שיחה:אלימות מינית בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה צוטט בכתבה של עומר בן יעקב, סערת ההטרדות המיניות מגיעה לוויקיפדיה, באתר הארץ‏, 20 בדצמבר 2017.

תודה על כתיבת הערך[עריכת קוד מקור]

תודה נגה על כתיבת הערך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 15:59, 12 בדצמבר 2017 (IST)

מצטרפת לחנה! חן-חן. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 16:06, 12 בדצמבר 2017 (IST)
תודה רבה. • צִבְיָהשיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"ח 17:52, 12 בדצמבר 2017 (IST)
תודה רבה נגה. תרומתך חשובה מאוד. מקווה שתישארי איתנו. Face-smile.svg דוג'רית - שיחה 18:57, 12 בדצמבר 2017 (IST)
מצטרף למברכות. אבנר - שיחה 10:37, 13 בדצמבר 2017 (IST)
תודה לכולן על קבלת הפנים הנעימה. Face-smile.svg נגה.ב - שיחה 16:22, 14 בדצמבר 2017 (IST)

עדיין בעבודה?[עריכת קוד מקור]

עבר כבר שבוע מאז העריכה האחרונה. דרך אגב, יש אזכור כאן. טרול רפאים - שיחה 11:12, 21 בדצמבר 2017 (IST)

