שיחה:הדף היומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

התחלה[עריכת קוד מקור]

באיזה דף מתחילים את המחזור הדף היומי? Mintz l - שיחה 18:55, 9 במאי 2009 (IDT)

מסכת ברכות דף ב. אתה שואל למה אין דף א'? שאלה טובה - סימן שיש לך אופי מתאים ללימוד גמרא. ;-) -- אוֹרי - שיחה 20:25, 12 במאי 2009 (IDT)

המסלול הנוכחי[עריכת קוד מקור]

לא מעודכן. התמים הנעלההערות התמימים • י"ד בטבת ה'תשע"א • 22:34, 21 בדצמבר 2010 (IST)

תאריכי מחזורי הלימוד[עריכת קוד מקור]

אלמוני הוסיף טבלה כנ"ל. זוהי יוזמה מבורכת, אולם כל עוד הטבלה מלאה רק בחצייה הדבר יוצר לערך רושם בלתי רציני. אתמוך בהחלט בהחזרת הטבלה לערך כשיתווסף המידע החסר (או לפחות רובו). נרו יאירשיחה • ב' בחשוון ה'תשע"ב • 15:54, 30 באוקטובר 2011 (IST)

מחזורי לימוד של הדף היומי, מיום קום היוזמה עד היום[עריכת קוד מקור]

מחזור תאריך התחלה תאריך סיום
המחזור ה-1 א' בתשרי ה'תרפ"ד ט"ו שבט ה'תרצ"א
המחזור ה-2 י"ז שבט ה'תרצ"א כ"ח סיון תרצ"ח
המחזור ה-3 כ"ט סיון תרצ"ח י"ד כסלו תש"ו
המחזור ה-4 ט"ו כסלו תש"ו כ"ה ניסן תשי"ג
המחזור ה-5 כ"ו ניסן תשי"ג י״ג אלול תש״כ
המחזור ה-6 י״ד אלול תש״כ טבת תשכ"ח
המחזור ה-7 טבת תשכ"ח י"ד תמוז תשל"ה
המחזור ה-8 ט"ו תמוז תשל"ח ח כסלו תשמ"ג
המחזור ה-9 ט' כסלו תשמג ב' דר"ח אייר תש"ן
המחזור ה-10 ג' אייר תש"ן כ"ו באלול ה'תשנ"ז
המחזור ה-11 כ"ז באלול ה'תשנ"ז כ' באדר א' ה'תשס"ה
המחזור ה-12 כ"א באדר א' ה'תשס"ה י"ד באב ה'תשע"ב


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 18:55, 14 במאי 2013 (IDT)

תאריכים לא מסתדרים[עריכת קוד מקור]

תאריכי ההתחלה והסיום הרשומים בטבלה, החל מתחילת המחזור הראשון ועד למחזור השביעי לא מסתדרים עם ספירת הימים בלוח (ניתן לראות זאת בקלוח, למשל). התאריך הראשון שמתאים לרשום בלוחות הנו סיום המחזור השביעי. מנגד, התאריכים בטבלה מגובים בעדויות היסטוריות. מישהו יודע את ההסבר לתופעה? איל דימנט - שיחה 14:53, 15 באוגוסט 2013 (IDT)

לא הבנתי איך אתה רואה זאת. נרו יאירשיחה • ט' באלול ה'תשע"ג • 17:34, 15 באוגוסט 2013 (IDT)
אתה צודק. בדקתי עכשיו בלוח של אתר ישיבה ושם זה בסדר. כנראה שיש טעות בקלוח, מעניין מאיפה היא נובעת. איל דימנט - שיחה 23:11, 29 באוגוסט 2013 (IDT)האם מסכת שקלים נוסף באחד המחזורים? יכול להיות שזה מה שגורם לשינויים?

