לדלג לתוכן

רודף העכברים הראשי של הקבינט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רודף העכברים הראשי של הקבינט
Chief Mouser to the Cabinet Office
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת
איוש נוכחי לארי
תאריך כניסה לתפקיד 15 בפברואר 2011
דרכי מינוי מוענק על ידי ראש הממשלה
כפוף ראש ממשלת בריטניה
מעון דאונינג 10
משך כהונה קצוב ללא הגבלת זמן
ייסוד המשרה בסביבות 1515
[1]
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רודף העכברים הראשי של הקבינט של הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנדאנגלית: Chief Mouser to the Cabinet Office of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) הוא תואר היתולי שניתן לאחדים מחתולי הבית של מעון ראש ממשלת בריטניה ברחוב דאונינג 10 בלונדון, בירת בריטניה. התואר, אותו מעניק ראש הממשלה, הוענק לראשונה ב-2011.

חתול בית הוחזק ברחוב דאונינג 10 או במשרד האוצר מאז ימי המלך הנרי השמיני. מסמכים ששוחררו לפרסום בבריטניה ב-2005 מכילים רשומות משנת 1929 ואילך. באותה שנה ניתנה הוראה במשרד האוצר להוציא כספי קופה קטנה "לשם החזקת חתול יעיל".

החתול בדאונינג 10 איננו משתייך בהכרח לראש הממשלה המכהן ושהותו שם אינה חייבת להיות חופפת לכהונתו. חתול הבית בעל השהות הארוכה ביותר עד כה היה וילברפורס (Wilberforce). הוא היה חתול הבית בשנים 19731986, בימי כהונתם כראשי ממשלה של אדוארד הית', הרולד וילסון, ג'יימס קלהאן ומרגרט תאצ'ר. במשך שנים מסוימות לא היה בדאונינג 10 חתול בית.

רודף העכברים הראשי כיום (2021) הוא החתול לארי. הוא הובא לדאונינג 10 ב-15 בפברואר 2011, שנתיים אחרי שקודמתו עזבה את המקום, והיה ל"רודף העכברים הראשי" הראשון. הוא נבחר על ידי ראש הממשלה דייוויד קמרון ובני משפחתו מקרב חתולים שהוחזקו בבית הכלבים והחתולים באטרסי. הדבר נעשה לאחר שצלמי תקשורת הבחינו בחולדות לפני מדרגות הכניסה לבית בדאונינג 10.[1][2]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נדב גל‏, הנשק הסודי של דאונינג 10, באתר וואלה‏, 22 בפברואר 2011
  2. ^ דובר של המעון מסר לאחר הגעת החתול כי "ראש הממשלה פגש את החתול. הוא החזיק את החתול. זוהי ראשית היחסים ביניהם." (The Prime Minister has met the cat. He’s held the cat. It’s early days in their relationship.) (מקור: https://www.channel4.com/news/cameron-appoints-larry-the-cat-as-downing-street-ratter).