שיחה:אגודת חסידי חב"ד העולמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תפקיד האגודה[עריכת קוד מקור]

בערך כאן כתוב שהיא מעל מרכז לענייני חינוך. בערך של המרכז כתוב שהוא מקביל לאגודה, לא מתחתיה. היכן האמת?

עוד לא הבנתי את תפקידה המדויק של האגודה בארץ, מלבד הקמת העתק 770 בארץ. את פעילות השליחים מארגן צעירי אגודת חב"ד (אגב, מה היחס בין ארגון זה לבין המרכז לענייני חינוך?). נרו יאירשיחה • כ"ה בשבט ה'תש"ע • 10:19, 9 בפברואר 2010 (IST)

זה טעות, צריך לתקן. רשמית, אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית היא העולמית וכל מוסדות וארגוני חב"ד נצבים תחתיה. לגבי הארץ, שוב, אגודת חסידי חב"ד היא מעל הכל, מעל רשת אולי יוסף יצחק האחריאית על הבתי ספר והגנים של חב"ד בכל הארץ, צעירי אגודת חב"ד על הבתי חב"ד והפעילות, הוצאת ספרים קה"ת על ההוצאה לאור של הספרים וכולי. בארץ מעל הכל (כולל אגו"ח) זה בית דין רבני חב"ד. במקביל, מרכז לעניני חינוך הוא מעל ארגון צערי אגודת חב"ד בנוגע כל הקשור למבנה השליחות. אבגד - שיחה 11:09, 9 בפברואר 2010 (IST)
מבנה קצת מסובך... אגודת חב"ד העולמית היא מעל הארצית? צא"ח כפופים גם לאגו"ח בארץ וגם למרכז לענייני חינוך? איך זה עובד בפועל? נרו יאירשיחה • כ"ה בשבט ה'תש"ע • 12:19, 9 בפברואר 2010 (IST)
חב"ד היא מערכת של אוטונומיות, תוך כפיפות כללית לגופים ראשיים. לא ברור אם יש כפיפות של אגו"ח ישראל לאגו"ח העולמית, אבל אין ספק שאגו"ח בישראל היא המוסד העליון של התנועה מבחינה ממסדית (מעליה עומדת רק הסמכות הרוחנית שהיא בי"ד רבני חב"ד). מבחינה היררכית צא"ח הוא זרוע ביצועית של אגו"ח. אבל למעשה המוסדות המרכזיים לא מתערבים כ"כ בפעולות המוסדות שתחתיהם. Vitag - שיחה 17:09, 9 בפברואר 2010 (IST)
להבנת הענין, אכתוב קצת היסטוריה:
בשנות הצדי"ק (בלוח העברי) נפתח בהוראת הרבי הריי"צ "אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית" למדינה זו, וכן "אגודת חסידי חב"ד בארץ" בשביל הארץ.
כשעבר הריי"צ מ"עמק הבכה הארופאי" לארצות הברית והועבר מרכז חב"ד העולמי בשנת ה'ת"ש לארצות הברית, הפכה למעשה אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית להיות אגודת חסידי חב"ד העולמית.
בשנת ה'תש"א, זמן קצר לפני בוא חתנו - הרבי מליובאוויטש, פתח הריי"צ שלושה מוסדות נוספים: הוצאת ספרים קה"ת, מרכז לעניני חינוך ומחנה ישראל, כשהגיע הרבי מליובאוויטש מינה אותו חמיו לנהל את שלושת המוסדות (הוא פתח את זה מראש לניהול בידי חתנו).
בשנת ה'תשי"ב (להזכיר שבשנת ה'תש"י הסלק חמיו והועברה ההנהגה), פתח הרבי מליובאוויטש ארגון נוסף בארץ: צעירי אגודת חב"ד במקביל ומתחת לאגודת חסידי חב"ד הקיימת לדברים ופעולות אחרות.
כמה שנים אחר כך פתח הרבי מליובאוויטש מוסד נוסף: רשת אוהלי יוסף יצחק למוסדות החינוך, גני הילדים והבתי ספר היסודיים החבדיי"ם (אגב, צריך לעשות על זה ערך בפני עצמו, זה מספיק מכובד ובפרט שזה זרם מיוחד במוסדות החינוך בארץ "זרם לא זרמי" לא ממלכתי ולא ממלכתי דתי. וכן לומדים ברשות זו בבתי ספר לבד למעלה מעשרת אלפים ילדים, את הנתונים בגנים צריך לבדוק, וודאי שכמות מכובדת ואף יותר מזה).
