משתמש:אגסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Noia 64 apps karm.svg

משתמש זה נמצא בוויקיפדיה במשך
14 שנים, 4 חודשים ו־8 ימים.

Pacman.png משתמש זה תומך בגישת לא אוכל לא שותה.
Association of Inclusionist Wikipedians (logo).svg משתמש זה דוגל בפילוסופיית ההכללה
Wikipedia-logo-v2-en.svg משתמש זה מאמין שוויקיפדיה העברית צריכה להיבנות על המודל של ויקיפדיה האנגלית
Smiley.svg משתמש זה אינו שולח הודעות תוקפניות סתם, ומגדיר את עצמו כוויקיפד ידידותי.
118 משתמש זה יצר 118 ערכים
מתוך 275,618 הערכים בוויקיפדיה העברית

(יצרתי 0.05% מהערכים באתר)

הקדמה והבהרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למה פתחתי את הדף הזה? כי הרגשתי שזה יחסית מקום בטוח בוויקיפדיה לכתוב, בלי לספוג התקפות אישיות ושחזורים. בתחילת דרכי עסקתי בוויקיגמדות (2006). כשכתבתי את הערך הראשון שלי (2010), הוא נמחק בהצבעת מחיקה מבישה בסיוע בובות קש. האיוולת הזו כמובן תוקנה אחרי כמה חודשים. אבל בהצבעה ובהמשך נתקלתי ביחס קריר ולא מתחשב מכמה חברים, ולפעמים גם עוין מבודדים. הייתי קרוב לפרישה, אלמלא שני חברים יקרים שעודדו אותי להמשיך לתרום. לאחר שנוכחתי לדעת שיש כאן מה לשפר במיזם בתחום הכתיבה, ובעיקר בתחום ההתנהלות השוטפת ולפעמים לא מקצועית ולא ידידותית, החלטתי לכתוב בדף זה את חוויותיי ותפיסותיי בנוגע לוויקיפדיה. כאן אני מבטא את דעותיי האישיות, ואת התובנות שלי, שמתגבשות מעת לעת על סמך ניסיוני כאן, ולעיתים גם מתוך השוואה לוויקיפדיות אחרות. לפעמים אני מעלה הצעות ייעול, או כותב דברים בהומור ובציניות. אני לא מקובע, ומוכן להקשיב לדעות אחרות. מי שרוצה להגיב עניינית, מוזמן לעשות זאת בדף השיחה שלי. אני אשמח לקבל גם פניות באימייל. אני מוכן להקשיב וגם להתייחס לשאלות ובקשות. אני לא מעוניין לעשות פרובוקציות או לריב, (ולראיה במשך 12 שנותיי בוויקיפדיה מעולם לא פתחתי הצבעה ולא כתבתי אף תלונה בדף הבירורים). אני גם פועל למען ויקיפדיה שמתנהלת באופן יותר מקצועי ויעיל, גם יותר ידידותית לכותבים, אני כמובן לא מכריח אף אחד לקרוא כאן את דעותיי.

 • לצערי, לא תמיד יש לי זמן לעשות כאן הגהה. כחריג לתקופת ניסיון, אני מרשה למפעילים ולמנטרים בלבד, לתקן כאן שגיאת כתיב ברורה, או קישור שגוי, ורק בתנאי זה נעשה מתוך כוונה טובה, ובלי להביך אותי בתקציר העריכה :)


אני מנסה להיות פעיל למען ויקיפדיה ידידותית וטובה יותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני אוהב את המיזם וכמעט את כל האנשים שבו. תוך כדי פעילותי השגרתית במיזם, אני גם פועל למען העקרונות שאני מאמין בהם, שיש בהם לקדם את ויקיפדיה העברית. אני אוהב לפרגן לאנשים חיוביים שתורמים. אני מציע הצעות לשיפור, ואני גם קורא לפעול נגד תופעות שחלקן חמורות ונפוצות יותר וחלקן פחות (שחלק מהן חוויתי על בשרי), של התנכלויות, כוחנות, אלימות מילולית, אפליה, מחקנות מוגזמת, חוסר פרגון לכותבים חדשים ואחרים. אלה תופעות שלדעתי מזיקות למיזם ולחבריו. פעילים חברתיים נוהגים להשמיע "תלונות", ולא מקובל לכנותם "בכיינים". אני לא מרטיר, לא בכיין ולא אדם ממורמר. אני אדם אופטימי עם שמחת חיים ששואף לשפר את המיזם. אני מתנצל בפני אלה שלא אוהבים את דעותיי (אני משתדל לא להגזים בדיבורים), ובפני אלה שהיו מעדיפים שאפרוש, ובלבד שלא אגיד שיש כאן בעיות, שצריך לפתור, ושלא הכל כאן מושלם.

 • כשאני כותב ביקורת- אני משתדל שהיא תהיה בונה ועניינית לטובת המיזם. אין לי כוונה לריב, להתחשבן, וגם לא להתריס, או לעשות פרובוקציות. אני גם לא מחפש תפקידים בוויקי. אני כמובן לא מתכוון להשמיץ את המיזם, אלא להתריע שהמצב טעון שיפור. אני גם שמח להגיד שיש שיפור מסוים במצב החל מ-2015, וביתר שאת מ-2017 כאמור בהמשך.
 • אני מכלילן אבל לא קיצוני. אני מתנגד לניסיונות מוגזמים למחוק ערכים ראויים. עם זאת, לחלק נכבד מתבניות החשיבות אני לא מתנגד. אני משתדל שלא להשתתף בהצבעות, אלא אם מדובר בערך שהייתי התומך העיקרי שלו בדיון החשיבות. ערכים שאני תומך חד משמעית בחשיבותם אינם נמחקים ב-90%-80% מהמקרים. גם הרקורד שלי מוכיח שתרמתי להצלת ערכים רבים, ועוד הרבה לפני כן, ב-7 החודשים הראשונים של 2014 תרמתי להצלת 128 ערכים ראויים מפני ניסיונות מחיקה, מתוכם 20 שרדו הצבעות מחיקה, עם יחסית מעט כישלונות (רק כ-7 ערכים שהתנגדתי אקטיבית וחד משמעית למחיקתם- נמחקו, ומתוכם 2 הוחזרו כעבור כמה חודשים- קנדל ג'נר ואלון סנדלר).
 • אנשים פורשים מהמיזם גם בגלל שהם נתקלים בכל מיני בעיות שמפריעות להם לכתוב ולפעול (למשל, שיחזור כוחני וקטנוני של עריכות שלהם), ולא בגלל שנכתב במזנון, שצריך לשפר את היחס לכותבים ולעריכות שלהם. (ישראלים יורדים מהארץ בגלל בעיות כלכליות שלהם, ולא בגלל דיבורים של פעילים חברתיים על מצוקה כלכלית בארץ)
 • כתיבת ערכים בשותפות מאוד מומלצת. שותפות טובה מוסיפה עניין והשראה, מפרה, מחזקת, מעניקה יותר ביטחון, גם בזכות פידבקים הדדיים, וכמובן גם מורידה מהעומס. כל זאת בתנאי שהשותפים לא נקלעים למלחמות עריכה :)
 • אשמח אם תכתבו לי באימייל או בדף השיחה. אם מישהו חש נפגע ממשפט שכתבתי, או רוצה לשתף אותי בחוויותיו ודעותיו או לשאול שאלה, אני מבטיח לקרוא ולהגיב.
 • יש לי כבוד והערכה לכותבים החדשים והוותיקים, למפעילים ולמיזם. אני חלילה לא מזלזל בוויקיפדיה העברית, גם אם אני אומר שוויקי האנגלית איכותית יותר, ובעיקר מתנהלת באופן מקצועי יותר. כמו שאני לא מזלזל באוניברסיטאות בישראל, אם אני אומר שאוניברסיטת הרווארד איכותית יותר (כעולה מהדירוגים). אני רק שואף שנלמד מהאחרים כיצד להשתפר, ואיך להתנהל באופן מקצועי יותר.
 • כתבתי 118 ערכים הרבה בזכות עידוד מחברים מפרגנים. תודה לכם! עם פחות הצקות (ויותר פרגון), מן הסתם המוטיבציה שלי הייתה עולה, והייתי כותב להערכתי כ-200 ערכים או יותר, ואני אומר את זה, רק כדי להמחיש עד כמה חשוב לפרגן ולא להציק.
 • הצלת ערכים ממחיקה מהירה - במהלך 2016 התחלתי פרויקט של הצלת ערכים חשובים ממחיקה מהירה, ולפי שעה הצלתי לפחות 12 ערכים.
 • הגהה קבועה על העמוד הראשי של ויקיפדיה - באמצע 2016 לקחתי על עצמי לעשות מדי יום הגהה על התוכן שמופיע בעמוד הראשי של ויקיפדיה העברית, שזוכה בממוצע מעל-28,000 צפיות מדי יום. במשך יותר מחודש תיקנתי טעויות, עדכנתי ובעיקר הוספתי לא מעט קישורים פנימיים. זה נגמר בגלל שיחזור עריכה בדף עם 3 צפיות ביום, נקמנות והיעדר תמיכה. בינתיים אין מחליף. ויקיפדיה שוב "הרוויחה" מהתנהלות "מקצועית".
 • בשליש הראשון של 2018 נהגתי, בין השאר, לבדוק ערכים חדשים, לתקן ולשפר. גם זה הופסק לתקופה מסוימת עקב הפרעות.

הגיגים 2020[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יש לדעתי לתת חשיבות לערכים על קבוצות כדורגל בליגה א' כמקובל בוויקי האנגלית. וכנ"ל לגבי סגני ראשי ערים ותיקים שהם גם ממלאי מקום של ראש עיריה, ובמיוחד נשים, לנוכח מיעוט נשים בפוליטיקה בישראל.

התבנית:לטיפול דחוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצעות שלי שלבסוף נכתבו על ידי ויקיפדים שונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ולדימיר אטוש שחקן יהודי שנפטר (18 בינוויקי), ציקלון אידאי (19 בינוויקי), הדוויג קוהן (18 בינוויקי), היסטוריה של העם היהודי בארץ ישראל (6 בינוויקי),אוניברסיטת לונד (51 בינוויקי), אירים (70 בינוויקי), אוניברסיטת סטוקהולם (44 בינוויקי), אוסטית (96 בינוויקי), לי מייג'ורס (21 בינוויקי), מנהטן ביץ', קליפורניה (36 ויקיפדיות), הספרייה הלאומית של גרמניה (51 ויקיפדיות), טום בוי (33 בינוויקי), סמל יהודי (5 בינוויקי), התעמלות אמנותית בישראל, מלך הסלים של ליגת העל בכדורסל, ג'ק סוויגרט (מאפולו 13), (29 בינוויקי) צ'לסי (לונדון) (36 בינוויקי), ייבוא (62 בינוויקי), הרגל (42 בינוויקי) סלווטור מונדי (הציור היקר בהיסטוריה (37 בינוויקי), אלסידס גיג'ה כובש שער הניצחון במונדיאל 1950 (35 בינוויקי), הבחירות לרשות המחוקקת הפלסטינית 2006 (16 בינוויקי), אדה הגרברג (34 בינוויקי), מכונאי (29 בינוויקי), אלינה ביסטריצקאיה (15 בינוויקי), יחסי ישראל-צ'אד (8 בינוויקי), ג'פרי אפשטיין (39 בינוויקי), קורטינה ד'אמפצו (65 בינוויקי), 2019 במוזיקה (הצעתי ביולי 2019), יחסי איטליה-אתיופיה (5 בינוויקי), אליפות העולם בג'ודו 2019 (21 בינוויקי), חצי האי אלסקה (54 בינוויקי), טיפי הדרן (35 בינוויקי), כוכבת סרט הציפורים של היצקוק שהאשימה אותו בהטרדות מיניות. אלייז'ה קמינגס חבר קונגרס אפרו אמריקאי שנפטר לאחרונה (10 בינוויקי), הבחירות לראשות הליכוד (2019) (2 בינוויקי, שרד דיוני חשיבות ואיחוד תמוהים), פיגוע הדקירה במונסי (3 בינוויקי) טוביה אושרי, נועה סולוש (3 בינוויקי), איליר מטה [נשיא אלבניה] (43 בינוויקי), רפי ביסטריצר (2 בינוויקי) תברואה (37 בינוויקי), צבא מקדוניה הצפונית חברה חדשה בנאט"ו (21 בינוויקי), הפרעה בתפקוד מיני (32 בינוויקי) התפרצות נגיף הקורונה בשוודיה (אנ') [1] (מדינה שבה לא הוטל סגר) (20 בינוויקי) התפרצות נגיף הקורונה בבלארוס (היחידים באירופה שלא ביטלו את הכדורגל) (22 ביניוויקי) תוחלת החיים בישראל, נשיא לטביה (37 בינוויקי), הידרוקסיכלורוקווין (40 בינוויקי), רוכל (23 בינוויקי) מותו של ג'ורג' פלויד (26 בינוויקי), כדורסל נשים בישראל, ליגת ארץ ישראל בכדורגל (3 בינוויקי), התמכרות למחשב (13 בינוויקי), ציור נוף (52 בינוויקי), פעילות מינית אנושית (62 בינוויקי), רוברט אובריאן, [היועץ לביטחון לאומי] המכהן (14 בינוויקי), אופק 16 (2 בינוויקי), דוד ססולי [נשיא הפרלמנט האירופי] (29 בינוויקי) השתתף בישראל ב[פורום השואה העולמי החמישי], התפרצות נגיף הקורונה באירופה (24 בינוויקי), הפיצוץ בנמל ביירות (74 בינוויקי), נשיא איחוד האמירויות הערביות (33 בינוויקי), ג'ק שרמן (20 בינוויקי) (סה"כ 62 ערכים)

נשארו אדומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמר (סוג) (אנ') קיים ב-43 ויקיפדיות, קוריאנים (עם) (כיום הפניה לקוריאה) (אנ') ‏(66 בינוויקי), יפנים (עם) (אנ') ‏ (73 בינוויקי), הרוגייט (אנ') אירחה את אירוויזיון 1982 (41 בינוויקי), גובה האדם (אנ') ‏ (34 ויקיפדיות), אדריאנו צ'לנטנו (אנ') ‏ (61 בינוויקי), הצלת יהודים בתקופת השואה (אנ') ‏ (6 בינוויקי), רעידות אדמה בארץ-ישראל, סווינדון (אנ') עיר באנגליה (52 בינוויקי), זיוף (אנ') כיום דף פירושונים, (31 בינוויקי), תחרות (כלכלה) (אנ') ‏ (40 בינוויקי)), המתאבק (אנ') (36 בינוויקי, קרח-ים (אנ'), (‏ (45 בינוויקי) , כוונה (אנ') ‏ (21 בינוויקי), הצמד אסתר ואבי עופרים (גר') (כרגע הפניה 6 בינוויקי), ססוטו או (סוטו (שפה) (אנ'),‏(74 בינוויקי) האסלט (אנ') עיר בבלגיה (65 בינוויקי) רפואה גנטית (אנ') ‏ (30 בינוויקי), הולנדים (אנ') ‏ (62 בינוויקי) אוסטרים (עם) (אנ') ‏ (56 בינוויקי), בנטון (חברה) (או בנטון (קבוצה)) (אנ') חברת אופנה איטלקית ידועה (32 בינוויקי), ויקיפדיה-חיפוש (‏עזרה:חיפוש) (אנ') דף עזרה חשוב. (כיום הפניה) (101 בינוויקי), קריית שרת (הגדולה מבין חולון#שכונות בעיר), הוריקן דוריאן (אנ') הגיע לעוצמה 5 (22 בינוויקי), שימוש בטלפונים סלולריים בבתי ספר (אנ'), יהדות קרואטיה (אנ') ‏ (5 בינוויקי), ישראל (שם) (אנ') ‏ (6 בינוויקי), טום סטייר (אנ') מיליארדר שמתמודד בבחירות המקדימות לנשיאות ארצות הברית במפלגה הדמוקרטית 2020 (11 בינוויקי), פליקס רוהטין (אנ') יהודי. נפטר אתמול. YNET- האיש "שהציל את ניו יורק" (4 בינוויקי), נבחרת דרום אפריקה ברוגבי (אנ') אלופת העולם הטריה, (30 בינוויקי), גרייס (אנ') עיר באנגליה שם נמצאו 39 מתים במשאית. (29 בינוויקי). שלי ברזניאק אלופת ישראל הטריה בטניס [2], סינית-מסורתית (אנ') (כיום הפניה שגויה, 60 בינוויקי), תקיפת איראן כנגד ארצות הברית בעיראק (טיוטה) (אנ') (מופיע ב-24 ויקיפדיות), התרסקות המסוק בקלבסס (אנ'), שבה נהרגו 9 אנשים כולל קובי בריאנט ובתו (12 בינוויקי) יהדות-לוקסמבורג (כרגע הפניה) (אנ') (בינוויקי -7) פרופ' חגית אפק [3] הטלת שתן (אנ') (בינוויקי- 51) מוזיקה איטלקית (אנ'),‏ (15 בינוויקי) * פיגוע הירי בהנאו (2020) (אנ')‏ 23 בינוויקי) מיקרוגרף (אנ')‏ (22 בינוויקי), אמנות מחשבים (אנ') ‏ (14 בינוויקי), ספורט פאראלימפי (אנ') ‏ (16 בינוויקי), השפעת התפרצות נגיף הקורונה 2019–2020 על דתות (אנ') ‏ (6 בינוויקי), בית קברות יהודי (אנ') ‏ (23 בינוויקי) מלשין (אנ') ‏ (28 ביניווקי), הכוחות המזוינים של פולין (אנ') ‏ (31 בינוויקי), אזור סחר מיוחד (אנ') ‏ (39 בינוויקי), מרוקאים (אנ') ‏ (16 בינוויקי), מצלמת IP (אנ') ‏ (23 בינוויקי), הסכם סחר חופשי (אנ') ‏ (15 בינוויקי), טלפון אלחוטי (אנ') ‏ (17 בינוויקי), חדירה מינית (אנ') ‏ (18 בינוויקי) פטריית מאכל (אנ') ‏ (41 בינוויקי), פרד וילארד (אנ')‏ (34 בינוויקי) הילברסום (אנ')‏ (58 בינוויקי), חסינות משפטית (אנ') ‏ (16 בינוויקי), תביעה אזרחית (אנ') (הערך האנגלי מפנה ל[ליטיגציה]), * אסון סביבתי (אנ') ‏ (26 בינוויקי), התמכרות לקניות (אנ') (נמחק מיד מהתבנית), יוניס קנדי שרייבר (אנ') ‏ (24 בינוויקי) אחותם של ג'ון, רוברט וטד קנדי, צ'יפופו [4], גרמניזציה (אנ') ‏(31 בינוויקי), ויקיפדיה:קיצורי מקלדת (אנ') ‏ (33 בינוויקי), מוזיקה טורקית (אנ') ‏ (17 בינוויקי), חנות סמסונג גלקסי (אנ') ‏ (18 בינוויקי), תשלום באמצעות טלפון חכם (אנ') ‏ (23 בינוויקי), שריפות יער בקליפורניה (אנ') ‏ (6 בינוויקי) (סה"כ 69 ערכים)

דרושה רפורמה בדיוני החשיבות, ובעיקר ביטול שיטת ההצבעות הישראלית, בשל חסרונותיה הרבים שלהלן והקמת ועדה![עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן בינתיים מעל 20 בעיות וחסרונות של שיטת ההצבעה כולל סיבות להעדיף ועדה. (פרסמתי גם במזנון). קשה למצוא יתרון משמעותי אחד לטובת השיטה הזו.

