שיחה:טקסונומיה (ביולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פיל הודי
ממלכה: עולם החי
מחלקה: פילאים
משפחה: פילים

אני חושב שכדאי לקבוע תבנית מוסכמת להצגת ההירכיה של הערכים תחת המיון של עולם הטבע. משהו כמו מה שמופיע כאן משמאל (מבחינה רעיונית, אני יודע שהתוכן לא נכון).


אני (מייק) לא בטוח ששיטה כזאת תשרת בצורה הכי טובה את המשתמש באנציקלופדיה, אף שאני יודע כי זה מקובל באחדות מן האנציקלופדיות. אולי די לרשום בערך "פיל הודי" שהוא שייך למשפחת הפיליים, ואם זה לא די לקורא, הרי קישור (מה ההבדל בין קישור להקשר?) אל משפחת הפיליים יבהיר לו כי משפחת הפיליים שייכת לסדרת הפילאים, וקישור אל פילאים יבהיר לו שזו סדרה במחלקת היונקים (ושוב, בלי להתחייב כרגע על דיוק, רק לשם הבהרת הגישה הרעיונית). וכמובן גם להפך: בערך "יונקים" יבואו קישורים אל כל סדרות היונקים, בערך "סדרת המכרסמים" אל כל משפחות המכרסמים וכן הלאה עד למינים.

ועוד: איך הנוהג בויקיפדיה: אנחנו מתדיינים כרגע. מי ואיך יקבע, והאם יתכן שבויקיפדיה עברית ייקבע נוהג שונה מהמקובל בויקיפדיה אנגלית? ועוד משהו בסיסי עוד יותר: איך ואיפה אני יכול לצפות לתשובה ולתגובה על דברי אלה? 80.179.123.18 04:50, 4 נוב' 2003 (UTC)


שלום כולם, לפני כ-55 שנה יצא ספר טריביה בעברית בשם "מאה שאלה ושאלה" מאת פנחס בלומנטל. אצלי התעוררו איזה מאה שאלות על ויקיפדיה, הנה אחדות מהן:

 1. האם הכתובת לשאלות כאלה היא דוד שי ו/או בן הטבע, או שיש כתובת טובה אחרת?
 2. איך ואיפה אני אמור לצפות לתשובה על שאלותי אלה? אולי מי שיענה גם יטלפן אלי להסביר לי איך להגיע לתשובה? 04-6954782. או Livneh שטרודל ootips.org.

האם ויקיפדיה בעברית ובאנגלית הן שתי ישויות נפרדות, פרט לערכים המתורגמים ביניהם? טוב, אני מבין שהתפיסה (יעני קונספציה, קונספט) זהה, כי התפיסה בעברית מועתקת מהרעיון שהִנחה את המהדורה האנגלית. אבל מבחינת המשתמש, המחפש ערך – אני מבין שאלה אנציקלופדיות שונות. נכון? מי ואיך גיבש את מערך המשתמש בעברית (דומני שהמונח הוא משהו עם user interface, לצערי הידע שלי במחשבים חלקי ומקוטע, ואני יודע להשחיל פה ושם מילה מלומדת, בלי להבין אותה לעומק). אפרט: אני מנוסה באתר "באופן_טבעי", שהוא פורום הפועל בתוכנת צ'יק-צ'ק. זאת תוכנה מאד ידידותית, ואני מפונק בכל הנוגע לשימוש בפורום. או שמא אני רק מתועל לשגיונות של תוכנה זאת? בכל אופן, שם אני יודע איך להתנהל, וכאן עוד לא. מכאן השאלות הבאות שלי.