בשנת תשמ"ח (האמת שכבר הרבה קודם, כשנפתח הבית דין קבע כך, רק שנתן לזה תוקף גדול מאוד בתשמ"ח) קבע הרבי שבארץ הארגון הכללי שמעל כל מוסדות חב"ד בארץ יהיה בית דין רבני חב"ד (הארגון הכללי הוא אגודת חסידי חב"ד, ובהחלטות ובספקות וכדומה ועוד, משמש בית דין רבני חב"ד (כפי שכתב זאת במענה). אכן צריך לפרט כאן ולהרחיב במדוייק את העניין).
כעת שים לב בנוגע לשליחות (בכלל, ובנוגע לארץ בפרט): מוסד השליחות שקם בתוך מסגרת ארגון המרכז לעניני חינוך הוא עולמי, והרבי בנה את זה באופן כזה שתחת המרכז לעניני חינוך, בכל מדינה, יש שליח ראשי, שהוא האחראי על המדינה ותחתיו כל השלוחים של המדינה. בארץ קבע הרבי את צעירי אגודת חב"ד כפופים למרכז לעניני חינוך ולאחראים על השלוחים ראשיים בארץ, ובארץ בכל עיר שאר השלוחים כפופים לשליח הראשי.
כמו כן דבר שנשמע שנשכח כאן: הרבי הוא המנהל והנשיא הכללי בכל מוסדות חב"ד. --אבגד - שיחה 21:46, 9 בפברואר 2010 (IST)
עדיין אינני מבין: א) אם בסופו של דבר המוסדות אוטונומיים במידה רבה ואגו"ח מתערבת רק במקרים מיוחדים, מה היא עושה בעצם באופן שוטף? ב) מי אחראי על השלוחים, גם אגו"ח (הכפופה לבי"ד) וגם המרכז לענייני חינוך (הכפוף לאגו"ח באמריקה)? ג) אני מבין מניין הטעות לגבי מעמד המרכז לענייני חינוך, כי יש איגרת שבה מדבר הרבי על שלושה עמודים: אגו"ח, המרכז ומחנה ישראל. נרו יאירשיחה • כ"ה בשבט ה'תש"ע • 23:33, 9 בפברואר 2010 (IST)
א) אכתוב קצת דברים שאני זוכר כעת, ששייך באופן ישיר לאגו"ח וחלק גם מופעל ישיר על ידיו: ארצות הברית: מרכז חב"ד העולמי - 770, ספריית אגודת חסידי חב"ד (שחצי ממנה בבניין 770, והחצי השני בבניין הסמוך ומחוברים מתחת לאדמה ובגשר), "חברה קדישה של אגודת חסידי חב"ד", חלקות חב"ד בבית הקברות מונטפיורי, אוהל הרבי מליובאוויטש (יחד עם ארגון מחנה ישראל), ועוד. ארץ: 770 בכפר חב"ד. רוסיה: מוזיאון חב"ד ליובאוויטש בעיירה לובביץ', בית הרבי הרש"ב ברוסטוב. כמו כן: משלחת מיוחדת המורכתבת מאגו"ח של שלושת המדינות הללו, תפקידם לפעול להחזרת הספרים מרוסיה. אל תסתכל על זה כדברים יחידים או כוללים, תן לי לעשות עבודה מקיפה יותר ואז תסכם. ב) מי שאחראי על השלוחים, האחראי הראשי הכללי/עולמי זה 'מרכז', בארץ זה צעירי אגודת חב"ד הכפוף למרכז מבחינה מסוימת ומבחינה אחרת לאגו"ח ולבית דין (שהרבי קבע ששניהם יהיהו הגוף העליון בארץ). ג) איזה איגרת אתה מתכווין? אשמח אם תביא קישור אליה או מראה מקום לפתיחה. אגב יש הרבה אגרות וחומר רב בנוגע לכל הנכתב כאן. ד) מוסדות חב"ד נוספים הקיימים בארץ: סימנר ומכללת בית רבקה, תומכי תמימים, צבאות ה', סניף של קה"ת. אבגד - שיחה 18:59, 10 בפברואר 2010 (IST)
