שיחה:ידוען

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה צוטט בפרומו לתוכנית דוקוסלב,בערץ HOT בידור ישראלי, עם מתן קרדיט לויקיפדיה.

  • מן הערך: "ידוענים רבים הם אנשים בעלי מראה חיצוני יוצא דופן " ?! ‏Gridge ۩ שיחה 17:16, 15 במרץ 2007 (IST).

דוגמאות לידועונים[עריכת קוד מקור]

האם אפשר להסיר מהערך את רשימת ה"דוגמאות לידועונים"? לא אנציקלופדי במיוחד, ומבוסס על בחירות אקראיות לחלוטין. טיפש ט"ו בשבטשיחה 13:44, 24 ביולי 2007 (IDT)

אני עם טיפש ט"ו בשבט. יש אינספור כאלו, ולא ברור למה נבחרו דווקא אלו שנבחרו. תומר 15:05, 19 בנובמבר 2007 (IST)

סלב - ידוען ?[עריכת קוד מקור]

מזתומרת מקור?

ישנם העושים כך..

זה כמו שישנם המכנים חימר חומר גלם וישנם המכנים אותו חימר (מתוקף היותו חומר גלם נפוץ מאד)

אם תשאל אותי, נורא חשוב שהפסקה הזו תהיה בערך.

כלומר יש להביא מקור שיש שמבדילים בין המושגים חוץ ממך, על פי מה שאני מכיר אלה אותם מושגים. איתי פ. - שיחה 00:55, 27 בספטמבר 2009 (IDT)

יהיה קשה להביא מקור לזה, זהו יותר סלנג "אלגנטי" מאשר משהו שיטרחו לכתוב עליו כתבה או מאמר.

ע"פ מה שאני יודע, ידוען זו פשוט המילה העברית. איתי פ. - שיחה 00:58, 27 בספטמבר 2009 (IDT)

האם לדעתך ניתן להוסיף תימצות של פסקה זו (נגיד בגודל שורה), בערך עצמו?

אם זה נכון, ולדעתי לא. ידוען זו מילה שהמציאה האקדמיה כמונח העברי של "סלבריטי". איתי פ. - שיחה 01:00, 27 בספטמבר 2009 (IDT)

טוב, אביא מקור אם אמצא.

אם כך, נשאלת שאלה; איך יכונו ה"סלבריטאים לייט"?

לדוגמה פסיכולוגים או מיסטיקנים המתארחים בתוכניות לייט-נייט וכדומה.

האם זה חומר אנציקלופדי?[עריכת קוד מקור]

הידוענים מספקים את יצר המציצנות בקרב הציבור הרחב, המחפש תכופות מבט על חיי זוהר עליהם מפנטזים רבים. ההתעסקות בחיי הידוענים משכיחה במעט את אפרוריות חיי היום-יום ומהווה בידור פופולרי, זמין ו'אמיתי'. - סוף ציטוט, מדוע לא מגיהים את המשפטים ההזויים הללו?!! -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

שלום לך, אכן משפטים הזויים. ניסיתי להגיה כמיטב יכולתי. גוונא + שיחה + חידוש מהשרוול 02:51, 16 ביוני 2010 (IDT)

פוליטיקה[עריכת קוד מקור]

לדעתי "אדם מפורסם, לרוב עקב פעילותו בתחום הפוליטיקה(....)" כלומר פוליטיקאי הוא לא ידוען,הוא אישיות ציבורית וזה לא בדיוק אותו דבר לדעתי--Haya831 - שיחה 07:21, 5 בספטמבר 2011 (IDT)

נהנתנות[עריכת קוד מקור]

מה פירוש המילה? קרוקס - שיחה 00:17, 15 באוקטובר 2013 (IDT)

ידוען - דוד שי[עריכת קוד מקור]

מהי דעתכם להעלות את דוד שי כדוגמה לידוען, כמובן רק אחר הסכמתו. קובץ על יד - שיחה 11:57, 17 באוגוסט 2016 (IDT)