 1. ההצבעות גוזלות הרבה זמן ואנרגיה מוויקיפדים רבים (ללמוד את הנושא ולעקוב אחרי ההצבעה). בהצבעה על צייר ישראלי היו 250 צפיות ביום בממוצע. ביאיר נתניהו ביום השיא היו כ-800 צפיות. זה בא על חשבון ניטור, עבודות תחזוקה, גמדות, כתיבה ועוד.
 2. לכל בעל זכות הצבעה יש עוצמה רבה מדי, מאחר שהוא רשאי לפתוח הצבעה, בלי הצדקה ובניגוד לעמדתם אחרים, שתעסיק את הקהילה במשך שבוע. הוא יכול לפתוח הצבעה בשל אג'נדה אישית, או מניעים אישיים.
 3. הצבעות סוערות יכולות לטלטל ואפילו לשתק חלקית את ויקיפדיה, כפי שקרה בפרשות שונות החל מדפני ליף ועד אלימות מינית בחברה החרדית והחילונית.
 4. השיטה הישראלית מאפשרת גם למי שהניח תבנית חשיבות, לנסות שנית את מזלו ולפתוח הצבעת מחיקה. הוא אפילו לא נדרש לנמק את פתיחת ההצבעה, ואין שום דבר למנוע את ההצבעה.
 5. ההצבעות עוסקות לרוב בנושאים יחסית שוליים- מחיקת ערך אחד שחשיבותו גבולית, או איזה ויכוח על משפט בערך. עד כמה חשוב להעסיק את הקהילה במחיקת צייר ישראלי עם חשיבות גבולית, ולהזניח עשרות אלפי ערכים אחרים?
 6. ההצבעות לעיתים קרובות אינן מוכרעות על פי שיקולים ענייניים. אלא מופעלים שיקולים זרים, כמו פוליטיים ואג'נדה אישית, למשל, בעד ונגד אנשי דת, אנשי טלוויזיה, דוגמניות וכדומה.
 7. בהצבעות שיש להן נגיעה פוליטית, השיקולים הפוליטיים לעיתים קרובות משפעים על ההצבעות, ויש תופעות יוצאות דופן. למשל, ויקיפדים ביקשו להשאיר את נאום הקומץ ולמחוק את הערבים נוהרים לקלפיות, ולהפך. ויקיפדים שנחשבים מחקנים לפתע הצביעו להשאיר ערך מפוקפק, ולהפך.
 8. ההצבעות קורעות את הקהילה במיזם שיתופי. מתגבשים מחנות (חילונים ו דתיים, ימנים ושמאלנים), קליקות, גיוס מצביעים מאחורי הקלעים, גם ברגע האחרון וגם היו פרשות בובות קש, וזה גורם לחשוד בתמימים שהם בובות קש או מגויסים.
 9. פורצים סכסוכים, מחסלים חשבונות, מביעים זלזול בעבודת אחרים. ואנשים נעלבים, ונשארים להם משקעים. ובהמשך כמובן שלעיתים המשקעים פורצים החוצה,, לפעמים בעצמה רבה.
 10. שיטה רעה גם מביאה לפעמים לתוצאות מביכות (אלימות מינית בחברה החילונית ועוד), שלא קורות בוויקיפדיות עם שיטה נורמלית.
 11. החלטות רעות דורשות מאוחר יותר מהקהילה (כאשר גם המצביעים משתנים) להתעסק בתיקון טעויות והטיות: סתיו שפיר שאול אולמרט עומרי גלזר ועוד רבים
 12. הצבעות סוערות בעניינים פוליטיים, או בנוגע לנשים, גם גורמות לנזק תדמיתי למיזם, בעיקר כאשר דבר ההצבעה מתפרסם בכלי התקשורת, שם מצטטים כל מיני אמירות בעייתיות של ויקיפדים במהלך ההצבעה, וגם יוצרים את הרושם שכל הזמן אנו עסוקים בוויכוחים סוערים, ומתעוררות טענות שיש אצלנו הדרת נשים, נטייה פוליטית או חילונית ועוד.
 13. ניתן להטות ויקיפדיה לכיוון אג'נדה מסוימת באמצעות מחנות. לו וויקיפדיות אחרות היו מאמצות את השיטת ההצבעות הישראלית הכושלת, אז כל בעל אג'נדה, למשל שונא ישראל, היה מציב תבניות חשיבות על ערכים שנוגעים לישראל, וכך רבים היו כופים דיוני חשיבות רבים ומיותרים משיקולים זרים, ולאחר מכן הם היו פותחים הצבעת מחיקה, שאי אפשר למנוע אותה, או לקצר אותה, מטרילים את הקהילה, עושים גיוסים מאחורי הקלעים, מביעים זלזול בערכים הישראלים, ולבסוף ברוב קולות היו מביאים למחיקתם.
 14. תומכי שיטת ההצבעות נשענים על טענה אחת מרכזית, שההצבעות הן דמוקרטיות (אם כי כשיש קומבינות, זה לא ממש דמוקרטי), אבל אף מיזם שיתופי או ארגון לא יכול להתנהל כראוי, כאשר כל יום יש כמה הצבעות פתוחות. היו מקרים שהיו גם 9 או יותר הצבעות פתוחות בו זמנית. צריך גוף נבחר שינהל את נושא החשיבות ביעילות ובמקצועיות, ללא משוא פנים.
 15. דמוקרטיה שבה מצביעים יכולים לעשות עסקאות שונות מאחורי הקלעים תוך הפעלת שיקולים זרים, אינה מועילה למיזם, אלא להפך. יש אובדן אמון ב"דמוקרטיה" הזו, כאשר בהצבעות צמודות שיקולים זרים יכולים להכריע, כמו חברויות, נקמות ועוד.
 16. מרבית בעלי זכות ההצבעה אינם משתתפים בהצבעות (בעבר פורסם שיש כ-300 בעלי ז"ה). מן הסתם זה קורה בגלל הבעייתיות שלה.
 17. לעיתים הצבעות מוכרעות על ידי מספר קטן של בעלי אג'נדה מסוימת, וזה לא בהכרח משקף את עמדת כלל בעלי זכות ההצבעה.
 18. כאשר נפגע האמון בהוגנות ההצבעות, או שהאווירה לא נעימה, אז ויקיפדים לא באים להצביע, ויש הצבעות עם מעט משתתפים, והן לא משקפות את הרצון האמיתי של כלל הוויקיפדים
 19. ישנה מחלוקת מתמשכת עם ויקיפדים שומרי שבת, שמבקשים שוב ושוב שההצבעות לא ייפתחו בשבת, ולא ייסגרו בשבת. הם מקופחים כיום כאשר נבצר מהם להשתתף בהצבעה ביום האחרון, שהוא לאחרונה היום הכי חשוב. בהצבעה על הצייר הגיעו ויקיפדים (אולי מגויסים אולי משיקולים טקטיים), להצביע בשבת בבוקר! סמוך לשעת סיום ההצבעה, במטרה להפוך את הקערה, ובפועל היו 3 מהפכים! נראה שחזרה תופעה לא רצויה מהעבר שבהצבעות חל מהפך או כמעט מהפך ביום האחרון.
 20. ההחלטת הביורוקרטים בעניין ההצבעות בנוגע לערכים על האלימות המינית של חילונים וחרדים, הוכיחה חד משמעית שהחלטת ועדה עדיפה מבחינות רבות על ההצבעות. בדמוקרטיה בוחרם גופים שמקבלים החלטות אופרטיביות. בוויקיפידה למשל נבחרים בודקים, שמקבלים בעצמם החלטות. להבנתי ויקימדיה אינה מאפשרת, בצדק, שההחלטות לגבי בדיקה ייקבעו באמצעות הצבעה רחבה, אלא הצבעת הבודקים.
 21. הצבעות מחיקה לא באמת משרתות את ויקיפדיה, אלא משרתות בעיקר קבוצת מחקנים, שכן זה כלי עוצמתי שמשמש לקדם את האג'נדה שלהם, לנסות למחוק ערכים גבוליים, ששרדו דיון חשיבות. הרוב המכריע של הוויקיפדים לא פותח הצבעות.
 22. בהצבעת המחיקה הרוב הגדול של המצביעים מסתפקים בהצבעה ללא נימוק, ולא ניתן לדעת את שיקוליהם והאם הם בכלל התעמקו בסוגיה, או אולי גויסו. והמעטים שכן מנמקים, כמעט תמיד מסתפקים באיזה משפט קצר. מנגד, הוועדה תנמק את החלטותיה. קל יותר לקבל ולהשלים עם החלטה מנומקת (כמו פסק דין מנומק) על ידי ועדה מקצועית, לעומת החלטה לא מנומקת של מצביעים מזדמנים.
 23. משתמשים חזקים ומקושרים, ואלה שמנהלים קשרים ברשתות החברתיות, הם בעלי סיכויים טובים יותר שהערכים שלהם (או של חבריהם) לא יימחקו. זה יוצר אי שוויוניות ואפליה.
 24. שיטת ההצבעות גם לפעמים מרוקנת מתוכן את דיוני החשיבות. מתווכחים שבוע ולפעמים אפילו מגיעים לקונצנזוס שהערך חשוב, ואז יכול ויקיפד בעל ז"ה שאפילו לא השתתף בדיון לפתוח הצבעה, ואז מגיעים להצבעה רבים שלא השתתפו בדיון, ומצביעים אפילו בלי לנמק, ואי אפשר לצפות את התוצאה.
 25. ויקיפדיות ממעטות להצביע, ועוד פחות מכך להשתתף בדיוני חשיבות, לעיתים אף ויקיפדית אינה מצביעה, אפילו בהצבעות שנוגעות לנשים, במיוחד אם הדיון התלהט, ואז יוצא שהצבעות כאלה משקפות רק עמדה של גברים.
 26. יש לעיתים תחושת חוסר ביטחון בכתיבה או בתרגום ערך. אין דרך להבטיח שחשיבותו תישפט באופן מקצועי ואובייקטיבי, כאשר לעיתים מרחף חשש, שמא יתפתח סביב הערך מאבק יצרי בין מחנות ואג'נדות, שעלול להגיע לגיוס מצביעים מאחורי הקלעים ועד הפעלת בובת קש.
 27. קרו מקרים הפוכים, שאנשים כתבו ערכים (בהתאם לאג'נדה שלהם), בידיעה שהערכים אינם חשובים, וזאת, על סמך הערכה או תקווה, שיש ביכולתם לגייס מספיק תומכים כדי שהערך לא יימחק.
 28. ההצבעות גורמות לוויקיפדים שונים להשקיע מזמנם בחקירות עצמאיות כדי לזהות בובות קש, ואחר כך לדרוש לעשות בדיקת IP לחברים, ואז פעמים רבות מתפתחים ויכוחים סוערים ואפילו אגרסיביים בנושא החקירות, בין חושדים לנחשדים, בין מתלוננים לבודקים, ובין מחנות, שמטלטלים את כל ויקיפדיה.
 29. ההצבעות אינן יוצרות תקדים מחייב, אפילו לגבי אותו ערך. כך למשל הערך שמאל רדיקלי בישראל עבר 4! הצבעות מחיקה. כתוצאה מכך ניתן לעשות שרשרת הצבעות לגבי אותו ערך אותו סוג ערכים, ולהפוך החלטות קודמות, וליצור סתירות.

הגיגים 2019[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרדו הצבעת מחיקה, שיחה:רשימת שגרירי רצון טוב של קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים, שמחה גואטה,

שוחזרו יורם ראב"ד, גביע אאודי, בלונדי (כלבה), פרשת נערות הליווי, טיילור מלכוב

הגיגים 2018[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • השנה התחילה עם הבעיות הרגילות. צריך שיהיה לנו מנגנון שיזום רפורמה בניהול השוטף של ויקיפדיה, שתצעיד אותנו קדימה. אנחנו צריכים ללמוד מוויקיפדיות אחרות בנוגע לניהול שוטף ומקצועי. צריך התארגנות של חברים להובלת רפורמה הכרחית, ובראש ובראשונה: ביטול שיטת ההצבעות המיושנת, שאין בה תועלת, אלא היא גורמת לנזקים רבים, כמפורט בהמשך. הדיונים במזנון לא מובילים לשום מקום, ואנחנו תקועים עם נהלים ושיטות שאבד עליהן הכלח, ולא מתאימות לוויקיפדיה מקצועית. נקווה שהשנה תהיה פריצת דרך, אולי הביורוקרטים יובילו מהלך נועז והיסטורי לקידום ויקיפדיה.
 • כאשר 31 איש טורחים להצביע למחוק צייר ישראלי מן השורה בעל וותק של 40 שנה, חלקם כלל לא נוהגים להצביע, וחלקם הגיעו בשעות האחרות של ההצבעה בשבת בבוקר! כדי להפוך את התוצאה המסתמנת, על חודו של קול, ובידיעה שהם מטרפדים רצון של 24 ויקיפדים, (שלפחות 3 מתוכם בטופ 10 בוויקיפדיה מבחינת תרומתם לוויקיפדיה באופן כללי או מבחינת הסטטיסטיקה), קל להבין שהייתה התארגנות מאחורי הקלעים, והליך ההצבעה איבד מאמינותו, ופשט את הרגל סופית. (חייבים ועדה כמקובל בכל העולם!). מנגד, בהצבעה דומה רגילה בתקופה נורמלית, היו רק 13 מצביעים שתמכו במחיקת אמן ישראלי מטעמים דומים, ואף אחד לא הצביע ברגע האחרון, כדי להפוך את התוצאה. אפילו את לירן חולצה אפורה רק 27 הצביעו למחוק.
  לעומת זאת, בהצבעה חדשה על הציירת הישראלית זואי סבר, ההתנהלות הייתה נורמלית, וגם אפיינית להצבעות נורמליות למחיקת אמנים ישראלים. הגיעו רק 26 מצביעים. ביום האחרון היו 0 הצבעות. יום לפני האחרון- אחד הצביע. ויומים לפני תום ההצבעה- רק שניים הצביעו, והערך שרד.
 • לצד גיוסים בהצבעות, כמה שבועות שלא הצלחתי לגייס אפילו ויקיפד אחד, כדי למחוק ערך לכאורה מיותר לגמרי, באמצעות תבנית איחוד ערכים של בחינה פסיכוטכנית ומבחן פסיכוטכני. כנראה זה לא חשוב כמו למחוק צייר ישראלי מוויקיפדיה העברית ...והאנגלית. גם הודעה שכתבתי בבקשות ממפעילים לא עזרה. פניתי ללוח המודעות, ולא יאומן- גם זה עזר! שקלתי לפנות ל"אופציה הגרעינית"- גיוס דרך אימיילים, למרות שאני ממש לא חזק בזה. לכאורה זה גיוס לגיטימי, כי מודיעים על כך מראש, ולא מבקשים מהמגויסים טובה, כדי לטרפד רצון מפורש של יותר מ-20 ויקיפדים בעלי ז"ה. סביר שהגיוס שלי ייכשל. עדכון משמח: סופסוף הגיעו לדיון 3 חברים.
 • לחבר אסור להשתמש בבובות קש להטיית דיונים והצבעות, אבל... מותר לו חוקית לגייס במייל חברים רבים, ולבקש מהם טובה שיעשו עבורו "הבהרת חשיבות", או שיצביעו כפי שיבקש, גם אם מעולם לא הצביעו. האם זו שיטה כאילו "דמוקרטית" שעדיפה על ועדה מקצועית שנבחרה באופן דמוקרטי?
 • ויקיפדים אומרים שוועדה זה לא פתרון מושלם. נכון שאין שיטה ללא חסרונות, אבל לוועדה נבחרת יש יחסית מעט חסרונות, לעומת כ־20 החסרונות של הצבעות מחיקה, כפי שפירטתי כאן בהמשך ובמזנון. נבחר ועדה מאוזנת והיא תנמק את החלטותיה.
 • בזמנו בדיון חשיבות לגבי טהוניה רובל הוספתי כנימוק נוסף שיש לה ערך בעוד 3 ויקיפדיות. אמר מישהו שהערך נכתב על ידי אותו משתמש. השבתי שלא משנה מי כתב, העיקר שהערך שרד. לבסוף נתקבלה עמדתי שיש חשיבות, אפילו בלי הצבעת מחיקה! אף אחד מהמשתתפים בדיון לא העלה אז על דעתו לנסות למחוק את הערך שלה בוויקי האנגלית, בטענה שהיא כלומניקית שדאגה שהערך שלה יתפרסם בכמה ויקיפדיות לצורכי פרסומת.
 • צריך שינוי סדרי עדיפות: רצוי שמדי שבוע לפחות 30 איש יתגייסו/יגויסו (לא כדי למחוק ערכים שנויים במחלוקת), אלא כדי לכתוב יחד ערכים בתבנית "לטיפול דחוף", כמו למשל הערך על שפת ססוטו / סוטו (שפה), בתקווה שאף אחד לא יטען שזו שפה זניחה ולא חשובה, ולא משנה שהיא מופיעה ב-69 ויקיפדיות (שאין בהן הצבעות מחיקה, בצדק). זו תרומה חיובית ומועילה שיש עליה קונצנזוס, ולא מעוררת כעסים וסכסוכים. עדכון: כשבוע עבר, אבל הערך בתבנית נשאר אדום. אם היה מנגנון לגיוס אנשים לכתוב יחד ערכים בתבנית, אז הערכים שם לא היו נשארים אדומים.
 • ניטור: כשאנשים עסוקים בוויכוחים ובהצבעות גם הניטור נפגע. בערך הצבת גבולות בתחום החינוך, לפני כחודש וחצי (כאשר רבים עוד עסקו בסיום פרשת האלימות המינית) הוסיף אנונימי כמות טקסט גדולה לערך, ושינה לגמרי את פניו של הערך, כך שבמחציתו הראשונה הערך עוסק בנושא אחר לחלוטין- גבולות מדינת ישראל! רק לפני יומיים תיקן עורך לא רשום את הטעות. כתבתי על התקלה הגדולה הזו בכיכר העיר, גם כדי להגביר את המודעות. בינתיים אפס תגובות אחרי 48 שעות:) אבל אני לא מאמין שיש אדישות לנושא הניטור. עדכון: נכתבו שתי תגובות.
 • היו פעמים בודדות שביקשו ממני להצביע לקראת סיום הצבעה צמודה. לא הסכמתי, כי אני לא רוצה להיות שותף למה שעלול להצטייר כתרגילים והטיות, אפילו אם זה לאזן הטיות של הצד שני. זה לא מוסיף לוויקיפדיה. זה עלול גם לגרום לכך שעוד אנשים יצביעו ברגע האחרון כדי להפוך את התוצאה. כמובן שיכולתי לעשות מהפך בדקה האחרונה, כדי למנוע מהפך נגדי, אבל זה היה רק פוגע בחברים אחרים בוויקיפדיה וגם פוגע באמינותי, והכי גרוע, יתן לגיטימציה לאחרים לנהוג כך בהצבעות אחרות.
 • ויקיפדים מעדיפים לכתוב ערכים אקטואליים, ולא את הערכים בתבנית "לטיפול דחוף", לדעתי משום שהם יודעים שאחרים יעזרו להם בכתיבת הערך האקטואלי, ושהם לא יאלצו לשאת לבדם בנטל לכתוב את כל הערך, ושלא יבואו אליהם בטענות שהם לא השלימו את הערך.
 • בהצבעה על האמנית הישראלית אנה קוגן ניכר שלא היו גיוסים, ולא היו אירועים חריגים, ולכן גם לא הייתה הצבעה במספרים חריגים. ולא רק שלא היו מהפכים ברגע האחרון, אפילו לא הצביעו למחוק ב-5 ימים האחרונים (מתוך 8) של ההצבעה! אמנם ההצבעה הייתה מיותרת, אבל לפחות הייתה הגונה.
 • התקדמנו! כשכתבתי ב-2013 את הערך הנסיך ג'ורג' מקיימברידג' מיד לאחר לידתו, טענו חמישה חברים שהערך לא חשוב. אחד מהם אף טען שהערך מגוחך, וזאת למרות שהנסיך הוא השלישי בסדר הירושה לכתר הבריטי, ותוך זמן קצר הערך נכתב ב־11 ויקיפדיות, וכעבור יומיים ב-30 ויקיפדיות. ב-2018 נכתב הערך על אחיו הצעיר הנסיך לואי מקיימברידג' שזה עתה נולד, ולמרות שהוא רק החמישי בסדר הירושה, ואף אחד לא מערער כאן על חשיבותו.
 • אני צריך לבזבז זמן בגלל טרול שלא בא לתרום, אלא להפיץ עליי שקרים ולתקוף אותי. במקום שאקבל הגנה, הטרול מקבל הגנה. אמיתי. לא יאומן! טרם נפתרה הבעיה של אכיפה סלקטיבית.
 • האכיפה הסלקטיבית היא כידוע כתם ותיק על ויקיפדיה העברית. כבר מ-2011 התרעתי על התופעה הבלתי נסבלת, שמתאימה לוויקיפידה של עולם שלישי, אבל התופעה לא נעלמה. אם חשבתי שאין לאן לרדת, אז הוכח לי שטעיתי. כעת המצב החמיר. טרול אנונימי שלא בא לתרום, זה כל ילד רואה, זיהה את הפירצה, התחיל לכתוב עליי שקרים, ולהטריל בדפים שונים, ובחוצפתו אפילו לבקש את חסימתי על שמחקתי את הנזקים שלו. באופן מוזר, הבקשה שלו נשארה כמעט יום שלם בבקשות ממפעילים! עד שמפעיל אחד הסיר את החרפה. לא יאומן שאיפשרו לו ביודעין במשך שעות להגחיך את ויקיפדיה ולהזיק לה, ועד היום והוא לא נחסם ואפילו לא הוזהר, הוא כמובן ישוב להזיק. הוא קיבל פרס- חנינה והוציא אותי לחופשת ויקי. החופשה היא דבר דבר טוב, אבל חייבים לתקן את המצב!
 • כתבתי שהטרול ישוב להזיק, וכמובן שהוא מיד חסר לסורו, ב-IP אחר. זה טבעם של טרולים. הם לא באים לתרום אלא להזיק. הוא כמובן יחזור באי פי אחר. אסור לנהוג בהם ביד רכה.
 • לנוכח דפוסי הפעולה הזהים אין כבר ספק מי המשתמש שעומד מאחורי מתקפת האנונימיים. אבל אין טעם לבקש את חסימתו בגלל האכיפה הסלקטיבית.
 • היום אני חוגג 12 שנים בוויקיפדיה, וקיבלתי באימייל הודעה "משמחת" מוויקיפדיה: "עריכות שלך באתר ויקיפדיה שוחזרו". עד היום שיחזרו את העריכות שלי יותר מ-100 פעם, (3 אחראים בערך על 80% מהפעמים). כולם גברים, למעט אולי מקרה אחד, ויקיפדית שיחזרה עריכה שלי בערך שהיא כתבה. אבל זו לא הסיבה העיקרית לתמיכה שלי בהגדלת הייצוג הנשי בוויקיפדיה. נשים לא משחזרות גם עריכות של עורכים ותיקים אחרים. גם אני לא (אם כי לפעמים אני משחזר בחזרה), גם משום שאני סבור שהנזק בשל המריבות, עולה בהרבה על התועלת.
 • אז מדוע יחסית נדיר שוויקיפדיות משחזרות עריכות של משתמשים ותיקים? אולי בגלל שיש להן טאקט ושליטה עצמית והבנה כיצד מיזם שיתופי עובד. אין להן אובססיה להתעמת ולנהוג בכוחניות במרחב הערכים, כדי להוכיח שהן חכמות יותר, ושהן יודעות טוב יותר מאחרים. גם רוב הוויקיפידים נוהגים כך, אבל למרבה הצער לא כולם.

