מרכז לענייני חינוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל ה"מרכז לענייני חינוך"

מרכז לענייני חינוך או בראשי התיבות מל"ח (באותיות לטיניות: Merkos L'Inyonei Chinuch) הוא הזרוע החינוכית של חסידות חב"ד. ככזה, הוא אחראי על כל הפעולות החינוכיות ובעיקר על פעילות השלוחים. המרכז הוא אחד משלושת הגופים המרכזיים של חסידות חב"ד, יחד עם מחנה ישראל והוצאת הספרים קה"ת. באופן פורמלי המרכז כפוף לארגון הגג העולמי אגודת חסידי חב"ד העולמית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז נוסד על ידי האדמו"ר השישי של חב"ד, רבי יוסף יצחק שניאורסון (הריי"ץ), בשנת ה'תש"א 1941. הריי"ץ העמיד בראש המרכז את חתנו רבי מנחם מנדל שניאורסון, לימים הרבי השביעי של חב"ד. כמנכ"ל מונה הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב, שהיה מזכירו האישי של הריי"ץ. המוסד הוקם כדי לארגן את ענייני החינוך היהודי בארצות הברית בפרט ובעולם בכלל. במסגרת זו הדפיס המרכז עשרות חוברות העשרה ביהדות ואירגן שיעורים מיוחדים לילדים יהודיים הלומדים בבתי הספר הממשלתיים. הוא הוציא עלון חודשי בארצות הברית בשפה היידיש בשם "שמועסן מיט קינדער און יוגנט" ועלון זהה בשפה האנגלית. כמה שנים אחר כך החלה הסדרה לצאת בישראל בשם "שיחות לנוער".

המוסד החל לשלוח שלוחים לרחבי העולם בשנת ה'תש"י (1950), אז נשלחו השלוחים הראשונים למרוקו. מאוחר יותר הוא הרחיב את פעולותיו באמצעות שליחת שלוחים לרחבי העולם. כיום מונים סניפי המרכז כ-4,000 שלוחים[1]. פעם בשנה נערך כינוס השלוחים העולמי במרכז חב"ד העולמי - 770 בקראון הייטס.

כמו כן משגיח המוסד על רכושו הפרטי של רבי מנחם מנדל שניאורסון (כהוראתו בצוואתו). המוסד גם מנהל את הארכיון המרכזי של חב"ד - "ארכיון ליובאוויטש". למוסד בית הוצאה לאור הנקרא קה"ת, העוסק בהדפסת ספרי חסידות וספרים בנושאים יהודיים והפצתם ברחבי העולם.

בראש הסניף בישראל עמד מהשנה הראשונה לקיומו הרב אברהם פריז. לאחר פטירתו, בשנת תשכ"ח מילא את מקומו חתנו הרב אפרים וולף (מנהל ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש המרכזית בין השנים תש"ט - תשס"ג), לאחר פטירתו בשנת ה'תשס"ג ממלא את מקומו בנו הרב מנחם מענדל וולף, מנהל הוצאת הספרים קה"ת בישראל.

מתש"י עמד בראש המוסד רבי מנחם מנדל שניאורסון כנשיא, ומזכירו הרב חדקוב כמנהל. לאחר מספר שנים מונה הרב חיים יהודא קרינסקי למזכיר הארגון.

כיום משמש הרב יהודא קרינסקי כיושב ראש ומזכיר הארגון, והרב משה קוטלרסקי האחראי על מערך שליחי חב"ד בעולם, משמש כסגנו. הרב זלמן גרוסבאום, משלוחי חב"ד בקנדה, הוא חבר שלישי בהנהלה המצומצמת של הארגון ("ועד הפועל"). כמו כן ישנו ועד הנהלה מורחב של יותר מעשרה חברים נוספים המתכנס לעתים רחוקות.

משרדי הארגון ממוקמים במרכז חב"ד העולמי במחלקת המשרדים.

ארגונים ומחלקות של ה'מרכז'[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה מתוך אחד מחדרי המשרדים של המרכז לענייני חינוך
סמל קה"ת

הוצאת ספרים קה"ת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קה"ת

ראשי תיבות: קרני הוד תורה, הוא שמה של הוצאת הספרים הרשמית של חסידות חב"ד. נוסדה בשנת ה'תש"ב (1942) על ידי האדמו"ר הקודם, רבי יוסף יצחק שניאורסון[2].

