שיחה:ג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

איך הוגים ג' (גימ"ל עם גרש)[עריכת קוד מקור]

אלמוני כתב שגימ"ל עם גרש איננה שילוב של ד' וז' (מסומן כ- dzh או כ- dž), אלא נהגית מעומק החיך. זה לא נכון ככל שמדובר ברוב דוברי העברית הילידיים. מילים כמו ג'וקר, ג'ינס, ג'מאיקה, ג'וק וכו' נהגות באמצעות העיצור המחוכך (affricate) הבתר-מכתשי הקולי, שהוא בעצם שילוב של ד ו-ז'. ייתכן שבקרב חלק מהדוברים, בפרט דוברים לא-ילידיים יש גם גרסאות אחרות של העיצור, אבל מדובר במיעוט קטן. לגבי אופן הגיית הגימ"ל במסורת היהודית-תימנית - שחזרתי את התוספת, כי אין לי אסמכתאות לכך, וגם האלמוני לא הביא לכך אסמכתאות. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 12:22, 16 בנובמבר 2007 (IST)

גם לי ידוע על ההגייה התימנית הזו. אביעד המקורישיחהבואו להתפעל 19:01, 17 בנובמבר 2007 (IST)

במתמטיקה[עריכת קוד מקור]

בערכים ב והכתב הכרמלי מצויין ש-ג יש לה משמעות במתמטיקה. כדאי להוסיף לערך. חן חן kotz - שיחה 23:45, 16 בנובמבר 2009 (IST)

ממש לא דומה לחיה גמל[עריכת קוד מקור]

האות אינה דומה לגמל, ולמרות שטענה זו נשמעת הרבה אין זה אומר שהיא נכונה, ויש ויכוח בין בלשנים (עד כמה שזה נשמע מגוחך) באשר למקור שמה של האות, ואין הסכמה כוללת על הדמיון לגמל. מי שרשם את שהיא דומה לגמל ייטיב לעשות אם לכל הפחות יביא מקור, ולכל היותר יביא את חילוקי הדעות. Tom Axelrod - שיחה 01:41, 1 בפברואר 2010 (IST)

הוספתי דרישת מקור לקביעה זו. ‏odedee שיחה 02:01, 1 בפברואר 2010 (IST)
בינתיים מצאתי אתר זה שלפיו מקור השם דווקא מ"גם" שמשמעו ללכת או לקושש. איני יודע מה רמת האמינות של האתר, אך נראה שבעליו פרסם את הדברים גם בספר, ואני מתרשם שהוא רציני. ‏odedee שיחה 02:12, 1 בפברואר 2010 (IST)

אני נאלץ להסכים עם עודדי...יצא לי לקרוא מספר מקורות, וגם הפעלתי את דמיוני לגבי צורתה של האות בכתב העברי הקדום. לא מדובר בדמיון לגמל (זה אפילו לא קרוב בצורת האות הקדומה), כי אם לכלי-יעודי לקשישה, ליקוט וחטיבה - בדיוק כמו הפועל הקדום שעליו מדבר עודדי...משהו הדומה כנראה למגל, או פשוט מגל. וראו עד כמה דומות המילים מגל וגימל (משורש גמ"ל) :)זה די נפוץ בעברית, היפוך אותיות השורש.

מקל זריקה מצרי[עריכת קוד מקור]

בערך מובאת תאוריה מאתר אומניגלוט, לפיה המקור לצורת האות ולשמה הם במילה מצרית. בדף אחר באומניגלוט [1] מוסבר יותר בבירור, שצורות האותיות נלקחו מהירוגליפים מצריים, אבל לא מייצגים את המילים המצריות אלא את המילים השמיות המקבילות. ההירוגליף לנחש מציין את העיצור /נ/, כי בשפה שמית "נחש" מתחיל ב/נ/, ולא במצרית. בדקתי מילון מצרי עמ' 169-171, מקל זריקה רשום שם תחת מ"ם, ונגזר אולי ממילה עם שורש בעי"ן. עולה מכך שהיתה מילה פרוטו כנענית למקל זריקה לציד (בומרנג), שמתחילה בגימ"ל. ואכן מחיפוש מהיר עולה ש gamlu באכדית הוא בדיוק זה, ואילו gml באוגריתית הוא מגל וגם סהר הירח, עם או בלי קשר וסדר. Danny lost - שיחה 03:14, 1 בינואר 2018 (IST)

הפנייה לערך באנגלית[עריכת קוד מקור]

נכתב כי אין ערך באנגלית לאות, אבל הערך Gimel מכסה גם את הג' העברית ולכן לדעתי רצוי שתהיה הפנייה אליו. לצערי לא הצלחתי לעשות את זה. זה הקישור לערך - https://en.wikipedia.org/wiki/Gimel.

הערך באנגלית (ובשפות נוספות) עוסק בגימ"ל בשפות השמיות, הערך בעברית (ובשפות אחרות) מתמקד בגימ"ל באל"ף-בי"ת העברי, לכן הערכים לא לגמרי מקבילים.Ronam20 - שיחה 04:01, 3 באוקטובר 2019 (IDT)