 1. מה משמעות הסימן ~ ארבע פעמים, כפי שהמליצו לי לעשות במקום חתימה?
 2. האם עלי לעשות משהו, ומה, כדי שתהיה לסימן זה משמעות כפי שאני רוצה, כגון חתימת שמי?
 3. איך אני מפנה שאלה לציבור, ואיך אני מפנה שאלה (או תגובה, או הערה) לאדם מסויים?
 4. איך מפנה מישהו שאלות אלי, ואיך אני יכול לדעת שהופנתה אלי שאלה?
 5. קראתי כי נשמרת באיזה מקום כל ההיסטוריה של כל ערך, כולל מי ומתי כתב או תיקן או ערך כל מילה בו. האמנם?
 6. ואם כן – איך יודעת ההיסטוריה הזאת מי אני, שכתבתי או תיקנתי? האם עלי לעשות משהו פעם אחת בהתחלה כדי שהתוכנה תדע לזהות אותי, והאם עלי לעשות משהו בכל פעם, כדי שהיא תדע שאני הוא אותו אחד שהזדהה בהתחלה בשם פלוני?
 7. ואם אני מגלה שאיזה רשע (או מתנגד פוליטי או מגדרי) מחק בזדון ובלי הצדקה ערך שכתבתי – איך אני מחזיר אותו? האם אפשר לעשות זאת בעזרת אותה היסטוריה?
 8. מי מתחזק את התוכנה? האם, איך ואל מי פונים בהצעות לשיפורים בתוכנה?
 9. האם יש אפשרות לכלול תוים לא שגרתיים, כגון מפריד (–), נִקּוּד, קו עילי (כֿימיה, מעֿאר, פֿיליפּ) ושאר דברים שהכנסתי למחשב שלי – האם הם יפעלו גם באנציקלופדיה ואצל זולתי שלא התקין אותם?

מייק (הוא מיכה לִבְנֶה)

80.179.123.18 17:30, 4 נוב' 2003 (UTC)

שמח על כל השאלות הללו (ישמש לי לחיבור תשובות לשאולת של משתמשים חדשים)
אשתדל להשיב לך במפורט מאולר יותר - עוד היום - אבל יש לי עבודה ואני חייב לזוז
^^ דוד1 06:49, 6 נוב' 2003 (UTC)

יצירת דפי הפניה[עריכת קוד מקור]

נראה לי שכדאי ליצור את דפי ההפניה הבאים:

ראיתי בכמה מאמרים קישורים לדפים אלו הראויים לדעתי להפוך לדפי הפניה.

מלח השמים 11:21, 18 דצמ' 2004 (UTC)

הערת אלמוני[עריכת קוד מקור]

ערך זה של חסרי תא שאמור לכלול וירוסים למיניהם מופנה לערך תא פרוקריוטי. זו הפניה לא סבירה. או שיש או שאין ליצור תא. אם הוא חסר תא הוא בודאי לא תא פרוקריוטי. אין לי מושג איך לתקן זאת. מי שיודע מוזמן.

לפי האתר של אוניברסיטת מישיגן, animaldiversity.org מחלקת העופות היא המיותרת, ולא מחלקת הזוחלים.

מהי דרגת המיון variety?[עריכת קוד מקור]

האם תוכלו להוסיף את הדרגה הזו לערך? אני יודע שהיא בדיוק מתחת ל-species (מין) אבל אני לא יודע מהי המילה המקבילה בעברית.

ענו לי כבר על השאלה בדלפק היעוץ, תודה רבה. פרה לשיחה 14:10, 11 אפריל 2006 (UTC)

זן ו-variety[עריכת קוד מקור]

גילגמש, בקשר לשיחזור שלך [[|מיון עולם הטבע|במיון עולם הטבע]]. בדקתי את המילה זן במורפיקס וזה נתן לי species,type ו-variety,strain. עכשיו אני בכלל לא בטוח מהו המונח המקביל ל-variety בעברית. מה דעתך? מה לעשות?

זאת לא מילה שמיועדת למיון עולם הטבע כמו המילה "ממלכה" או "משפחה". מדובר במילה כללית שנועדה לתאר רבגוניות או תדירות הופעה של תופעה או עצם מסוים. אין לה מקום בטבלה זו. גילגמש שיחה 14:34, 11 אפריל 2006 (UTC)
אני מבין, תודה רבה. פרה לשיחה 15:09, 11 אפריל 2006 (UTC)

האם ההבדל בין החלוקה בשנות ה-60 וזו בשנות ה-80 משמעותי?[עריכת קוד מקור]

נראה לי שזה סתם מבלבל את הקורא, שמנסה למצוא הבדל בינהן (במיוחד לאור העובדה שפרוטיסטה ופרוטוקטיסטה מקשרים לאותו הערך). Wolfy 23:46, 15 יוני 2006 (IDT)

הסרת תבנית איחוד[עריכת קוד מקור]