צודק. עדכנתי עכשיו. מקווה להשלים את העבודה בקרוב. נגה.ב - שיחה 18:35, 21 בדצמבר 2017 (IST)
טרול רפאים, כדאי להיות סבלניים. יש ערכים רבים עם תבנית עבודה ששוהה הרבה יותר משבוע. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 18:36, 21 בדצמבר 2017 (IST)
אין כאן חוסר סבלנות אלא מימוש הכתוב בתבנית עצמה "אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים."
בהזדמנות זו אציין שיש לי הערות על ניסוחים בערך וכמובן שלכשתוסר תבנית 'בעבודה' ניסוחים אילו לא ייחשבו לגירסה יציבה. בברכה אגלי טל - שיחה 18:41, 21 בדצמבר 2017 (IST)
חנה כשערך זוכה לפרסום הוא בדרך כלל מקבל גם עריכות כך שהעדיפות היא להסיר תבנית עבודה לא רלוונטית. מכיוון שנגה עדיין עובדת עליו, שמחתי להשאיר אותה. טרול רפאים - שיחה 21:58, 21 בדצמבר 2017 (IST)
רצוי מאד שאנשים שלא מבינים דבר בנושא אלימות מינית בכלל ובישראל בפרט, לא יוסיפו תוכן לערך זהה. ראינו את תוצאת עבודתם בערכים שנכתבו. יש לכבד את המקצועיות של כותבת הערך זה, במקום את חוסר הידע של אנשים שאין לנו כל מושג מי הם, ומה הידע שלהם, למעט מה שהם כותבים בוויקיפדיה ודרך ההתנהלות שלהם. אני מתייגת את הביורוקרטים שהחליטו למחוק את שני הערכים שיהיו מודעים לדיון הזה. תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 12:25, 24 בדצמבר 2017 (IST)
עקרון יסוד בויקיפדיה הוא שותפות של עורכים רבים באופן פתוח בכתיבת ערכים. אני מקוה שאלה שהגנו בחירוף נפש על ערך גרוע מבוסס כתבות עיתונאיות וביקשו ל'בסס אותו יותר' בעזרת כתבותיו של אמנון לוי, לא יפריעו להתפתחותו התקינה של הערך הזה. יום נפלא אגלי טל - שיחה 12:44, 24 בדצמבר 2017 (IST)
הערך הזה הוא כמובן לא יוצא מן הכלל מבחינת עקרונות ויקיפדיה. אך מה קשור אמנון לוי? זה נשמע שאתה מחפש לחדש מלחמת עורכים שהייתה מיותרת מלכתחילה. עקרון יסוד אחר בוויקיפדיה הוא שאין שום קשר בין טיב ערך לבין חשיבות הנושא. נראה לי שאתה מתבלבל על מה הייתה ההצבעה בעצם. לזכרוני נאמר לא פעם שמה שלא מגובה במקורות לא צריך להיות שם. וגם - לא כל אחד שהצביע לא לטעמך "הגן בחירוף נפש". הדיבור שלך כאן הוא כבר קיצוני ולעומתי, ואין בזה שום צורך. אף אחד שבינתיים קשור לערך הזה לא פעל באופן המתואר. עריכות לגיטימיות הן בדיוק זה - לגיטימיות. אבל אם אתה מונע עדיין מיצר נקמה אני מבקשת שתחסוך מאיתנו. הביורוקרטים כבר התערבו פעם אחת, אני לא חושבת שיהססו להתערב פעם נוספת, ואם אתה עוד לא קצת מקרבות עקובות דם, אני מאמינה שאתה במיעוט. חנה פשוט צודקת - וגם אני אמרתי את זה בשלבים מוקדמים יותר: לפעמים כן צריך לדעת משהו על נושא כדי לעשות עמו צדק. רמת הידע שלי בפיזיקה, למשל, היא בסיסית ביותר, ולא אעיז לערוך משהו מהותי בערך על פיזיקה משום כך. אפילו שוויקיפדיה היא מיזם השתתפותי. כי השכל הישר והיושרה שלנו צריכים לפעמים להוות לנו מורי דרך. זה הכל. אף אחד לא יחסום אותך מלערוך באיזה ערך שתרצה, אך אולי תחשוב מה הלהיטות הפתאומית לנושא הזה, בו לא עסקת עד כה מעולם, וכנראה גם לא תעסוק בו בשום קונטקסט אחר, ותוודא שמניעיך אינם קשורים למה שהיה. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 17:02, 24 בדצמבר 2017 (IST)
אני מצטער על תגובתך. ראשית, כתבתי שיש לי הערות על ניסוחים, לאו דווקא ביקורת מהותית. שנית, מניין לך כמה התעסקתי בנושא זה? מדוע רצון לערוך הוא "להיטות"? שלישית, הרמיזות על רצוני במלחמות עריכה ועל יצר נקמה הן לא הוגנות בלשון המעטה. העניין הוא פשוט, הועלה ערך והוצבה עליו תבנית בעבודה. משכך רק ציינתי שיש לי הערות על ניסוחים בו שאתקן לכשתוסר התבנית. חנה הפכה את הדיון לאישי ואף קשרה בינו לבין הדיונים ההם כשכתבה "רצוי מאד שאנשים שלא מבינים דבר בנושא אלימות מינית בכלל ובישראל בפרט, לא יוסיפו תוכן לערך זהה. ראינו את תוצאת עבודתם בערכים שנכתבו." לכן הגבתי שכל ערך פתוח לעריכה ושתקוותי שמי שהגן על ערך לקוי שנבנה על כתבות עיתונאיות ואף ביקש 'לבססו' יותר בעזרת כתבותיו של אמנון לוי, לא יפריע לי לערוך כאן. בקיצור, תקפת אותי שלא בצדק ואני מצפה להתנצלות. בברכה אגלי טל - שיחה 18:23, 24 בדצמבר 2017 (IST)
אין לנו ויכוח על כך שהערך פתוח לעריכה כפי שאמרתי. זה אתה שהכנסת עימותים קודמים לסיפור, ויש לי זכות להגיב על כך. ואם העריכות שלך ניסוחיות אז ממילא גם לך אין ויכוח לגבי תוכן מהותי. מה שקישרת זו הבאת דוגמה, ולא מלחמה בחירוף נפש לבסס ערך שלם על כתבה של אמנון לוי. ולעניין עצמו, אתה יכול להציע שינויים גם עכשיו כשהערך בעבודה. אני בטוחה שנגה תשמח לכל סוג של עזרה, זהו הערך הראשון שכתבה בוויקיפדיה. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 19:13, 24 בדצמבר 2017 (IST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── את שוב טוענת שאני הכנסתי עימותים קודמים לסיפור. הטענה הזו היא בלתי נכונה בעליל (אני מנסה להיות מנומס) כפי שהראיתי בציטוט מדברי חנה. אני מצפה להתנצלותך על האשמת שוא זו, כמו גם על הגירסה המורחבת שלה בתגובתך הקודמת. ערב טוב אגלי טל - שיחה 19:19, 24 בדצמבר 2017 (IST)