א) אם כן, בארץ הם אחראים באופן ישיר רק על ה-770? ב) האם יש חלוקה מסודרת של תחומי האחריות של אגו"ח בארץ לעומת 'המרכז' ביחס לצא"ח? ג) לא דייקתי. לא איגרת אלא דברי הרבי ברשימה של הרב חודוקוב המובאת בהתקשרות 631: ""...בשנים האחרונות ראיתי צורך לחדש ולהפעיל את 'אגודת-חסידי-חב"ד' העולמית אשר ביחד עם השניים הראשונים, 'המרכז לענייני חינוך' ו'מחנה ישראל', הם שלושה עמודי התווך של תנועת חב"ד, אשר על-ידם מתנהלת הפעילות דחב"ד-ליובאוויטש במרחבי העולם...". ד) אני ממתין למידע נוסף. נרו יאירשיחה • כ"ז בשבט ה'תש"ע • 01:16, 11 בפברואר 2010 (IST)
תפקידה של אגו"ח הוא בתחומים הבאים: א) ייצוג חב"ד בפני גורמים חיצוניים. ב) תיאום בין מוסדות וארגונים בחב"ד וטיפול בבעיות. ג) טיפול בצרכים שאינם מטופלים ע"י המוסדות הקיימים. ד) חיזוק קהילות חב"ד. אלה התפקידים שהוטלו במשך השנים ע"י הרבי על אגו"ח. בפתק שכתב הרבי זמן קצר לפני הסתלקותו נאמר: ""תוקף וענין והנהגת אנ"ש שי' באה"ק הוא בידי אגודת חסידי חב"ד ובראשם (ועד) רבני חב"ד, שהם הרבנים ופס"ד בתוקף התורה". Vitag - שיחה 09:20, 11 בפברואר 2010 (IST)
לנרו: א) לא, וכפי שהרחיב Vitag. ב) כן, החלוקה היא: 'מרכז' בכל הנוגע למוסד השליחות וההירייכיה שלה ו'אגו"ח' בארץ כל השאר. ג) תודה על המראי מקום והדיוק, כל אחד מהמוסדות זה תחום אחר. (אגב: למחנה ישראל שייך גם 'קרן השנה', חלוקת הש"ס העולמית בי"ט כסליו, חברת משניות, חברת תהחילים. "קרן לפיתוח מחנה ישראל" ועוד). ד) מוסד נוסף בארץ זה 'נשי ובנות חב"ד'. מוסד נוסף שתפקידו הוא עולמי והמשרד הראשי שלו הוא בניו יורק (ליד 770) אם זאת עיקר התמקדות פעילותו היא בארץ (המוסד הוקם ע"י אדמו"ר הזקן של חב"ד) הלא הוא כולל חב"ד (למשל 'לוח כולל חב"ד' הנתלה על בתי כנסת חב"ד בכל העולם וכן מופיע בקובץ בפני עצמו). ארגון נוסף בארצות הברית בלבד הוא "של"ה ( - שיעורי לימוד הדת) ותפקיד (אם אני לא טועה) עיקרי שלו הוא "רלייסטיים" (באנגלית) והוא מסירת שיעור לימוד ביום רביעי בבתי ספר הממלכתיים שנקבע חוקית על ידי משרד החינוך האמריקאי שעה בשבוע שניתן ללימוד דת (למרות שחוקית אסור ללמוד על דת בארצות הברית בביתי ספר הממלכתיים) פרטים אודותיו ניתן לראות בהתקשרות גליון 730 מדור ניצוצי רבי - מוזכר שם גם אודות חלק משאר המוסדות.
בהמשך לשכתב Vitag: *. תפקיד נוסף השייך לאגו"ח, זה לפתוח ב770 בכפר חב"ד ספריית סניף לספריה הגדולה בניו יורק, (תוכנית זו התעכבה ו)בימים אלו זה בהליכי הקמה. *. להלן מובא קישור למכתב ששנוגע לעניינינו וכדאי לקראו את כל תוכנו, הנה הוא: כרך ד אגרת א'קפג. *. מכתב נוסף שחלק ממנו נוגע לענינינו וכדאי לקרוא אותו כרך ה אגרת א'תס. *. מכתב נוסף שכדרי לקרוא את כולו: אגרות קודש חלק ו אגרת א'תשמא * אבגד - שיחה 00:55, 12 בפברואר 2010 (IST)