הגיגים 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לי תחושה, לפחות מבחינה אישית, שבמחצית הראשונה של 2017 נמשכת מגמת השיפור באווירה. יש פחות מריבות, פחות הצקות, פחות שחזורים כוחניים ואפילו פחות מסוכן לכתוב במזנון :) אני מקווה שלא אתבדה במחצית השנייה של השנה...עדכון: לשמחתי נמשכה המגמה החיובית גם במחצית השנייה של 2017. אם כ התרבו הדיונים בדף הבירורים. נראה שגם נרגעה המחלוקת הסוערת שפרצה בנוגע לערכים הקשורים לאלימות מינית במגזרים בישראל, אבל הבעייתיות בהצבעות נחשפה שוב בעוצמה רבה יותר. התערבות הביורוקרטים מוכיחה שחייבים ועדה במקום הצבעות, כמקובל בשאר הוויקיפדיות.

118 ערכים שכתבתי מההתחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השתדלתי לכתוב ערכים שהתחברתי אליהם, ובנושאים שהרגשתי שהם די חסרים, או חשובים ומעניינים את ציבור הקוראים

 1. לירון ויצמן- נכתב בעת שהופיעה כל יום בפריים טיים, וכעת ממנחי האח הגדול (באף ויקיפדיה לא יחשבו לרגע למחוק ערך כזה)
 2. ינקו טיפסרביץ'- נכתב לכבוד כניסתו לעשיריה הראשונה בעולם בטניס (מקום 8) (39 בינוויקי)
 3. דב גיל-הר- 30 שנה בתקשורת
 4. שלמה צח- "אילן" מהצמד המפורסם אילן ואילנית, אמרגן, מלך הקדם-אירוויזיון
 5. מיכה פרידמן- שדרן רדיו מיתולוגי
 6. אורי לוי (שדרן)- 35 שנים בערוץ 1
 7. נסים קיוויתי- שדרן טלוויזיה מיתולוגי
 8. יומני כרמל- ההיסטוריה המצולמת של מדינת ישראל
 9. אמיר אורן- עיתונאי בכיר, שמעל 230 ערכים בוויקיפדיה מקושרים לערך שלו
 10. גיל תמרי- כתב ערוץ 10 בארצות הברית (מעל 20 שנה כתב טלוויזיה)
 11. שלמה משיח (רופא)- נחשב לאבי ההפריה החוץ-גופית (הפריית מבחנה) בישראל
 12. משה נוסבאום- 21 שנים כתב לענייני משטרה בחדשות 2 מיום הקמתה
 13. זהר שרון- אלוף העולם בגולף לעיוורים בפעם החמישית ברציפות! (3 בינוויקי)
 14. אדם כרומוזום Y- האבא של כולנו (33 בינוויקי)
 15. הגנת הצרכן- עקרונות מסחר מודרניים, שמחליפים את התפיסה "ייזהר הקונה". (29 בינוויקי)
 16. חוק הגנת הצרכן- שלא יעבדו עליכם...
 17. ירדן ג'רבי- האמנתי בה והיא לא אכזבה. אלופת העולם 2013 בג'ודו, ומדורגת ראשונה בעולם, וכעת זכתה במדליית הארד באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו שהזניק את הצפייה בערך לכ-20,000 צפיות בערך ביום הזכייה (12 בינוויקי)
 18. מגן רקיע- מערכת הגנה אקטיבית לכלי טיס אזרחיים (2 בינוויקי)
 19. חוב- כולנו חייבים (54 בינוויקי)
 20. רצח נורית ונח מעוז- מזעזע שאדם נורמטיבי רצח בדם קר את הוריו, שאהבו אותו ועזרו לו.
 21. ההפיכה במצרים (2013)- שהעלתה את א-סיסי לשלטון. מי זה מורסי? (30 בינוויקי)
 22. הנסיך ג'ורג' מקיימברידג'- צפוי להיות מלך בריטניה... לפני שנגיע למיליון ערכים (ללא בוט ערכים) (63 בינוויקי).כשנולד היו כאן (ורק כאן) שפקפקו בחשיבותו. הוא "אכל ושתה" מזון נוזלי. במהלך הוויכוח נסק הבינוויקי תוך יומיים מ-2 ל-30, והרבה לפני שעבר למזון מוצק, הובהרה חשיבתו:)
 23. תאונת הרכבת בסנטיאגו דה קומפוסטלה- תאונת הרכבת הקשה ביותר בספרד ב-70 שנים האחרונות (40 בינוויקי)
 24. המכביה התשע-עשרה- אולימפיאדת היהודים (3 בינוויקי)
 25. הילה קורח- 7 שנים משדרת לצד אברי גלעד למשכימי קום שצופים בערוץ 2 (כיום קשת 12)
 26. חן ליברמן- לאחר שהפכה לכוכבת החדשה של ערוץ 10
 27. טייפון האיאן- שלא נדע טרגדיות בסדר גודל כזה (53 בינוויקי)
 28. בנינו אקינו (השלישי)- נשיא הפיליפינים שכיהן מ-2010 (56 בינוויקי)
 29. קרן ברזל- מערכת ירוט שתגן עלינו מפצצות מרגמה (5 בינוויקי)
 30. משחקי השף- לכבוד 30% רייטינג (2 בינוויקי)
 31. הבחירות לנשיאות מצרים (2014)- נשיא א-סיסי (19בינוויקי)
 32. ג'ימי פאלון- לכבוד החלפת ג'יי לנו. (כי 28 ויקיפדיות לא טועות)
 33. סאטיה נאדלה- לכבוד החלפת סטיב באלמר ומינויו למנכ"ל השלישי בתולדות מיקרוסופט (43 בינוויקי)
 34. יורם דינשטיין- לשעבר רקטור ונשיא אוניברסיטת תל אביב, מומחה עולמי בדיני מלחמה (2 בינוויקי)
 35. כריס דה ברג- לכבוד הופעתו בארץ, ובזכות להיטו הרומנטי המצליח, lady in red - (25 בינוויקי)
 36. פרשת הולילנד- (2 בינוויקי) פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה, בתקווה שלא נצטרך לכתוב עוד ערכים כאלה...
 37. נציבות הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות- ברשות הילה גרסטל שהתפטרה לבסוף אחרי מחלוקות רבות.
 38. אדם סילבר- הקומישנר החדש (היהודי) של ה-NBA (במקום דייוויד סטרן), שהרחיק את סטרלינג הגזען לצמיתות (13בינוויקי)
 39. סם אונס- להגברת המודעות (12 בינוויקי)
 40. מוקד חירום טלפוני- נכתב בעקבות המחדל של מוקד 100 בפרשת רצח שלושת הנערים (30 בינוויקי)
 41. הריסת בתים בסכסוך הישראלי-פלסטיני- נכתב בעקבות הריסת ביתו של הרוצח של ברוך מזרחי ז"ל (4 בינוויקי)
 42. תמר אלמוג- כתבת ופרשנית לענייני משפט, ומגישה לסרוגין את מבט לחדשות (הגישה אקטואליה במבצע צוק איתן) ומרצה למשפטים
 43. קרב שג'אעיה- נכתב בגלל העניין הציבורי הגדול בתקרית הנגמ"ש וגורלו של החייל אורון שאול ז"ל. (6 בינוויקי)
 44. מגן רוח- מערכת מכ"ם טקטית ניידת. נכתב לרגל הפיכתה למבצעית במבצע צוק איתן
 45. אור הלר- פרשן צבאי וכתב צבאי בערוץ 10. נכתב כהערכה לעבודתו הטובה מסביב לשעון במהלך מבצע צוק איתן.
 46. חמש עם רפי רשף - נכתב בשיתוף עם רוית החביבה, במסגרת ויקיפדיה:המקבץ השבועי/חדשות 10 שפתחתי. בדף השיחה הצעתי (כפרויקט ניסיוני) כדי לעודד כתיבת ערכים חדשים, שחברים יכתבו בדף השיחה-איזה ערך הם מוכנים לכתוב בשותפות עם ויקיפד אחר.
 47. אורלי וגיא - גם נכתב בשותפות עם רוית, במסגרת פרויקט "כתיבה בשותפות" במקבץ חדשות 10.
 48. ולטר של - (47 בינוויקי) נשיא גרמניה, קנצלר בפועל ושר החוץ הגרמני הראשון שביקר בישראל. נכתב בשיתוף עם "אופק כחול" היקרה, שבזכותה שברתי בצורת של שנה.
 49. אוניברסיטת קופנהגן - מדורגת במקום ה-13 באירופה ו-45 בעולם. (50 בינוויקי). נכתב בשיתוף עם "אופק כחול".
 50. אגם לוגאנו - אגם נודע על הגבול בין איטליה ושווייץ. (44 בינוויקי). נכתב בעזרת "אופק כחול".
 51. איתן פרידמן - פרופסור שחוקר את הנטייה המורשת לפתח סרטן, ומגיש תוכניות בריאות בטלוויזיה.
 52. אולגה פרידמן - לכבוד זכייתה באליפות ישראל בטניס ב־2015. (ובעקבות הפרגון שקיבלתי על כתיבת פרידמן הקודם (איתן)) ( 3 בינוויקי)
 53. גיא פלג - כתב לענייני משפט בערוץ 2, כנראה העיתונאי שפרסם הכי הרבה סקופים בטלוויזיה.
 54. נגה ניר נאמן - כתבת הצרכנות של ערוץ 10 (לכבוד שער ב"לאשה") בהמשך החלה להנחות לסירוגין את המהדורה המרכזית
 55. ריי טומלינסון - ממציא הדואר האלקטרוני (43 בינוויקי)
 56. מוניקה פויג - ערך חיוני בעקבות זכייתה ההיסטורית במדליית הזהב בטניס באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו. זו מדליית הזהב הראשונה של פוארטו ריקו. היה 18 בינוויקי ומיד טיפס ל-22.
 57. הלוויית שמעון פרס - התחלתי את הערך עם פטירתו של פרס ז"ל, ובהמשך התגייסו מעל 70 משתמשים שונים ליצור ערך מפואר.
 58. קליאן קונווי - מנהלת הקמפיין שהצילה את דונלד טראמפ מתבוסה, האישה היחידה שהובילה קמפיין של מועמד שנבחר לנשיא ארצות הברית, מונתה ליועצת בכירה בממשלו. אלמלא השנאה לטראמפ, הייתה מככבת על שערי מגזינים בעולם (13 בינוויקי)
 59. דניז חזניוק - לרגל זכייתה באליפות ישראל בטניס לנשים ב-2016. (3 בינוויקי)
 60. איינרס בגאצקיס - לכבוד מינויו למאמן מכבי תל אביב (11 בינוויקי)
 61. משה ורדי (עיתונאי) - עורך לשעבר של ידיעות אחרונות ועם פטירתו נוצר צורך דחוף לכתוב את הערך.
 62. מיוזיקלי - אפליקציה עם 130 מיליון משתמשים בעולם, שמחצית מבני הנוער בישראל עושים בה שימוש קבוע (9 בינוויקי)
 63. בריז'יט מקרון - לכבוד בחירתו של בעלה לנשיא צרפת (26 בינוויקי)
 64. ילנה אוסטפנקו - לכבוד זכייתה ההיסטורית באליפות צרפת הפתוחה בטניס וזינוקה למקום ה-12 בעולם. (30 בינוויקי)
 65. ביקור נשיא מצרים סאדאת בישראל - אולי הביקור הכי דרמטי ומשפיע שהיה בישראל, שהוביל להסכם שלום היסטורי.
 66. הוריקן הארווי - גרם להרס ושיטפונות חסרי תקדים בטקסס (26 בינוויקי) (היה בתבנית "לטיפול דחוף")
 67. ירדן מאירסון - זכתה 4 פעמים במדליית הארד באליפויות אירופה הפתוחות בג'ודו.
 68. הטבח בכנסיית סאת'רלנד ספרינגס - אירוע הירי הקטלני ביותר בכנסייה בתולדות ארצות הברית. (27 בינוויקי)
 69. ולדה אקשיברובה - לכבוד זכייתה באליפות ישראל בטניס ביחידות וגם בזוגות לשנת 2017. (3 בינוויקי)
 70. שי-לי שינדלר - מגישה את הצנרת (עם לרר) ומגישה מחליפה בתוכניות אחרות ברשת 13
 71. הטבח בתיכון דאגלס - קטסטרופה שאולי תביא לשינוי חוקי הנשק בארצות הברית (22 בינוויקי)
 72. משה קשטן - ממייסדי תוכנית הספורט "שירים ושערים" (נכתב בעקבות פטירתו)
 73. דנה סומברג - נכתב לכבוד עליית חדשות 20 בהנחייתה
 74. חואן אורלנדו ארננדס - נשיא הונדורס, לכבוד הזמנתו להדליק משואה (37 בינוויקי)
 75. ישעיהו פורת - מבכירי עיתונאי הספורט בישראל. אולי בעתיד אכתוב על הקולגה שלו (ישראל רוזנבלט)
 76. פסגת ארצות הברית-קוריאה הצפונית בסינגפור (2018) - פגישה היסטורית (37 בינוויקי)
 77. חילוץ הנערים מהמערה בתאילנד אירוע שריתק את העולם (41 בינוויקי)
 78. הנרי הרשקוביץ מניצולי טבח הספורטאים במינכן, נשא את דגל ישראל באולימפיאדה ומשחקי אסיה בטהרן. (3 בינוויקי)
 79. אביב או אייל התוכנית המדוברת במרכזה אייל גולן מול אביב גפן
 80. גמר מונדיאל 2018 - (39 בינוויקי)
 81. התפטרות - (21 בינוויקי)
 82. הנרי ברטר - הלחין שירים נודעים, ג'ינגלים ומוזיקה לתשדירי בחירות
 83. שמעון שלח - כדורסן ומאמן הפועל תל אביב ונבחרת ישראל (3 בינוויקי)
 84. רעידת האדמה והצונאמי בסולאווסי (2018) - (28 בינוויקי)
 85. The Four - תוכנית מציאות מוזיקלית. פורמט בינלאומי שלא הצליח ברייטינג
 86. פיגוע הירי בגבעת אסף - (2 בינוויקי)
 87. דניאל צוקרמן - לכבוד זכייתו באליפות ישראל בטניס (2 בינוויקי)
 88. האח הגדול VIP עונה 3 - 10,000 צפיות ביום הפתיחה (2 בינוויקי)
 89. ג'רמיין ג'קסון - זמר מצליח ואח של מייקל (33 בינוויקי)
 90. צ'לסי הנדלר - קומיקאית יהודיה (21 בינוויקי)
 91. טבק (חומר גלם) - לא מומלץ על ידי משרד הבריאות (111 בינוויקי)
 92. הבנה - לא קשה להבין את החשיבות (33 בינוויקי)
 93. הימין החדש - המפץ הימני הגדול (9 בינוויקי)
 94. אי-הפללה - כשר אבל אולי מסריח (15 בינוויקי)
 95. לאורך הים - שיר מצמרר
 96. עוף גוזל - שיר לפנתיאון
 97. אברהם בנדורי - לזכרו, שוער הנבחרת ומנהלה (2 בינוויקי)
 98. אייר סופליי - לכבוד הופעתם החמישית שתיערך בישראל, (27 בינוויקי)
 99. חשוד (משפט) - לנוכח ריבוי הנחקרים והחשודים בשחיתות (24 בינוויקי)
 100. קלי קרפט - לכבוד הכרזת הנשיא דונלד טראמפ על מינויה לשגריר ארצות הברית באומות המאוחדות
 101. Skin -לכבוד זכיית הסרט הקצר הישראלי באוסקר (5 בינוויקי)
 102. גיא נתיב - לכבוד זכיית סרטו Skin באוסקר (2 בינוויקי)
 103. כתב נטוי - כי לא מצאתי על כך מידע בעברית (41 בינוויקי)
 104. גמר ליגת האלופות 2019 - (29 בינוויקי) נכתב אחרי חצי הגמר ההיסטורי שבו ליברפול ניצחה 0-4 את ברצלונה והדיחה אותה
 105. גמר הליגה האירופית 2019 (25 בינוויקי) לראושנה בהיסטוריה בשני הגמרים האירופים שיחקו 4 קבוצות מאותה מדינה וליגה- הפרמייר ליג.
 106. קיקי ברטנס (33 בינוויקי) טנסאית מדורגת 4 בעולם
 107. מוטי רייף - אמרגן מעל 30 שנה. נכתב באותו הרגע שהבחנתי שהערך חסר.
 108. אגילס לויטס - (19 בינויקי) נשיא לטביה הנבחר, יהודי (נכתב בשיתוף עם "אופק כחול")
 109. סטפני גרישם - דוברת הבית הלבן ומנהלת התקשורת בבית הלבן (10 בינוויקי)
 110. אבי ברקוביץ' - יועץ בכיר לנשיא טראמפ, יחליף את ג'ייסון גרינבלט ( 3 בינוויקי)
 111. מרקו פיינגולד - ניצול השואה שנפטר בגיל 106, סייע לעליית יהודים רבים ממחנות העקורים. (6 בינוויקי)
 112. אריק הניג - עיתונאי שהחדיר את תרבות ה-NBA לישראל. נכתב בעקבות פטירתו.
 113. עמית קוטלר - מגיש תוכנית יומית בערוץ 13
 114. קיילי מקנאני - דוברת הבית הלבן החדשה (16 בינוויקי)
 115. פרשת אורון שאול - (3 בינוויקי)
 116. מצלמת רכב - (20 בינוויקי)
 117. דו ויי שגריר סין בישראל שנפטר בפתאומיות (9 בינוויקי)
 118. ג'ין קנדי סמית' אחותם של ג'ון ורוברט קנדי. נכתב בעקבות פטירתה (23 בינוויקי)