אני אכן טוענת שאתה הבאת לכאן את הגישה הלעומתית והכנסת אלמנטים לא קשורים. כל מה שחנה כתבה זה שמי שלא מבין בנושא לא יכתוב. היא לא התייחסה אליך בשום אופן ספציפי. אציין גם שהצהרה כמו "יש לי בעיות בניסוח וזה לא ייחשב לגירסה יציבה" היא לעומתית. אין שום צורך להצהיר על כוונה לתקן ניסוחים בערך, ואין שום סיבה שעריכות ניסוחיות לגיטימיות יפגשו בהתנגדות. זאת אומרת, אולי כן, ואולי לא, אבל ההנחה שזה יהיה המצב מעיד על הלך רוח של קרב. כלומר - אתה באת כדי לסמן עמדה כבר מלכתחילה. אז אנא אל תיתמם לגבי המזג של הדיון שהבאת לדף השיחה. ואחרי ההערה המאוד כללית, מאוד עקרונית - ואף נכונה - של חנה, שוב בטון לעומתי, ועם לא מעט סרקזם, דיברת על הגנות "בחירוף נפש", על אמנון לוי, והבאת קישור לאותו ערך אומלל שכולם מנסים להשתחרר ממנו. כלומר - אתה עכשיו תוקף עורכים בדף שיחת הערך הזה, שנכון להרגע אין שום סיבה לערב אותו במריבות. אתה זה שחייב אם לא בהתנצלות, לפחות בלקיחת אחריות על הבאת המלחמה המיותרת והכואבת לכאן במקום לתת לה לשקוע כפי שראוי. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 10:30, 26 בדצמבר 2017 (IST)
את יודעת היטב שדבריה של חנה כוונו אלי (אלא אל מי?) ושמלבד המתקפה האישית המכוערת שבהם כלפי, היא גם זו שהעלתה בהם את הערכים שבמחלוקת וקישרה בין הערכים. את כל זאת את יודעת היטב ובוחרת להיתמם ולהאשים דווקא אותי שהותקפתי על ידי חנה. כנראה שהגינות פשוטה ויושר זה לא בשביל לוחמי צדק מהוללים. מצער אך לא מאוד מפתיע. יום טוב אגלי טל - שיחה 10:56, 26 בדצמבר 2017 (IST)
אם אתה יודע את המניעים של חנה, אז אתה יודע יותר ממני. בכל מקרה היא דאגה לנסח את זה רק כעקרון כללי, אחרי שאתה באת בהודעה שכמו שהראיתי, שורה ברוח קרב. זה מצער אך לא מפתיע שאתה לא רואה בהצהרתך פתיחת מערכה, אך מצליח לראות בעקרון הכללי שחנה ציינה "התקפה מכוערת" עליך. או שאתה מסכים שאפשר לקרוא בין השורות, או שלא, אבל לא יתכן שרק אתה תשמור לעצמך את הזכות לעשות זאת. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 11:23, 26 בדצמבר 2017 (IST)
גם אם תכתבי זאת כמה פעמים, זה לא יהפוך הודעה מנומסת על כך שיש לי הערות ניסוחיות בנוגע לערך ל"שורה ברוח קרב", וגם לא ל"פתיחת מערכה". את המתקפה של חנה כל אחד מבין ומבין היטב. אצטט לתועלת הציבור: "רצוי מאד שאנשים שלא מבינים דבר בנושא אלימות מינית בכלל ובישראל בפרט, לא יוסיפו תוכן לערך זהה. ראינו את תוצאת עבודתם בערכים שנכתבו. יש לכבד את המקצועיות של כותבת הערך זה, במקום את חוסר הידע של אנשים שאין לנו כל מושג מי הם, ומה הידע שלהם, למעט מה שהם כותבים בוויקיפדיה ודרך ההתנהלות שלהם.". ההתפתלויות האלה לא מוסיפות לך כבוד, הערכתי אותך יותר. יום נפלא אגלי טל - שיחה 12:21, 26 בדצמבר 2017 (IST)