זו דוגמה רעה לידוען, ומפאת כבודי לא ארחיב בנימוקים. וכי אין לנו את בר רפאלי, שקטונתי מללחך עפר רגליה? דוד שי - שיחה 18:30, 17 באוגוסט 2016 (IDT)
כוונתי הייתה להצגה בתמונות שבערך (דוגמאות לידועניות שהופיעו בערך - הוסרו כמפורט בדף השיחה). הסיבה שהעליתי אפשרות זו (ולאו דווקא, אך הקרדיט ודאי מגיע לדוד...) מפני ששתי התמונות המופיעות שם הן של ידועניות מתחומי הדוגמנות והטלוויזיה, וכך היא גם הדוגמה של בר רפאלי. צריך גוון קצת, לא? מעבר לכך באופן כללי (ולאו דווקא בויקיפדיה) מתקבל לעתים רושם כללי כי ידוען "מתחרז" עם דוגמן. הסיבה לכך מחמת ידועניותן של הדוגמניות, אך ודאי שזה איננו מוצדק להקביל ביניהם באופן מלא. אפשר להציע אלטרנטיבות כמו אלברט איינשטיין, ג'ק ג'ונסון, ארקדי גאידמק, גוסטאו ביוסקה, ג'סטין ביבר, פול מורפי, קריל צ'סמן (יש לדון בו מחמת תדמיתו השלילית), ג'רמי קלארקסון - בצד הגברי, ובצד הנשי - היידי מונטאג, ליהיא גרינר, לורן קונרד, הלן וילס (החלוקה לשני המינים מכוונת, משום שהצגת דמות נוספת נשית עשויה להתפרש כמעבר מפמיניזם לראיפיקציה). בעבר העליתי את בנימין נתניהו אך גילגמש מחק אותו בלא נימוק. קובץ על יד - שיחה 20:10, 17 באוגוסט 2016 (IDT)

פוליטיקאים הם ידוענים?![עריכת קוד מקור]

נשמע לי כמו שטות גמורה (מצטער על הבוטות). האם מישהו מסוגל להמציא מקורות המעידים על כך? יוניון ג'ק - שיחה 01:09, 9 במרץ 2017 (IST)