ערכים שכתבתי לאחר שהצלתי אותם ממחיקה מהירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היו ערכים שלא יזמתי את כתיבתם, אבל ראיתי שהם עומדים להימחק במחיקה מהירה, אז כתבתי אותם.

 1. לה שו-דה-פון (56 בינוויקי)
 2. רון הרפר - (22 בינוויקי) זכה ב-5 אליפויות NBA (במקור היה קצרמר למחיקה)
 3. סם בואי - (13 בינוויקי) כדורסלן שהתפרסם כשחקן שנבחר בדראפט לפני מייקל ג'ורדן
 4. רישיון עסק - הכל על רישוי עסקים (4 בינוויקי) (במקור היה קצרמר למחיקה)
 5. פאפא (סדרת טלוויזיה)
 6. מוולד א-נבי (48 בינוויקי)
 7. לילה קז'דאן (2 בינוויקי)
 8. מסת הזהב (6 בינוויקי)
 9. Made of Stars השיר של חובי סטאר באירוויזיון 2016 (12 בינוויקי)
 10. בייק אוף ישראל
 11. רוברט דאדלי, רוזן לסטר (22 בינוויקי)
 12. יהודה שהרבני לשעבר כדורגלן נבחרת ישראל ומלך השערים בליגה
 13. קורל סימנוביץ'

ערכים שיזמתי או תמכתי בשחזורם[עריכת קוד מקור | עריכה]

(רובם בעקבות שינוי נסיבות) לאחר שנמחקו בעבר בהצבעה: עדי ביטי, תומר קשטן, שאול אולמרט, עומרי גלזר, ציפי לוין, נילי דרוקר, סתיו שפיר חובי סטאר קנדל ג'נר קיילי ג'נר, אלון סנדלר, עדיקה

ערכים שהתנגדתי למחיקתם[עריכת קוד מקור | עריכה]

(רשימה חלקית ביותר) מגדלי K, הדר עוזרי, אבי בן אבו, הכל כלול (תוכנית טלוויזיה), רותי להבי, איזבל קארו, אביחי רובין, לאה צמל יעל ניברון, קפה שחור חזק ימין מסיקה, Wallet, ונישיאן פרינסס, מאיה ורטהיימר, תאורה, מרק לזר, מור פולנוהר, נעה פרידמן, דקלה אלקסלסי, מבדק ה-MOXO, מריה אפרוסינינה, אסתר הרגיטאי, סיגל בן יאיר, ציר העולם, שיטת בוטייקו, יצחק מייטליס, BaNCS, טרה פנה, הלן דורון, The Cherrytree Sessions אדי ג'ייקובסון, דבורה בן-יהודה, אביחי אדרעי, ערב ראש השנה, ארסניה יובאנוביץ', אליהו רוזנברג, שימי אטיאס, אלי אלטרץ, יורו 2016, דוד סטוליאר\ דבורה בן-יהודה, אביחי אדרעי, אליהו רוזנברג, סטטיק, דוד סטוליאר, מכון פוליס, ויג'נאנה יוגה, יוכבד קאשי, אפולה אדל, הנריק מנדלבאום, ליגת החובבים הארצית ע"ש אבי כהן, אידרוסיזומאב, שלומית מלכה, אלונה שפר-קארו, נעמה חן,

ערכים שתרמתי להצלתם ממחיקה ב-4 חודשים (אוקטובר 2016-ינואר 2017)[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'או (מילה באיטלקית), מתוקה מהחיים, ערב ראש השנה, תומי זנדשטיין, אות מצטיין הרמטכ"ל, נחום פינברג, מאיר תורג'מן, אריק טראמפ, דונלד טראמפ ג'וניור, השואה - מונחים, קארן פנס, מאיר שמיר (איש עסקים), ניר חסון, יצחק מייטליס, המרפסת של המדינה, בן משפחה מטפל, נטע אלחמיסטר, פיגוע הדריסה בטיילת ארמון הנציב, הפועל הוד השרון, סטיבן מילר, יאיר בן-חור, אלפרד טומטיס (אחרי שהתקבלה הצעתי לשנות מ"שיטת טומטיס")

ערכים ששרדו הצבעה: רצח שלי דדון, קציני צה"ל בפוליטיקה, ענת מלמוד, מרי טראמפ.

לא הצלחתי למנוע מחיקה: מלכה יפת-פיין נמחקה בהצבעה על חודו של קול שהוטל לקלפי כשעתיים לפני נעילת ההצבעה, בניגוד למקובל. קשה להשתחרר מהתחושה שהיו גם שיקולים נגד הכותבת, שפרשה מוויקיפדיה בנסיבות ידועות. הערך עשוי לחזור בעתיד, כאשר ויקיפדים משפיעים ירצו שד"ר ומרצה להיסטוריה תחזור לתרום למיזם, כבעבר.

הגיגים 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חובה למחוק התקפות אישיות במזנון ובדפים אחרים- זה מרתיע כותבים מלהביע את דעתם, וכמובן שאין להשלים עם היעדר אכיפת הכללים במיוחד בדף מרכזי של ויקיפדיה.
 • ויקיפדים תוקפים את יריביהם במזנון בטענה שהם מבזבזים את זמנה של הקהילה... ולאחר מכן הם פותחים ב"כיכר העיר" פוסט סתמי שאינו קשור לוויקיפדיה.
 • כרגיל רוב הערכים בתבנית "לטיפול דחוף" נשארים אדומים, מתי סופסוף יהיה דיון בהצעות לשיפור המצב העגום?
 • נכון לאמצע 2016 נמשכת מגמת השיפור המבורכת משנת 2015 מבחינת ירידה במספר המריבות וההתנכלויות, אם כי עדיין יש יותר מדי תקריות מיותרות.
 • יותר מחודש החל מ-18 במאי השקעתי מדי יום לתקן ולשפר את כל התבניות בעמוד_ראשי, כי המצב לא טוב, וזה חלון הראווה של ויקיפידה שזוכה ליותר מ-27,000 צפיות ביום. כתבתי כאן שאני לא יודע עד מתי אוכל להתמיד בכך. כרגיל גם זה תלוי אם יפרגנו או יציקו לי. מישהו כנראה לא ממש רצה שאמשיך בכך, אז נאלצתי לפרוש. אני מקווה שאחרים ייקחו את המשימה החשובה הזו עליהם.
 • התנדבות: 1. הצעתי בתבנית לטיפול דחוף לכתוב את הערך יפנים 69 בינוויקי- נשאר אדום. 2. ביקשתי בלוח מודעות עזרה בתרגום ערך חשוב- רק ויקיפדית חרוצה אחת סייעה. 3. כתבתי במזנון שצריך אחראי ומתנדבים לעשות הגהה בעמוד הראשי שיש לו מעל 26,000 צפיות ביום- בינתיים אין היענות. 4 הצעתי בדף השיחה של שמעון פרס להכחיל ביחד ערכים של מנהיגים חשובים שהשתתפו בהלוויה- בינתיים רק ויקיפד חרוץ אחד הרים את הכפפה וכתב לבדו לפחות 2 ערכים. 5. הזמנתי חברים להצבעת מחיקה- הפעם הגיעו רבים, עם ובלי קשר להזמנה שלי...אבל הם מחקו ערך חשוב של מיזם חשוב, שהושבת. 6. משלא נענתה בקשתי שיהיה קונצנזוס להחזיר את עדי ביטי ללא הצבעת שחזור, נאלצתי להזמין את החברים לתמוך בהצבעת שחזור, ושוב הגיעו רבים, אבל הפעם כמעט כולם תמכו בהחזרת הערך. יש אולי סיבה לאופטימיות לשנה החדשה!
 • הערכים בתבנית לטיפול דחוף עדיין נשארים כמעט כולם אדומים, ובהם יפנים (67 בינוויקי). צריך עידוד לכתיבה משותפת, להעניק צל"שים ולבטל את מוסד הצבעות המחיקה שמעסיק המון זמן את החברים ללא שום תועלת, אלא להפך.
 • ניסיתי לחזור לתקן ולשפר את התבניות הלא מטופלות בעמוד_ראשי, אבל צריך פחות הפרעות ויותר סיוע ועידוד.
 • כתיבה משותפת, כמו בערך הלוויית שמעון פרס, מוציאה ערכים נאים. מנגד, הצבעות מחיקה, כמו שהיו לאחרונה, מוציאות לעיתים מיזמים ותורמים פוריים לפנסיה בטרם עת, וגם לעיתים מוציאות שם לא טוב, כלפי חלק מהציבור הרחב ואולי גם ויקיפדים ברחבי העולם.

עדכון-יש שיפור מסוים ב-2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש תחושה שיש פחות מריבות, הרבה פחות תלונות בדף הבירורים הקטסטרופלי. יש מפעילים שחוזרים לתפקידם. יש עליה במספר הערכים שנכתבים ביום. פחות אנשים פותחים הצבעות מחיקה ומחלוקת. עם זאת, עדיין יש דברים לשפר, לרבות סטטיסטיקה לא מחמיאה. אנחנו עדיין במקום 39 במספר הערכים. ברשימת 1000 הערכים הכי מרכזיים/פופולאריים בכול הוויקיפדיות, רק ב-12 מתוכם (1.2%) אנחנו בין 4 הוויקיפדיות שיש להן הערך הכי ארוך. מעודד שאנחנו מקום שני במדד העומק. יש לנו ויקיגמדים חרוצים, אבל צריך לשים לב שרוב השינויים הם קטנים. חברים רבים נרתעים מהוספת תוכן משמעותי, גם בשל אווירת הקיצוצים והמחקנות ("פרטים טפלים", "ויקיפדיה זה לא עיתון"), שאינה חלה על הערכים המומלצים.

הגיגים 2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הצבעות כתיבה בשותפות- המצב שהערכים בתבנית "לטיפול דחוף" ברובם נשארים אדומים, אינו מכובד, ואינו מעודד כתיבת ערכים. אין מספיק תמריצים לכתיבת הערכים האלה, ונראה שרבים נתרעים מלקחת על עצמם משימה לכתוב לבד ערך משם. האם לנצח נמשיך ככה? לא הגיע הזמן לנסות משהו אחר כדי לשנות את המצב העגום? אני ממליץ לסגור את הצבעות המחיקה המזיקות, ובמקומן לפתוח "הצבעות מחיקה", שבהן כל החברים (לא רק כ-300 בעלי זכות ההצבעה) מוזמנים "להצביע" איזה ערך הם מוכנים לכתוב בשותפות עם אחרים, וכן לתת חיזוקים ותמריצים לכתיבת הערכים שם. כמובן שאני גם בעד לחפש רעיונות שאומצו בוויקיפדיות אחרות.
 • היום הבחנתי כי הערך נבחרת גביע הפדרציה של ישראל לא עודכן משנת 2011. נראה כי תחום הטניס בוויקיפדיה עוד לא ממש התאושש מאז המאבק ההירואי בטורניר הטניס ההיסטורי באילת 2011. אגב למרות המהומות כאן, אותו טורניר היסטורי היה הצלחה מסחררת, ופברואר 2016 הוא ייערך בפעם הרביעית בישראל.
 • כמות האנרגיה שהושקעה במשך שבועיים בניסיון למחוק ערך אחד שנוי במחלוקת (טיפה בים), יכלה להספיק לכתיבת לפחות 10 ערכים מהתבנית "לטיפול דחוף", וזה לבטח לא היה יוצר משקעים אצל אף אחד.
 • אני בעד כתיבה בהתנדבות, ומיותר לציין שאין לי שום אינטרס לגבי כתיבה בשכר. אם אמן וכדומה (או קרובו) כותב על עצמו ערך בצורה חובבנית, צריך לעזור לו לשפר את הערך, וגם להתייחס אליו בכבוד. אבל אם זה לא קורה, אז אין פסול אם אותו אדם ייעזר בכותב בשכר אמין, כך יהיה פחות עומס על המתנדבים, יהיה לנו ערך איכותי והוא לא ייעלב (קשות).
 • אני בעד להעניק עיטור מיוחד למי שכותב לפחות 5 הערכים בתבנית "לטיפול דחוף", וכן לפרסם את רשימת התורמים, וזאת על בסיס רעיונות שהצליחו ב"מיזם אסיה".
 • יש שמועה, שאני מטיל ספק בנכונותה, כי בוויקיפדיה הטורקית יש הפקרות טוטלית בנוגע לטיפול בהטרדות מצד משתמשים חזקים. הם מדי פעם מעליבים משתמשים "חלשים", מגישים נגדם תלונות סרק, משחזרים עריכות שלהם ללא סיבה, ומדי פעם מציקים להם בדרכים שונות, גם כדי לגרום להם לעזוב. ואין מה לעשות נגדם. קשה להאמין שבוויקיפדיות רציניות תופעות כאלה מתרחשות.

התנהלות מקצועית ומפרגנת[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לנו כותבים נהדרים וגם איבדנו רבים מהם, אבל לעיתים ההתנהלות כאן אינה מספיק מקצועית. יש כאן גם כמה כללים ונוהגים לא טובים, שלא בכדי לרוב אינם מקובלים בשאר הוויקיפדיות, בעיקר בנושא מחקנות, וויכוחים והצבעות. זה בתוספת כוחנות וחוסר פרגון, גורמים לבריחת כותבים ואי גיוס חדשים, ולדיכוי הרצון לכתוב. ולכן כמות התוכן דלה מאוד יחסית לפוטנציאל העצום שלנו. להערכתי, בהתחשב ברמת ההשכלה של דוברי העברית, בהתנהלות מקצועית נכונה, היו לנו היום לפחות 500,000 ערכים ברמה סבירה. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה כותבים אצלנו יחסית מעט מדי מומחים. פרישת המוני כותבים וותיקים אינה גזירת הגורל. צריך ואפשר לשנות כיוון, ואסור להתחמק מדיון רציני ומסודר בבעיה. כל יום שעובר ללא שינוי, סיכויי ההצלחה הולכים ופוחתים, בשל הנזק המצטבר לתדמיתה של ויקיפדיה העברית וחבל. אני כמובן בעד לפרגן ולחבק כותבים ולסייע להם, ולדאוג שתהיה אווירה שמעודדת כתיבה ולא להפך, שלא יהיה צורך בערך קרבות בוויקיפדיה העברית.

הידעת- בוויקיפדיה העברית אין אליטות שמתנכלים, כולם צדיקים... חוץ מהמתלוננים על התנכלויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוויקיפדיה העברית כמו באגדות ובסרטים לילדים, אין חברים כוחניים שמדי פעם מתנכלים לפשוטי העם כדי לנקום, ואין אף אחד סופר כוחני שעושה סדרת התנכלויות. אין ניסיונות לנקום, ואף אחד לא מנסה להתיש או לגרום לחסימת יריביו. יש התנכלויות רק לאליטות, והן מטופלות בחומרה רבה.

