שיחה:אימפריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מכיוון שזוהי הויקיפדיה העברית אולי יש מקום לשנות את שם הערך למעצמה במקום אמפריה?

"בעבר יכלו להתקיים כמה מדינות כאימפריות במקביל שכן הן לא השפיעו זו על זו... כיום, בשל ההשפעה ההדוקה של מדינות זו על זו, יש הטוענים שלא ייתכן קיום של מספר אימפריות בו-זמנית. כך, בתקופת המלחמה הקרה שלטו בעולם שתי אימפריות: ארצות הברית וברית המועצות."
האם אין כאן סתירה? ייתכן קיום של שתי אימפריות בו זמנית או לא יתכן? (לדעתי - כמובן שייתכן, וזה גם קרה).השומרוני הטוב שיחה 00:53, 13 בפברואר 2007 (IST)

      זה קרה, והייתה בינהן מלחמה. משמע זה לא יכול לקרות.


  • מה לגבי ההבדלים בין אימפריה למעצמה??

תודה רבה לויקיפדיה :)[עריכת קוד מקור]

כל הכבוד דבר זה עזר לי מאוד כשלימדתי וכשלמדתי 46.116.169.87 15:36, 25 באוקטובר 2011 (IST)

חרטנ[עריכת קוד מקור]

הכל חארטה 79.176.151.244 17:17, 4 באוגוסט 2012 (IDT) הכל סתם שטויות אין דבר כזה

משוב על הערך אימפריה[עריכת קוד מקור]

מה עם האימפריה הרומית? 109.65.227.123 15:16, 8 בספטמבר 2012 (IDT)

לא טוב![עריכת קוד מקור]

הוא לא אומר לי שום דבר שעוזר לי! למשל: מי היה השליט, כיצד נבחר וןדברים כאלה! 95.86.99.16 07:59, 29 בנובמבר 2013 (IST)

ארצות הברית[עריכת קוד מקור]

האם ארצות הברית נחשבת לאימפריה ? דף עזר - שיחה 20:23, 22 במאי 2014 (IDT)

בדרך כלל לא נהוג להתייחס אליה כאל אימפריה. גילגמש שיחה 21:50, 22 במאי 2014 (IDT)

האימפריה הבריטית[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:הכה את המומחה

האם בריטניה כיום היא אימפריה? ראיתי את הערך הטריטוריות הבריטיות שמעבר לים. האם טריטוריות אלו אינן פרובינציות במובן הקלאסי? Corvus‏,(Nevermore)‏ 14:25, 4 באוקטובר 2017 (IDT)

