רשות הציבור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רשות הציבור או נחלת הכלל כוללת יצירות והמצאות שאינן מוגנות בקנין רוחני.

תקופת ההגנה המשפטית על יצירות מוגבלת בזמן (בדרך כלל למשך חיי היוצר ועוד שבעים שנה לאחר מכן), וכך גם תקופת ההגנה על פטנטים (בדרך כלל למשך עשרים שנה מיום הגשת הבקשה לפטנט). בתום התקופה הזו, היצירות וההמצאות אינן עוד בבעלות כלשהי, וכל אחד רשאי להשתמש בהן ללא בקשת רשות ממי שהיו הבעלים, וללא תשלום כלשהו.

למשל, יצירותיו של חיים נחמן ביאליק נמצאות כיום בנחלת הכלל, משום שחלפו למעלה משבעים שנה מאז מותו, בשנת 1934.

בתחום הפטנטים, כאשר ההגנה המשפטית פוקעת, כל גורם רשאי ליצור את ההמצאה, בכפוף למגבלות בדינים אחרים. כך, כאשר פטנט על תרופה פוקע, יכולות חברות תרופות אחרות לייצרו, וזו נקראת תרופה גנרית. עדיין דרוש אישור של משרד הבריאות לשיווק התרופה.

המאמר הטרגדיה של המאגר המשותף (או 'הטרגדיה של נחלת הכלל' על פי תירגום אחר) הוא מאמר אקדמי מאת גארט הרדין שהראה כיצד שיתוף במשאבים ללא שיתוף בהוצאות, יביא לשימוש יתר של המאגר המשותף, עד שהמאגר יתכלה לחלוטין. הדוגמה הקלאסית היא של מרעה שנמצא בבעלות משותפת, שהפרות שרועות בו הן בבעלות פרטית. כדי לפתור את הכשל הזה, שאותו כינה הטרגדיה של המאגר המשותף, הפתרון שהציע הוא קניין פרטי, שבו המאגר המשותף יפוצל, וכל אחד יהיה בעלים של חלק, ובאותו חלק ישא בעלויות וייהנה מהרווחים.

בתרבות הדיגיטלית, נחלת הכלל נתפסת כאינטרס ציבורי חשוב.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.