התופעות שקיימות בוויקיפדיה... השוודית, אך כמובן לא אצלנו:

 • מחיקת פגע וברח- ללא בדיקה, ללא דיון, ללא נימוס אלמנטרי וללא השקעה נוספת באותו ערך.
 • התבטאויות מזלזלות *הבעת דעות מנוגדות- כדי לגרום לשני להפסיד בוויכוח
 • ניסיון למחיקת ערך כדי לפגוע בכותב- על ידי הנחת תבנית חשיבות ופתיחת הצבעת מחיקה
 • ניסיון חסימת יריב- באמצעות בקשות חוזרות לחסימה בבקשות ממפעילים, ופתיחת דיון בדף הבירורים, גם אם זה מנוגד לכללים.

החוק השוודי- בוויקיפדיה השוודית קבעו כללים הגיוניים- שכל חבר רשאי לעשות עד 365 שיחזורים/מחיקות בשנה לכל חבר ותיק אחר, שאינו שייך לאליטות (גם אם הם מסוכסכים), מבלי שזה יחשב כהתנכלות. אבל שיחזור שנעשה לאחד האליטות, עשוי להיחשב כהתנכלות ברורה, ויטופל בחומרה. אסור להתלונן על התנכלויות, כי זה "מעכיר את האווירה".

החוק הפיני- לעומת זאת, בוויקיפדיה הפינית קבעו כללי נימוס ודרך ארץ (קוד אתי), לפיהם לא מקובל לעשות שחזור או מחיקה של עריכה מלאה של חבר ותיק, אם זו אינה טעות ברורה. כי זה מעליב וסוג של התנשאות וכוחניות- "אני חכם יותר", שאינם תורמים לאווירה של מיזם שיתופי. בוודאי שהם אינם מרשים לאף חבר, בלי משוא פנים, להפר דרך קבע את כללי הנימוס, והם מקפידים לעשות הפרדת כוחות בין חברים מסוכסכים למניעת מריבות מיותרות.

להניח כוונות טובות- זה כלל נכון ורצוי- אבל כמובן שחייבים להבין שמדובר רק בהנחה שניתנת לסתירה. והכלל אינו חל במקרים שהעובדות זועקות שבלתי הגיוני לייחס כוונות טובות. למשל כשמדובר בסדרת פגיעות מצד אדם, שמשדר בקביעות איבה רבה כלפי יריבו. זו טעות קשה לבחון כל מקרה בנפרד, במנותק מכל התמונה, הרקע וההיסטוריה. וגם טעות להפעיל את הכלל הזה פעמים רבות מדי לטובת אותו אדם. זה סלחני מדי בצורה בלתי מתקבלת על הדעת.

2014[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגיגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 14.8 שני שחזורים שנויים במחלוקת בערכים שכתבתי, והעדר גיבוי, הובילו אותי לעבור לתרומות יותר "בטוחות" שמעוררת פחות מריבות וכעסים- ויקיגמדות, עם התמקדות בהוספת קישורים פנימיים. זו גם פעילות חשובה שאינה זוכה להערכה מספקת.
 • מנטרים צריכים לנטר עריכות של משתמשים לא רשומים או חדשים, ולא אחד את השני, ובמיוחד לא לנטר עריכות של מנטר אחר, אותו הם ביקשו לחסום לפני כן.
 • כשמנטרים משחזרים האחד את השני, ספק אם זה מועיל למרחב הערכים, אבל לבטח זה מזיק, בכך שמאבדים תרומות רבות של המנטרים ששוחזרו
 • לצערי, לפעמים אני מרגיש כמו עובד בחברת ענק שמדי פעם אותם 2-3 בכירים מטרידים ומעליבים אותו, אבל אין לו למי להתלונן, והוא נאלץ להתנהל בזהירות, כדי שהמטרידים לא יצליחו להביא לפיטוריו. אבל הוא נשאר ועדיין אופטימי שיום אחד המצב ישנה לטובה. 
 • ויקיגמדות- במחצית הראשונה של 2014 כתבתי 20 ערכים, אבל כשהתרבו השחזורים מצד 2-3 "חזקים", כמו בימים הקשים, והם אפילו הגיעו לערכים שכתבתי, זה חציית קו אדום. מגוחך ולא מציאותי לטעון שמי שמפגין כלפיך עווינות בלתי פוסקת, משחזר סדרת עריכות שלך מתוך כוונות טהורות. בשל היעדר יכולת לתרום בהוספת תוכן בתנאים סבירים ומקובלים, נאלצתי לחזור כמה שנים אחורה לויקיגמדות. פיתחתי התמחות בהוספת קישורים פנימיים, ואני מרוצה מהתפקיד הזה, שהוא לדעתי חיוני. זה גם נותן לי שקט, כי אני לא צריך כל רגע לחשוש מהתנכלויות במרחב הערכים. למרות זאת, אני מעוניין לחזור לכתוב ערכים, אבל בשותפות.

ערכים שתרמתי להצלתם ממחיקה (מתחילת 2014 עד להקפאת הפרויקט ב־20.7.14)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף ל-15 ערכים שכתבתי מתחילת השנה, תרמתי עד להקפאת הפרויקט ב-20.7.14, גם להצלת 128 ערכים ראויים מפני ניסיונות מחיקה (מתוכם 20 שרדו הצבעות מחיקה) (הבהרה: מטרת הרשימה לא הייתה כדי להציג הצלחות שלי, או להוכיח שהדעות שלי לרוב מתקבלות, אלא כדי להמחיש את ההיקף המוגזם של הניסיונות למחיקת ערכים ראויים, שפוגעים בכותבים ובמוטיבציה לכתוב ערכים): 7 ערכים של המיזם של ד"ר שרון גבע: (מרים ברץ (הצ), נעמי חובארה (הצ), בתיה טמקין ברמן, פלה פינקלשטיין,, הלה רופאייזן-שיפר, חולדה קמפניינו, חווקה פולמן רבן) הלנה עם-רם, רוז פוסטאנס (הצבעה), תמי זר, נפתלי יבין, אורי אלון (יזם היי-טק), מבדק ה-MOXO, דורון עזורי, ונישיאן פרינסס, ספיישל חמישים שנה (דוקטור הו) (הצ), תומאס הקטר (דמות), שחמט 360, אלון הוכדורף, שחר אלדר, טהוניה רובל, אילטם (הצ), כנסיית האור, מועצת המדינה של רוסיה, רות פיין, ירושלים ביג בלו ליונס, שיטת בוטייקו, אביבה הזז, סלי מזור (הצ), צבי רטרט (הצ), סיפורי סבתא, נונה אורבך, ארז גולן, יקב רימון דפנה הקר (הצ), שיין דוסון, עומר בן-רובי, הפורום לסלולריות שפויה, ברודקאסט, שי מאיר, BaNCS, יצחק שבילי, גופנפש, Dict.cc, אנלייט אנרגיה מתחדשת, מוזיקת דיכאון, נעמה מלומד (הצ), טוסיה אלטמן, תבנית:ערך יתום (הצ), מנחם רוט (הצ), מרדכי (מוטק'ה) מאיר, נעמי שינדלר, שיר מורנו, חן אמסלם, גילי דנון (הצ), A Life Within A Day, יונתן ברקאי, מעיין אלוני, אייל דותן, בוריס קרסני, עקרון הממוצעות, נעה פרידמן, גילה אדרעי, חיים שלמה ליבוביץ, סם פיבניק, ואלריו קארפ, מרק לזר, יניב קקון, קנאק\פופ, ברברה ברזין, אושר עטוף בשמיכה, עידן המידע, תבנית:פרסים ישראליים, חוצה כוכבים, ביקורי אפיפיורים בישראל, לימודי ניהול מערכות בריאות בישראל (הצ), איריס בר און, אהרן דאום, אולם התיכונט, דן זיסקינד, משה מלכא, מחאת דוד הנחלאווי (הצ), הסיפוח הסובייטי של בסרביה ובוקובינה הצפונית, קטגוריה:ימאות צבאית (הצ), בלש זמני, נפתלי פרום, אברהם רייף, מרחב ישורון, ששת המרושעים, קטגוריה:חברות בשווי שוק מעל 100 מיליארד דולר, מגפת הצחוק בטנזניה, גלית אשכול, מיכל שפירא, ליאור כהן, ברידג'ט נוול, אביב טלמור, סוגי גלדיאטורים, הצגה יומית (סרט), סמדר שיפמן, אדם צעיר, זויה צ'רקסקי, אבי חימי (הצ), ארסניה יובנוביץ', עודד רוזן, לירון פיין (הצ), ויג'נאנה יוגה, גאון, כתריאל שלמון, יערה שחורי, ארנון פלטי, שתי בנות כוס אחת, דב הלברטל, גבעת היקבים, פיגוע הירי במוזיאון היהודי של בלגיה, נעמה חן, אלונה שפר-קארו, סימנים על החול, אם לאם בקהילה, עולם החסידות, מונטיפיורי מכירות פומביות, רחל גלעין, שתי בנות כוס אחת (הצ), אילן בן עמי, חן אטיאס, (הצ) אמריקן לייזר, טוטאל אימרז'ן, Naked and Funny (הצ), עמותת לב אחד, סינגולד

20.7.14- סיכום עד עכשיו ופסק זמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלאכת הצלת ערכים מתישה. היא דורשת מעקב, חיפושים רבים בגוגל, ולהביע דעה נוגדת למניחי התבנית ולמחקנים. כולם רואים כאן שיש שטפון של תבניות חשיבות לא מוצדקות, שכמעט כולן נשארו במשך שבוע שלם. זה ללא ספק מדכא כתיבה. הוויכוחים בדיוני החשיבות וההצבעות שוחקים, מעוררים מתחים ומפצלים את הקהילה. מיותר לציין שאף אחד לא אמר לי תודה, על כך שסייעתי להצלת 128 ערכים ראויים מתחילת השנה. ייתכן שהיו מקרים שהתווכחתי קצת יותר מדי, כדי להציל עוד ערך חשוב (אני לא מושלם), אבל זה לא מצדיק התקפות אישיות, שספגתי פה ושם, בלי תגובה. אני מרגיש שאני זקוק להפסיק לזמן מה לעסוק במלאכה כפויית טובה זו, גם אם זה יעלה במחיקת ערכים ראויים. * תודה לחברים שהשתתפו בהצלת הערכים. לבדי אני לא יכול להציל ערכים, כי מתוך עיקרון אני לא משתמש בזכות הוטו המוזרה (הבהרת חשיבות), שהכללים מעניקים לכל ויקיפד בעל זכות הצבעה.

7 ערכים שנמחקו (חרף התנגדותי)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוכם 2 הוחזרו תוך 7 ו-13 חודשים:

 • קנדל ג'נר- נמחק בהצבעה למרות 16 בינוויקי, והוחזר כעבור 7 חודשים, בעקבות זינוק בקריירה, ולאחר דיונים מרובים.
 • אלון סנדלר- גילם את באד בנדי המתולוגי מנישואים פלוס בפריים טיים של ערוץ 2, (הוחזר תוך 13 חודשים)
 • מיקי גולדנברג- נמחק בהצבעה ברוב של 2/3, למרות פרסומו הרב ורזומה מגוון. אולי יוחזר בעקבות הספר וההצגה שלו על אחיו דודו טופז. *יורם ראב"ד- נמחק ברוב 62%, עו"ד בעל משרד ענק, שהיה שותף לפורום החווה שניהל את המדינה. *Stop The Terror- אין הצדקה למחוק ערכים ותיקים, בנימוק שהנושא נשכח (זיכרון הציבור קצר). *ג'סיקה ניגרי-3 וויקיפדיות לא טועות.
 • UP מותג תעופה (4 בינוויקי) התנגדתי לאיחוד עם אלעל. בתום פסטיבל עם המשכים רבים הושג באוגוסט 2015 רוב בדף השיחה לשחזור הערך. אבל הערך טרם הוחזר, כי נדרש לפתוח לפחות עוד פסטיבל אחד - הצבעת מחלוקת. אין טעם לפתוח סדרת פסטיבלים רק כדי להחזיר ערך שגרתי, שקשור לישראל ומופיע כבר ב-4 וויקיפדיות אחרות.

ערכים מרובי בינוויקי- שנמחקו בשנים האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניקי הילטון- 27 בינוויקי. פיפה מידלטון- 23 בינוויקי. קנדל ג'נר- (הוחזר) 26 בינוויקי. קיילי ג'נר - (17 בינוויקי) טורניר אאודי- 18בינוויקי. הטורניר נערך כל שנתיים בהשתתפות הקבוצות הכי גדולות (ברצלונה וכו') ומשודר בשידורים ישירים בטלוויזיה, אבל הקוראים בעברית נאלצים לנדוד לוויקיפדיות זרות. הבינוויקי הוא נכון להיום, כשברור שהוא גדל מאז המחיקה. לא מפתיע ש-4 הראשונים הן נשים מאוד מפורסמות בחו"ל. אז למה ליהיא גרינר (0 בינוויקי) לא נמחקה? כי הגיעו מעל 60 מצביעים (היא נכנסה לבתי החברים דרך הטלוויזיה), מה שמוכיח שרף החשיבות האמיתי (כשהרוב הדומם מגיע לקלפי) בוויקי העברית הוא לפעמים נמוך יותר מוויקי האנגלית. מחיקת ערכים מרובי בינוויקי (לא מלאכותי), זה חריגה מנורמה בינלאומית מקובלת, וגם סוג של התנשאות וזלזול לא מוצדק בוויקיפדיות אחרות, שחלקן ברמה יותר גבוהה ואנו מעתיקים מהם חלק נכבד מהערכים, שאינם קשורים לישראל או ליהדות. אין ספק שחלק מהערכים שנמחקו יוחזרו בעקבות שינוי נסיבות, (ואולי גם בעקבות שינוי תפיסה).

ערכים שהצלתי ממחיקה מהירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט שהתחלתי ב-2016- להציל ערכים חשובים ממחיקה מהירה. הרעיון שבעזרת כתיבה משותפת עם חברים נוספים נשפר את הערכים האלה לאחר שהצלתי אותם מחיקה מהירה. לעומת זאת, קרם גוף - נמחק בזריזות לפני שהספקתי להציל, ובמזנון הצדיקו את המחיקה הזריזה. לאחר מכן הערך הושם בתבנית "לטיפול דחוף", אך כמו רוב הערכים בתבנית הזו הוא נשאר אדום, וימתין אולי עוד כמה שנים עד שייכתב.

 1. לה שו-דה-פון (56 בינוויקי)
 2. רון הרפר - (22 בינוויקי) זכה ב-5 אליפויות NBA (במקור היה קצרמר למחיקה)
 3. סם בואי - (13 בינוויקי) כדורסלן שהתפרסם כשחקן שנבחר בדראפט לפני מייקל ג'ורדן
 4. רישיון עסק - הכל על רישוי עסקים (4 בינוויקי) (במקור היה קצרמר למחיקה)
 5. פאפא (סדרת טלוויזיה)
 6. מוולד א-נבי (48 בינוויקי)
 7. לילה קז'דאן (2 בינוויקי)
 8. מסת הזהב (6 בינוויקי)
 9. Made of Stars השיר של חובי סטאר באירוויזיון 2016 (12 בינוויקי)
 10. בייק אוף ישראל
 11. רוברט דאדלי, רוזן לסטר (22 בינוויקי)
 12. יהודה שהרבני לשעבר כדורגלן נבחרת ישראל ומלך השערים בליגה

מיזם +100 הערכים הכי חסרים בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיזם אמנם נשכח, אבל למי שמעוניין לכתוב ערכים שחסרים, או לחדש את המיזם במתכונת זו או אחרת, בדף השיחה שלי יש רשימה חלקית של ערכים שחסרים.

הצעת רפורמת 2013 לעידוד הכתיבה במרחב הערכים:[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלה התובנות שלי. אני פתוח לדעות אחרות, ואשמח לדון בכך בדף השיחה שלי.

 • 26.4.13 עדכון- בחמישה החודשים האחרונים (נובמבר עד מרץ) ירדנו לממוצע של 32 ערכים חדשים ביום, במקום 38 בתקופה המקבילה אשתקד. כבר השנה יהיו 9 ויקיפדיות עם יותר ממיליון ערכים. אני סבור שצריך לקיים דיון רציני בנושא ולעשות שינוי, במקום להרבות בוויכוחים ובהצבעות על מחיקת ערכים גבוליים, שלטעמי פוגעים במוטיבציה לכתוב ולתרגם ערכים. אני הייתי בחופשת ויקי ארוכה, בעיקר משום שהמפעילים סירבו משום מה להגן עליי מפני התנכלויות סדרתיות.

למה צריך רפורמה?[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מצב המיזם לא מזהיר- צריך להודות בכך: ויקיפדים רבים נמנעים להרבות בכתיבה בגלל מחיקות, ויכוחים ועימותים, ואווירה לא מספיק נעימה. לכן יש מחסור בכותבים פעילים במרחב הערכים, יש גל פרישות מלאות או חלקיות, מחסור בערכים ומחסור בתוכן. יש לנו רשימות ענק של ערכים אדומים, שלא מכחילים אותם. המצב חמור בהשוואה לויקיפידות אחרות. למעשה המיזם די דורך במקום ואפילו יש הידרדרות.
 • רוב הויקיפדים הם בסדר גמור, אבל בגלל מיעוט שברובו כוחני, לעיתים קרובות יש אווירה שמעודדת ויכוחים, מאבקים, בזבוזי זמן, מחקנות וקטנוניות במקום אווירת כתיבה ושיתוף. מי שהמיזם יקר לליבו ומבין שמצב המיזם רק מחמיר, צריך לדרוש שינוי.
 • ויקי צריכה לעשות שינויים, כמו שנהוג לעשות: לגבי כל פרויקט אינו עומד ביעדיו, חברה שמאבדת לקוחות ועובדים, ויש ירידה בהכנסותיה, או קבוצת ספורט שמרבה להפסיד לקבוצות אחרות.

יעדי הרפורמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יצירת אווירה נעימה שמתמקדת בכתיבה והעשרה, בלי שויקיפדים יחששו כל הזמן ממחיקות, ויכוחים ועימותים. זה יביא לתוצאות הבאות: 1. צמצום נטישת כותבים, 2. שיפור תדמית המיזם 3. צירוף עורכים חדשים 4. גידול ניכר במספר הערכים ובהרחבתם, וצמצום הפערים מול הויקיפדיות האחרות, בעיקר הסקנדינביות והאירופיות האחרות.
 • הגברת קצת כתיבת ערכים חדשים. (באמצעות שינוי האווירה). לפני כמה חודשים ירדנו למקום 37 במספר הערכים. בחמשת החודשים נובמבר 12- מרץ 13 קצב כתיבת הערכים ירד לממוצע 32 ערכים ביום. באפריל היה זינוק זמני ל-40, ובמאי-יוני שוב ירידה ל-33-35 ערכים ליום (מעט יותר מ-12,000 ערכים בשנה) בקצב הזה נגיע בעוד 29 שנה לחצי מיליון ערכים.

בשנת 2012 המצב היה קצת יותר טוב: בשנה הזו כתבנו מדי יום בממוצע 41 ערכים חדשים, שהם כ-15,000 בשנה. לשם השוואה, השוודים כתבו בממוצע 300 ערכים ביום! הנורווגים 80 ביום והפינים 75 ביום.

