רפלקסולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: חסר מידע אודות השיטה..
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול רפואי אלטרנטיבי המשתמשת במעשה הפיזי של הפעלת לחץ בכפות רגליים, כפות ידיים או אוזניים באמצעות האגודל, אצבע מסוימת, וטכניקות ידיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפיתוחה של השיטה המקובלת בימינו החל ויליאם פיצג'רלד,רופא אף אוזן גרון, בשנת 1913, והיא שוכללה בשנות השלושים והארבעים של המאה העשרים על–ידי יוניס אינגהם, שאף המציאה את המונח "רפלקסולוגיה" בשנות החמישים. טיפול דרך כפות הרגליים ניתן כבר בעת העתיקה במצרים העתיקה בסין ובהודו. המילה "רפלקסולוגיה" גזורה מהמילה האנגלית Reflection שמשמעותה "השתקפות" מחד, ומאידך מן המילה "רפלקס" (רעדה) התומכת בכוונה כי על ידי לחיצות באזורים מסוימים ישנה "תגובת שרשרת" של השרירים הגורמת להפרשת אדרנלין לזרם הדם, ומבחינה אנרגטית לשחרור של מרידיאנים.

לטענת העוסקים ברפלקסולוגיה, בעזרת השיטה ניתן לאתר דפוסים שקיימים אצל האדם ברבדיו השונים כגון בגוף, בנפש ובתחום החשיבה. על ידי לחיצות, חימומים והנעות של אזורים מסוימים בכף הרגל, ניתן לטפל במצבים בהם ה"אנרגיה" "חסומה" ואינה זורמת כראוי, וכך לרפא מחלות מסוימות. "חסימות אנרגיה" אלו נקראות "קריסטלים" ולטענת העוסקים ברפלקסולוגיה, לעתים הן מורגשות כמעין גבשושיות בכפות הרגליים.

מפת כפות הרגליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"טבלת אזורי המגע של כפות הרגליים" מציגה את הקשר, על פי הרפלקסולוגיה, בין האברים השונים בגוף האדם לאזורי המגע או לחיצה בכפות הרגליים. על פי הרפלקסולוגיה, הקשר בין הנקודות בכפות הרגליים לאיברים הוא הדדי, כלומר כאשר ישנה פגיעה באיבר מסוים, אזי הנקודה המתקשרת אליו ברגל תפגע. הצבעים השונים מייצגים את אזורי המגע בכפות הרגליים והאיברים התואמים להם בגוף האדם:

Foot chart1.png        מוח
       סינוס
       קול
       בלוטת יותרת המוח
       צוואר וגרון
       עיניים
       אוזניים
       בית השחי
       כתף ורגל
       ריאה וחזה
       לב
       בלוטת התריס וסמפונות
       מקלעת השמש
       סרעפת
       קיבה
       טחול
       כבד
       כיס המרה
       בלוטת יותרת הכליה
       לבלב
       כליה
       שופכן
       שלפוחית השתן
       המעי הגס
       המעי הדק
       עצם העוקץ
       עצב הירך
       רקמה לימפתית במעי הדק
       תוספתן

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדבר ידוע וקרוב אצל עשירי העולם מכיוון שהתענוג המתמשך מהרצף הבלתי פוסק של הטיפול משנה המון בחיים של העשירים.

מחקרים רפואיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר ניסויים מחקריים נעשו בתחום במשך השנים והם היו בעלי תוצאות מעורבות. אחת הסקירות השיטתיות של המחקרים מצאה: "העדויות הטובות ביותר שיש לנו נכון לעכשיו, שכולם מכירים בחכמת הרפלקסולוגיה בעיקר היעילות בטיפול הרפואי[1]לאור העובדה של התחושה המלטפת והתחלת חיים נוחים יותר בעקבות טיפול ממושך של החכמה הנפלאה המון הקהל נמשך בצורה גלובלית ומרבית לחכמה העתיקה

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ernst E (15 ביולי 2009). "Is reflexology an effective intervention? A systematic review of randomised controlled trials". Med J Aust 191 (5): 263–6. PMID 19740047.  לאור העובדה של התחושה המסתעפת ותחלת חוויה של חיים נוחים יותר בעקבות טיפול ממושך ברפלקסולוגיה המון הקהל נמשך לחכמה הנפלאה