שיחה:כפל מטריצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אולי מישהו יכתוב ערך על האלגוריתם של שטרסן ? שש"ז 20:00, 23 דצמ' 2004 (UTC)

בשמחה, אבל למה לא אתה? אני לא שמעתי עליו מעודי (לפחות לא בשם זה). גדי אלכסנדרוביץ' 20:20, 23 דצמ' 2004 (UTC)
http://en.wikipedia.org/wiki/Strassen_algorithm שש"ז 20:24, 23 דצמ' 2004 (UTC)
אכן, האלגוריתם לא מוכר לי (למרות ששמעתי שקיים משהו בסגנון). נראה לי שהוא ראוי לערך משל עצמו, ושבערך הזה יהיה קישור אליו. גדי אלכסנדרוביץ' 20:29, 23 דצמ' 2004 (UTC)
בעקבות קריאה של כל ערך מתמטי עולה השאלה: "יפה, אבל למה הם עושים את זה?". עוד עלול להיווצר הרושם שמתמטיקאים מכפילים מטריצות כי כך ציווה פיתגורס במעמד הר סיני של המתמטיקה. מישהו מוכן לנדב דוגמאות מהעולם הממשי שבהן כפל מטריצות משמש לפתרון בעיה? דוד שי 19:58, 24 דצמ' 2004 (UTC)
ראיתי שנוסף סעיף המציין שמכפלת מטריצות שקולה להרכבת טרנספורמציות ליניאריות, מה שמעלה את השאלה למה טובות טרנספורמציות ליניאריות. ;-)
(שמעתי כמה פרטים בנוגע ליצירת אשליית תלת-מימד במשחקי מחשב, אשמח מישהו ירחיב בנושא ויציין יישומים נוספים) יובל מדר
בשביל זה בדיוק המציאו את הפיזיקה! בשביל שיהיה מה לעשות אם כל מה שהביאו לנו המתמטיקאים... בפיזיקה, כפל מטריצות משמש להרכבת טרנספורמציות על גוף (שינוי קואורדינטות) ושימושי בעיקר במכניקה אנליטית (זוויות אוילר, מפעילים עול גף 3 טרנספורמציות סיבוב בזוויות שונות ולא ניצבות) ובתורת היחסות הפרטית (הרכבת טרנספורמציות לורנץ של בשביל לחשב את ההשפעות כאשר התנועה נעשית לא על אותו קו אלא בזווית). MathKnight 09:50, 9 יוני 2005 (UTC)

איך מחשבים מטריצה כפול וקטור?[עריכת קוד מקור]

וקטור באורך n אינו אלא מטריצה שממדיה . נוסחת הכפל היא . עוזי ו. 15:04, 22 ביולי 2007 (IDT)

טעות בערך[עריכת קוד מקור]

יש טעות במימדים של המטריצה המתקבלת ממכפלת קרונקר (מכ' טנזורית) של מטריצה n*m במטריצה r*s. התוצאה צריכה להיות nr*ms ולא mr*ns, כפי שכתוב.

טעות בהגדרת הכפל[עריכת קוד מקור]

זה שורה i כפול עמודה i \לא להפך כמו שרשום

האם כפל מטריצות הוא דיסטריבוטובי?[עריכת קוד מקור]

אריק1111 - שיחה 20:23, 1 במאי 2012 (IDT)

כן. דניאל תרמו ערך 20:38, 1 במאי 2012 (IDT)

משפט מבלבל[עריכת קוד מקור]

יש בערך משפט מבלבל.

ציטוט: מספר העמודות במטריצה הראשונה קובע כמה איברים יהיו בכל שורה, ואילו מספר השורות במטריצה השנייה קובע כמה איברים יהיו בכל עמודה.

פירוש המילים "קובע כמה איברים יהיו בכל שורה" הוא פשוט "כמה עמודות תהיינה". וכנ"ל "כמה איברים יהיו בכל עמודה" הוא פשוט "כמה שורות תהיינה".

על כן אני מציע לשכתב ל "מספר העמודות במטריצה הראשונה קובע כמה עמודות תהיינה במטריצת התוצאה, וכמו כן מספר השורות במטריצה השניה קובע כמה שורות תהיינה במטריצת התוצאה".

(עבר כבר לא מעט זמן מאז שלמדתי אלגברה לינארית, אז עדיף שלא אני עצמי אתקן, אלא מישהו שזה מקצועו יתקן) אשרי - שיחה 11:02, 19 ביולי 2013 (IDT)

אולי התרגלתי כל כך לנוטציה מתמטית אבל אני כלל לא מבין איך גיבוב המילים בפסקה זו עוזר להבנה. 192.114.91.228 19:50, 9 במרץ 2014 (IST)

שגיאה בפיסקה "הגדרת הכפל"[עריכת קוד מקור]

שלום.עוזי ו., אגסי אשמח לבדיקתכם:

ההסבר בפיסקה "הגדרת הכפל" להבנתי גם שגוי:

  • במקום לרשום בפירוש מטריצה A ומטריצה B יש שימוש ב"מטריצה ראשונה" ו"מטריצה שניה".
  • בעקבות כך קשה לעלות על השיבוש. כתוב:

"מספר העמודות במטריצה הראשונה קובע כמה איברים יהיו בכל שורה" - לא !

אם מטריצה ראשונה היא מטריצה A, אז מספר השורות שלה (ולא מספר העמודות) קובע את מספר השורות במטריצת הכפל. ואם מטריצה ראשונה היא מטריצה B ( לך תדע, הרי A לא מתאימה להסבר ) אז זו טעות כי מטריצה B קובעת את מספר העמודות ולא את מספר השורות.

המשפט השלישי בפיסקה הראשונה מסביר בבהירות איך נראית תוצאת כפל מטריצות וחישוב מימדיה, ובפרט:

"מספר השורות במכפלה שווה למספר השורות של , ומספר העמודות שווה למספר העמודות של ."

לאור העובדה שיש ציור יפה וברור שמוסבר גם מספרית, עדיף למחוק את המשפט השגוי ולהסתפק ב:

"נסביר זאת: כל איבר במטריצה, שנמצא בשורה ובעמודה הוא למעשה ערך וקטור השורה מספר במטריצה A כפול וקטור העמודה ה- של מטריצה B. פעולת הכפל של הווקטורים דומה למכפלה סקלרית רכיב רכיב: כופלים כל זוג איברים בעלי אותו מספר, וסוכמים את כל המכפלות."

מי שלא יבין, יפנה לתמונה או להסבר בפיסקה הפותחת. Hexagone59 - שיחה 22:41, 21 בדצמבר 2015 (IST)

ערכתי את ההסבר. הכוונה היתה ש"מספר העמודות במטריצה הראשונה קובע כמה איברים יהיו בכל שורה" *שלה*, ולא של המכפלה. עוזי ו. - שיחה 18:13, 23 בדצמבר 2015 (IST)