מרכז שליחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע שנות הארבעים הוקם במרכז לענייני חינוך מחלקת "מרכז שליחות". מדי שנה בחודשי הקיץ, פסח ותשרי יוצאים על ידו מאות תלמידי הישיבות תומכי תמימים לערים שבהן אין עדיין שלוחים, שם הם מבצעים את כל פעילות השליחות אותם מבצע שליח רגיל בהתאם לתקופה בה נשלחו[3].

שיעורי לימוד הדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – של"ה

ראשי תיבות של שיעורי לימוד הדת, מחלקה ללימודי יהדות לילדים הלומדים בבתי ספר שאינם יהודיים. הוקם בשנת ה'תש"ג (1943) על ידי האדמו"ר הקודם, רבי יוסף יצחק שניאורסון.

משרד השלוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל משרד השלוחים

כחלק ממערך העזרה והסיוע לשלוחים מסביב לעולם, מחזיק המל"ח מרכז הנועד לתאם ולסייע בניהול מוקדי השליחות, המשרד פתוח במשך כל השנה ומסייע בייעול מערך השלוחים בעולם. המשרד הוקם בעקבות הוראתו של הרבי[4]. המשרד ממוקם בשכונת קראון הייטס שבברוקלין, בסמוך למרכז חב"ד העולמי[5].

JLI[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – JLI
סמל JLI

'המרכז ללימודי יהדות' המאגד בתוכו מערך שיעורי יהדות הנלמדים בכארבע מאות מרכזים ברחבי העולם, נחשב למרכז לימודי ברמה אקדמית המזכה את הלומדים בנקודות זכות אקדמיות. מבחינות מסוימות נחשב למוסד למודי יהדות למבוגרים הגדול בעולם. הארגון הוקם ב-1999[6][7].

Chabad.org[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Chabad.org

האתר 'חב"ד. אורג' הוא אתר אינטרנט להפצת יהדות, הוא האתר היהודי הראשון בעולם ברשת האינטרנט. בתחילה אתר הוקם על ידי הרב יוסף יצחק קייזן כפורום אינטרנטי להפצת יהדות ב-1988, וב-1990 הפך לאתר עצמאי בשם Chabad.org. לאחר פטירתו של הרב קייזן בשנת 1998 פרס המרכז לענייני חינוך את חסותו על האתר והוא הפך להיות אתר הדגל הרשמי של חסידות חב"ד. נכון ל-2013 הוא אחד מאתרי המידע היהודי הגדולים בעולם. האתר פעיל ב-8 שפות: עברית (בשמו העברי 'בית חב"ד'), אנגלית, צרפתית, רוסית, ספרדית, גרמנית, פורטוגזית ואיטלקית[8]. על פי נתוני האתר, בשנת 2012 נכנסו אליו למעלה מ-20 מיליון כתובות IP שונות[9].

הסמל של מחנה הקיץ גן ישראל
הסמל של חב"ד בקמפוס

JEM[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – JEM

ראשי תיבות של Jewish Educational Media (בעברית "המוסד לתקשורת חינוכית יהודית"). הוא ארגון המדיה החב"די. מפיק מדי שבוע את התוכנית תורת חיים. מפיק סרטים בחקר משנתו וחייו של הרבי מנחם מנדל שניאורסון. היה משדר את התוועדויותיו המרכזיות של האדמו"ר בטלוויזיה לרחבי העולם. הארגון הוקם ב-1980[10].

גן ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשת מחנות הקיץ "גן ישראל" לילדים נוסדה בשנת תשט"ז (1956) ביוזמת הרבי מנחם מנדל שניאורסון. שמו של המחנה הוא על שם מיסד תנועת החסידות רבי ישראל בעל שם טוב. החל משנת תשכ"ד (1964) המחנה המרכזי בניו-יורק מנוהל על ידי הרב אברהם שם טוב[11].

חב"ד בקמפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

‫חב"ד בקמפוס הוא ארגון גג לפעילות בתי חב"ד המשתרעת על פני כ-250 אוניברסיטאות ברחבי העולם[12].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרכז לענייני חינוך ישנם שני אתרי אינטרנט, שהם מהווים האתרים הרשמיים של חב"ד העולמית:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]