רשת שותפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הפתיח לא ברור, ניסוחים מסורבלים, חסרים מקורות וקישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רשת שותפים (אנגלית: Affiliate Network) משמשת כמתווכת בין שותפים-מפרסמים (המעוניינים להציע מוצרים או שירותים) לבין שותפים-משווקים (שיש להם מדיה פרסומית או דרכים אחרות לשווק או לקדם את אותן הצעות).

תוכניות שיווק שותפים מציעות בדרך כלל פלטפורמה טכנולוגית שבאמצעותה יכולים מצד אחד מפרסמים להעלות דרישות לקמפיינים פרסומיים או לתוצאותיהם (כגון קבל פרטיהם של מספר מסוים של לקוחות פוטנציאליים), ומצד שני שותפים לוקחים על עצמם לקדם את הקמפיינים או לספק את התוצאות המבוקשות, בתמורה לתשלום.

רשת שותפים מאפשרת לבעלי אתרים למצוא בקלות ולקחת חלק בתוכניות שיווק שמתאימות לאתר שלהם (וכך לייצר הכנסה מתוכניות אלה), ומאפשרת למפרסמים להגיע לקהל יעד רחב יותר על ידי השתתפות בתוכניות שותפים והפעלת השותפים כמקדמי מכירות באפיקים שונים.

רשת שותפים היא סוג של שיווק שותפים (Affiliate Marketing), ויתרונה בכך שהיא מאפשרת למפרסם לקדם את עסקיו באמצעות מספר רב של שותפים ובאפיקים רבים ושונים. כיום רשת שותפים היא בראש ובראשונה פלטפורמה טכנולוגית, המאפשרת למפרסמים להגדיר את תנאי הקמפיינים הפרסומיים, כגון אפיקי פרסום מותרים, סוג הפרסום או המדיה שייעשה בהם שימוש, כגון עמודי נחיתה, פרסומות קופצות (פופ אפ), באנרים או סרטי וידאו או התוצרים בהם הם מעוניינים, כגון משתמשים מסוג מסוים, כאלה שביצעו פעולות מסוימות או מסרו פרטים מסוימים וכן הלאה.

ב-16 באפריל 2013 הודיעה חברת גוגל על הפסקת פעילות רשת השותפים שלה.

עם זאת, גם Google AdSense היא דוגמה לתוכנית שותפים, אולי הגדולה בעולם, המאפשרת לשותפים בעלי אתרי תוכן להציג פרסומות באתר שלהם.

הפרסומות מוצגות באמצעות רכיב תוכנה המושתל בקוד האתר ומציג מסגרת טקסט, שבתוכה מוצגות פרסומות הקשורות לתוכן העמוד, כפי שהוגדרו על ידי המפרסמים.

כך לדוגמה, בעמוד תוכן העוסק בריצה ומשתתף בתוכנית, ייתכן שתוצג פרסומת לנעלי ריצה.

רשתות שותפים מסורתיות מאפשרות לסוחרים להציע למקדמי המכירות נתח מכל הכנסה שנוצרת לסוחר כתוצאה ממבקרים באתר של מקדם המכירות, או עמלה על כל מבקר באתר שעומד בתנאי מוגדר מראש (ביצוע רכישה, הרשמה לניוזלטר, וכו').

לרוב תוכניות המסחר יש מודל של שיתוף רווחים, בניגוד למודל עמלה בגין פעולה.

עבור הסוחרים, השירותים והיתרונות של רשת שותפים יכולים לכלול טכנולוגיית מעקב נתונים, כלי דיווח, עיבוד תשלומים, וגישה למאגר גדול של מקדמי מכירות.

עבור השותפים, השירותים והיתרונות יכולים לכלול פישוט של תהליך הרשמה לאחד או יותר מרשתות השיתוף המסחריות, כלי דיווח, גישה לממשק תכנות יישומים, וצבירת הכנסות ממקורות שונות (אנגלית: Payment Aggregation).

שותפים רשאים בדרך כלל להצטרף לרשת שותפים בחינם, בעוד שבדרך כלל ישנה עמלה עבור השתתפות עבור מפרסמים. רשתות שיתוף מסורתיות עלולות לגבות עמלת הקמה, ו/או עמלת חברות קבועה. כמו כן מקובל כי רשתות השותפים יגבו ממפרסמים אחוז מהעמלות אותן הם מעבירים לשותפים.

רשתות תשלום לפי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לרשתות המסורתיות, קיימות גם רשתות "לייצור לידיים" (אנגלית: Lead) ורשתות תשלום לפי פעולה (אנגלית: Cost per Action). רשתות לייצור לידיים הן בדרך כלל רשתות, שבנוסף לביצועים מבוססי קידום (רשת שותפים) מציעות גם פרסום חזותי מבוסס עלות לחשיפה (אנגלית: CPI, Cost per Impression) או תשלום לפי לחיצה (אנגלית: PPC, Pay per Click). לעומתם, רשתות תשלום לפי פעולה נקראות לעיתים "שותפי-על", והן עצמן שותפות של סוחרים באמצעות רשתות שותפים מסורתיות.

רשתות שותפים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשתות השותפים מייצרות קישורים ייחודים עבור כל אחד מהמשווקים. רשתות השותפים בישראל מציעות הצעות תשלום פר מכירה (כלומר עמלה על מכירה) וגם תשלום פר ליד (ליד=מתעניין פוטנציאלי מאומת). התשלומים עבור עמלות מכירה יכולים לנוע בין 20 ועד ל-4000 שקלים ואף יותר למכירה. הצעות הלידים מגיעות לעמלות של 50-140 שקלים עבור ליד תקין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]