תמיד איכשהו מעריכים אותי רק בדיעבד כדי לומר שלא מעריכים אותי... לפני כמה דקות כתבת "מצער אך לא מפתיע". אז אולי לא באמת? ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 12:50, 26 בדצמבר 2017 (IST)
בכל מקרה אני חושבת שההתנצחות הזאת היא מיותרת. אתה מבין את חנה כפותחת קרב והיא הבינה אותך ככזה. גם אני הבנתי את המצב ככה. אני מניחה שיש סיבות לכך מכל הצדדים. בסופו של דבר, כולנו הסכמנו שכל שברצונך זה לשפר ניסוחים, כולנו הסכמנו שזה כמובן לגיטימי, וכל השאר זה כבר לא קשור. בכל מקרה, ברגע שהצהרת דברים לגבי היושרה וההגינות שלי, וכינית אותי בכינויים שנועדו להגחיך (בשום שלב לא אני ולא חנה ירדנו לרמה כזו) איבדת כל בסיס מוסרי לעמדתך. באמת הגיע הזמן פשוט להפסיק. חוזרת על כך שאף אחד לא מונע ממך את הערך. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 12:59, 26 בדצמבר 2017 (IST)
כתבתי "לא מפתיע" על הדיסוננס המצוי של פגמי יושרה בקרב לוחמי צדק. לגבייך באופן אישי הייתה לי הערכה מסוימת (האמיני לי שהיא לא נבעה מעמדותייך ופעילותך לקידומן אלא מסגנון וכדו'), מצער להתבדות. וכן, סילוף כזה של דברי חנה, כביכול לא כוונו אישית נגדי, כדי להימנע מהודאה בטעות והתנצלות הוא מנוגד ליושר בסיסי. לא נעים אך נכון בהחלט. יום טוב אגלי טל - שיחה 13:57, 26 בדצמבר 2017 (IST)
אינני הסנגורית של חנה, ואיני מתיימרת לקרוא את מחשבותיה. אני מגיבה רק על מה שאני קוראת ויכולה להתייחס רק לאופן שבו אני מבינה את הדברים. אבל די - לך מותר לפרשן איך שאתה רוצה ומצפה שכולם יתיישרו לכך, ועוד יתנצלו שמוצאים פגם דווקא אצלך. זה לא עובד ככה. אתה קובע שאתה הוא בעל האמת והצדק, ולכן מרשה לעצמך לעבור על כללי קהילה בסיסיים של התנהגות כלפי עורכים אחרים, כולל הטלת ספק ביושרתם והגינותם. וכך, אם היה ספק, הדיבור המזלזל שלך מוכיח שלא עם פנים לשלום באת. רק אחד בשיחה הזאת ירד לפסים אישיים, לכינויי גנאי, לסרקזם, למלחמות כבוד, ודרישה למילה האחרונה. שום דבר מזה לא מעיד לטובה. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 15:44, 26 בדצמבר 2017 (IST)
כל קורא סביר יראה שהותקפתי על ידי חנה ואז הופעת והאשמת אותי לשוא. אינני מתלונן על שלא ביקרת את חנה על כך שעוררה מחלוקת בלא טעם, אך להאשים אותי בחטאיה ולתרץ זאת כביכול חנה רק אמרה עקרונות כלליים זה לא הגון, מה לעשות. יום טוב אגלי טל - שיחה 15:57, 26 בדצמבר 2017 (IST)