קישור לאתר של הרב שיק[עריכת קוד מקור]

במסגרת הצפה של קישורים לאתר האמור הוסיף משתמש:עידו שטיינר קישור גם כאן. הקישור לא מוסיף לקישורים שכבר קיימים, ויש בהם מידע רב יותר. עידו, אם תשחזר שוב אפנה למפעילים. נרו יאירשיחה • ט"ז באדר א' ה'תשע"ד • 18:37, 16 בפברואר 2014 (IST)

נרו יאיר. ראשית, אל תאיים. דבר שני, דרשת ממני לכתוב בדף הערך במידה ויש לי טענות. אז מעכשיו תכתוב גם אתה לפני שאתה מוחק או משחזר משהו. ואם החלטת למחוק את הקישור לאתר ברסלב סיטי בו יש אפשרות ללמוד את הדף היומי און ליין, דבר הקשור ישירות לערך, תמחק גם את יתר הקישורים הדומים. אם לא תעשה כך, זו הוכחה שיש לך מטרה אחרת. עידו שטיינר - שיחה 18:41, 16 בפברואר 2014 (IST)
אתה רוצה שאפנה לשם בלי להזהיר? לא אכתוב בכל פעם מחדש, כבר הסברתי בדף שיחתך את הבעיה בהצפה שלך. הקישורים הקודמים קדמו, ולכן אין צורך מעוד מאותו דבר. נרו יאירשיחה • ט"ז באדר א' ה'תשע"ד • 18:48, 16 בפברואר 2014 (IST)
אתה קורא לזה הצפה, אני קורא לזה הצקה. אתה נטפל אליי ולקישורים שאני מכניס בצורה בלתי הוגנת. היכן שצדקת - הצדקתי אותך, אבל כאן ובפעמים הקודמות נראה שאתה עושה לי דווקא. אם אתה הוגן תמחק את כל האתרים שמאפשרים ללמוד את הדף היומי ותשאיר רק אחד! נו, בוא נראה... עידו שטיינר - שיחה 18:53, 16 בפברואר 2014 (IST)
גם משתמש:גרש ששחזר היום קישור שלך נטפל אליך? גם הוא יצטרך להוכיח את כוונתיו? נרו יאירשיחה • ט"ז באדר א' ה'תשע"ד • 18:54, 16 בפברואר 2014 (IST)
קודם כל לא ראיתי דבר כזה. ב. יכול להיות שזה אתה. ג. גם אם היה דבר כזה, זה חד פעמי, אתה הפכת לקבוע. ואדרבה, תלמד אותי איך פונים לאחראים כדי שאשאל אותם אם אתה פועל בצורה תקינה. עזור לי בהסבר איך להגיע אליהם. תודה. עידו שטיינר - שיחה 18:59, 16 בפברואר 2014 (IST)
א. עכשיו תוכל לראות. ב. עכשיו הגענו לתאוריית קונספירציה. מה לגבי משתמש:גילגמש ששחזר קישור שלך במקרה נוסף? גם הוא אני? ג. אתה יותר ממוזמן לפנות ללוח המודעות ולהזמין חוות דעת נוספות. נרו יאירשיחה • ט"ז באדר א' ה'תשע"ד • 19:00, 16 בפברואר 2014 (IST)

לנרו יאיר היקר. אני רוצה להבהיר נקודה חשובה. ישנם שני רעיונות מאחורי המושג המשנה היומית'. אחד, משנה אחת ליום על מסכתות ללא גמרא ללומדי הדף היומי, סדר אשר נקבע בשנת תרצ"ח על ידי ראש ישיבת חכמי לובלין הרב פרומר. והשני, לימוד שתי משניות יומיות על כל הש"ס לכלל לומדי התורה - רעיון זה הגה הרב שטנצל. האזכורים שהתייחסת אליהם, הינם לסדר הלימוד השני, של שתי משניות ליום על 'כל' הש"ס. סדר לימוד זה הינו 'מקבילה' לסדר הדף היומי. לעומת זאת, התוספת שהוספתי מתייחסת לרעיון הראשון, שאינו רעיון חדש לסדר לימוד, אלא מהוה 'השלמה' לסדר הקיים של הדף היומי, ואף אומץ ככזה על ידי הארגונים שהזכרתי. לפיכך, אני חושב שמן הראוי להתייחס אליו במקום שכתבתי. שוב תודה לך על הכל, ועל ההתייחסות המכובדת. נתן טוביאס - שיחה 14:38, 28 באפריל 2020 (IDT)