יש לנו פוטנציאל גדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לנו אלפי ערכים מאוד איכותיים וכותבים מוכשרים. יש לנו חברים פוריים מאוד, שכתבו מאות וגם אלפי ערכים, אבל אנחנו זקוקים לתורמים נוספים (גם במקום אלה שפרשו, או הורידו הילוך). אנחנו מסוגלים להרבה יותר, אם לא נחשוש לעשות שינוי. אין סיבה שלא נהיה כמו הוויקיפדיות הסקנדינביות: ויקי השוודית, 500,000 ערכים, נורווגית מעל 350,000 ערכים, הפינית מעל 300,000 ערכים. וההפרש לא "בגלל בוטים". אפשר ללמוד מויקיפדיות זרות, כמו שבתי חולים בארץ לומדים מבתי חולים בחו"ל.

אנחנו לא בתחרות עם ויקיפדיות אחרות- אבל כדאי ללמוד מהן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל תחומי החיים אנו לומדים מהנעשה בשאר העולם. למשל, אם יש ירידה בהישגי תלמידי ישראל לעומת מדינות OECD, שר החינוך לא יכול להגיד "אנחנו לא בתחרות", אלא יבטיח שיפעל לשיפור המצב. אם יש יחסית יותר נספים בתאונות דרכים לעומת מדינות אירופה, שר התחבורה לא יגיד אנחנו לא בתחרות. אם יש יותר תמותה בבתי חולים לעומת מדינות המערב, שר הבריאות לא יגיד אנחנו לא בתחרות. אם ירד הדירוג העולמי של אוניברסיטה בישראל ואוניברסיטה אחרת מישראל עקפה אותה בדירוג, ההנהלה לא תגיד אנחנו לא בתחרות. אם בבית חולים מסוים בארץ יש פי שניים יותר מקרי רשלנות רפואית לעומת בתי חולים אחרים בארץ, מנהל בית החולים לא יגיד אנחנו לא בתחרות.

צעדים שכדאי לנקוט:[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. לעודד מתן יחס אדיב ומחמאות לכותבים. לדרוש מכולם להיות אדיבים ונדיבים לכותבים ולהניח כוונות טובות. להימנע מהערות תוקפניות ומתנשאות. לא להאשים כותבי ערכים חדשים כאילו כל מטרתם היא לעשות פרסומת, ולא להביע זלזול בעבודה שלהם. לא לתקוף אותם בדף השיחה שלהם.
 2. לאסור מחיקות קטנוניות וכוחניות במרחב הערכים. בדף השיחה אסור לתמוך במחיקות כאלה. יש לנו אינטרס להרחיב ערכים, שלא יהיו תמציתיים, אלא עשירים בפרטים כמו הערכים המומלצים גאוותינו.
 3. הפחתת שיטפון תבניות החשיבות (או איחוד ערכים), שפוגעות בכותבי הערכים, יוצרות אווירת מחקנות ומבזבזות זמן. לשים תבניות רק במקרים חד משמעיים, ורק לאחר בדיקה לא שטחית וחיפוש בגוגל, כמתחייב בכללים. כשיש ספק קל- במקום להניח תבנית, לפתוח דיון חשיבות בדף השיחה. אם יש רוב גדול למבהירי חשיבות- להסיר את התבנית לאלתר. אם יש רוב מוחץ לתומכי מחיקה, אז למחוק, במקום לפתוח הצבעת מחיקה.
 4. ביטול מוסד הצבעות המחיקה (שלא קיימות בויקיפדיות אחרות), כי הן יוצרות אווירת מחקנות מוגזמת, מחנאות ופלגנות וגורמות לבזבוז זמן עצום לכול הקהילה. מטעם זה רצוי לצמצם גם הצבעות אחרות.
 5. לפנות לחברים שפרשו ולהציע להם לחזור, ולעודד חברים מתוסכלים שעלולים לפרוש.
 6. ברמת העיקרון- צריך ליצור אווירה שמעודדת כתיבה, מונעת מחקנות, ריבים, פרישות, ובזבוזי זמן.

עדכוני 2012[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים שכתבתי ב-2012[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בנובמבר 2012 פרשתי זמנית מכתיבה במרחב הערכים, לאחר שהמפעילים באופן מוזר ביותר המשיכו במשך שנתיים! להתעלם מהתלונות ומהוכחות חותכות על התנכלויות סדרתיות, ובכך נותנים רוח גבית למתנכלים הסדרתיים. זה כמובן תעודת עניות לוויקיפדיה העברית. אגב, מי שמתנכל למפעילים מורחק לתקופה ארוכה למדי. במרץ 2013 חזרתי לעדכן במרחב הערכים, לאחר שהמתנכלים הכבדים קצת נעלמו.
 • הערכים שכתבתי כאן היו בזכות החברים שעודדו אותי לכתוב ערכים (זה ניגוד ענק לעומת היחס המביש ולא חכם לאחר כתיבת הערך הראשון באמצע 2010, שזוכה למספר צפיות הכי גבוה מבין הערכים שכתבתי בהפרש ניכר).

עדכונים וחדשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחום הטניס כמשל להידרדרות המצב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני כשנה היו 4-5 חברים שעדכנו כאן קבוע בתחום הטניס, בלי להפריע אחד לשני, וגם נכתבו ערכים חדשים בתחום. ואז במקום להגיד להם תודה- חברים שלא תרמו בטניס פתחו במאבק ארוך ומתיש (שלבסוף נכשל) למחוק את הערך על טורניר הטניס באילת. בהמשך הם גם עשו כמה מחיקות קטנוניות. זה יצר אווירה לא טובה, ופרישות מלאות או חלקיות של התורמים. מאז חלה הידרדרות, וכעת יש יחסית מעט מאוד עדכונים בטניס. חלק מהעדכונים נעשים על ידי אנונימיים והרמה לא הכי גבוהה. מה כדאי לעשות? לפנות למעדכנים הקבועים, ולבקש מהם לחזור לעדכן, ולא לאפשר לקטנוניים שלא תורמים בטניס להפריע להם.

איך מעודדים חברים לכתוב ולעדכן ערכים, ומשפרים את תדמית המיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. להגיד תודה, לפרגן, להתחשב ברצונות הכותב ולהניח כוונות טובות. אפשר גם לתת כוכב או צל"ש.
 2. לא להזדרז להניח תבנית חשיבות, לבטח בלי בדיקה בגוגל, למעט אם סביר להניח שיהיה קונצנזוס רחב למחיקה. אפשר לנהל דיון חשיבות בדף השיחה ללא תבנית. להסיר ' לאלתר את התבנית, כאשר יש רוב מוחץ למבהירי חשיבות (כדי לא לענות את הכותב במשך שבוע שלם).
 3. להתייחס בכבוד לכותב ערך ולתרומתו, ולא לכתוב הערות מזלזלות ומתנשאות בדיונים חשיבות ובהצבעות, ולא להאשים אותו שהוא רק מעוניין לפרסם וכו'.
 4. לא לפתוח הצבעות מחיקה, (בזבוז זמן ויוצר אווירת מחקנות ומלחמה), ולבטח לא לכתוב שם הערות מעליבות ומזלזלות על הערך שלו.
 5. להפגין גמישות ונדיבות, ולתת יחס של כבוד לעריכות של חבר. להימנע ממחיקות כוחניות, קטנוניות או נקמניות, ובדף השיחה לא להביע תמיכה במחיקות כאלה.
 6. לפרגן לכותב בדף השיחה שלו, ולא להציק לו שם, ולא להאשים אותו שהוא לא תורם מספיק או בהאשמות אחרות.
 7. לזכור כולם מתנדבים, רובם זקוקים לפרגון או לפחות לאווירה נעימה, כדי להמשיך להשקיע מזמנם וממרצם. אם נזלזל בכותבים, נציק להם, נשפיל אותם, או נזדרז למחוק עבודה שהם השקיעו, הם לא יוסיפו לתרום, והתדמית של המיזם תספוג עוד מכה.

פרויקט שהסתיים-עדכונים אקטואליים שהצעתי לעשות וטרם נעשו נכון לספטמבר 2012[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשימה התעדכנה למשך כחודש החל מ־21 ביוני 2012, והמסקנה שאין מספיק מעדכנים ויש אדישות לנושא.

 1. שמעון פרס- יזם את עיטור הנשיא. מיכה לינדנשטראוס- לפרט דוחות חשובים שפרסם ומתי סיים את תפקידו. השריפה בכרמל (2010)- לציין עיקרי דו"ח המבקר. היסטוריה של יוון- אירועי 2012. אייל משומר התחתן. אלי ישי בוקר בדו"ח המבקר. יובל שטייניץ בוקר דו"ח המבקר. יוסוף רזא גילאני הודח. פקיסטן רה"מ הודח. דודו ברק קיבל אות הוקרה על מפעל חיים.
 2. פארגוואי, היסטוריה של פרגוואי הקונגרס החליט להדיח את הנשיא פרננדו לוגו. מעושרות הוחלט על עונה שנייה, וחלק מהמשתתפות הוחלפו. ערוץ מוזיקה 24 תוכניות הווה. עינת וילף תומכת בליגליזציה של סמים קלים. 2012 בספורט תוצאות טניס החל מאליפות צרפת הפתוחה. קטלין רייטר כאמור בדף שיחה. מיצ"ב כאמור בדף שיחה. לירן שטראובר שוחרר ממכבי פתח תקווה.
 3. תבנית:יושבי ראש ועדת החוץ והביטחון להוסיף את רוני בראון. סבסטיאן ג'ובינקו חזר ליובנטוס. כיפת ברזל ביוני לראשונה הוצבו 4 סוללות בדרום, ולראשונה ירטו רקטות מעל שדרות ונתיבות. משק החשמל בישראל החל מבצע "חסכת הרווחת".
 4. חוק לימוד חובה וגן ילדים החלטת הממשלה לספק חינוך חינם מגיל 3-4. קימי רייקונן פרש וחזר. נבחרת אנגליה בכדורגל לפרט ההיסטוריה שלה במונדיאלים וביורו האחרונים.
 5. דושאן איבקוביץ' עזב את אולימפיאקוס (כדורסל). ליגת העל הארגנטינאית ארסנל האלופה החדשה. ולדימיר פוטין ביקר שוב בישראל. אנטוניו קסאנו עבר ניתוח לב בסוף 2011, נעדר מהמגרשים לכמה חודשים, אך שיחק במדי נבחרת איטליה ביורו 2012. א.א.ק. לרנקה לעדכן בטקסט שנפרדה מטון קאנן ומג'ורדי קרויף (הערך שלו טעון הגהה ומחיקת כפילויות), והחתימה את רן בשמעון. טון קאנן לעדכן בטקסט שפוטר מלרנקה.
 6. שדרות לראשונה כיפת ברזל ירטה רקטות שנורו לעבר העיר. יוסי שבחון נשוי ואב לילד. פוליטיקה של מצרים חלו שינויים במשטר, ונערכו בחירות דמוקרטיות לפרלמנט ולנשיאות.
 7. איברהים חאמד (אנ') הורשע ברצח 46 ישראלים ונידון ל-54 מאסרי עולם. סיון קליין הנחתה את העונה הראשונה של "אייל גולן קורא לך".
 8. תורתו אומנותו ועדת פלסנר. בית הדין הפלילי הבינלאומי ליוגוסלביה לשעבר ביטל את אחד האישומים נגד רדובאן קרדז'יץ'.
 9. ברק אובמה, הרפורמה בשירותי הבריאות בארצות הברית בשניהם לעדכן כי בית המשפט העליון בארצות הברית אישר ביוני 2012 את תוכנית הרפורמה במערכת הבריאות האמריקנית. מיאמי היט ניצחו את אוקלהומה סיטי בסדרת הגמר. ברנרד מיידוף חיים אישיים- נשוי נולדו להם 2 בנים. בנו מארק התאבד. אחיו נעצר בחשד למרמה חמורה. האח הגדול (תוכנית טלוויזיה ישראלית) הרשות השנייה לא אישרה לשדר עונה חדשה. נדחתה תביעה של ארקדי גאידמק נגד לב לבייב ע"ס 2 מילארד דולר בבית המשפט הגבוה בלונדון.
 10. רותם סלע מגישה תוכנית רדיו שבועית. קולרדו המדינה הוכרזה כאזור אסון בשל שריפות ענק.
 11. אלק בולדווין התחתן. לורין היל הורשעה בהעלמת מס. יעקב וינרוט היה נציג החרדים בוועדת פלסנר לקידום השוויון בנטל. כלכלת ישראל הממשלה החליטה להגדיל את הגירעון בתקציב.
 12. אליעזר ריבלין התמודד על תפקיד מבקר המדינה. יוסף שפירא (מבקר המדינה) התמודד מול אליעזר ריבילין.
 13. אנריקה פניה נייטו נבחר לתפקיד נשיא מקסיקו. יאסר ערפאת פורסם תחקיר הטוען שהוא מת כתוצאה מהרעלה של חומר רדיואקטיבי. מאיר סויסה התחתן.
 14. היסטוריה של לוב התקיימו בחירות. היסטוריה של יוון התקיימו בחירות. משה לדור דחה קריאות להתפטר בעקבות פסק הדין שמזכה את אולמרט. פנסיה התקבל "חוק התספורת". אדורם קייסי התחתן. דרן ויליאמס חתם בברוקלין נטס.
 • טניס- כל התחום לא מעודכן ל-2012

תובנות אחרי ארבעה שבועות לפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הערכים אינם מתעדכנים באופן שוטף. יש אדישות לנושא. חברים רבים מודעים לרשימה הזו, אך לא מעדכנים. יש מעט מדי תורמים בתחום החדשות והאקטואליה. חלק נכבד מהעדכונים נעשים בידי אנונימיים, אך פעמים רבות לא מתקנים את הסגנון של העריכות שלהם, כאשר הוא לקוי. בזמן העצום המבוזבז על דיוני מחיקות והצבעות, אפשר היה לעדכן חלק נכבד מוויקיפדיה, וגם לכתוב ערכים רבים, ובכללם אלה שבתבנית לטיפול דחוף. המחיקות הכוחניות והקטנוניות מרתיעות כותבים שכן רוצים לעדכן.

תוכן שכתבתי עד סוף 2011[עריכת קוד מקור | עריכה]

נרשמתי לוויקיפדיה ב-10 במאי 2006.

בהתחלה תרמתי בתיקונים. בהמשך כתבתי ערך, שיפצתי אותו במשך חודש, עד שלהפתעתי הניחו עליו תבנית הבהרת חשיבות תמוהה. כשהובהרה החשיבות נפתחה הצבעת מחיקה, והערך נמחק לאחר דיונים מתישים, בלי שהיו נימוקים סבירים לכך. מסתבר שמחקנים מניחים תבניות הבהרת חשיבות בקצב מוגזם לגמרי, ויוצרים את התחושה שהרצון למחוק ערכים גובר על הרצון להוסיף ערכים. מסתבר שהמושגים "שולי" ו- "חשוב" גמישים כאן באופן אבסורדי. לימים התברר שהפעילו נגדי 7 בובות קש! (משהו שלא יכול לקרות בויקי אחרת), ולכן נפתחה הצבעה מתישה שנייה. בסופה ההיגיון ניצח את חיסולי החשבונות והמחקנות והערך נשאר. מעניין למה ההצבעה זכתה לשיא צפיות, 394 ביום הראשון. מעניין גם למה כל המתנגדים התעלמו לחלוטין מרשימת הנסיבות החדשות, כאילו לא נכתבה שם. בשום ויקי שמכבדת את עצמה לא היו מעלים על הדעת לנסות למחוק ערך עם רקורד כפי שציינתי. לו הייתי כותב את הערך על ג'וליה לואי דרייפוס, המחקנים ומחסלי החשבונות היו טוענים שהסדרה סיינפלד הצליחה רק בזכות סיינפלד, וג'וליה שולית ולא מספיק חשובה לערך. בזמן עצום שבוזבז לשווא בניסיונות למחוק את הערך (לא תמיד ממניעים עניינים או הגיוניים), ניתן היה לכתוב עשרות ערכים חדשים.

פרשתי חלקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממילא אני לא מסוגל לתרום במרחב ערכים, כפי שאני רוצה ומסוגל, בשל מגפת המחיקות הנוראה. לפעמים המחיקות נובעות מהתנכלות או כוחנות, או מניעיים לא ענייניים.

גם לא הצלחתי לשכנע חברים שמצב כאן עגום, ושדרוש שינוי, כדי שויקי העברית תעלה על דרך המלך, כמו הויקי הגדולות, בעיקר האנגלית (אך גם הגרמנית צרפתית ואח').

לצערי, הניסיונות שלי לשכנע שהמצב עגום וטעון שינוי לא הועילו בכלום, ונגררתי למריבות מיותרות, בלי שיש אפשרות להפסיק אותן.

יש כאן המון אנשים טובים, אך גם יותר מדי מחיקות ומריבות, ולכן אין מספיק תורמים להוספת ערכים חדשים ולהרחבתם.

אין כאן די אווירה של מיזם שיתופי, שכן החברים מוחקים זה לזה במקום להוסיף זה לזה, והתוצאה עגומה.

לא הצלחתי לשכנע את החברים, שהמודל הרצוי כאן הוא הערכים המומלצים, גאוות החברים, לפחות מבחינת רמת הפירוט, וכך יהיה אפשר להרחיב את הערכים הדלים.

לצערי, אנחנו די דורכים במקום, ואפילו ויקי הפרסית חלפה עלינו במספר הערכים. תוך 4 שנים ירדנו ממקום 17 למקום 32.

אני נגד הצבעות מחיקה, ובעד השיטה המקובלת בויקיפדיות הזרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי האמור בוויקיפדיה האנגלית, נראה שרק בוויקיפדיה העברית המציאו פטנט של הצבעות מחיקה ברוב של 55% וזכות ההצבעה ניתנת רק למעטיםHebrew Wikipedia#Contrast with other language Wikipedias. בוויקיפדיה האנגלית והאחרות המצב יותר נורמלי- שם ערכים נמחקים רק אם יש קונצנזוס כמעט מלא למחיקתם בדף שיחה, וזכות ההשתתפות בדיון ובהכרעה לא מוגבלת למשתמשים "כבדים". חברים השקיעו בכתיבת הערך ושיפורו- לכן יותר טבעי שצריך הסכמה רחבה למדי כדי למחוק אותו. אם יש קוראים לא מעטים שעשויים למצוא עניין בערך- אז צריך סיבה מיוחדת כדי למחוק אותו. כל הצבעת מחיקה זה בזבוז זמן רב לכולם ומקור לא אכזב למריבות ולחיסולי חשבונות אישיים, כאשר המטרה היא שולית- לנסות למחוק ערך אחד בלבד. לדעתי, לפחות עדיף להקשות על פתיחת הצבעה- למשל, לקבוע שצריך שבדף השיחה תהיה הסכמה של לפחות 3 בעלי זכות הצבעה כדי לפתוח הצבעת מחיקה.