הסרתי את תבנית האיחוד בין ערך זה והערך טקסונומיה, משום שטקסונומיה עוסק במשמעות רחבה יותר, שמתרחקת מאוד מעולם הטבע, ולכן אין לאחד את הערכים. דוד שי 11:07, 21 יולי 2006 (IDT)


שיניתי מהירכיה להיררכיה דביר דוד 09:59, 6 בנובמבר 2006 (IST)

תת[עריכת קוד מקור]

לא צריך להיות אזכור ל"תת-סדרה", "תת-מין" וכד'? תומר 16:39, 20 בנובמבר 2007 (IST)

צריך, וצריכים להיות אזכורים לעוד הרבה דברים. אולי בקרוב אגיע לכך, אולם אני לא מבטיח. ירוןשיחה 16:41, 20 בנובמבר 2007 (IST)
כדאי בינתיים לאזכר את זה בכמה מילים לפחות, כדי שיהיה אפשר לקשר מתת-סדרה לערך הזה בפירוש נוסף. תומר 16:46, 20 בנובמבר 2007 (IST)
אין כרגע צורך מיוחד- תת-סדרה יכול לקשר ל-סדרה (טקסונומיה). ירוןשיחה 16:55, 20 בנובמבר 2007 (IST)
גם שמעתי לא מצאתי אזכור ל"תת-סדרה" הטקסונומית. תומר 16:58, 20 בנובמבר 2007 (IST)
נכון - אין סיבה שיהיה אזכור כלשהו לתת-סדרה, תת-מחלקה ודומיהן. הן זניחות (תוך שנים ספורות להערכתי לא יהיה בהן כל שימוש) - וכשמבינים מהי סדרה, ניתן להבין בנקל מה הכוונה ב"תת-סדרה". ירוןשיחה 17:00, 20 בנובמבר 2007 (IST)
אוקיי. קישרתי מתת-סדרה לסדרה (טקסונומיה). תומר 17:12, 20 בנובמבר 2007 (IST)

על הדרגות ותת הדרגות במיון עולם הטבע[עריכת קוד מקור]

עברתי כרגע (בקריאת ארנבת) על כל הערכים השייכים למיון עולם הטבע: תת מין, מין, סוג, משפחה, מערכה, ממלכה ועל ממלכה.

ממה ששמתי לב, רק לגבי המין ישנן הגדרות אמתיות, ש:

 1. מבדילות בין אורגניזם ממין אחד לאורגניזם ממין שני.
 2. מאחדות שני אורגניזמים השייכים לאותו מין.

האם צדקתי?

אם לא, אולי יהיה נכון להסביר בצורה טובה יותר את ההגדרות לכל שאר הדרגות, כך שגם אנשים (כמוני) שלא מבינים בביולוגיה או במיון עולם הטבע יותר מדי, יבינו.

אסביר, קצת באריכות, מה היה חסר לי.

בערך מין לא מסתפקים במשפט, "מין הוא היחידה הבסיסית ביותר למיון עולם הטבע", אלא מביאים את הפסקאות המפורטות "התפישה הישנה של המין", "התפישה החדשה של המין", "תפישות נוספות לגבי מושג המין". פסקאות אלו מגדירות (בצורות שונות) אלו אורגניזמים משתייכים למינים שונים ואלו אורגניזמים משתייכים לאותו מין. בנוסף, הן מפרטות מהן היתרונות ומהן החסרונות בהגדרות השונות, ומדוע או מתי נצרכה כל הגדרה.

דבר כזה, לא כל כך ראיתי בערכים האחרים. לדוגמה, "סוג הוא רמה של מיון טקסונומי של יצורים חיים. מעל לרמת הסוג נמצאת רמת המשפחה. רמת הסוג מתחלקת למספר מינים", או, "משפחה היא אחת הקבוצות הטקסונומיות הבסיסיות במיון עולם הטבע... בהיררכיה של מיון עולם הטבע, נמצאת המשפחה מתחת לסדרה, ומעל הסוג". במלים אחרות, אמרו לי איזו דרגה נמצאת מעל הדרגה המדוברת ואיזו נמצאת מתחתיה, אך לא ממש הגדירו לי מהי הדרגה עצמה. לגבי סוג הדבר בולט מאד: בהמשך הערך נאמר, "ביצורים חיים רבים ניתנת חשיבות רבה לסוג, כשהמינים עצמם פחות מוכרים", מבלי שנאמר בכלל מהו אותו סוג החשוב יותר מן המין. הלאה, "הסוג דוב משתייך למשפחת הדוביים, הכוללת, לצד הדובים, את הסוג פנדה, למשל. הפנדה, אם כן, היא 'קרובת משפחה רחוקה' של הדוב החום ושל דוב הקוטב, כיוון שהיא אינה משתייכת לאותו הסוג אליו משתייכים השניים האחרונים...", אך לא נאמר מדוע "הפנדה... אינה משתייכת לאותו הסוג", או מדוע "דביבון הפנדה אינו שייך כלל למשפחת הדוביים" (לפחות לשיטתם של הסוברים כך). בסוף הערך מובהרת לי הנומנקלטורה הלטינית לאורגניזמים לפי סוגם ומינם, איזה סיווג יובא קודם (סוג), לאיזה סיווג יקדימו אות גדולה (סוג), אך עדיין לא הוסבר לי כלל מהו הסוג. כך נחתם הערך.

