לדלג לתוכן

טקסונומיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טַקְסוֹנוֹמְיָהיווניתτάξις: סידור; νόμος: שיטה, חוק) היא סיווג שיטתי של עצמים מאותו תחום. הסיווג הנפוץ ביותר הוא מדרגי (הירארכי), אולם ייתכן גם סיווג שמרשה יחסים יותר מורכבים או פחות מורכבים בין הדברים הממוינים. למשל, סיווג מכונית גם כרכב קרקעי וגם כרכב ממונע; או סיווג של צמחים לפי צבע פרחיהם, המקובל במגדירי צמחים עממיים.

ההיסטוריה של הטקסונומיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטקסונומיה בעבר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר השתמשו במילה טקסונומיה רק במשמעות של מיון עולם הטבע. בתחום זה מקובל עד היום המידרג שהציע בשנת 1735 המדען השוודי קארולוס ליניאוס, למרות שהמדענים שינו במשך השנים את הגדרת חברי כל מדרג, כפי שאפשר לקרוא בערך מיון עולם הטבע.

דוגמה לסיווג לפי המידרג של ליניאוס:

מין צבעוני ההרים
שיך לסוג צבעוני
ממשפחת השושניים
מסדרת השושנאים
ממחלקת החד-פסיגיים
ממערכת בעלי הפרחים
בממלכת הצמחים

הטקסונומיה כיום

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום הורחבה משמעות המילה טקסונומיה לציון מיון בתחום כלשהו, כולל בארגון ידע בארגונים, באינטרנט, וכדומה. בתחום המודרני של ניהול ידע נחשבות טקסונומיות מעט פחות רחבות מאונטולוגיות.

כדי להבחין בין טקסונומיה במובנה המורחב והכללי, לבין הטקסונומיה במובנה המקורי מתחום הביולוגיה, טבעו בשפה האנגלית את המונח Alpha Taxonomy. בוויקיפדיה העברית נבחר להשתמש לתחום הביולוגי במונח מיון עולם הטבע.

דוגמאות לטקסונומיה בתחומים שאינם קשורים למיון בעולם החי:

תרבות ואמנות
ציור ופיסול מוזיקה ספרות ושירה
יציקת
פסלים
ציורי
מדרכה
מוזיקה
יהודית
מוזיקה
קלאסית
כתבי עת
לשירה
הוצאות
ספרים
  • באתרי אינדקס לאינטרנט תיתכן טקסונומיה שחלקה מתואר בטבלה משמאל.
  • בחקיקה לגבי ביטוח רפואי בארצות הברית HIPAA – The Health Insurance Portability and Accountability Act of 1996 מוגדרת טקסונומיה מדרגית של ספקי שירותים רפואיים, אשר מתעדכנת פעמיים בשנה. חלק מטקסונומיה זו מוצגת להלן[1]:
ספקי כִירוֹפְּרַקְטִיקָה
כירופרקטיקאי (קוד 111N00000X)
ספקי רפואת שיניים
סייע (קוד 126800000X)
שיננית (קוד 124Q00000X)
טכנאי מעבדה (קוד 126900000X)
רופאי שיניים
רפואת שיניים כללית (קוד 1223G0001X)
רפואת שיניים ילדים (קוד 1223P0221X)
רפואת חניכיים (קוד 1223P0300X)

הטקסונומיה והאדם

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש הטוענים שמוח האדם התפתח במהלך האבולוציה לסיווג טבעי של הכרתו את העולם למערכות ממוינות כדוגמת אלה המצוינות לעיל. השקפה זו יונקת בין היתר מהאֶפִּיסְטֶמוֹלוֹגְיָה (תורת ההכרה) של עמנואל קנט. אנתרופולוגים הבחינו שסיווגים מוטמעים במערכות חברתיות ותרבותיות מקומיות, וממלאים תפקידים חברתיים שונים. אחד המחקרים הידועים והמשפיעים ביותר בנושא הוא צורות היסוד של חיי הדת מאת אמיל דורקהיים. התאוריות של קנט ודורקהיים השפיעו גם על קלוד לוי-שטראוס, מייסד האנתרופולוגיה הסטרוקטורלית. לוי-שטראוס כתב שני ספרים חשובים בנושא הטקסונומיה: טוטמיזם והמוח הפראי.

טקסונומיות כגון אלה שנותחו על ידי דורקהיים ולוי-שטראוס מכונות לעיתים טקסונומיות עממיות, כדי להבחין בינן לבין הטקסונומיות המדעיות, המתיימרות להיות אובייקטיביות ואוניברסליות.

סוגי טקסונומיה נוספים מתוארים בוויקיפדיה האנגלית, בערכים:

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ הטקסונומיה מבוססת על נתונים מאתר ה-Washington Publishing Company