שיחה:השמנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בעלי חיים?[עריכת קוד מקור]

מי החליף את 'בני אדם' ב'בעלי חיים' ? אני רואה בכך השחתה מכוונת. Hotguy 08:45, 2 אפר' 2005 (UTC)

השמנה ושכבות חלשות?[עריכת קוד מקור]

השמנה נפוצה יותר בקרב השכבות החלשות? מאיפה הבאתם את זה?

אם אתה טוען שזו שגיאה, הבא בבקשה סימוכין. odedee שיחה‏ 07:16, 25 מאי 2006 (IDT)

העברה משיחת משתמש:Odedee:
מר עודד היקר, אין לי סימוכין בכתב לתת לך לדעתי בעניין אך הרי לך הסבר רציונלי פשוט: אנשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך בדר"כ עובדים שעות ארוכות ומשתכרים משכורת צנועה בלבד עובדה זו והיעדר פנאי גורמים לכך שמזומנם יהיה מועט יותר,בסיסי יותר, פשוט יותר ולכן גם משמין פחות. בנוסף ,חלק מעובדי הצווארון הכחול עובדים בעבודות פיזיות. --אלכסנדר 07:28, 25 מאי 2006 (IDT)

כפי שכתוב בערך, לעתים המזון הזול ביותר הוא המשמין ביותר. למשל בארה"ב, ארוחה במקדונלדס היא המזון הזול ביותר. ייתכן שיש מקום לסייג שאין הדבר זהה בכל מקום, אך לא נראה לי שיש מקום למחוק את ההסבר מהערך אלא אם כן הוא קטגורית לא נכון, ואין זה המצב. odedee שיחה‏ 07:30, 25 מאי 2006 (IDT)

אם כך, יש לסייג את הדברים על פי אזור גיאוגרפי. אומנם המזון המשמין ביותר בארה"ב הוא גם המזון הזול ביותר אך לא כך הוא המצב בארץ (אני אף בספק שזהו הדין גם בארצות אירופה)

אפשר בהחלט לסייג, אך יש לעשות כן על בסיס עובדה וידיעה, ולא על סמך "הסבר רציונלי" - זה לא מספיק. odedee שיחה‏ 07:38, 25 מאי 2006 (IDT)

האם הטענה שכתובה שם נכון לרגע זה שכנגדה התקוממתי נכתבה על סמך עובדה וידיעה?

תסלחו לי על התפרצותי, אך גם בארץ המזון הפשוט והזול ביותר, פיתות, חומוס וטחינה, הוא מזון משמין במיוחד.ליש 08:14, 25 מאי 2006 (IDT)

אני אישית סולח, העניין הוא שחומוס ופיתות הם מזון הרבה יותר משביע מאשר המבורגר. קשה לי להאמין שהייתי יכול לאכול 4 פיתות עם חומוס אחת אחרי השניה לעומת זאת, אין לי בעיה לחסל 4 המבורגרים. אלכסנדר 08:37, 25 מאי 2006 (IDT)

עד כמה שאני יודע, ההשמנה (בעיקר השמנת יתר) משוייכת לאכילה של "מזון זבל" , אוכל תעשייתי, רווי שומנים (שקל לאכסן אותו זמן רב), בו לפעמים מוחדרים תוספי תאבון, מועט בסיבים בירקות ובגורמים משביעים אחרים. אצל רוב עניים בעולם השלישי, במיוחד בעבר, אכילה יומיומית של אוכל כזה היא לא בהישג יד (ובאופן כללי, בשר ומזון מהחי נחשבים מותרות, ובטח לא בסיס לאוכל יומיומי), והמזון הוא צמחוני יותר (זה מופיע בין היתר בפרק תזונה ב " הגוף ותפקודו" של פרופ' עזרה זהר, ד"ר יאיר שפירא). בשכבות העניות בעולם המערבי אוכל כזה הוא נפוץ יותר מאשר לשכבות העשירות (בעיקר מודעות, אבל גם פנאי יותר גדול לבשל מזון לא מעובד), רוב העניים, במערב, גם אלה שעובדים עבודה פיזית, יכולים בקלות לקזז זאת על ידי אכילה, היות ולדגומה מעטים מ"עובדי צווארון כחול" הולכים מרחקים ברגל\ אופניים (רובם משתמשים באוטובוס), ורוב העבדות הפיזיות נעזרות במכונות - המצב שונה בעולם השלישי.האזרח דרור 11:51, 3 במאי 2007 (IDT)

מצורפים סימוכין על הקשר בין עוני והשמנה בארה"ב: http://ajcn.nutrition.org/content/79/1/6.short הטענה המרכזית, כפי שהבנתי רק מעלעול באבסטרקט, היא שדיאטה שמבוססת על מזונות לא מעובדים ומגוונים (בשר, דגים, ירקות ופירות) היא יקרה יותר מדיאטה שמבוססת על מוצרים תעשייתיים ועתירי קלוריות. בעניין הזה, אני לא רואה שום סיבה נראית לעין לכך שהמצב בישראל יהיה שונה מזה שבארה"ב. ואם מתעקשים על סימוכין נוספים שנוגעים גם לישראל, מצורף מה שמצאתי בחיפוש של פחות מ - 2 דקות בגוגל: http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3851155,00.html ועוד אחד הישר מכנסת ישראל: http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m00725.pdf