מדוע לטשטש?[עריכת קוד מקור]

גברים מהווים את הרוב המוחלט של מבצעי האלימות המינית- כלפי נשים, גברים אחרים, ילדות וילדים. כמן כן, אלימות מינית מתבצעת ברובה כלפי נשים. 174.25.45.187 08:23, 24 בדצמבר 2017 (IST)

קישורים חיצוניים בדף אלימות מינית[עריכת קוד מקור]

לא קראתי אותם אחד אחד, אבל נראה שרוב הקישורים החיצוניים באלימות מינית#קישורים חיצוניים, שייכים למעשה לכאן, משום שהם עוסקים בעיקר או רק באלימות מינית בישראל. כדאי לשקול להעבירם הנה. קיפודנחש 21:54, 27 בדצמבר 2017 (IST)

אלימות מינית בחברות סגורות בישראל[עריכת קוד מקור]

מעביר לכאן מידע על מאמרים ומחקרים בנושא של אלימות מינית במגזר הדתי והחרדי, וכן על קשר שתיקה בנושא זה . מידע זה הושמט מתוך הערך מעמד האשה ביהדות. בטענה שאין זה דבר חשוב, העיקר ההלכה, סקרים זה דבר לא אמין וכו'. חלקם הושמט גם מהערך אלימות נגד נשים. מכל המקורות שאני ראיתי עולה שבחברה החרדית היתה בעיה להכיר בבעיה של אלימות נגד נשים וכן אלימות מינית, ולא הומלץ לנשים לצאת איתה החוצה. בעיה זו קיימת לא רק בחברה החרדית אלא גם בקהילות סגורות אחרות. אבל המצב הזה משתנה בהדרגה.

  • הן היו נערות צעירות שלא הבינו את המצב שאליו נקלעו. מעולם לא שמעו בסביבתן הקרובה מילה בנושא הדרכה מינית. הן הבינו, שקרה להן דבר רע, אך שמרו על שתיקה. היום, הן לא תיתנה לגבר זר לחלל את כבודן. על סדנה להגנה עצמית לצעירות חרדיות. "החברה החרדית, שממנה מגיעות נערות אלה, מנסה לפתור את הבעיות בדרכים המיוחדות לה, ביניהן הסתרת אירועים שכאלה ומניעת פרסומם ברבים." אורית שמיר-שמואל, "להגיד "לא!" - סדנה להגנה עצמית לצעירות חרדיות שנפגעו" - המשרד לביטחון הפנים, 2014.
  • - "המחברת מקשרת בין המאפיינים הייחודיים המנהגים הטקסים והצפיות מאשה חרדית בכלל ומאשה מוכה בפרט בקהילה החרדית כמשקים על היציאה ממעגל האלימות ועל הפניה לעזה לשירותי הרווחה או למשטרה. בקהילה החרדית יש נטיה ודרישה להשאר את "הכביסה המלוכלכת" בבית. " מתוך סקירת הספר - להציץ מבעד לחומות: אלימות כלפי בנות זוג בקהילות סגורות - אפרת שהם, 2012, [1]
  • " ייתכן ובתודעתו של האדם החרדי, ילד או ילדה שעדיין אינם בוגרים מינית, מעשה מיני שנעשה להם אינו נחשב לחטא של פריצות או גילוי עריות; ייתכן אף שבחסות הטאבו החברתי המונע כל דיבור על מיניות, בחסות ההשתקה והשתיקה, האפשרות לנצל מינית ילדות וילדים נגישה יותר. כיום לאור נתונים של מרכזי הסיוע למגזר הדתי והחרדי, ידוע כי מספר הפגיעות המיניות בנשים וילדות חרדיות אינו פחות, ולעתים אף יותר, מאשר במגזר החילוני. ההשתקה וההתייחסות לכל נושא המיניות כטאבו יוצרים חממה לפוגעים, וקורבנות כפולה לנפגעות ולנפגעים, שכן נוסף לאלימות שחוו, אין הם יכולים לקבל טיפול ראוי כדי להשתקם, ואף נאלצים לקבור את הסוד הנורא, ולחיות עם הפגיעה ונזקיה לאורך שנים." - הפרת השתיקה – פגיעות מיניות בחברה הדתית | חנה קהת. [2]
  • לפי סקר שנערך עבור ארגון הנשים ויצ"ו בשנת 2003, עולה כי 38% מהנשים ו 22% מהגברים סברו אז כי זכותו של הבעל לכפות על רעייתו לקיים עמו יחסי מין, והדבר לא ייחשב כאונס. 62 אחוזים מהנשים סבורות כי מדובר באונס. %32 אחוזים מהנשים ו-44% מהגברים חושבות שהן חייבות לספק את הצרכים המיניים של הבעל על פי חוק. בקרב הנשים הדתיות קיימת בורות גבוהה יותר, ו-56 אחוז מהן סבורות כי קיים חוק המחייב אותן לספק את הצרכים המיניים. רק תשעה אחוזים מהן בטוחות שאין חוק כזה. 46% מקרב הנשים העולות החדשות סברו שיש חוק כזה. 38 אחוזים מהנשים: זכותו של בעלי לאנוס אותי - וואלה! חדשות

