שיחה:גאולוגיה של הכרמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך יפה. הערה אחת:"הכרמל נחלק לשלושה חלקיים גאוגרפיים נבדלים". לסקירה הגאולוגית עדיפה החלוקה בקורס של האוניברסיטה הפתוחה בנושא הגאולוגיה של הכרמל.

תודה על המחמאה, ולעניין: שובאל מתייחס לרכס הכרמל בלבד (הוא קורא לו: "הר הכרמל"), ולא לחלקיו האחרים של הכרמל – רכס אמיר ורמות מנשה, שהערך מתייחס אליהם. דקישיחהמילה בסלע 17:43, 17 בינואר 2011 (IST)

שאלת הבהרה לגבי חוטם הכרמל[עריכת קוד מקור]

בספר "מדריך ישראל החדש : אנציקלופדיה, מסלולי טיול כרך 5 : הכרמל וחופו ורמות מנשה " בהוצאת משרד הבטחון, נכתב שחוטם הכרמל הוא כל החלק שבין נחל דליה בצפון, בקעת הנדיב ממזרח, בקעת כבארה ממערב, ומישור החוף הצפוני אזור בנימינה מדרום. כשלחלקו המצוקי בדרום מערב קוראים צוקי החוטם. על פי הערך (אם הבנתי נכון) חלק זה נקרא "שלוחת הנדיב" וחוטם הכרמל הוא הקצה הדרומי של שלוחת הנדיב. אשמח לקבל הבהרה Hanay שיחה 16:37, 4 בפברואר 2011 (IST)

הבנת נכון. דקישיחהמילה בסלע 02:07, 5 בפברואר 2011 (IST)
הי איזו קמצנות בתשובה Face-smile.svg, אני מבולבלת עכשיו. האם הספר טועה? האם יש שני שמות לאיזור הזה? האם פעם כל האיזור נקרא חוטם הכרמל ושמו שונה? אודה לך אם תרחיבי את תשובתך Hanay שיחה 08:55, 5 בפברואר 2011 (IST)
כמו שכתבת: האזור הדרומי בכרמל התחתון נקרא "שלוחת הנדיב". שלוחה זו מסתיימת בדרומה ב"חוטם הכרמל", שהוא הצוק בנקודה הכי דרומית של רכס הכרמל, מעל רמות מנשה. דקישיחהמילה בסלע 16:42, 5 בפברואר 2011 (IST)
לפי דברייך הספר טועה. לא ענית לשאלתי האם היה שינוי בשם השלוחה. מצאתי מאמר באתר סנונית של יואב שגיא ששם הוא הוא כותב "חוטם הכרמל משתרע מזכרון יעקב דרומה" ראי כאן. נראה שהנושא הזה דורש בדיקה נוספת. רציתי לכתוב ערך על חוטם הכרמל, אבל יש להבהיר קודם את הנושא. אודה לך אם תוכלי לבדוק שוב את הנושא במקורות העומדים לרשותך Hanay שיחה 16:54, 5 בפברואר 2011 (IST)
המקורות העומדים לרשותי הם גאולוגיים, ונושא הדיון כאן הוא גאוגרפי. לא חושבת שהמקורות הגאולוגיים שלי ידעו להגיד משהו אחר. אולי כדאי שתפני למישהו שמבין טוב ממני בגאוגרפיה של ישראל, ושל הכרמל בפרט. דקישיחהמילה בסלע 23:17, 5 בפברואר 2011 (IST)
כפי שאני מכיר את השם, וכך גם נכתב באנציקלופדיה מפה (2000, בעריכת מנחם מרקוס), חוטם הכרמל הוא השלוחה שבקצה הדרום-מערבי של רמת הנדיב (=שלוחת הנדיב), היורדת בתלילות מערבה בשמורת צוקי חוטם, ובכיוון דרום ומזרח לעבר בקעת הנדיב, מעל שוני. במורדות הדרומיים שלה היא נפגמת בהדרגה על ידי מחצבת בנימינה. עד כאן לפי המקור, שאינו מציין קו גבול צפוני ברור עם רמת הנדיב. לפי התצ"א בגוגל מפס, אפשר הקו הטבעי המתבקש כגבול הוא ערוץ נחל כברה, ואדי קצר ותלול שיורד ממערב לגני הנדיב.
הבלבול בין המושגים "חוטם הכרמל" ו"שלוחת הנדיב" (כפי שמסתבר מהמקור שחנה ציטטה למעלה) דומה לזה שיש בהקשר של הרי נפתלי, מושג שיש המצמצמים אותו כשווה לרכס רמים ויש המרחיבים אותו כנמשך מערבה לתוך לבנון ודרומה עד אזור נחל דישון. אמנון שביטשיחה 06:42, 9 בפברואר 2011 (IST)
תודה על התשובה המפורטת. אבל כמובן עדיין אין תשובה חד משמעית. אין בארץ גוף מוסמך הקובע את השמות הגאוגרפיים של אזורים שונים? האם כל אחד יכול לכתוב לפי מיטב הבנתו? Hanay שיחה 10:35, 9 בפברואר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:14, 14 במאי 2013 (IDT)