ועכשיו בקצרה, מה לדעתי צריך לעשות.

צריך להוסיף לכל אחד מן הערכים, תת מין, סוג, משפחה, מערכה, ממלכה ועל ממלכה, פסקאות כמו "תפישת מושג המשפחה", "התפישה הישנה של תת המין", "התפישה החדשה של הממלכה", "תפישות נוספות לגבי מושג המערכה", ובא לציון גואל.

מצטער על האריכות, ומקוה שמישהו יקרא ויגיב או יתקן למרות זאת. אביתר ג' - שיחה 14:18, 18 באוגוסט 2011 (IDT).

נ"ב, שמתי קישורים לכאן מכל השיחות של הערכים הרלוונטיים.

Fungi?[עריכת קוד מקור]

במשפט הזה "שלוש ממלכות: בעלי חיים (Metazoa), פטריות וצומח (Viridiplantae)" נראה לי נכון להוסיף בסוגריים Fungi או את השם הלטיני המתאים. kotz - שיחה 10:02, 2 בספטמבר 2012 (IDT)

עד איזה גיל הארה חיה?[עריכת קוד מקור]

עד איזה גיל היא חיה? 87.69.218.49 23:47, 8 באוקטובר 2012 (IST)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

צריך לשנות ערך זה לשם טקסונומיה (ביולוגיה), כבר יש ערך טקסונומיה שמדבר על טקסונומיה כללית. כשמדברים על Taxonomy בעברית לא נהוג להשתמש במילה מיון למשל ראו אתר "היוזמה לטקסונומיה בישראל". בנוסף צריך ליצור ערך חדש בשם תורת המיון (ביולוגיה) שיפנה לSystematics. Assafn שיחה 13:37, 7 בספטמבר 2019 (IDT)

ומונחון:
Systematics תורת המיון, מסבירה כיצד למיין. כיום לרוב נהוג למיין לפי קשרים אבולוציונים.
Classification הסיווג או המיון עצמו כלומר המימוש של תורת המיון למשל אריה הוא יונק.
Taxonomy שילוב של מתן שמות לטקסונים + הסיווג/מיון של פרטים ספציפיים = naming+classification

Assafn שיחה 14:01, 7 בספטמבר 2019 (IDT)

משוב מ-24 במאי 2020[עריכת קוד מקור]

בימי הביניים מקובל היה לסווג את עולם הטבע לארבע ממלכות: דומם, צומח, חי ומְדַבּר (כינוי לאדם). חלוקה זו נמצאת גם היום בשימוש עממי ובאסכולות דתיות מסוימות, וביניהן בַּיהדות, אך היא איננה תקפה מבחינה מדעית, בשל אמות המידה השונות על פיהן בוחנת האסכולה המדעית את המציאות. ואני שואלת: מה הקשר בין החלוקה ביהדות של דרגות בבריאה דומם חי צומח ומדבר לבין חלוקה טקסונומית שכפי שאני מבינה היא חלוקה ל"משפחות"? זה שיש דרגות חשיבות של הבריאה זה לא סותר את החלוקה למשפחות בין היצורים, אז למה המילים האלו "חלוקה זו נמצאת גם היום בשימוש עממי ובאסכולות דתיות מסוימות, וביניהן בַּיהדות, אך היא איננה תקפה מבחינה מדעית"? 147.234.31.253 12:17, 24 במאי 2020 (IDT)