האזרח דרור - שיחה 14:47, 8 בפברואר 2018 (IST)

אעיר לגבי הסקר שהוא מסולף ודמגוגי להחריד. אכן על פי היהדות יש "חוק" הדדי (!) שמחייב את שני בני הזוג לא למנוע יחסי אישות אחד מהשני (אצל הגבר, אגב, החובה חזקה יותר ומעוגנת באיסור תורה מפורש. ממילא, קיימת חובה כלשהו, והנתונים הסטטיסטיים שתקבל תלויים במישרין בדרך הצגת השאלה. וכאן ועד אונס - נו באמת.. וראה יחסי אישות (הלכה)#בני תשע מידות. יזהר ברקשיחה • כ"ג בשבט ה'תשע"ח • 16:26, 8 בפברואר 2018 (IST)
מסכים שהסקר מפתיע. אבל מה הכוונה במסולף ודמגוגי? כדאי להזכיר את הדברים שהבאת גם. ושים לב שלא הכל מדבר על החברה הדתית בסקר אלא גם על חילונים וגם על החברה הרוסית. האזרח דרור - שיחה 17:05, 8 בפברואר 2018 (IST)
"ממילא, קיימת חובה כלשהי, והנתונים הסטטיסטיים שתקבל תלויים במישרין בדרך הצגת השאלה". יזהר ברקשיחה • כ"ג בשבט ה'תשע"ח • 17:29, 8 בפברואר 2018 (IST)

מידע מטיוטה:אלימות מינית בישראל שלא קיים בערך הזה[עריכת קוד מקור]

שלום רב, יש בטיוטה מידע רב שחלקו לא נמצא בערך הזה. אם למישהו יש זמן ורצון למצוא מידע בטיוטה שלא קיים כאן וצאיך להופיע, הוא מוזמן להביא משם מידע. לאחר מכן ניתן יהיה למחוק את הטיוטה.אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:36, 15 בפברואר 2018 (IST)

כבר עברו על הטיוטה הזו כל כך הרבה פעמים, וה"מידע" הלא רלוונטי והלא נכון שבו זה מה שהביא לכתיבת הערך הזה בנפרד ממנו. כל הנושא הזה שגרם לכל כך הרבה מצוקה בקהילה שלנו די נסגר, לא מבינה למה אתה מבקש להחיות אותו. מי שכתבה את הערך הזה, והיא מומחית לאלימות מינית בישראל, עברה על הטיוטה כדי לבדוק מה ניתן לקחת משם, והיא אכן לקחה את מה שהיה נכון ורלוונטי. בינתיים, עורכים שהיו מעורבים בכל הנושא גם ערכו בערך הזה, ואחרים מראש סירבו לתת תוקף לטיוטה בגלל איך שהוא נערך, ולמה, מלכתחילה. לא רואה למה לפתוח שוב במלחמה הזו, בה נדרשה התערבות בירוקרטים קשה. אנא, תנו לזה כבר למות, אין צורך להאריך את הגסיסה הכואבת. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 13:57, 15 בפברואר 2018 (IST)
מחקתי את הטיוטה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:37, 20 בפברואר 2018 (IST)

חנה קהת[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחת משתמש:דגש חזק

שלום,

ביטלת עריכה שלי בנימוק הבא: "לא מתקרב למחקר מדעי, נידון בעבר באחד מדפי השיחה במיזם."

