שבתי שפטל בן עקיבא הלוי הורוביץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי שבתי שפטל בן עקיבא הלוי הורוביץ (ה'שכ"ו, 1566ה'שע"ט, 1619) היה רב, רופא ומקובל מחכמי פראג בראשית המאה ה-17. מחבר הספר הקבלי "שפע טל".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לרב עקיבא הלוי הורוביץ. אביו היה אחיו של רבי אברהם הלוי הורוביץ אבי השל"ה, והוא נקרא על שם סבם המשותף, רבי שבתי שפטל בן ישעיה הלוי הורוביץ (נפטר 1555) שהיה רב ודיין, ממנהיגי קהילת פראג במחצית המאה ה-16.

הוא היה מקובל והלך בשיטת הרמ"ק בתורת הקבלה, לאור שיטה זו כתב את ספרו הקבלי "שפע טל" על "אגרת הטעמים" של המקובל הקדום רבי אהרן מקרדינא המכונה "בעל הקרניים". שם הספר רומז לאותיות שמו (ביידיש) "שעפטל", והוא זכה למהדורות חוזרות. הספר נחשב מספרי הקבלה היסודיים והוא הודפס עם איורים רבים בשנת 1612. בסוף הקדמת הספר כתב: "הרמב"ם ורבינו משה קורדווירו - ממשה עד משה לא קם כמשה; זה בפילוסופיה אלוקית וזה בקבלה אלוקית, זכו וזיכו את הרבים". מקובל נוסף שהיה נערץ עליו היה תלמידו של רמ"ק, רבי אליהו די וידאש, מחבר הספר "ראשית חכמה"[1].

מלבד ספרו העיקרי כתב ספר נוסף - "נשמת שבתי הלוי", שמטרתו לתרץ קושיות שהקשו קוראי ספרו הראשון על התפיסה שנשמת האדם היא ניצוץ אלוהי. לפי סדר הדורות חיבר פירוש על מורה הנבוכים לרמב"ם שכנראה אבד.

על מנת להבין את השפעת תרומת משנתו המחשבתית והקבלית, יודגש שבזמן ובמקום, היה שכן[2]בגטו היהודי של המהר"ל מפרג.

כתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שמואל אבא הורודצקי, עולי ציון, תל אביב תש"ז. פרק "המקובלים והעלייה", עמ' 70.
  2. ^ ברכה זק, שומר הפרדס, באר שבע: אוניברסיטת בן גוריון בנגב, עמ' 16