מצאתי מספר מקורות ([1], [2], [3], [4]), העוסקים במעבר מהסלבריטאות לפוליטיקה, או למערכת היחסים שבין סלבריטאים לפוליטיקאים. מקריאת מקורות אלו משתמע שפוליטיקאים הם אינם סלבריטאים. לא הצלחתי למצוא מקורות הטוענים ההיפך. יוניון ג'ק - שיחה 19:26, 10 במרץ 2017 (IST)
עברתי על הקישורים, אך לא הגעתי למשמעות זו. יש ידוענים שאינם פוליטיקאים, ויש פוליטיקאים שאינם ידוענים, ויש שהם שניהם, ויש כמובן שאינם לא ידוענים ולא פוליטיקאים. ידוען הוא מי שמפורסם בציבור בצורה גורפת. משמעותו המיוחדת יותר של הידוען היא שפרסומו מעלה אותו לתצוגה אף מחוץ לתחום שמחמתו התפרסם. דבר שחושף לרוב את חיי הפרט שלו (כמו על ידי פפראצי). המאמרים הנ"ל מצביעים על עובדה מתפתחת שבה ידוענים שמפורסמים שלא מחמת פוליטיקה נחשבים לברי דעת גם בתחום הפוליטי ובכך הופכים לפוליטיקאים. אם כבר יש לטפל בבלבול בתחום הידוענים, זה ידוענים ודוגמנים. דוגמנים הם רק סוג של ידוענים, אך משום מה, ידוענים מתחרזים במיוחד עם דוגמנים. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 21:11, 11 במרץ 2017 (IST)
מזמין אתכם לבחון את המאמר "Celebrity Politicians: Popular Culture and Political Representation" של ג'ון סטרייט (The British Journal of Politics and International Relations 6(4): 435-452) המתמקד בתופעת ה"פוליטיקאי ידוען". הוא מתאר שתי צורות לתופעה. הראשונה, פוליטיקאי שנבחר לתפקיד או מועמד לתפקיד ציבורי העושה שימוש באלמנטים של כוכבנות על מנת להציג את טענתו לייצוג של קבוצה או מטרה. השני, הוא ידוען של תרבות פופולרית העושה שימוש בהערצה אליו על מנת להביע את דעתו בנושאי השעה. המאמר מבקר את הביקורת שהושמעה בזמנו (2004) כי התופעה הזאת מבזה את הייצוג הפוליטי הדמוקרטי, וטוען תוך כדי כי התופעה היא דרך של ייצוג פוליטי לגיטימי. Nimrodbr - שיחה 21:32, 11 במרץ 2017 (IST)
אני חושב שאולי אכן ראוי להרחיב בערך מעט בתופעה זו (יוניון ונמרוד), אך אין בכך דבר בכדי לפסול את ידוענותם של פוליטיקאים מסוימים. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 21:44, 11 במרץ 2017 (IST)
בפתיח של הערך כתוב: "סֶלֶבּ הוא אדם מפורסם, לרוב עקב פעילותו בתחום הפוליטיקה, הבידור, הדוגמנות או הספורט". לדעתי, זה פשוט לא נכון (ולא הצלחתי למצוא מקורות שטוענים את ההיפך). הבעיה, כמובן, היא המילה "הפוליטיקה" שנדחפה לכאן. בתור התחלה, צריך להעיף את המילה "הפוליטיקה" מהפתיח, וגם את התמונה של ביבי. לאחר מכן, אתם מוזמנים להוסיף לערך פסקה נוספת על תופעת ה"פוליטיקאי ידוען". יוניון ג'ק - שיחה 02:44, 12 במרץ 2017 (IST)
אני חוזר שוב, תופעת ה"פוליטיקאי ידוען", זו שהופכת את הידוען לפוליטיקאי, היא אכן נושא נפרד. אך מה שפוליטיקאי מסוים הופך לידוען בזכות תחומו, אין בכך כל בעיה. בדיוק כפי שבדרן, דוגמן או ספורטאי הופך לידוען בזכות תחומו. אם יש לך בעיה עם הסדר, אתה יכול לשנות. לא רואה את זה קריטי, לא לפה ולא לשם. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 06:08, 12 במרץ 2017 (IST)
כמו שנכתב לפני, אין בעיה לשנות את סדר הצגת הדברים. אבל זה יהיה שגיאה להוריד את הפוליטיקאי מהרשימה. נקח את מקרה אורן חזן לדוגמה. יהיה קשה לקבוע אם הוא מוכר בקרב הציבור בעיקר לאור פעילתו הפרלמנטרית ותפקידו כחבר כנסת או לאור הופעתו במדורי הרכילות ותוכניות טלוויזיה. Nimrodbr - שיחה 08:13, 12 במרץ 2017 (IST)
אורן חזן הוא מקרה יוצא מן הכלל, שלא מעיד על הכלל (לא על הכלל של הפוליטיקאים, ולא על הכלל של הידוענים). מסכים שיש לשלב בערך פסקה אודות פוליטיקאים-ידוענים, פשוט צריך לנסח את זה בצורה טובה יותר, זה הכל. ואת התמונה של ביבי להעיף. אפשר לשים במקומה תמונה של חזן. יוניון ג'ק - שיחה 13:06, 12 במרץ 2017 (IST)
יוניון, אינני מכיר את עמדותיך הפוליטיות, אבל התנגדותך העזה לנתניהו החזירה את הבעיה למקומה. כעת מתוך התמונות (ואתה יודע שכל תמונה שווה 1,000 מילים...) מתקבל כי עיקר הפירוש "ידוען" הוא דוגמן/ית. צריך להוסיף בתמונות גם בדרן ו/או פוליטיקאי (ולהסיר את אחת הדוגמנים) כדי לשמור על פרופורציה. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 12:01, 17 במרץ 2017 (IST)
קובץ על יד, כל שאני עשיתי הוא החלפתי את התמונה של נתניהו בתמונה של טראמפ. אם נתניהו, ראש ממשלת ישראל, הוא ידוען (אינני סבור שזה נכון, אבל נניח לזה לרגע בצד), אז קל וחומר שטראמפ, נשיא ארצות הברית, הוא ידוען. יוניון ג'ק - שיחה 12:14, 17 במרץ 2017 (IST)
בסדר גמור. משום מה כשצפיתי בהבדלים בין גרסאות לא ראיתי את התמונה של טראמפ. עדיין רצוי להוסיף גם בדרן וכד' ידוען ולהסיר את אחת הדוגמניות. לשמור על פרופורציה. הידוענות אמנם חדרה לציבור בעיקר אצל דוגמנים, אך אנו כאנציקלופדיה אמורים לנפות את המידע. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 12:51, 17 במרץ 2017 (IST)

הגדרת ידוען ותחומי "ידוענות"[עריכת קוד מקור]

קראתי את הדף ואת הדיונים שהתנהלו כאן כאשר התלבטתי איך נכון להגדיר את כריסטיאנה פלשרינוב. כדי לא להאריך יתר על המידה: להבנתי, מעמד הידוענים תלוי בעיקר, אם לא רק, בכיסוי התקשורתי השוטף שהם זוכים לו מעבר לתחום עיסוקם, מקצועם ותפקידם. כלומר, התקשורת בעצם קובעת אם אדם יהיה ידוען, אם לאו. נכון הוא ש -

  • יש שהמקצוע ותחום העיסוק חושפים אדם לתקשורת ולציבור, ומתוקף כך הוא הופך לידוען.
  • יש אנשים שמקדמים את עצמם כידוענים, ואף מתפרנסים מכך.
  • יש ידוענים שמשתמשים במעמדם זה כמקפצה לעיסוק באמנות ובפוליטיקה, גם אם אפשר להטיל ספק בכישורים הרלוונטיים שלהם. אבל הצלחתם מבוססת על מעמדם הציבורי ככאלה, ולא בהכרח על כישורים מקצועיים.