לא ראיתי דיון כזה, אשמח אם תפנה אותי אליו.

תודה, -- ‏גבי‏ • שיח 07:52, 12 בספטמבר 2018 (IDT)

שיחה:אלימות_נגד_נשים#האלימות_נגד_נשים_בחברה_הדתית_והחרדית. דגש - שיחה 09:05, 12 בספטמבר 2018 (IDT)
לא היכרתי את הדיון ההוא, אבל אין קשר בינו לבין העריכה שביצעתי, שכוללת שני חלקים:
  • ציטוטים מדויקים יותר מהכתבה במעריב.
  • הוספת נתונים של סקר של ארגון "קולך" לפיו שיעור התלונות על הטרדות מיניות בקרב הציבור הדתי והחרדי הוא 30% יותר מכלל האוכלוסייה, ואילו שיעור התלונות על אונס קטן בהרבה. זה לא מחקר מדעי אבל לא טענתי שמדובר במחקר מדעי. אלה נתונים של ארגון שמטפל בתופעה, מפי מייסדת הארגון, המעורה בתחום, והציטוט מיוחס אליה. כל אלה תואמים את כללי ויקיפדיה, ומעשירים ומרחיבים את הערך.
חשוב לי לציין שנתוני הסקר שונים ממאמר הדעה שצוטט בדף השיחה לעיל. שם דובר על מאמר פובליציסטיקה ללא נתונים, ואילו כאן יש נתוני סקר המתבססים על שיעור התלונות על הטרדות מיניות.
כמו כן חשוב לי לציין שאין לי כל נטייה שהיא בנושא זה, ואם הנתונים היו הפוכים אז הייתי נוהג באותו אופן בדיוק.
בברכה, -- ‏גבי‏ • שיח 15:36, 12 בספטמבר 2018 (IDT)
אשמח אם הדיון ינוהל בדף שיחת הערך. דגש - שיחה 15:39, 12 בספטמבר 2018 (IDT)
אחרי שתתייחס לשיקולים שהסברתי אולי יהיה מקום לערב עורכים נוספים בדיון. -- ‏גבי‏ • שיח 16:44, 13 בספטמבר 2018 (IDT)
אני לא חושב שאתה יכול להציב לי תנאים. מקום דיונים על עריכות הוא בשיחת הערך. פנייתך הראשונה הייתה בקשת עזרה אישית למציאת דיון, ולכן עניתי עליה בשמחה כאן. ההמשך, בדף שיחת הערך. דגש - שיחה 16:46, 13 בספטמבר 2018 (IDT)
אם היה ברור מה בדיוק חקרו וכיצד, היה מקום להביא את המידע עם ההסתייגות המתאימה. אך כרגע מדובר במידע לוקה בחסר. אפילו לא ברור אם האחוזים מתייחסים למתלוננות או לנילונים. יזהר ברקשיחה • ד' בתשרי ה'תשע"ט • 16:54, 13 בספטמבר 2018 (IDT)
- סוף העברה
לא "חקרו", אלא מסרו נתונים, מה לא מובן פה? כתוב בצורה ברורה: לפי הסקר של ארגון "קולך" שיעור התלונות על הטרדות מיניות בקרב הציבור הדתי והחרדי הוא 30% יותר מכלל האוכלוסייה, ואילו שיעור התלונות על אונס קטן בהרבה. אין צורך להתעקש על קוצו של יוד, אפשר לכתוב את המשפט כפי שהוא מופיע במקור. -- ‏גבי‏ • שיח 17:00, 13 בספטמבר 2018 (IDT)
נתונים של מה? של סקר?! איזה סקר? סקר טלפוני? סקר מוכוון לנפגעות אונס? כמה נסקרות היו? מי היו הנסקרות? אני גם יכול מחר לעשות סקר כזה. דגש - שיחה 17:05, 13 בספטמבר 2018 (IDT)
הכתבה לא מפרטת כמה נסקרות היו. אני מניח שלארגון עצמו יש את התשובות לשאלות שלך, אבל זה לא חשוב. מדובר במתלוננות שהארגון טיפל בתלונותיהן, ומדובר בארגון אמין, לכן לא ברור לי למה אתה מטיל ספק בדבריה של מייסדת הארגון. -- ‏גבי‏ • שיח 17:08, 13 בספטמבר 2018 (IDT)
הכתבה גם לא מפרטת מי בדיוק השתייך לציבור הדתי והחרדי וכיצד הוגדרה השתייכותו. אני בהחלט מטיל ספק בארגון שמגלה חדווה רבה למדי בכל ענייני כביסה מלוכלכת פנים-מגזרית, וממילא אינו אובייקטיבי ואמין בנידון שכזה. הנתון היחיד שאמין בסיפור הזה הוא שיש פחות תלונות על אונס, שכן לצד הזה אין להם אינטרס לשקר. אבל גם בנתון זה לא ברור אם הנאנסות הן דתיות או האונסים, ומהי אמינות המידע. יזהר ברקשיחה • ד' בתשרי ה'תשע"ט • 17:46, 13 בספטמבר 2018 (IDT)
הבעיה של ארגונים שאמינותם מוטלת בספק מופיעה בערכים רבים בוויקיפדיה ולא ייחודית לערך הזה. פיתרון הבעיה פשוט - אנחנו לא אומרים שנתוני הארגון הם נכונים, אלא "הנתונים הם כך וכך על פי סקר שנעשה על ידי הארגון", וכך יכול הקורא להחליט לבד אם להאמין לנתוני הארגון או לא. זה מה שעושים בשאר הערכים, ולדעתי זה עדיף על השמטה גורפת. -- ‏גבי‏ • שיח 17:54, 13 בספטמבר 2018 (IDT)
אתה צודק עקרונית, אך כאן זה לא נכון, והסברתי לעיל למה: אם היה ברור מה בדיוק חקרו וכיצד, היה מקום להביא את המידע עם ההסתייגות המתאימה. אך כרגע מדובר במידע לוקה בחסר. יזהר ברקשיחה • ז' בתשרי ה'תשע"ט • 14:25, 16 בספטמבר 2018 (IDT)


