שיחה:יושירו נאקאמטסו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הערך חלקי ביותר. לא מובן על מה אין ויכוח בקשר לרפרטואר ההמצאות שלו. אם, למשל, אין ויכוח על זה שהוא המציא את ה-DVD, אז ברור שמגיע לו ערך. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 17:03, 31 ביולי 2010 (IDT)

הויכוח הוא כנראה על כונן התקליטונים אבל ככל הנראה אין ויכוח לגבי הקריוקי ולגבי המונה במונית, כך שהוא ראוי לערך. זה שהערך חלקי זה לא אומר שאינו ראוי, עם הזמן הוא ישופר. אנונימי/ת לא חתם/ה
בקשר לכונן תקליטונים, על פי הערך האנגלי IBM מודים שאכן הם רושמים חלק מהפטנטים שלו אך מכחישים שהכונן הוא אחד מהם. דניאל ב. 17:07, 31 ביולי 2010 (IDT)
כנראה שהוא בטוח המציא את הפלופי דיסק. כלומר, כנראה למי שכתב את הערך האנגלי זה כנראה בטוח. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 17:12, 31 ביולי 2010 (IDT)

בנוסף כזוכה פרס איג נובל וכמופיע בסרט דוקומנטארי ביס דוקו זה מספיק לערך

הוספתי מקור מהנ"י טיימס על כך שהוא מחזיק במספר הפטנטים הגדול ביותר בהסטוריה. זה לבדו מבהיר חשיבות במידה שאין ברורה ממנה. נרו יאירשיחה • כ"ו באב ה'תש"ע • 11:49, 6 באוגוסט 2010 (IDT)