ידוען הוא דמות מפורסמת ומשפיעה ברמה זו או אחרת בתרבות המקומית. אבל בסופו של דבר, מעמד זה תלוי בהתעניינות התקשורת בו ברמת הרכילות, מעבר לעיסוקיו הפרטיים והציבוריים כאחד. לכן, למשל, הדיון אם פוליטיקאי = ידוען, הוא עקר. לפי הטענה שלי, פוליטיקאי הוא ידוען רק אם התקשורת מתייחסת אליו מחוץ ומעבר לעיסוקו בפוליטיקה, גם אם הגבולות מאד מטושטשים והתחומים חופפים באופן כלשהו. דוגמאות לטיעונים שלי יש בשפע, אם יהיה צורך בכך.

בכל מקרה, אני סבור שיש מקום לבחון מחדש את נוסח תמצית הערך ואת תוכן הדף בכלל. --נדב - שיחה 12:48, 18 באפריל 2017 (IDT)

נקודת המוצא שלך טיפה בעייתית. בעידן הדיגטילי בו אנו חיים כיום, אכן יש חשיבות רבה למידת העיסוק התקשורתי באדם לעומת עידנים קודמים. אבל, מידת העיסוק התקשורתי או הרכילותי סביב אדם כלשהו אינו הדבר העיקרי שקובע את מעמדו כידוען. לכן כמו שיש דוגמאות של אנשים שזכו לסטאטוס של ידוען בעקבות העיסוק התקשורתי הנרחב סביבם, ישנן דוגמאות הפוכות לאנשים אשר הם בעלי סטאטוס של ידוען (גם אם לא בציבור הרחב ככללותו) שרמת החשיפה התקשורתית שלהם היא נמוכה ורמת החשיפה הרכילתות לגביהם היא מינימלית אם בכלל קיימת. Nimrodbr - שיחה 13:00, 18 באפריל 2017 (IDT)
נמרוד, ידוען הוא מושג שנחקר במדעי החברה על-ידי סוציולוגים וחוקרי תקשורת. לעניות הבנתי הצנועה, אני סבור שדף המתייחס מושג סוציולוגי אך נעדר היבטים אקדמיים, איננו מספק, גם אם יש הפניה אחת לאמירה ספציפית ממאמר בודד ללא התייחסות רחבה יותר. ולענייננו: ידוען הוא סטטוס חברתי מובחן עם מאפיינים מסוימים, והיותו של אדם מפורסם בתחומו עדיין לא עושה אותו ידוען. ידוענים היו גם לפני העידן הדיגיטלי. זו רק שאלה של היקף התופעה והכיסוי התקשורתי, אבל כל סוציולוג וחוקר תקשורת יאמר שהתקשורת היא הפלטפורמה שעליה נבנה מעמד זה, ואני כבר לא מדבר על משמעות השורש יד"ע. נוסף על כך, אני תמה על כך שכותב/י הערך לא בדק/ו את מקור המושג, אחרת היו יודעים לכתוב שאת המושג טבע הפירסומאי ראובן וימר. אבל אפילו זה לא נאמר. יש הגדרות ומיונים מדעיים של ידוען ושל סוגי ידוענים, כמו גם לגבי מקומם והשפעותיהם בתרבות ובחברה. כל זה חסר כאן, ואני סבור שבמתכונו הנוכחית, הדף לא ראוי להגדרה "ערך אנציקלופדי" כי איננו מקיף היבטים חשובים של המושג ומהותו. כרגע אין לי זמן להרחיב מעבר לכך. --נדב - שיחה 15:48, 18 באפריל 2017 (IDT)
נדב, לא טענתי כי אין מקום להרחיב ולהעמיק את הערך, ואתה מוזמן לעשות זאת. הדבר היחיד שהערתי לגביו הוא שלא נכון להגביל את המושג ואת הכתיבה עליו בהקשר של הכיסוי התקשורתי. כמו שציינת, המושג היה קיים גם לפני העידן הדגיטלי. כמו כן יש חוקרים אשר מתייחסים להגדרות של ידוען גם בתקופות של יוון ורומא העתיקה. לכן, האמירה כי הסטאטוס של ידוען תלוי בעיקר בכיסוי התקשורתי אינו נכון והוא מאפיין בעיקר את המאה האחרונה. Nimrodbr - שיחה 16:40, 18 באפריל 2017 (IDT)

שמות[עריכת קוד מקור]

אני משתמש במילה מפורסם ולא בידוען. לא ראיתי משהו שאומר\כותב מפורסתם