השלכות חברתיות ומניעים כלכלים[עריכת קוד מקור]

בנוסף, לטעמי יש להוסיף מידע על ההשכלות החברתיות של השמנה, על הקמתם של ארגונים בארה"ב ובארץ הנאבקים על מתן לגיטימציה חברתית לאנשים שמנים ובעיקר מידע חשוב על המניעים הכלכלים העומדים מאחורי הדה לגיטימציה של אנשים שמנים בחברה. --אלכסנדר 07:04, 25 מאי 2006 (IDT)

תופעה או בעיה[עריכת קוד מקור]

מתי הפכה ההשמנה לבעיה? אני מתכוון בערך, ראוי להציג זאת בצורה שונה בפסקת הפתיחה. יוסאריאןשיחה 20:09, 12 בפברואר 2007 (IST)

בעיני שם הערך שגוי וצריך להיות השמנת יתר (כך על פי מרבית תוכנו ועל פי הבינויקי (Obesity)). לדעתי מדובר במצב ולא בבעיה (כן בעיה לסובלים ולחברה הדואגת להם) או בתופעה (?).חוזהprimum non nocere‏ 20:21, 12 בפברואר 2007 (IST)
מסכים בנוגע לשם. יוסאריאןשיחה 20:22, 12 בפברואר 2007 (IST)

הוספתי לאחר 2 התנגשויות עריכה - השמנה היא גם תופעה (כי היא קוראת וקיימת) וגם בעיה בריאותית. לפי דעתי פסקת הפתיחה טובה. ‏Almighty ~ שיחה 20:25, 12 בפברואר 2007 (IST)

השמנת יתר הוא אכן שם ברור יותר, Symbol support vote.svg בעדAlmighty ~ שיחה 20:28, 12 בפברואר 2007 (IST)
בעצם, אני חושב שיהיה יותר נכון שבערך תהיה איזושהי הבדלה בין השמנה להשמנת יתר. ‏Almighty ~ שיחה 20:40, 12 בפברואר 2007 (IST)
בכל מקרה צריך להבהיר שהיא בעיה בריאותית, ולא "לשתול" את זה במשפט אחר ללא הקשר. יוסאריאןשיחה 20:31, 12 בפברואר 2007 (IST)
בהחלט בעיה בריאותית ולכן מדובר באבחנה רפואית. מכאן מגיע הקושי שלי בשימוש במושג תופעה. גיל ריבה הוא תופעה, השמנת יתר היא כמעט מחלה אבל היא לא גיל ריבה ולכן היא יותר מצב מאשר תופעה.
מבחינת שם הערך, בהחלט יש מה לנקות את הערך ולסדר אותו כדי להתאימו לשם החדש. אני מניח שכל יכול מבקש לתת מקום למושג לא כוסית ולקרוא לו השמנה, אבל אין מושג כזה, אולי בדימוי גוף. בהחלט יש מקום לכל העניין של ההתעסקות האובססיבית והקומפלסיבית של התרבות שלנו בהשמנת יתר ובלהיות לא כוסית (או לא אשכיסט). חוזהprimum non nocere‏ 20:56, 12 בפברואר 2007 (IST)
אני מבקש שלא תכניס לי מילים לפה, ותפסיק לדבר שטויות. ‏Almighty ~ שיחה 20:58, 12 בפברואר 2007 (IST)
אז למה אתה מתכוון בהבדל בין השמנה להשמנת יתר? מה בערך הקיים מתייחס להשמנה ומה להשמנת יתר? חוזהprimum non nocere‏ 21:12, 12 בפברואר 2007 (IST)
לא אמרתי שיש הבדלה בערך - אמרתי שצריכה להיות. (ה"צריך" הזה דואג ליצירת ערך המסביר שני מונחים קרובים ביותר, במקום התעלמות מאחד מהם). בברכת לילה טוב, ‏Almighty ~ שיחה 00:17, 13 בפברואר 2007 (IST)
עדיין לא הבנתי את התשובה שלך לגבי מהו ההבדל או הבדלה או איך שתרצה לקרוא לזה. השאלה השניה שעליה תשובתך הייתה שאין צורך לענות עליה היא רק נסיון לעזור לך לענות על השאלה הראשונה והעיקרית. חוזהprimum non nocere‏ 23:12, 13 בפברואר 2007 (IST)
'השמנה' הוא מצב (או תופעה) בעוד ש'השמנת יתר' הוא כבר בעיה רפואית (כפי שניתן להבין מהשמות - אחד מהם הוא "יתר על המידה"). בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 23:18, 13 בפברואר 2007 (IST)
זה נכון מאוד (ובויקי האנגלי יש הבדל). הערך האנגלי Obesity, הוא בעברית השמנת יתר, והוא בעיה רפואית . הערך הזה מדבר בעצם על השמנה, או משקל יתר, שזו תופעה אבל לא בהכרח בעיה רפואית. האזרח דרור 11:55, 3 במאי 2007 (IDT)

הוספה של תומר ט[עריכת קוד מקור]

המידע שהוספת לא בדיוק נכון, אני מצטט: "בעבר גם, השמנה הייתה יתרון, עקב המחסור הנפוץ במזון. אדם אשר נוצר אצלו עודף מזון, יכול היה לשרוד יותר זמן מבלי לאכול, מכיוון שהמזון העודף היה מקור זמין לאנרגיה".