חשיבותו כממציא ברורה, ולכן חשוב שיהיה עליו ערך בוויקיפדיה. Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 13:50, 6 באוגוסט 2010 (IDT)
לא ממש. פרס איג נובל ניתן על "מאמרים שזיכו את כותביהם בפרס נחשבים למשעשעים, מוזרים או סתם חסרי ערך", כך שקבלתו אינה "מספיקה לערך", אלא אולי להפך. ויקיפדיה היא לא ספר השיאים של גינס, כך שגם מספר הפטנטים אינו "מספיק לערך". כמובן, "כתבו עליו בעיתון", אבל האם הוא בכלל בר השוואה לאדם כמו תומס אדיסון? האם באמת הוא הוציא את הפטנטים על ה-DVD, ה-CD והתקליטון? עניין ה-DVD מפוקפק במיוחד: לא מצאתי אף מילה על כך במאמרים המקושרים מהערך באנגלית. ה-DVD הוא תוצאה של פיתוחים שעלו מיליארדים ובוצעו ע"י קונסורציומים גדולים, לא סביר שאדם אחד הוציא עליו פטנט. בחיפוש השם Nakamats או Nakamatsu במאגר הפטנטים האמריקאי עולים כמה מאות פטנטים מאז 1976. האם באמת יש 2500 פטנטים בשנים שלפני כן? אין לי מושג, אבל אם כן, קצת מפתיע שב-34 השנים מאז הקצב ירד כל כך. באילו ארצות רשומים הפטנטים? ארה"ב? יפן? אין ויכוח שמדובר ביצרן פטנטים סדרתי, לשם כך די גם במאה פטנטים, אבל לא נובע מכך כלל שהטענות בערך נכונות, ושהאיש הוא אכן ממציא חשוב, ועוד כזה שמשווים אותו לאדיסון. מי שטוען שהמציא את ה-CD או התקליטון, שיציג פה בבקשה את מספר הפטנט הרלוונטי. ‏odedee שיחה 09:46, 7 באוגוסט 2010 (IDT)
לא ברור לי מדוע עדו הסיר מהערך את הקישור שהוסיף נרו יאיר לכתבה בניו יורק טיימס. החזרתי אותו, שכן יש בו כדי לסייע להבהרת החשיבות. עדו, אם אתה מעוניין להסיר אותו שוב, אנא נמק קודם בדף השיחה מדוע אתה חושב שאין לו מקום בערך. בכל מקרה, לאור הבהרת החשיבות של נרו יאיר לא ניתן למחוק את הערך במחיקה מהירה. Lostam - שיחה 00:31, 8 באוגוסט 2010 (IDT)
עודדי, איג נובל כמובן אינו נימוק החשיבות, וגם לא טענות בדבר פטנט מסוים. איני בקיא בנהלי רישום פטנטים, די לי בכך שהנ"י טיימס, מקור חשוב ומכובד, המודע בפירוש לוויכוחים ביחס לפטנטים ספציפיים, כותב שזוהי עובדה כי יש לו 3000 פטנטים, יותר מכל אדם אחר. אותו מקור הוא המשווה לאדיסון, והוא המביא את הרשימה של ארגון טסלה, המונה את נאקאמטסו כאחד מחמשת המדענים המשפיעים ביותר בהסטוריה. לזה אתה אמור להגיב. נרו יאירשיחה • כ"ח באב ה'תש"ע • 11:06, 8 באוגוסט 2010 (IDT)
תשים איזה סימוכין שאתה רוצה, רק אל תמחוק את העובדה המאוד ברורה שבכלל לא ברור מה האיש עשה ואל תכתוב שהוא חשוב פי שלוש מאדיסון. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 11:20, 8 באוגוסט 2010 (IDT)
עדו, באמת אין לי מושג למה אתה לוקח את זה קשה ומה אתה רוצה ממני. נ"י טיימס כותב מה האיש עשה ומשווה אותו לאדיסון. אם יש לך מקור אחר - תביא. נרו יאירשיחה • כ"ח באב ה'תש"ע • 11:24, 8 באוגוסט 2010 (IDT)
שחזרתי גרסה שלפיה ויקיפדיה קובעת ברורות שהאיש המציא פי שלוש המצאות מאדיסון ושאין שום ספקות לגבי שום דבר שקשור בו. זה לא ממש המצב. גם עכשיו הערך לא משהו כי לפי פיסקה אחד ברור המספר המדויק של ההמצאות שלו ולפי הפיסקה הבאה לא ברור בכלל מה הוא המציא. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 12:57, 8 באוגוסט 2010 (IDT)
ביחס לפי 3 מאדיסון, שחזרת אמירה שיש לה מקור מוסמך, אבל זה לא קריטי לי. לא היה כתוב "שאין שום ספקות לגבי שום דבר שקשור בו". יש ספקות, וזה מצוין בערך, בליווי הנימוק: הוא חתם על הסכמי סודיות. הערך לא אמר ולא אומר שלא ברור מה הוא המציא, יש ספק לגבי חלק קטן, אבל מעניין. נרו יאירשיחה • כ"ח באב ה'תש"ע • 13:17, 8 באוגוסט 2010 (IDT)
זה ערך על כרעי תרנגולת. מדובר במוציא פטנטים סדרתי, זה כן, אבל האם זהו ממציא חשוב? אני לא בטוח. מה שראיתי בינתיים הוא כי "ארגון טסלה" (שם מרשים, אמנם), הייתה קבוצת מדענים (כנראה כ-200) שפעלה במשך כ-15 שנים, ארגנה כמה כנסים, הוציאה כמה חוברות וכו'. עיסוקיה היו מחקר מדעי בכמה תחומים, זה לא בדיוק ארגון של ממציאים כפי שנכתב בערך, וזה בכל אופן מעולם לא היה ארגון חשוב במיוחד. לקראת פירוקו הסופי, מייסד הארגון מימן אותו מכיסו במשך ארבע שנים, וקנה את כל נכסיו ב-$5,000... מצאתי גם כמה קישורים שמראים התנהלות בעייתית שם [1] [2] [3]. כך או כך, אני חושב שאפשר להסכים שהתואר שנאקאמטסו קיבל מהארגון הזה הוא לא בקטגוריה של פרס נובל, גם לא אחת או שתיים מתחת לזה, אלא הרבה הרבה פחות מכך. אני מנחש שפרט המידע הזה נופק לכתב העיתון ע"י האיש עצמו, ואין לו כל חשיבות. לפיכך אני מסיר אותו מהערך. ‏odedee שיחה 23:58, 9 באוגוסט 2010 (IDT)