 • 16.1.11- חבל על הערך פגישות בין מנהיגי בעלות הברית במלחמת העולם השנייה, שנמחק ברוב 28:20. הערך היה קיים כאן 7 שנים ולא הפריע לאיש. להפך- הערך היה שימושי לקוראים רבים. הערך קיים (בגרסה קצת שונה) ב-14 ויקי, ואין סיכוי שבויקי אחרת ימחקו אותו. מסתבר שאצלנו אפילו ערך כל כך ותיק אינו חסין ממגפת המחיקות. חבל על שבועיים בזבוז זמן יקר במטרה למחוק ערך אחד, כשהתועלת השולית שנויה במחלוקת. בזמן הזה ניתן היה לכתוב כמה ערכים מהתבנית "לטיפול דחוף".
 • 2.3.11- פרשת בובות הקש מהווה עוד המחשה לתופעות השליליות של הצבעות מחיקה, שמעכירות את האווירה, בלי תרומה ממשית לויקי.
 • הצבעות מחיקה גם מהוות סיבה מרכזית שבגללה אני לא כותב ערך נוסף, לנוכח מסע התלאות שעבר עלי ועל אחרים בהצבעות.
 • מי ששם תבנית חשיבות, מתייחס בחוסר כבוד לכותב הערך ולערך עצמו, וגורם למחיקת ערך, שיקר לליבו של הכותב, בהצבעה (בלי קונצנזוס)- למעשה שורף את היחסים שלו עם כותב הערך, וכמובן מרתיע אותו מלכתוב ערך נוסף.
 • השיטפון המוגזם בתבניות חשיבות לא פוסק לרגע, אם כי הרוב המכריע של החברים בכלל אינם מניחים תבניות חשיבות.
 • 20.3.11- בשעה טובה שוחזר הערך פגישות בין מנהיגי בעלות הברית במלחמת העולם השנייה, לאחר שהתברר שמישהו גייס 13 בובות קש!! כדי למחוק את הערך הוותיק הזה. מה עוד צריך לקרות כדי שנבין שהפטנט הישראלי הייחודי של הצבעות מחיקה, מזיק הרבה יותר מאשר מועיל?

כתיבת ערכים חדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שהערך שכתבתי הוחזר, אני לא בטוח שאני מוכן לעבור שוב את אותן התלאות מחדש- שמחקן משועמם יניח תבנית הבהרת חשיבות על ערך שהשקעתי בו, ואני אסבול במשך שבוע, ואז מחקן שני יפתח הצבעת מחיקה ואני אסבול שבוע נוסף. מסתבר שכאן כמעט שאין שום ערך חדש שחסין מהבהרת חשיבות. לפעמים מוחקים גם ערכים ותיקים, שהושקעה בהם עבודה רבה. להשקיע בכתיבת ערך (או בהרחבת קצרמר), ואחר כך להתווכח עם מחקנים, שיבקשו לקצץ בו, ולמנוע את הרחבתו, מכל מיני נימוקים שאינם מקובלים עלי, או סתם מתוך כוונה לפגוע בי- זה חוויה מתסכלת מאוד, שאני לא שש לעבור אותה שוב. אני לא רואה טעם לכתוב ערכים חדשים או להרחיב קצרמרים, כל עוד אין כאן אפשרות מעשית להרחיב אותם כראוי, ולהוסיף פרטים פחות מהותיים, בהתאם למודל של הערכים המומלצים

הרחבת ערכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצערי אי אפשר לתרום רבות בהרחבת ערכים, כי המחיקות האגרסיביות שעושים המחקנים, לפעמים גם מתוך כוחנות או נקמנות, מונעות אפשרות מעשית לתרום. אין לי כוונה להתריס. אני לא שונה מרבים רבים אחרים, שמחקו להם, ובאופן טבעי הם הפסיקו באופן מלא או חלקי לכתוב במרחב הערכים.

אז מה אני עושה כאן?[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני אוהב לקרוא בוויקיפדיה. ראיתי שיש כאן הרבה כותבים שתורמים רבות למיזם. במיוחד אני מעריך את הכותבים האדיבים, שאינם כוחניים ולא מחפשים לריב ואינם מחקנים. כמה מהם אף סייעו לי בשעת צורך.

אני מכניס עדכוני אקטואליה ועושים תיקונים, בהיקף לא גדול (שאם ימחקו לי, זה פחות ירגיז אותי).

אני מנסה לשכנע שלא למחוק ערכים חשובים, שנמצאים בקטגוריה ערכים שנדרשת הבהרת חשיבותם.

אני משתדל לעזור לחברים ששואלים שאלות במרחב הדיונים.

אני מנסה לעורר דיון בנוגע לכיוון שוויקיפדיה צריכה ללכת אליו.

ויקיפדיה לאן? האם צריך שינוי?- מה דעתכם?[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה זה מיזם יפה, שהמון אנשים חיובים תורמים לו רבות. אבל, תקנו אותי אם אני טועה, לעניות דעתי, ויקיפדיה לא הולכת בכיוון הנכון וצריך שינוי, כדי שיבואו עוד כותבים במקום לברוח, כדי שוויקיפדיה תצמח. הסטטיסטיקה אומרת, כי ב-3 שנים האחרונות ויקיפדיה העברית ירדה ממקום 25 למקום 32 במספר הערכים, והיא בדרך לרדת עוד כמה מקומות. יש האטה בגידול מספר הערכים כאן, לוקח יותר חודשים כדי להוסיף 10,000 ערכים חדשים נוספים. לפני כ־3 שנים כתבו כ-60 ערכים חדשים ביום, וכיום זה ירד לקצת יותר מ-30 ערכים ביום. גם אין הרחבה מספקת של ערכים דלים. יש מעט מדי ערכים שקרובים ברמתם לערכים המומלצים.

עיקרי התפיסה שלי:

צריך להוסיף ערכים רבים ככל האפשר, כמו בויקיפדיות הזרות המובילות.

רצוי להנמיך את רף החשיבות, שהוא כיום גבוה מדי, גם בהשוואה לויקיפדיות זרות.

רצוי למעט בהצבת תבניות של הבהרת חשיבות.

כדאי לאמץ כאן את התפיסה השלטת בויקיפדיות זרות- שמוחקים ערכים רק כשיש קונצנזוס כמעט מלא.

יש למעט בהצבעות המחיקה, כי הן בזבוז זמן ואנרגיה מיותרים, ויוצרות אווירה לא טובה.

כדאי לפתוח במבצע הסבר פניך לכותב - כדי לעודד ולא להבריח כותבים שרוצים ומסוגלים לתרום.

צריך לקבוע שהערכים המומלצים הם המודל לכתיבת ערכים והרחבתם, גם מבחינת רמת הפירוט.

רצוי להימנע ממחיקות אגרסיביות ומיחס מתנשא לכותבים.

צריך לשתף פעולה ולהוסיף אחד לשני, במקום למחוק האחד לשני, ולפתוח במריבות מטופשות והרסניות.

אני מאמין כי אם יחול שינוי בגישה כאן- יותר ויותר חברים יחזרו לתרום, וויקיפדיה תחזור לפרוח.

אני מקווה שלא ירחק היום והכותבים הלא קבועים כאן יזכו ליחס של יותר כבוד, ולא יעשו להם מחיקות קטנוניות ואגרסיביות. ברור שמי שעושים לו מחיקות כאלה לא יוסיף לתרום כאן.

ברור לי שאין בכוחי הדל להביא לשינוי. אני מנסה לתרום בהגברת המודעות לצורך בשינוי, גם אם זה לא הכי פופולרי. אני לא מתיימר להגיד שאני יודע הכול, ושיש לי פתרונות קסם מהירים. אני פתוח גם לדעות אחרות. ושוב אני אתרום בעריכות, כשסכנת המחיקות תפחת משמעותית. אין לי שום עניין לריב או להיות מעורב במאבקי הפוליטיקה הפנימית כאן.

זה מעצבן[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשעושים מחיקות קטנוניות מנימוקים קלושים, תוך שימוש באמירות מתנשאות- זה מעצבן.

כשכותב טורח להכניס עדכון אקטואלי, ומוחקים לו באגרסיביות, בטענה שזה לא עיתון- זה מעצבן.

כשחבר משקיע בכתיבת ערך, ומחקן משועמם מניח תבנית הבהרת חשיבות, בניסיון להחריב את כל עבודתו- זה מעצבן

מה עוד מעצבן? (ואני לא מתעצבן בקלות)

כשמחקן מנסה לחסום חבר, רק בגלל שהוא התרעם על המחיקה שרירותית שלו.

כשמוחקים ערך מושקע עם מספר רב של צפיות, ושיש לו מקבילה בוויקיפדיה האנגלית ואחרות.

כשמשתתף מרחיב ערך ומכניסים לו שינויים מיותרים, רק כדי לצבור עריכות לצורך זכות הצבעה.

שכל שבוע החברים צריכים לעיין ברשימת ארוכה של ערכים, שמבקשים להבהיר את חשיבותם, ובדף השיחה שלהם.

שפותחים יותר מדי הצבעות מחיקה (פטנט ישראלי בלעדי), שמביאות לבזבוז זמן ענק בניסיון למחוק ערך אחד- טיפה ביום.

כשמגפת המחיקות ההרסנית מגיעה אפילו לדפי המשתמש של חברים, ויש כאלה שמרשים לעצמם לנהוג בדף משתמש של אחר, כאילו זו נחלתם הפרטית.

זה משמח[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיש חברים הגונים שמתקנים מחיקות שרירותיות- זה משמח.

יש כאן הרבה חברים חיוביים, שתורמים בלי להתנשא ובלי לחפש מריבות- זה משמח.

הרוב של החברים עובדים בשיתוף- מוסיפים זה לזה (במקום למחוק זה לזה)- זה משמח.

רוב המפעילים משתמשים בשיקול דעת נבון, ולא נענים לדרישות חצופות וקנטרניות, שמלבות אש- זה משמח

זה מוזר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שצריך כאן גננת, שתפסיק ריבים ילדותיים.

כשזה שכל הזמן מחפש לריב איתי- מסמן את הגרסאות שלי כאן כבדוקות.

מגפת המחיקות ההרסנית לא מאפשרת לעדכן- למי שלא נמנה עם האליטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הניסיון להכניס עדכונים בויקי העברית מתסכל יותר מדי. יש חברים מחקנים, שכל הזמן עוברים על העדכונים ומוחקים תוך שניות, כי רוצים להראות שהם חכמים יותר. יש כאן נטייה מוגזמת ביותר לקמץ בפרטים, ובעיקר למנוע מאחרים להוסיף פרטים. לכן הערכים נשארים דלים בפרטים, בהשוואה לויקיפדיות הגדולות. מי שמכניס עדכונים, כדי שוויקיפדיה תהיה מעודכנת כראוי, לטובת הקוראים. אולי לא מצפה לזרי פרחים, אבל גם לא להיקלע למלחמות. אני מספיק ותיק ואינטליגנטי כדי לדעת אילו עדכונים ראוי להכניס.

חמור מכך- המחיקות המרובות משאירות את הערכים לא מעודכנים. בדרך כלל יש כאן אווירה נורמלית של שיתוף- כל אחד מוסיף לשני. אבל יש גם מחיקות שעושים כאן כמה חברים לחברים רשומים אחרים, שמעוררות ויכוחים ומדנים ומעכירות את האווירה במיזם. במחי יד לבטל עבודה של חבר אחר- יש בזה מידה מסוימת של חוסר התחשבות, אגרסיביות והתנשאות. לכן לא כייף לעשות עדכוני ערכים. עדיף לכתוב בדפי שיחה, כי שם לא עושים מחיקות. כל פעם שהמחקנים מנצחים- המיזם מפסיד, וחבל, והקוראים נשארים עם ויקיפדיה יחסית דלה ולא מעודכנת. האם לא כדאי לרסן את המחקנים לטובת המיזם?

כמה שאתה צודק אבל אתה לא צריך את דעתי היות ש"אין חכם כבעל הניסיון". גם אני לא מתאמץ יתר על המידה בעדכון הערכים מניסיון אישי. כאשי - שיחה 09:13, 21 באוקטובר 2010 (IST)

חשיבות העדכונים האקטואליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיפדיה זה כידוע מיזם שצריך להתעדכן כל הזמן בהתפתחויות חשובות שמתרחשות השכם וערב. כיום המיזם לא תמיד עדכני ולא תמיד מתעדכן במהירות סבירה. לעיתים מתרחש אירוע שמקבל פרסום רב. ואז קוראים רבים נכנסים לערך הרלוונטי, והם מצפים שהערך יהיה מעודכן. אני משתדל לעדכן רק במה שבאמת חשוב. אני לא חסין מטעויות. מי שלא עושה לא טועה. צריך להפעיל שיקול דעת זהיר וסביר לפני שמוחקים הכול, ומשאירים את הערך בלתי מועדכן. עצוב שמרבית המחיקות של עדכונים אקטואליים כאן נעשות בצורה פזיזה מתנשאת שפוגעת במיזם.

 • למשל, כאשר איש מפורסם הולך לעולמו, או כשניתן פסק דין פלילי בעניינו של איש פוליטי כמו צחי הנגבי- תוך דקות ספורות מכניסים כאן עדכון אקטואלי. זה אומר שלאנשים כן חשוב לעדכן את ויקי בענייני אקטואליה, ולעשות זאת במהירות המרבית.

קמצנות בפרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש כאן לא מעט מקרים שבהם יש נטייה למחוק תוכן, בנימוק שמדובר בפרטים מיותרים. כתוצאה מכך הערכים נשארים דלים, לעומת הערכים הנרחבים בויקי הגדולות. לפני שמוחקים צריך לתת את הדעת לרצונם של קוראים שמתעניינים בערך, שהם לבטח מעדיפים שהערך יהיה מלא בתוכן ובפרטים, ולא דל ומינימליסטי. יש ערכים רבים שמלאים בפרטים חשובים ופחות חשובים. יש אפילו עם פירוט מוגזם לגמרי, כמו כוסית. זה מעיד שאין עיקרון ברזל שהערכים צריכים להיות דלים בפרטים פחות חשובים.

תירוצים למחיקת עדכונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"ויקיפדיה זה לא עיתון"[עריכת קוד מקור | עריכה]

זה לא אומר שלא צריך לעדכן על התפתחויות אקטואליות חשובות. למשל, הישגים חשובים, זכיות בפרסים, שינוי מצב משפחתי, החלפת תפקידים ועוד. ממילא כשיש התפתחות חשובה, כגון פטירה או פסק דין פלילי- מעדכנים תוך דקות ספורות.

"נעדכן כשזה יקרה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

למה לחכות? הרי בוויקיפדיה נהוג לכתוב גם על אירועים עתידיים חשובים ועל מיזמים עתידיים. יש אפילו קטגוריות גדולות בנושא. ולמה לא חיכו לפני שכתבו את הערך באג 2038?

"זה מעט מדי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערך יגדל רק אם נתחיל להוסיף אחד לשני, במקום למחוק אחד לשני, ובכך לחזור לנקודת ההתחלה הדלה והלא מעודכנת.

למה ערכים רבים דלים בתוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת הסיבות המרכזיות לכך - חברים רבים מדי מוחקים זה לזה, במקום להוסיף זה לזה. זה משאיר את הערכים דלים בתוכן. ויותר גרוע- המחיקות יוצרות מריבות ומוציאות לחברים את החשק להוסיף תוכן.

מחקנים רבים מתנגדים למחיקת פרטיים שוליים מערכים שקרובים לליבם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הם נחפזים למחוק עדכונים לחלשים בנימוק שזה שולי, אך כשמנסים למחוק פרט זניח בערך שקרוב לליבם, הם נעמדים על הרגליים, ומגינים בלהט על כל פרט זניח.

המחקנים נמנעים למחוק לאליטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הם גיבורים על חלשים. הם לא יעיזו למחוק לאליטות.

הערכים המומלצים גאוותנו- כמודל לכתיבת והרחבת ערכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגיע הזמן להחליט- האם אנחנו בעד להרבות בערכים עשירים בפרטים קטנים, כמו הערכים המומלצים (וכמו בויקי הגדולות)? או בעד ערכים דלים ונטולי פרטים קטנים (שלעולם לא יהיו מומלצים). יש כאן פרדוקס- שהחברים בעד הערכים המומלצים, ומצד שני הם מוחקים פרטים מערכים אחרים, ומשאירים אותם דלים.

 • 1.1.11- בערך דל- זכייה בתחרות יופי מקומית זה "פרט שולי" שדינו להימחק (בניגוד למקובל), ואילו בערך מומלץ מהיום: מנזר מר סבא המושג פרט חשוב משתנה לחלוטין. הערך כולל את הטקסט הבא! - "סדר יומם של הנזירים מתחיל בחצות (בחורף ההשכמה מעט מאוחרת יותר) ובתפילה שאורכה כ־4 - 5 שעות. לאחריה שותה כל נזיר ספל קפה, אוכל פרוסת עוגה או לחם ומתחיל את עבודותיו (ניקיון המנזר, עבודה במטבח, שוער המנזר וכדומה) הנזירים מתכנסים שוב בשעה עשר וחצי לאכול את ארוחתם היחידה ביום. תפריט הארוחה מכיל לחם, אורז, ירקות מבושלים, מים ומעט יין".....
 • 29.1.11 וסילה אלכסנדרי "נולד לאלנה בת דומיטרקה קוזוני הפיטאר, יוונייה במקור". מפתיע שכאן לא היה ויכוח ארוך ומתיש כמו בעניין מוצאו היהודי של בקהאם. "ב-1845 ביקר אלכסנדרי באחוזת מנז'ינה (Mânjina), בקרבת גאלאץ, שם חגגו קוסטקה נגרי ואחותו היפה, גרושה טרייה בת 21, אלנה נגרי, את יום הולדתם"- מעניין שהמחקנים הפעם מסכימים שזה ממש חשוב. "אלכסנדרי – כמו בעלה השני של מריה, הנסיך אלכסנדרו קנטקוזינו, כמו חברו ניקולאה בלצ'סקו, כמו הצייר תאודור שסריו ולבסוף כמו תלמידו של שסריו, הצייר פייר ססיל פיוי דה שוואן – נשבה בקסמיה של מריה קנטקוזינו."- מוזר שהפעם לא נשמעת הטענה שבויקי העברית לא כותבים רכילות.
 • הערך המומלץ הזה זוכה בממוצע לשתי צפיות ביום. זה כולל צפיות של ויקיפדים, שרק בודקים את הערכים המומלצים. אפילו כשהערך הועבר לעמוד הראשי מספר הצפיות מועט יחסית: פחות מ-60 צפיות ביום. דווקא הערכים שהם פופולריים הרבה יותר, הינם דלים ועניים בפרטים, בשל מחקנות והתנגדות מוזרה להרחבתם.

