שיחה:הצי המלכותי הבריטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שם הערך[עריכת קוד מקור]

הגוף שבו עוסק הערך שלפנינו קרוי "The Royal Navy", ובעברית "הצי המלכותי". המילה "הבריטי" איננה חלק משמו.אם נרצה להבדיל בינו ובין הצי האיטלקי הקרוי אף הוא "הצי המלכותי" נצטרך לקרוא לערך שלפנינו הצי המלכותי (בריטניה), אך לדעתי צעד זה מיותר, משום שאין ספק שהמשמעות העיקרית של השם "הצי המלכותי" היא זו המתייחסת לצי הבריטי (כך גם מלמדת ההפניה "הצי המלכותי", שבה נעשה שימוש בעשרות ערכים). ניתן יהיה לתת בראש הערך תבנית "פירוש נוסף", המפנה לצי האיטלקי. אין להשוות לציים של אוסטרליה וקנדה, שבהם שם המדינה הוא חלק אמיתי של שם הצי. דוד שי - שיחה 18:01, 10 באפריל 2012 (IDT)

אני מתנגד. השם הנוכחי הוא המובן ביותר לקורא מבין כל האפשרויות שהצעת. גילגמש שיחה 18:40, 10 באפריל 2012 (IDT)
א. למה לפצל? הדיון במזנון הרי נפתח לשם קביעת מדיניות כדי שכל צד לא יפנה לשנות ערכים לפי עמדתו. ב. כאמור בדיון העקרוני הגישה הזו לוקה בטהרנות קיצונית על חשבון בהירות, אך אם כבר מקדשים את המקור כתורה מסיני - השינוי צריך להיות לשם הלועזי "Royal Navy" (אין The, היידוע אינו חלק מהתואר המוכר וכנראה גם הרשמי). ג. אנציקלופדית-לשונית "המשמעות העיקרית לשם הצי המלכותי" מתייחסת במידה שווה להצי המלכותי האיטלקי (במקור: "רֶגָ‏'ה מָרִינָה") ולצי הבריטי, ואני גם בספק רב אם נכון לומר שזו המשמעות העיקרית אצל דובר עברית ממוצע. גם אם נניח שכן, הוא לא יחוש שום חוסר בהירות אם נוסיף לו את המילה "הבריטי" בסוף - בניגוד למקרה ההפוך. ג'יס - שיחה 22:29, 10 באפריל 2012 (IDT)
א. אין כאן פיצול - הדיון במזנון עוסק בשם כללי למדי, "חיל הים", ואילו כאן הדיון הוא בשם פרטי (גם אם מצאנו לו שני מופעים), "הצי המלכותי". הדיון במזנון אינו רלבנטי לדיון כאן.
ב. כאשר אדם בוחר בדחליל, אות הוא שהוא עצמו יודע שטיעוניו חלשים, אבל תאוות הניצחון גוברת אצלו על שיקול הדעת. ויקיפדיה העברית נכתבת בעברית, ובעברית "Royal Navy" קרוי "הצי המלכותי" (גוגל יעזור לך להבין זאת).
ג. ללא צל של ספק, כאשר אדם אומר "הצי המלכותי", הוא מתכוון לצי הבריטי, זה ששלט בכל הימים במשך שנים רבות, ולא לצי האיטלקי, שחשיבותו פחותה לאין שיעור. הוספת המילה "הבריטי" אינה פוגעת בבהירות אבל היא מיותרת, ויוצרת שפה מלאכותית שאינה יפה לאנציקלופדיה שנועדה לקדם את הדעת ולא לבסס את הבורות. דוד שי - שיחה 23:00, 10 באפריל 2012 (IDT)
כותרת הדיון במזנון היתה סמלית ורטורית כפי שהודגש פעמים אחדות. עדיף להגיע להכרעה כללית אם מיידעים את המדינה או לא, האם דין ראש ממשלת ישראל כדין הצי המלכותי או לא ומדוע. אין צורך לחפש אותות ומופתים. ראה איך נקרא הערך בויקיפדיות בשפות גרמנית, צרפתית איטלקית ועוד למרות שבשפות הללו מקובל גם השם המתורגם. ג'יס - שיחה 23:56, 10 באפריל 2012 (IDT)

הסרתי את התבנית אחרי שלא התגבשה הסכמה לשינוי שמו של הערך. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 07:58, 10 ביוני 2012 (IDT)