כמה איים זה בדרך כלל לא מספיק כדי להקרא אימפריה. בשביל שיישות מסוימת תקרא אימפריה, עליה לקיים מאפיינים של שלטון אימפריאלי: לשלוט על טריטוריות מחוץ לגרעין הטריטוריאלי שלה, לשלוט על בני לאומים שונים (או לפחות קבוצות ששונות מהקבוצה השלטת בה), לשאוף להתפשטות, לדכא כל נסיון להפרד מהאימפריה ועוד. היות שלממלכה המאוחדת אין שאיפת התפשטות אז אי אפשר לראות בה אימפריה. לרוב יש צורך גם בגודל מסוים, אם כי ידועות אימפריות קטנות יחסית מהעבר. גילגמש שיחה 04:44, 8 באוקטובר 2017 (IDT)
אימפריה היא שלטון זר על עם אחר בשטח משמעותי, שמדכא בכוח ניסיונות לחתור לעצמאות? נשמע מוכר. אנונימי/ת לא חתם/ה
תשובה פורמלית ושגויה: עד שנת 1948 מלך אנגליה היה גם קיסר הודו. לכן החל משנת 1948 הממלכה המאוחדת כבר אינה קיסרות (אימפריה, בלעז). היא שגויה, מכיוון שמלכת אנגליה הייתה קיסרית לראשונה רק באמצע המאה ה־19. מכאן עולה השאלה: ממתי נקראה הממלכה הזו אימפריה? הנה הספקולציה שלי: הערך האנגלי על אימפריאליזם (אנ') שהמושג הזה היה בשימוש החל משנות ה־70 של המאה ה־19. באותה העת היו באירופה צאר ברוסיה, קייזר (בגרמנית: קייזר. התואר הלטיני המקורי: אימפרטור) בגרמניה שהדיח את הקיסר (אמפרור / אימפרטור) הצרפתי נפוליאון השלישי וקיסר אוסטריה (גם הוא אימפרטור). כלומר המעצמות הקולוניאליות העיקריות (בריטניה, ספרד, למעט ימי קרל החמישי, פורטוגל, הולנד, צרפת (למעט ימי הנפולאונים), ארצות הברית, ולמעט המעורבות המוגבלת והמאוחרת של הגרמנים) לא היו האימפריות. האימפריות היו כה מעצמות יבשתיות. אבל אולי בריטניה התקנאה בהן וביקשה להראות שגם היא אימפריה, אבל מסוג אחר? בכל מקרה, בריטניה ירדה ממעמדה כמעצמה עולמית בעקבות משבר סואץ (מבצע קדש) ובשנות החמישים והשישים היא לאט לאט נתנה עצמאות (בדרגה זו או אחרת של רצון) לרוב מושבותיה. Tzafrir - שיחה 13:53, 9 באוקטובר 2017 (IDT)
Tzafrir ומשתמש:Corvus, יש מספר הנחות מקובלות ל"אימפריה". באופן עקרוני, אימפריה היא קודם כל מדינה גדולה ששולטת בנוסף לשטחי הליבה שלה גם על שטחים נוספים שבהם מתגוררים בני לאומים אחרים. השטח יכול להיות מחובר בגבול יבשתי לשטח הליבה (כמו למשל באימפריה האוסטרו-הונגרית) ויכול להיות מחובר בנתיבי ים (כמו אצל הבריטים כפי שהוזכר). חשוב לציין שקריטריון השטח הוא לא היחיד. יכולה להיות אימפריה קטנה יחסית בשטח. כך למשל האימפריה האכדית או האימפריה האתונאית הן לא גדולות באופן אבסולוטי ואפילו בתקופה המקבילה להן היו מדינות גדולות בהרבה שלא נקראו אימפריות (למשל מצרים העתיקה בתקופה המקבילה לקיומה של האימפריה האכדית, מצרים הפכה לאימפריה הרבה יותר מאוחר).
קריטריון נוסף שהוא חשוב מאוד הוא השאיפה המתמדת להתפטשות על ידי סיפוח השטח. כך למשל האימפריה הרומית - היא ניהלה מלחמות כיבוש רבות או האימפריה הבריטית שהמשיכה להוסיף לשטחה אזורים חדשים עד נפילת האימפריה. המאפיין הזה חשוב יותר מהגודל. לכן, קנדה שהיא המדינה השנייה בגודלה בעולם איננה אימפריה - לקנדה אין שאיפות התפשטות. אציין שלא תמיד מדינה עם שאיפות התפשטות היא אימפריה. כך למשל במהלך מסע הצלב הראשון כוננה ממלכת ירושלים בארץ ישראל. הממלכה הזאת הייתה אלימה למדי ושאפה להגדיל את שטחיה ללא הרף. למרות זאת לא מקובל לקרוא לה אימפריה. כלומר, הקריטריונים שציינתי הם קווים מנחים ויתכנו חריגות.
עניין התארים שציינת הוא סמלי וחסר חשיבות. בשלב מסוים יתכן שהמדינה תקרא בשם מסוים וזמן קצר אחריו "אימפריה" כך למשל החליט פטר הראשון שמהיום והלכה הממלכה הרוסית היא "האימפריה הרוסית". המדינה פשוט שינתה את שמה בצו וזהו זה. גילגמש שיחה 07:40, 14 באוקטובר 2017 (IDT)