לנרו יאיר היקר. אני רוצה להבהיר נקודה חשובה. ישנם שני רעיונות מאחורי המושג המשנה היומית'. אחד, משנה אחת ליום על מסכתות ללא גמרא ללומדי הדף היומי, סדר אשר נקבע בשנת תרצ"ח על ידי ראש ישיבת חכמי לובלין הרב פרומר. והשני, לימוד שתי משניות יומיות על כל הש"ס לכלל לומדי התורה - רעיון זה הגה הרב שטנצל. האזכורים שהתייחסת אליהם, הינם לסדר הלימוד השני, של שתי משניות ליום על 'כל' הש"ס. סדר לימוד זה הינו 'מקבילה' לסדר הדף היומי. לעומת זאת, התוספת שהוספתי מתייחסת לרעיון הראשון, שאינו רעיון חדש לסדר לימוד, אלא מהוה 'השלמה' לסדר הקיים של הדף היומי, ואף אומץ ככזה על ידי הארגונים שהזכרתי. לפיכך, אני חושב שמן הראוי להתייחס אליו במקום שכתבתי. שוב תודה לך על הכל, ועל ההתייחסות המכובדת. נתן טוביאס - שיחה 14:41, 28 באפריל 2020 (IDT)

ד נתן טוביאס - שיחה 00:14, 3 במאי 2020 (IDT)

ציון המשנה היומית על זרעים וטהרות להשלמת השס הבבלי[עריכת קוד מקור]

לנרו יאיר. אני חושב שההוספה שכתבתי על המשנה היומית, הינה תוספת חשובה וחיונית הנוגעת באופן ישיר ללימוד הדף היומי. ארגונים כמו 'דרשו', 'מאורות הדף היומי', 'עוז והדר' ו'קביעותא', הכניסו סדר לימוד זה של משנה אחת להשלמת הש"ס כחלק אינטגרלי ובלתי נפרד מלימוד הדף היומי. תודה לך על כל העבודה, אך אשמח להחזיר תוספת מידע חשוב זה. נתן טוביאס - שיחה 14:14, 28 באפריל 2020 (IDT)

המשנה היומית כבר מוזכרת פעמיים בערך, למרות שבניגוד לדבריך היא ממש לא חלק אינטגרלי של הדף היומי (ותמוה שאתה כותב דבר כזה). אני חושב שאתם יכולים להיות מרוצים משני האזכורים, אין צורך בשלושה או בעשרה אזכורים. נרו יאירשיחה • ד' באייר ה'תש"ף • 14:17, 28 באפריל 2020 (IDT)

לנרו יאיר היקר. אני רוצה להבהיר נקודה חשובה. ישנם שני רעיונות מאחורי המושג המשנה היומית'. אחד, משנה אחת ליום על מסכתות ללא גמרא ללומדי הדף היומי, סדר אשר נקבע בשנת תרצ"ח על ידי ראש ישיבת חכמי לובלין הרב פרומר. והשני, לימוד שתי משניות יומיות על כל הש"ס לכלל לומדי התורה - רעיון זה הגה הרב שטנצל. האזכורים שהתייחסת אליהם, הינם לסדר הלימוד השני, של שתי משניות ליום על 'כל' הש"ס. סדר לימוד זה הינו 'מקבילה' לסדר הדף היומי. לעומת זאת, התוספת שהוספתי מתייחסת לרעיון הראשון, שאינו רעיון חדש לסדר לימוד, אלא מהוה 'השלמה' לסדר הקיים של הדף היומי, ואף אומץ ככזה על ידי הארגונים שהזכרתי. לפיכך, אני חושב שמן הראוי להתייחס אליו במקום שכתבתי. שוב תודה לך על הכל, ועל ההתייחסות המכובדת. נתן טוביאס - שיחה 14:43, 28 באפריל 2020 (IDT)

