רובה בריחי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צלף מתפעל רובה צלפים בריחי M40A3 הנמצא בשירות חיל הנחתים האמריקני. מנגנון הפעולה הבריחי מאפשר דיוק רב יותר.
רובה צלפים M24 SWS המבוסס על רמינגטון מודל 700 בריחי הוא רובה אמין ומדויק מאוד (דיוק של חצי דקת קשת).
הבארט MRAD הוא רובה צלפים מודרני ועדיין נותר נאמן למכלול הבריחי המאפשר דיוק גבוה (חצי דקת קשת)

רובה בריחי (bolt-action rifle) הוא סוג של רובה שבו המכלול (action) ובריח הנשק מופעלים באופן ידני על ידי פתיחה וסגירה של הקנה עם ידית קטנה שבדרך כלל ממוקמת בצד הימני של הנשק (עבור משתמשים ימניים). מנגנון הפעולה הבריחי נמצא ברובים, אבל גם באקדחים.

הרובה הבריחי הוא רובה הנטען מהקצה האחורי של הקנה. הבריח הוא חלק מרכזי במכלול שדוחף את הכדור לבית הבליעה לשם ביצוע הירי. את הבריח נועלים, לרוב באמצעות סיבוב ידית לתוך חריץ ייעודי במעצה, על מנת שהגזים הנוצרים בעת הירי לא ייפלטו אחורה לכיוון היורה אלא ינוצלו במלואם לדחיפת הקליע קדימה דרך הקנה. אחרי הירי פותחים את הבריח, ואז מושכים ודוחפים אותו כדי לגרוף כדור חדש לבית הבליעה כדי לבצע ירי נוסף. בחלק מהרובים הבריח מכיל גם חלקים אחרים של המכלול, כגון הנוקר.

הרובה הבריחי היה נשק החי"ר הסטנדרטי ורובה השירות ברוב צבאות העולם עד סוף מלחמת העולם השנייה. הוא מיוצר מתחילת המאה ה-19, ונעשה בו שימוש בשתי מלחמות העולם. במשך הזמן, הרובה הבריחי הוחלף בעיקר על ידי רובים חצי-אוטומטיים ורובים אוטומטיים, שבהם הבריח נדרך באופן אוטומטי ובאחרונים אף מתאפשר ירי רציף של כדורים רבים בלחיצת הדק אחת. כיום רובי השירות המודרניים הם רובי סער עם נצרה בוררת (בתצורה רגילה, קרבין או בולפאפ).

הרובה הבריחי עדיין מאוד פופולרי כרובה צלפים לציד, לקליעה למטרה ולצליפה צבאית ומשטרתית. בהשוואה לכלי ירייה אחרים, הרובה הבריחי מציע איזון מצוין של כוח, קשיחות, אמינות ודיוק פוטנציאלי, וכן משקל קל ועלות נמוכה. חסרונו העיקרי הוא קצב אש נמוך יחסית לכלי נשק בעלי מנגנון הפעלה מתקדם יותר, אך עבור ציד וקליעה למטרה, זהו חיסרון זניח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רובה בריחי בוויקישיתוף