שיחה:כהן גדול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש דרך לסדר את הטבלה באופן נורמלי יותר?--יום טוב 11:23, 25 דצמבר 2005 (UTC)

שוב על רבי ישמעאל בן אלישע כהן גדול[עריכת קוד מקור]

מהיכן לך שהוא בא אחרי ישמעאל בן פיאבי? האם שמת אותו שם בצורה שרירותית מתוך ניחוש בלבד? ppesel 01:35, 30 יולי 2006 (IDT)

שמתי אותו שם מפני שלא ידוע לי בדיוק מתי הוא היה מלבד העובדה שהיה בסוף ימי הבית, כשם ששמתי את ר' אלעזר בן חרסום היכן ששמתיו. בברכה, ינבושד.
אתה מביא ראיה מתוך קושיא?! אם אינך יודע מתי חי אלעזר בן חרסום וקובע אותו שרירותית בתחילת ימי בית שני, אז אתה מרשה לעצמך להחליט שישמעאל בן אלישע היה בעצמו כה"ג ומשום שאין לך הוכחה לכך ואתה מוכרח לדחוס אותו, אז הוא בא קרוב לישמעאל בן פיאבי? וזו, אגב, טענת נגד - ברור כי היה בלבול בינו לבין ישמעאל בן פיאבי, וכי הוא עצמו לא היה כלל כה"ג. אבל במידה שכן, ראוי לציין בהערה לגביו ולגבי אלעזר בן חרסום כי אין כל ודאות לגבי התאריך. כך תפטור עצמך משגגה. ppesel 23:12, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
אלעזר בן חרסום אינו ראיה, זו רק דוגמה נוספת. ולגביו אין זו קביעה שרירותית, זו דעת הרמב"ם. אני מסכים לציין שאין ודאות לגבי התאריך, ולכן לא כתבתי תאריך. הרשימה הזאת איננה בהכרח לפי הסדר. ולעניין ישמעאל בן פיאבי - איני מסכים עם טענתך לגבי ה"בלבול", וכבר דנו בכך. ואם כבר מציינים שאין ודאות - יש לציין זאת גם לגבי ישמעאל בן פיאבי עצמו, שכן במקורות (יומא ט ע"א) נאמר שכיהן 10 שנים ככהן גדול. אתה רשאי לשנות. בברכה, ינבושד.
הורדתי את אלעזר בן חרסום לסוף העמודה. שנה את הטבלה כרצונך. יש להוסיף גם את יששכר איש כפר ברקאי. בברכה, ינבושד.

עזרא?![עריכת קוד מקור]

ממתי עזרא הוא כה"ג? זו טעות חמורה! הוא אמנם נזכר כצאצא של שריה, הכה"ג האחרון של בית ראשון, אך אין שום רמז לכך ששימש ככה"ג. ppesel 00:32, 13 באוגוסט 2006 (IDT)

נראה לי שיש מחלוקת בדבר. בברכה, ינבושד.
לי דוקא זכורה גמרא המדברת על כך שהוא היה ראוי להיות כהן גדול, אך לא היה - מה הדעה השניה? בברכה, דניאל צבי 23:29, 13 באוגוסט 2006 (IDT)
תמיד מצטטים את הרמב"ם שאומר ששמעון הצדיק היה כהן גדול אחרי עזרא, ומכאן מנסים ללמוד שגם עזרא היה כהן גדול. או מזה שעשה פרה אדומה (פרה ג,ה), אם כי יש דעה שהיא כשרה בכל כהן (יומא מב:~?). בברכה, ינבושד.
אגב, פיני - אתה בטוח ששריה (איזה? אבא של עזרא?) היה הכהן הגדול האחרון בבית ראשון? לא יהוצדק בנו (כלומר אח של עזרא, ואבא של ישוע בן יהוצדק)? בברכה, ינבושד.
וַיִּקַּח רַב-טַבָּחִים אֶת-שְׂרָיָה כֹּהֵן הָרֹאשׁ וְאֶת-צְפַנְיָהו כֹּהֵן מִשְׁנֶה וְאֶת-שְׁלֹשֶׁת שֹׁמְרֵי הַסַּף. ומִן-הָעִיר לָקַח סָרִיס אֶחָד אֲשֶׁר-הוא פָקִיד עַל-אַנְשֵׁי הַמִּלְחָמָה וַחֲמִשָּה אֲנָשִׁים מֵרֹאֵי פְנֵי-הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר נִמְצְאו בָעִיר וְאֵת הַסֹּפֵר שַׂר הַצָּבָא הַמַּצְבִּא אֶת-עַם הָאָרֶץ וְשִׁשִּים אִישׁ מֵעַם הָאָרֶץ הַנִּמְצְאִים בָּעִיר. וַיִּקַּח אֹתָם נְבוזַרְאֲדָן רַב-טַבָּחִים וַיֹּלֶךְ אֹתָם עַל-מֶלֶךְ בָּבֶל רִבְלָתָה. וַיַּךְ אֹתָם מֶלֶךְ בָּבֶל וַיְמִיתֵם בְּרִבְלָה בְּאֶרֶץ חֲמָת וַיִּגֶל יְהודָה מֵעַל אַדְמָתוֹ (מ"ב כה,יח-כא). ppesel 22:50, 14 באוגוסט 2006 (IDT)
דברי-הימים א, מ-מא: "וַעֲזַרְיָה הוֹלִיד אֶת-שְׂרָיָה, וּשְׂרָיָה הוֹלִיד אֶת-יְהוֹצָדָק. מא וִיהוֹצָדָק הָלַךְ--בְּהַגְלוֹת ה' אֶת-יְהוּדָה וִירוּשָׁלִָם: בְּיַד, נְבֻכַדְנֶאצַּר. היו שניסו ללמוד מכאן שיהוצדק היה הכהן האחרון. הערב בדקתי במפרשים - המצודות והפרוש המיוחס לרש"י כותבים במפורש שיהוצדק לא היה כהן גדול, ובין יתר דבריהם מביאים פסוק ממה שציטטת. בברכה, ינבושד.