הפריך לחלוטין ולגמרי[עריכת קוד מקור]

מחקתי את המשפט המיותר והמטעה: "בכך, הפריך המחקר באופן חד משמעי את הטענה הרווחת שסגנון לבוש חושפני ופרובוקטיבי הוא הגורם לפגיעה מינית." שכן מחקר בודד איננו מפריך שום דבר באופן מוחלט. די לנו במשפט האינפורמטיבי  והברור: "מחקר שנערך בישראל והתפרסם ב-2009 קבע כי לא נמצא כל קשר בין פגיעה מינית לסגנון הלבוש.[1]נשים שנפלו קורבן לאלימות מינית לא נטו להתלבש באופן חושפני יותר מנשים שלא נפגעו." שוחזרתי על ידי Guycn2 בנימוק: "אין הכוונה שהמחקר הפריך את *כל* התאוריות. הכוונה שממצאי המחקר הספציפי הזה הפריכו את הקשר בין לבוש חושפני להטרדות מיניות, וזה די ברור מהמשפט.". לדעתי את המידע הזה ניתן להבין באופן מלא מהמשפט הראשון, כך שיש כאן מיותרות היוצרת רושם של בימת נאומים. מציע למחוק את המשפט המיותר. בברכה אגלי טל - שיחה 12:08, 11 באוקטובר 2018 (IDT)

אני מסכים עם אגלי טל. כשתפורסם המטה-אנליזה, דברו איתנו. יזהר ברקשיחה • ב' בחשוון ה'תשע"ט • 14:36, 11 באוקטובר 2018 (IDT)
+1 דגש - שיחה 23:17, 11 באוקטובר 2018 (IDT)