי נורת'רופ F-5 ואפילו מטוסי מיג. כיום (2006), הטייסת מטיסה מטוסי F-16 ו-F-15, הצבועים בסכמת צביעה המאפיינת מטוסים סובייטיים.

חיל האוויר הישראלי השתתף בפעם הראשונה בתרגיל ב-1988 ובמספר פעמים נוספות מאז. בשנת 2009 ובשנת 2016 שוב השתתף חיל האוויר הישראלי בתרגיל לאחר הפסקה ממושכת בהשתתפות[2].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]