לדלג לתוכן

שיווק שותפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שיווק שותפיםאנגלית: Affiliate marketing) הוא צורה של שותפות עסקית-שיווקית בין עסקים לבין שותפים בקידום המכירות, לעיתים בתיווך גורמים טכנולוגיים, כגון רשת שותפים, בה השותפים לקידום המכירות אחראיים למשיכת לקוחות אל אתר העסק באמצעות קידום אתר העסק במנועי החיפוש (SEO), שיווק אתר העסק במנועי החיפוש (SEM), שיווק אתר העסק בדואר האלקטרוני, שיווק אתר העסק ברשתות החברתיות ועוד. השותפים לקידום המכירות מקבלים עמלות על כל פעולה אותה מבצעים הלקוחות שהביאו אל אתר העסק (למשל קניית סחורה, מילוי טופסי הרשמה באתר, צפייה בכמות מסוימת של דפים, וכדומה). המוכר חוסך בעלויות הפרסום על ידי מיקור חוץ של הפרסום לאתרים אחרים המציגים את הפרסומות מטעמו תמורת עמלות פרסום. הצטרפות לתוכנית שיווק שותפים היא צורה של מונטיזציה עבור מפעילי אתרים, אפליקציות, דפי פייסבוק וכו'.

קמפיין שיווק השותפים הראשון עלה בשנת 1996 על ידי חברת אמזון. אמזון מפעילה למעלה מ-900,000 שותפים בקידום מכירות.[1]

מודלים לדוגמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תשלום עבור קליק (PPC, Pay per click) - במקרה זה השותף מקבל עמלה בהתאם לכמות הכניסות לאתר. קיימות טכניקות שונות למניעת רישום כפול של משתמשים בודדים אשר נכנסים לאתרים יותר מפעם אחת. הבעיה העיקרית בשיטה זו היא שלעסק יהיה קשה לוודא כי כמות המבקרים שאותם הביאו השותפים לקידום המכירות הן אכן "איכותיות". תוכנית ה"תשלום עבור קליק" המוכרת ביותר היא Google Adsense של גוגל.
  • תשלום עבור הפנייה (PPL, pay per lead) - במקרה זה השותף מקבל עמלה על כל "הפנייה מאושרת", שבה הלקוח אותו הוא הפנה אל אתר העסק מילא טופס עם הפרטים שלו באתר העסק.
  • תשלום עבור מכירה (PPS, pay per sale) - במקרה זה השותף מקבל עמלה על כל מכירה שהתבצעה על ידי לקוחות אותם הוא הפנה אל אתר העסק. בהיבט ההוצאות, שיווק שותפים יעיל לשיווק מוצרים או שירותים מכיוון שהתשלום לשותפים בקידום המכירות מתבצע רק אם הפרסום היה יעיל והביא אליהם לקוחות או מכירות ועל ידי כך למעשה מאפשר לעסקים למקסם את תקציב השיווק שלהם.
  • תשלום עבור פעולה (PPA, pay per action) - במקרה זה השותף מקבל עמלה על כל פעולה בהתאם לבקשה. לדוגמה בשיווק בסלולר ישנו שימוש במודל הנ"ל. בעל אפליקציה ישלם לשותף על כל הורדה. וכו.

בחלק מהמודלים הללו, הפעולה הטכנית כוללת הטמעת קוד באתר האינטרנט, המאפשר גישה לממשק חיצוני דרכו מתנהלת תוכנית השותפים המאפשרת הקצאת קישור (לינק) ייחודי לכל משווק. באמצעות קישור זה מערכת תוכנית השותפים יכולה לזהות תנועה ייחודית ובקרת ביצועים שהתקבלו באתר המשווק דרך כל משווק אינדיבידואלי.

סוגי תוכניות שותפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות שותפים מתחלקות לשתי גישות עיקריות – תוכניות המופעלות על ידי חברת תיווך, ותוכניות המופעלות על ידי המוכרים עצמם. תוכנית שותפים המופעלת באמצעות חברת תיווך מתאפיינת בכך שהחברה המפעילה את מנגנון התיווך מרוויחה באמצעות מתן פלטפורמה לקישור בין מוכרים למפרסמים, בעוד תוכנית שותפים המופעלת על ידי חברה מאפשרת למפרסם ליצור תקשורת ישירה ונטולת תיווך עם המוכר. היתרון הבולט בשיווק דרך חברת תיווך הוא ההיצע של המוצרים אותם ניתן למכור, בעוד שתוכנית המופעלת ישירות על ידי המוכר מאפשרת לרוב תשלום גבוה יותר – עקב היעדר עמלות התיווך.

ההבדל בין תוכנית מפיצים לשותפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן למצוא מודל דומה הקרוי תוכנית מפיצים, המציע לצד ג' כלשהו לשווק מוצרי חברה. ההבדל העיקרי נעוץ במיתוג. העוסקים בתוכנית שותפים משתמשים במיתוג החברה המוכרת את המוצר, בעוד בתוכנית מפיצים הקונה אינו נחשף לכך שמדובר במוצר שמספקת חברה אחרת - אלא נחשף למיתוג אותו יצר המפיץ לעצמו.

גודל השוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף שיווק השותפים הוא תחום צומח בארץ ובעולם, והתעניינות בו גוברת מדי שנה[2]. לפי נתונים שמתפרסמים, שיווק שותפים מייצר 15% מהמסחר האלקטרוני בארצות הברית וקנדה[3].

תוכניות שותפים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינת חברות תיווך, ניתן למצוא מספר חברות המציעות קישור בין מפרסמים (החברות שאת מוצריהן יש למכור) לבין שותפים (הגורמים המוכרים את המוצרים בפועל). חברות אלו כוללות מאגר נתונים של מפרסמים המשלמים על הכנסה למאגר זה, ושותפים הבוחרים את המוצרים אותם ימכרו מתוך המאגר. בקטגוריה השנייה - ניתן למצוא חברות המציעות תוכנית שותפים ישירה (כלומר - מכירת מוצרי החברה) ללא תיווך של חברה חיצונית, דוגמת חברת בבילון שהייתה מוכרת בזכות מוצרי התרגום שלה. בקטגוריה השלישית - קיימים אתרים נוספים המציעים תוכניות שותפים דרך צד שלישי, כגון: תוכנית שותפים בתחום הלוטו העולמי - מדובר בתוכנית אשר השותפים בה מקדמים מכירות כרטיסי הגרלה להגרלות לוטו בינלאומיות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Namchul Shin‏ STRATEGIES FOR COMPETITIVE ADVANTAGE IN ELECTRONIC COMMERCE (באנגלית)
  2. ^ Google Trends - Afiliate Marketing
  3. ^ Businessinsider - The Affiliate Marketing Report