נתן טוביאס היקר, א. אין צורך בכותרת חדשה לכל תגובה. ב. שני הסוגים של משנה יומית צריכים להיות מתוארים בערך המשנה היומית. אני סבור שכאן ההבחנה הזאת פחות משנה, כי כאן הנושא הוא הדף היומי, וגם מה שקשור לדף היומי לא הכול נכנס לכאן, כי מדובר בערך אנציקלופדי, וכדרכה של אנציקלופדיה הוא תמציתי. נרו יאירשיחה • ד' באייר ה'תש"ף • 16:40, 28 באפריל 2020 (IDT)
נרו יאיר, תשובתך ברורה ומנומקת כתמיד. אלא שכמדומני, שהיות וסדר לימוד זה של משנה להשלמת הש"ס נקבע: א. שנים 'ספורות' בלבד אחרי תחילת הדף היומי, בשנת תרצ"ח. ב. הסדר נקבע על ידי 'ממשיכו' של הרב מלובלין בראשות ובהנהגת ישיבת חכמי לובלין, הרב אריה צבי פרומר - הגאון מקוז'יקלוב,הרי שחשיבותו מרובה. ג. כפי שכתבתי כבר, הסדר הינו 'השלמה' לסדר לימוד הדף היומי, שכן 43% מהמשניות אין עליהן גמרא. ד. הגאון מקוז'יקלוב נרצח 'בשואה', ורעיון זה הוא מפעליו המנציחים אותו ואת מורשתו. ה. כיון ש'הארגונים התורניים החשובים ביותר' (שהוזכרו קודם, ביניהם: 'דרשו', 'מאורות הדף היומי', 'עוז והדר' ו'קביעותא'), אימצו את הרעיון כחלק 'בלתי נפרד' מלימוד הדף היומי. בהתאם לכלל הסיבות שכתבתי, או לחלקן, בטוחני שהוספת האינפורמציה (במקום שנכון לשבצה לפי שיקול דעתך) תניב תועלת מרובה. נתן טוביאס - שיחה 17:25, 28 באפריל 2020 (IDT)
תודה על השבחים. התרשמתי מהמוטיבציה שלך בנושא, אין ספק שאתה מסור לארגון, אבל לעניות דעתי נימוקיך אינם רלוונטיים. יש קשר, לא מספיק כדי להרחיב עד כדי כך. די בשתי הפעמים שהמשנה היומית כבר מוזכרת בערך, אולי גם זה יותר מדי. אגב, עם כל הכבוד לארגונים המאוד חשובים, הרושם שלי הוא שהמשנה היומית לא ממש תפסה בקרב לומדי הדף. להערכתי אפילו רבע מהם לא הצטרפו למשנה היומית. גם אם אני טועה - שני אזכורים בערך הנוכחי זה יפה מאוד. נרו יאירשיחה • ט' באייר ה'תש"ף • 00:21, 3 במאי 2020 (IDT)

תודה רבה נתן טוביאס - שיחה 17:06, 3 במאי 2020 (IDT)

המשך.דיון על יזמת הרב פרומר[עריכת קוד מקור]

נרו יאיר היקר, תשובתך ברורה ומנומקת כתמיד.

אלא שכמדומני, שישנם כמה סיבות, טיעונים ונימוקים, שבגינם יש מקום לשלב הוספה זו במקום מרכזי דוקא בערך על לימוד הדף היומי. אמנה את חלקם בקצרה ובתמציתיות בשורות הבאות אמנם כבר כתבתי את רובם, אולם כעת ארחיב עוד קצת:

א. סדר לימוד זה של משנה להשלמת הש"ס "נקבע שנים ספורות בלבד אחרי תחילת המחזור הראשון של הדף היומי (שהחל בשנת תרפ"ד)", כאשר לראשונה הוא הוצע בשנת תרצ"ד (-שנת פטירתו של הרב מלובלין), ובפועל, בשנת תרצ"ח - בחגיגות סיום המחזור השני של התלמוד הבבלי. לחלקים ממהלך הטקס ניתן לעיין בערך בויקיפדיה על הדף היומי, תחת הכותרת 'סיומי הש"ס" (וכותרת משנה "הסיום השני). ניתן לראות בו בבירור, כי טקס הסיום המרכזי של אותו מחזור נערך בישיבת חכמי לובלין שבלובלין. אלא שהושמט ממנו הקטע החשוב, שבמהלכו העלה ראש ישיבת יח" ל הרב מקוז'יקלוב את הרעיון של משנה להשלמת הש"ס, וזכה לתמיכתם ולהסכמתם של גדולי וחשובי הרבנים והאדמורי"ם שבפולין. הסיבה העיקרית שהרעיון לא תפס תאוצה מספקת באותה עת, היתה, מלחמת העולם השניה שפרצה בשנים אלו ושואת יהודי אירופה שבאה בעקבותיה (כשהגאון מקוז'יקלוב עצמו נספה בה עקד"ה). רק לאחר השואה החליט תלמידו ושארו הרב שטנצל להגשים את הרעיון המקורי. מלבד זאת הוא הגה רעיון נוסף וחדש של לימוד שתי משניות יומיות, וכפי שכבר כתבתי למעלה.