זה הרבה יותר מורכב מכך, מה שכתבת הוא כביכול המצב האידיאלי שהגוף רוצה להגיע אליו, אבל לא המצב הקיים. בזמן שאדם הסובל מהשמנת יתר ובאופן פתאומי כמות האוכל תקטן, שהוא צורך המצב שלו יתדרדר באופן חמור אפילו יותר מאדם בריא שלא סובל מתת-משקל או עודף משקל. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 20:24, 16 בפברואר 2007 (IST)

"סובלים מהשמנה"[עריכת קוד מקור]

האם מקובל כיום להגיד "סובלים מהשמנה" או שיש ניסוח יותר נייטראלי ו PC ? נ.ב. אם כן אז צריך לשנות גם ב שמן (פירושונים) מיקיMIKשיחהכולנו ביחד - מאחדים ערכים • 20:21, 10 במרץ 2009 (IST)

לפטין[עריכת קוד מקור]

אכן ראו בעכברי מעבדה כי לעכברים עם מקשל עודף יש מחסור בהורמון זה, אך בין בני אדם לעכברי מעבדה עדיין יש מרחק גנטי לא קטן על אף ששנינו יונקים ולכן בבדיקות בפועל בבני אדם ראו כי לאנשים הסובלים מעודף משקל אין מחסור בהורמון זה ואף לפעמים עודף ממנו.ההשפעה שלו בבני אדם לא זהה לזו שבעכברים!

משוב מ-28 באוקטובר 2011[עריכת קוד מקור]

אני בן 10 ואני שוקל 61 קג מה לעשות? 84.109.70.172 15:56, 28 באוקטובר 2011 (IST)

ויקיפדיה אינה מקור מוסמך לייעוץ רפואי. מומלץ להתייעץ עם רופא/ת המשפחה. Ravit - שיחה 16:35, 28 באוקטובר 2011 (IST)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 05:48, 4 במאי 2013 (IDT)

שכתבתי את הסעיף העוסק במניעה וטיפול[עריכת קוד מקור]

שכתבתי אותו שכתוב הכולל הרחבה מאסיבית. אני חייב לציין שמר לי ועצוב שערך כל כך חשוב שהוא המקום לריכוז מידע ניטראלי ואמפירי שיכול להטיב בצורה כל כך גדולה עם תפוקדם הרגשי של אזרחי ישראל ואף לתרום לבריאותם הנפשית מכיל מידע כה דל וכללי אודות תופעת ההשמנה. א' אני מזמין באופן אישי כל עורך שמרגיש שהוא בעל ידע בנושא לקרוא את תוספותיי ולתת מדעתו ומפרי עריכתו עליהן, ו-ב' אני קורא לכל עורך כזה להשקיע מזמנו בשכתוב חלקיו השונים של הערך. ראשית כל דרושה הרחבה. הרחבה במידע מדויק (Accurate) ככל הניתן, החל בלקוניות וכלה בספציפיות עילאית לגבי הבעיות השונות הגורמות דרגות שונות של השמנה בעיקר והטיפול בהן, וכמובן גם בנושאים אחרים, כגון הקשר שבין העולם המערבי להשמנה, כלי מדידה ביו-רפואיים להשמנה שהם מעבר ל BMI, גם כאלה שפחות נפוצות ברפואה הקונבנציונאלית העממית (זו שמספקים גופים כמו קופות החולים), כגון בדיקת RMR, ואף בדיקות למדידת אחוזי שומן (שיש כלים מהימנים ותקפים יותר ופחות, לכאורה, המשמשים לכך). בנוסף לכך יש לבצע איחוד של הפרק העוסק בגורמים להשמנה (שכאלה יש "אין ספור" ובכל מקרה יש לסווגם לפי סוג הסיבתיות שלהם - הכרחית, מספיקה, תורמת), יחד עם פרק המניעה והטיפול. Ben-Natan - שיחה 23:56, 4 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 04:15, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

הגדרות מבולבלות[עריכת קוד מקור]

"השמנת יתר חולנית (Obesity) היא מצב קיצוני של השמנה, בו ההשמנה עלולה לגרום לתחלואה ואף מוות." אבל Obesity מוגדרת לא כ-BMI מעל 40 , אלא כ BMI מעל 30!!!

For adults, WHO defines overweight and obesity as follows: overweight is a BMI greater than or equal to 25; and obesity is a BMI greater than or equal to 30. [1]

הערך מבלבל בין משקל-יתר, השמנה, השמנת יתר. לא ברור מתי מדברים על obesity ומתי מדברים על overweight ומתי "השמנה" היא במובנה העברי העתיק ומתי היא במובן הרפואי. האזרח דרור - שיחה 13:03, 17 באוקטובר 2017 (IDT)