חלוצה[עריכת קוד מקור]

המושג חלוצה בסעיף על איסור נשואי כהן גדול מפנה לחלוצה, יישוב בארץ. זה נכון? אופק 14:10, 27 באוקטובר 2006 (IST)

לא משנה, תיקנתי... אופק 14:11, 27 באוקטובר 2006 (IST)

רשימת הכהנים הגדולים[עריכת קוד מקור]

הרשימה לא טובה ומלאה שיבושים, אין עקביות במקורותיה, אין התייחסות לסתירות ולהצעות השונות. יעקב135 12:35, 24 ביוני 2007 (IDT)

מקווה שעכשיו יותר טוב. יעקב135 07:01, 25 ביוני 2007 (IDT)

תיארוך תקופות הכהנים הגדולים[עריכת קוד מקור]

יש בעיה קשה עם התיארוך של תקופות הכהנים הגדולים, וישנן סתירות בתיארוך בין הערך כאן ובין הערכים הפרטיים של הכהנים (למשל הערכים יונתן הוופסי, שמעון התרסי). ---יוני--- 02:33, 11 בספטמבר 2007 (IDT)

יש צורך למצוא מקור מדעי מוסמך (שבנוי עד כמה שאפשר על עובדות וממצאים ולא על השערות), ולתקן על פיו. בברכה, ינבושד.

בעזרא לא מוזכר שיהושע בן יהוצדק היה כהן גדול[עריכת קוד מקור]

כתבת "עזרא ג,ב - הזכרת יהושע בן יהוצדק כהן גדול" אולי צריך לאמר חגי א א

ר' ישמעאל בן אלישע אולי כן מוזכר ברשימות היסטוריות[עריכת קוד מקור]

ציטוט ממלחמות היהודים, ספר שישי,ב,ב. "...במספרם היו יוסף ויהושוע הכהנים הגדולים וגם בני כהנים גדולים הלא הם שלושה בני ישמעאל שנכרת ראשו בקריני..." למי הוא מתכוון?

יהודה המקבי כהן גדול[עריכת קוד מקור]

בקדמוניות היהודים, ספר יב, פסקה ו (עמ' 69 במהדורת שליט) אומר יוספוס: "אלקימוס... ומת בייסורים... לאחר שכיהן בכהונה הגדולה ארבע שנים. וכשמת נתן העם את הכהונה הגדולה ליהודה". ובסוף הספר (עמ' 71) אומר יוספוס על יהודה המקבי: "והוא מת לאחר שהחזיק בכהונה הגדולה שלוש שנים". לאור זאת אני מוסיף את שמו בין אלקימוס לבין אחיו יהונתן.

כוהן או כהן?[עריכת קוד מקור]

כיצד נכון לכתוב? כרגע מופיעים בערך 131 נגזרות של השם כהן, ו16 נגזרות של השם כוהן. מה דעתכם? ספיד (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

הערה[עריכת קוד מקור]

צריך לכתוב גם איך מרגיש הכהן לפני יום כיפור 84.108.146.207 13:49, 10 באוקטובר 2012 (IST)

רגשות מקומם בכתבות ומאמרים לא באנציקלופדיה. וחוץ מזה אין יותר כהנים גדולים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 13:53, 10 באוקטובר 2012 (IST)

משוב מ-9 באוגוסט 2020[עריכת קוד מקור]

ברשימת הכהנים הגדולים בתקופת הבית הראשון יש להוסיף את יהוידע הכהן הגדול בימי יואש ובנו זכריה 2A01:6500:A042:3BCF:C058:0:301C:8537 18:12, 9 באוגוסט 2020 (IDT)