ב. הסדר "נקבע על ידי ממשיכו של הרב מלובלין בראשות ובהנהגת ישיבת חכמי לובלין", הרב אריה צבי פרומר - הגאון מקוז'יקלוב, בעל שו" ת ארץ צבי, ובשל כך - הרי שחשיבותו עולה וגוברת.עוד יותר.

ג. כפי שכבר כתבתי, 'הרעיון אינו יזמה חדשה המקבילה למיזם הדף היומי', אלא "מהוה 'השלמה' ו'המשך ישיר' לרעיון ה'מקורי' של לימוד הדף היומי", שכן על כ-43% מהמשניות (קרוב לחצי מש"ס המשניות!) אין גמרא - לפיכך, אין דבר המתאים יותר מקביעת לימוד של משנה אחת להשלמת הש"ס.

ד. כיון ש"הארגונים התורניים 'החשובים ביותר' (חלקם הוזכרו קודם, ביניהם: 'דרשו', 'מאורות הדף היומי', 'עוז והדר' ו'קביעותא'), אימצו את הרעיון כחלק 'בלתי נפרד' מלימוד הדף היומי". משכך, יש לתת לנושא משקל חשוב ונכבד במיוחד.

(ה. במאמר המוסגר, הרב פרומר נרצח בשואה, ורעיון זה הוא ממפעליו המנציחים אותו ואת מורשתו (קצת בדומה להרב מלובלין שלא הניח אחריו זש" ק, ומפעליו היוו מציבה וזכר נצחיים לשמו ולמעשיו). נראה, כי ראוי במיוחד להנציח את הרב פרומר על ידי הזכרת מפעלו בסמוך למפעל קודמו).

ישנן סיבות נוספות, אך אין זה המקום להאריך.

בנוגע למה שכתבת על כמות המצטרפים, אכן, יש צדק בדבריך (לפי סקרים עצמאיים שנעשו (לדוגמא, סקר שנערך במגזר הדתי והתפרסם בעיתון 'בשבע'), כמות לומדי המשנה היומית היא כ-25%-35% מכלל הלומדים), אולם זה בנוגע לסדר הלימוד 'השני' (רעיונו של הרב שטנצל) של שתי משניות ליום על כל הש"ס משניות, אך הרעיון 'הראשון' (רעיונו של הרב פרומר) זכה להצלחה גדולה בהרבה, כשבשנים האחרונות נדפסו מספר מהדורות ידועות ופופולאריות של התלמוד הבבלי עם ה'משנה להשלמת הש"ס' בצד הדף עצמו. בנוגע לאזכורי המשנה היומית בערך הדף היומי, כאמור, אזכורים אלו מתייחסים בעיקר לרעיון השני (של שתי משניות), כיון שסדר זה קרוי בפי כל 'המשנה היומית' (וגם בכל לוחות השנה וחוברות הלימוד נקרא כך). אבל הרעיון הראשון של משנה להשלמת הש"ס, שהוא הרעיון שנוגע באופן ישיר ללימוד הדף היומי, לא נזכר - ודאי לא במפורש.

בהתאם לכלל הסיבות שכתבתי, או לחלקן, בטוחני שהוספת המידע האינפורמטיבי הנוגע לנושא (זאת בניסוח ובמקום שנכון לכתבה ולשבצה לפי שיקול דעתך) תניב תועלת מרובה וחשובה.

שוב, תודה לך על כל העבודה המקצועית, האחראית והמסורה שאתה עושה, ועל הסימפטיה והכבוד שאיתן אתה מנהל את הדיונים, ועל הכובד ראש, הרצינות והיחס לכל פונה, גם לעורך פשוט ומתחיל כמוני. תודה לך. נתן טוביאס - שיחה 01:38, 3 במאי 2020 (IDT)

אני שוב משתאה מול ההשקעה שלך בכתיבת תשובה, אבל לא מצאתי כאן שום דבר משמעותי שלא עניתי עליו כבר. אנא סלח לי. לפנים משורת הדין הוספתי כמה מילים בעניין המסלול המשלים לדף היומי. נרו יאירשיחה • ט' באייר ה'תש"ף • 01:43, 3 במאי 2020 (IDT)