שיחה:מחזור החיים של כוכב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מועתק ? חלקים גדולים מהערך נראים מועתקים. ראה כאן

האמת היא שאני מכיר את האיש. אני אנסה ליצור איתו קשר. צ'סשיחה 17:52, 26 יולי 2005 (UTC)

ממליץ לתקן[עריכת קוד מקור]

יש טעות בהסבר של האיור למטה לגבי הסופרנובה |a - בסוף לא נשאר דבר ! ורשום שנשאר או כוכב ניוטרונים או חור שחור וזה לא נכון. הייתי משנה את זה בעצמי, אבל לא מצאתי איך ניגשים לחלק הספציפי הזה.

 • אין מבוא ברור,
 • כדאי לתאר את הכוחות השונים הפועלים על הכוכב לפני התחלת התאור הכרונולוגי.
 • למה לכתוב תגובה תרמו גרעינית כשמדובר בהיתוך?
 • מעלות קלווין?
 • הגרף של הסדרה הראשית יפה, אבל מה הם הצירים?
 • אולי יש גרף אחר של זמן והתחלת בעירת יסודות במסה נתונה של כוכב? יותר רלבנטי ומובן לא?
 • ראה נגזרת שלישית , זה משחק סימני דרך?
 • "חלק חשוב בתהליך הקריסה תופס האבק הבינכוכבי המקרר את הפרוטו-כוכב דרך פליטת קרינה בתחום התת אדום ומאפשר לו להמשיך לקרוס" - סתום.
 • מדוע יש טמפרטורה גבוה בליבת כוכב דחוס?
 • הנמשך כ-90% ממשך חייו - אני מניח שזה תלוי במסה שלו, ובהרכב האבק הבינכוכבי ממנו הוא עשוי.
 • יש הבדל בין כוכבים קדומים לכוכבים חדשים?
 • "כאשר כל המימן בליבתו הופך להליום" - זה נכון או שמספיק שאין די לחץ כדי לאזן את הקריסה? אין שלב של בערה של הליום ומימן יחד?
 • לא מוסבר מדוע מימן בוער בקלות רבה יותר מהליום וכו'.
 • איך נוצרים יסודות כבדים מברזל?
 • מדוע היתוך הליום מנפח את הכוכב?
 • עקרון האיסור של פאולי - רצוי להסביר במשפט או שניים מה הוא אומר.

האזרח דרור 21:42, 20 ביוני 2007 (IDT)

רק לגבי השאלה "איך נוצרים יסודות כבדים מברזל", תיקנתי טעות חמורה בערך. ישנם מספר תהליכים להיווצרות היסודות הנ"ל, וצריך לכתוב לשם כך ערך נפרד. (האמת שהתחלתי פעם, אבל אני לא ממש טוב בכתיבת ערכים, אז לא הצלחתי להשלים...). לידיעתך הכללית, הם נוצרים בעיקר, אבל לא רק, על ידי בליעת נויטרונים. הענף המרכזי הוא בליעת נויטרונים איטית במהלך הבעירה של ענקים אדומים למיניהם, וחלק חשוב נוסף הוא תהליך בליעה מהיר המתקיים בסביבה בעלת שטפים גבוהים מאוד של נויטרונים. לא ידוע היום איפה הדבר הזה קורה, ואחד המועמדים המרכזיים הוא הסופרנובה, אם כי לא בהכרח זו המתוארת בערך (אולי type 1a). משה פרידמן - שיחה 11:55, 28 בינואר 2013 (IST)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

למה בעצם "מחזור"? זה לא כל-כך מחזורי... למה לא "מהלך חייו של כוכב"? הקבועה הקוסמולוגית - שיחה 23:34, 14 במאי 2008 (IDT)

מסכים. הייתי מעביר אבל עדיף מישהו עם קצת זמן לשנות את כל הקישורים הפנימיים לערך. יוסאריאןשיחה 18:11, 26 בינואר 2009 (IST)
הביטוי "מחזור חיים" במשמעות "מהלך חיים" נפוץ מאוד. דוד שי - שיחה 11:34, 27 במאי 2011 (IDT)
עד כמה שאני זוכר מקורס האסטרונומיה שלקחתי במסגרת התואר, המינוח המקובל הוא "מחזור חיים" ולא "מהלך חיים". קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 11:35, 27 במאי 2011 (IDT)
אני חושב שצריך לשנות את שם הערך להתפתחות כוכב.--Zvikagottlieb - שיחה 12:12, 6 במרץ 2012 (IST)
אני חושב שהשם התפתחות כוכב מתאים יותר לתאר את הערך. גם בערך המקביל באנגלית, השם הוא stellar evolution. בכל מקרה, גם אם יוחלט בסוף לא להחליף את השם, צריך לתקן אותו למחזור חיים של כוכב (ולא מחזור החיים).--Zvikagottlieb - שיחה 14:31, 6 במרץ 2012 (IST)
מבחינה מדעית אכן מדובר במחזור חיים של כוכב, (תודה לאל, אחרת אנחנו לא היינו קיימים...). הבעיה היא שהערך לא כותב על זה שום דבר. בפועל רוב מסת הכוכב נפלטת החוצה, ומהשאריות נוצרים כוכבים חדשים. לעובדה זו חשיבות רבה, משום שניתן לזהות בעזרת ספקטרוסקופיה מאיזה "דור" הכוכב, ולפי זה לתארך גלקסיות ואזורים בתוכן. אולי אני אמצא זמן לתקן. משה פרידמן - שיחה 13:07, 28 בינואר 2013 (IST)

הערך התפתחות כוכב[עריכת קוד מקור]

הערך התפתחות כוכב יאוחד עם ערך זה על פי ויקיפדיה:מדיניות איחוד ערכים#"איחוד מהיר". החבלןאשמח לתגובות מועדון החלל הוויקיפדי ממריא 14:37, 6 בפברואר 2012 (IST)

איחדתי את שני הערכים, למעשה העתקתי את התוכן של הערך התפתחות כוכב מכיוון שהוא מקיף ויסודי יותר. --Zvikagottlieb - שיחה 12:10, 6 במרץ 2012 (IST)
הערה: אני גם כתבתי את הערך התפתחות כוכב, כך שאין כאן בעיה של זכויות יוצרים. --Zvikagottlieb - שיחה 12:23, 6 במרץ 2012 (IST)

אז מה צריך להיות השם העיקרי של הערך? התפתחות כוכב או שמה מחזור החיים של כוכב? -יונה בנדלאק - שיחה 10:36, 7 במרץ 2012 (IST)


כפי שכתבתי, לדעתי זה צריך להיות התפתחות כוכב. מסיבה הסטורית, הערך מחזור החיים של כוכב היה קודם, וקיבלתי את ההמלצה של החבלן לאחד את התפתחות כוכב לתוך מחזור החיים על מנת לשמור על ההסטוריה. אם דעתי תתקבל - צריך לשנות את שם הערך הנוכחי להתפתחות כוכב.--Zvikagottlieb - שיחה 10:55, 7 במרץ 2012 (IST)

r-process[עריכת קוד מקור]

העריכה מ r-process לתהליך-r נראית לי לא במקום. מדובר בתרגום לא מקובל ולא מוכר. משה פרידמן - שיחה 18:20, 27 במרץ 2014 (IST)

חזרתי בי. משה פרידמן - שיחה 13:31, 1 באפריל 2014 (IDT)