ויקיפדיה העברית צריכה להיות אנציקלופדיה כמקובל בעולם, ולא תמציתפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש חברים רוצים להרחיב ערכים דלים, כמקובל. ויש מחקנים שכל הזמן שמים רגליים, ורוצים שהערכים יהיו מקוצרים למינימום, ויכילו רק את תמצית העיקר. כל פרט מעבר לכך הוא בעיניהם שולי. כמובן שזה אבסורד וגם אנטיתיזה לערכים המומלצים שהם עתירים בפרטים שוליים. כמובן שמי שמתעניין בערך מסוים לרוב לא ירצה להסתפק בערך דל ותמציתי.

עדכונים וחדשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 27.12- הקרב הוכרע- ויקי הפרסית חלפה עלינו ב־480 ערכים. אין לנו סיכוי לסגור את הפער הזה.
 • קשה להבין את הזלזול כאן בויקי המובילות. אנחנו צריכים להיות יותר צנועים וללמוד מניסיונם, כי אנו רחוקים מאוד מהרמה שלהם.
 • כשאני נזקק למידע יותר מעמיק בתחום הבריאות (ובתחומים אחרים), אני נאלץ לעבור לויקי האנגלית. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך לגרום לאנשי מקצוע בתחום הבריאות (ובתחומים רבים אחרים) לתרום מהידע שלהם לערכים, ואיך לא להבריח אותם.
 • קשה להבין מדוע אנו נוהגים מדי פעם בדרכים חריגות שאינם מקובלות באף ויקיפדיה בכירה. זה לא פופולרי להגיד כאן את האמת- שוויקיפדיה שלנו ענייה במידע, והשינויים לא הוכיחו את עצמם.
 • 23.12- יש 22 ערכים בקטגוריית הבהרת חשיבות. אנחנו עסוקים יותר מדי במחיקות, שמבריחות כותבים. ככה לא בונים ויקיפדיה!
 • לצערי יש כאן דיונים מרובים גם בעניינים משניים, איך אין דיון בבעיות היסוד של המיזם, שלא מאפשרות לו לפרוח.
 • 3.1.11- לדעתי, כמו במערכות רבות, כדאי לעשות דיון רציני על הכנת תוכנית עבודה וקביעת יעדים רצויים לויקי בשנת 2011. לצורך הפקת לקחים, אפשר גם לעשות סיכום של מה נעשה ולא נעשה במיזם ב-2010. ( אני תורם ומוכן לתרום, ככל שהתנאים יאפשרו לי).
 • 4.1.11 - בזמן העצום שבוזבז בעניין מחיקת סנתיה לנון, ולנון מקרטני (שקיימים בכל הויקי העשירות), אפשר היה לדעתי לכתוב את הערך החשוב ג'וליין לנון, וערכים ברשימת "לטיפול דחוף". אני אוכל ואשמח לתרום כשיפסיקו למחוק לי בסיטונות, וכשיסמכו על שיקול הדעת שלי.
 • 5.1.11- במקרה ראיתי שג'רי ראפרטי נפטר אתמול. מי רוצה לדעת אלה אישים נפטרו השנה או אשתקד (כי הוא לא יודע או שכח)- צריך ללכת לויקי האנגלית. חבל.
 • 10.1.11- לא יפה. יצאה לי הרוח מהמפרשים. המצב מחמיר אך לא אפרט, שלא יגידו שאני "מחסל חשבונות".
 • השתתפתי היום בספורט הויקיפדי העברי- מחיקות. מסתבר שזה הרבה יותר קל ונעים מלהוסיף תוכן, וזה אפילו די פופולרי :)
 • 11.1.11- ויתרתי על השתתפתי בספורט הויקיפדי העברי. זה לא הוגן שאתמוך במחיקת ערך בתחום שאני לא בקיא בו. אני גם נגד מחיקות תוכן לחברים ונגד הצבעות מחיקה שהן בזבוז זמן עצום לכולם, ונגד מחיקת ערך בלי שיש כמעט קונצנזוס מלא למחיקה, כפי שמקובל בכל הויקי האחרות.
 • רעיון לדף הצבעה: ויקיפדיה:רשימת ערכים מועמדים להוספה- כל חבר (גם מי שאין לו ז"ה) מוזמן להצביע לאיזה ערך שבתבנית "לטיפול דחוף" הוא מוכן לתרום. כל ערך שצובר לפחות 2- 3 קולות- אז המצביעים מתחילים לכתוב אותו במשותף. (אני למשל אצביע בעד ננסי ברנדס). מי שלא הצביע לאף ערך מהרשימה במשך 3 חדשים- לא יהיה זכאי לזכות הצבעה.
 • 18.1.11- מגפת המחיקות הקטנוניות לא נחלשת. חברים מעלים הצעות לכתיבה ושיפור ערכים, אבל הבעיה שלא נשארו כאן מספיק חברים, שירימו את הפרויקטים האלה. וגם חלק ניכר מזמנם של חברים רבים מבוזבז על דיוני מחיקות חסרי תכלית.
 • 21.1.11. יצאתי לחופשת ויקי קצרה להתאוששות. אני אחזור בגלל שהרוב המכריע כאן הם אנשים טובים.
 • חשוב לי לציין, שאני לא יוזם שום מריבות. אני לא מוחק עדכונים של חברים, גם משום שזה היה יוצר כאן מהומות. אלה שמוחקים לאחרים בסיטונות (לפעמים ממניעים לא ענייניים) ובלי הצדקה, (ובלי הפרעה), הם שמציתים את הוויכוחים והמריבות. עצוב שהבעיה האמיתית הזו כאן אינה מטופלת. זכותי וחובתי להביע הסתייגות ממחיקת עדכון שמופיע ב-3 הויקיפדיות הגדולות, במיוחד כשמודבר במי שמחק לי כ-20 פעם.
 • 23.1.11- לפני 4 ימים באופן נדיר מחקתי טקסט שולי בערך. בערך של פלה מחקתי את כינויו של אביו של פלה- "דונדיניו", משום שזה פרט זניח, בטח לפי הסטנדרטים המחמירים כאן. ציינתי שזה פרט יותר זניח מכך שסבו של דייוויד בקהאם יהודי. להפתעתי התנפלו עלי בגין המחיקה המוצדקת זו. מפחיד לחשוב איזה עליהום היה עלי, לו הייתי מעיז למחוק עדכון של אחד מהמחקנים. לו הייתי עושה לויקיפד מוכר 3 מחיקות, לבטח הייתי נחסם.
 • 24.1.11- חדשות טובות- אחרי ויכוח מתיש, חברים הבינו שלא הגיוני למחוק בויקי העברית את דבר מוצאו היהודי של דייוויד בקהאם. לא בכדי זה מאוזכר בויקי האנגלית ובכל התקשורת. בקהאם עצמו לא מסתיר זאת.
 • 29.1.11- ויקיפדית ותיקה וחיובית השקיעה בכתיבת ערך ראוי בתחום שהיא מרבה לתרום בו. חברים, שאינם תורמים באותו תחום, משום מה משקיעים מאמץ רב כדי למחוק את הערך. לדעתי, עדיף במקום להשקיע מאמץ במחיקה (שזה הכי קל), שיתרמו בהוספת תוכן באותו תחום, שהוא דל יחסית. ואם הם לא מבינים באותו תחום, אז לפחות שלא ינסו למחוק ערך ממנו, ולרפות את ידיה של הויקיפדית שכן תורמת בתחום.
 • 1.2.11 - שפל חדש- בישראל יפתח מחר טורניר בינ"ל היסטורי בטניס בהשתתפות טניסאיות בכירות ובהן מס' 1 בעולם. במקום לעשות עדכונים על הטניס, או לחזק את ידי המעדכנים- המחקנים פתחו עוד הצבעת מחיקה מיותרת, שתבזבז את זמנם של החברים במשך שבוע. חובבי הטניס יצפו בתחרויות באילת ובשידורי הטלוויזיה, ואילו כאן יעסקו בספורט הויקיפדי הכי פופולרי- מחקנות.
 • 2.2.11- עוד הידרדרות: מחיקה נקמנית חסרת היגיון (ששוחזרה חלקית בלבד) הובילה לאנספור דיונים הערות אזהרות וחסימה משונות. במקום להוסיף ערכים ותוכן ולטפל בבעיות האמיתיות כאן, ממלאים את הדף שלי בשטויות. העיקר שיש לנו ויקיפדיה נהדרת, הכי טובה בעולם.
 • ההגינות מחייבת לכתוב הערה בדף פתיחת ערך: שיש סיכויים לא מבוטלים שהערך יימחק. זה יחסוך עוגמת נפש מאנשים רבים, שרוצים לתרום בכתיבת ערך, אך אינם מכירים את הספורט הויקיפדי העברי- מחקנות.
 • 3.2.11 רק בישראל: במרחב הערכים- מותר (לאליטות) לעשות מחיקות נקמניות, קטנוניות ומגוחכות, גם אם זה פוגע בערכים וגורם לנשירת כותבים. וכן מותר לחברים, שאינם מבינים ומעדכנים בתחום מסוים, להרוס עבודה מושקעת של חבריהם, שכן מעדכנים בקביעות באותו תחום.
 • היו רגעים שבהם חלפו בליבי הרהורים, אולי לעשות בעוד כמה זמן עוד ניסיון לכתוב ערך חדש. אבל המחשבות האלה נגוזו, לאחר כל התלאות שעברו בשבועות האחרונים על בש ועל קלודיה. בנוסף, חרב המחיקה לא פוסחת גם על ערך ותיק בן 7 שנים, או ערך שכבר הוחלט בעבר להשאירו אחרי הצבעת מחיקה.
 • 6.2.11 אי אפשר לכתוב כאן בשקט. עכשיו אני צריך להתמודד עם הכפשות בבירורים. שוב מבזבזים את זמנם של החברים על עניינים שאינם קשורים לכתיבה. אם חברים שאינם מחקנים גדולים יגידו לי שהתרומות שלי במרחב הערכים אינן מועילות (אני לא יכול לתרום יותר בגלל המחיקות), ושאני מזיק יותר מדי, ובלעדיי המיזם יפרח- אני אפרוש לחלוטין. ממילא יש כאן אדישות לתופעת הנשירה של כותבים. אשתי דווקא בעד שאפרוש, לאחר ששיתפתי אותה בנעשה כאן. לדבריה אני מבזבז כאן יותר מדי זמן.
 • אני לא מתבייש שהתנגדתי למחיקות שעשו למשתמשת חדשה, שבסוף פרשה, ולמחיקות לחברים שתורמים בקביעות בטניס, ולניסיון שני למחוק את הערך על ההופעה של פול מקרטני ולמחיקת ערך על שחקן מכבי חיפה שזומן לנבחרת, ולמחיקת האזכור לאי הארכת כהונת אשכנזי ולסכסוך עם ברק. בויקי העברית אולי באמת מגיע לי חסימה על שהעזתי להתווכח ולחלוק על כמה מהאליטות, ועל כך שאני מפריע לחגיגת המחיקות ולספורט הויקיפדי העברי.
 • החטא שלי- שהעזתי להביע התנגדות למספר קטן של מחיקות וניסיונות מחיקה של האליטות. רק בישראל- אפשר להגיד תלונה קנטרנית בבירורים, ואז כל אחד יכול לבוא ולהכפיש ולסגור חשבון כאוות נפשו, בניגוד גמור לכל הכללים כאן. הבית דין שדה הזה מאתמול זכה ל-492 צפיות. שוב המחקנים בזבזו המון זמן לכולם. שיכתבו ערכים מהתבנית לטיפול דחוף. אם הייתי חסין ממחיקות קטנוניות, כמוהם, גם אני הייתי כותב.
 • 11.2.11- היה חופש נחמד, אבל תמיד טוב לחזור לכאן. תודה שהאריכו לי בלי ידיעתי את החופש ב-6 שעות נוספות (ל-30 שעות) עד 8.03 בבוקר, כנראה כדי לא להפריע את מנוחתי בלילה. טוב שנפתחה עוד הצבעת מחיקה, כי עכשיו יהיה לנו שבוע יותר מעניין. זה בכלל רעיון מצוין למחזר הצבעות מחיקה שכשלו. זה עדיף על בזבוז זמן ואנרגיה על כתיבת עוד ערכים. כבר יש לנו די והותר ערכים, יותר מכפליים מויקי של האיטי! ותודה לשמובבה על תיקון התקלדה כאן.
 • 13.2.11- אפשר מדי פעם למתוח ביקורת בונה על מתנדבים, אבל צריך גם להתייחס אליהם בכבוד, ואפשר מדי פעם גם להגיד מילה טובה, לעודד אותם ולהקל עליהם. זה פחות חשוב כאשר יש עודף במתנדבים ואין מספיק עבודה בשביל כולם.
 • הזלזול בעדכון ערכים שבחדשות אינו מוצדק, כי אלה הערכים שיש להם מאות ואלפי צפיות בחודש, ואם הם לא מעודכנים, אז גם התדמית של ויקיפדיה נפגעת. אם העדכונים האלה אינם מספיק חשובים בעיני חברים, אשאיר ערכים פופולרים מעודכנים ל-2010.
 • המצב טוב ואין מה לשפר. אין מקרים של אפליה באכיפת הכללים כלפי חלשים, ואם יש אפליה אז היא מוצדקת. אי אפשר למצוא אף מקרה של ניצול לרעה של סמכויות כדי לחסל חשבונות באמצעות חסימות. גם אין התנכלויות באמצעות מחיקות ותלונות סרק. צריך לדחות על הסף כל תלונה מהסוג הזה.
 • 5.4.11- כואב הלב שאנחנו עסוקים בוויכוחים, מאבקים ומלחמות, כותבים תמציתפדיה, עושים שירות לא מזהיר לקוראים, לא מפיקים לקחים ולא לומדים כלום מהויקיפדיות המובילות שמשגשגות. מה עוד צריך לקרות כדי שתהיה התפכחות?
 • 14.4.11 - בערך המומלץ של היום אפופיס (אסטרואיד)- אני מתפלא שאף אחד לא מחק את העובדה שהוא עלול להתנגש בכדור הארץ ב-2036, בנימוק "כשתהיה התנגשות- נעדכן".
 • 17.4.11- חג שמח לכ-ו-ל-ם. החלטתי שלא אתן למי שפועל נגדי לקלקל לי את החג, ואת יום ההולדת של אימי שחל היום. לצערי, ההצבעות האלה לא תורמות לאווירת שיתוף.
 • 24.4.11- ויקיפדיה ניצחה היום פעמיים. אלה ניצחונות קטנים, אבל לא נטולי חשיבות. תודה למצביעים בעד, שבזכותם נמנעה עוד בושה מוויקיפדיה ופגיעה בקוראים. תודה גם לקומץ קטן של חברים אחרים, שנהגו בהגינות, ונמנעו מלהצביע במטרה לחסל איתי חשבון בגלל ויכוחים ישנים. שתי ההצבעות היו כרגיל מתישות ומיותרות, וגרמו לבזבוז זמן ואנרגיה עצומים לחינם, ועל חשבון שיפור ויקיפדיה ויצירת אווירת שיתוף. זה כמובן לא קורה באף ויקיפדיה אחרת. לא סביר שכולם טועים ורק אנחנו צודקים. במבחן התוצאה- הגויים צודקים ואנחנו טועים בגדול. צריך שינוי! נקווה לטובת המיזם, שהמחקנות המופרזת וחיסולי החשבון שגורמים לשחיקה מתמשכת, יפחתו במשך הזמן.
 • 28.4.11- יש קבוצה גדולה של מנטרים שנלחמים במשחיתים. זה טוב וחשוב למדי, אבל ההשחתה אינה הבעיה היחידה. יש בעיית נשירה של משתמשים ותיקים וחדשים, שמחריפה את בעיית המחסור במתנדבים. למה שלא ימנו אנשים שתפקידם להילחם בנשירה, ובהצקות שגורמות לנשירה, ואפילו יפנו לנושרים כדי לשכנע אותם לחזור למיזם?
 • 30.4.11- ירדנו למקום 33 במספר הערכים, לאחר שגם ויקי המלאית עקפה אותנו. אבל כנראה שבקרוב לשם שינוי נעלה מקום, ונעקוף את ויקי וולאפיק שהפסיקה להתעדכן.
 • 2.5.11- בוקר נפלא! כולם כאן עסוקים במה שבאמת חשוב- כתיבה במרחב הערכים, ובעיקר עדכון הערך של בן לאדן (למרות שאנחנו לא עיתון).
 • האגסי הזה מנותק מהמציאות. הוא מגיש בקשת חסימה, וחי באשליות שיש סיכוי שיום אחד אולי יחסמו מישהו שפעל נגדו בניגוד לכללים ולאזהרות. הוא גם כותב שטויות, שכביכול אנחנו לא הוויקיפדיה הכי טובה בעולם. סתם צחקתי. אני מקווה שאני לא אהיה הראשון שייחסם בגין העלבת אגסי :)
 • חשוב לי שוב להדגיש, שהרוב המכריע כאן הם אנשים חיוביים, לא מציקנים, לא אגרסיבים, ולא גורמים שום נזק לוויקיפדיה ולחבריה. תודה לחברים התנדבו לעזור לי בעניין זכויות יוצרים. הרוב הגדול כאן אינם מחקנים כבדים או בינוניים. נדמה לי שהרוב כאן אינו משתתף בדיוני חשיבות ובהצבעות מחיקה. הם למעשה מצביעים ברגליים נגד המחקנות ובזבוזי הזמן. המחקנים הכבדים תורמים אבל גם מזיקים, לדעתי. הם מיעוט אבל יש להם כוח רב, ואני חש את זה על בשרי. ביום שהרוב יפעל באופן אקטיבי נגד הגישה המחקנית והכוחנית, שאינה קיימת בויקיפדיות אחרות, ושיש לה השפעות מזיקות רבות, ויקיפדיה העברית תתחיל לעלות על דרך המלך.
 • לפעמים יש בעיתיות בכך שחברים כותבים כאן ביקורת בתור אנונימים. אבל מצד שני אפשר להבין את החשש שלהם להתבטא בחופשיות, כל עוד שוררת כאן תופעה של נקמנות וחיסול חשבונות (במחיקות, בהצבעות, בתלונות, בהבעת דעה הפוכה ועוד), שאף אחד לא ממש פועל נגדה.
 • 9.5.11- מחר יום העצמאות, ימלאו 5 שנים לחברותי כאן. אני לא מבקש פרחים, וגם לא יחס מועדף שניתן לאליטות. אני אסתפק בכך שכולם יזכו ביחס הוגן ושוויוני.
 • לפעמים יש גם בשורות טובות, כמו ההחלטה לאמץ את הצעתי להסתיר את דף הבירורים ממנועי חיפוש, מטעמים מובנים.
 • 23.5.11- השבוע יש 25 דיוני הבהרת חשיבות, ו-7 הצבעות מחיקה ומחלוקת. זה לא קורה בויקיפדיות אחרות. אני מאמין שהרוב כאן לא מאושרים מכך. אם לא נקבל החלטה אמיצה להפסיק עם זה, ויקי העברית תמשיך לשקוע.
 • 29.5.11- חדשות טובות: עברנו את ויקי וולאפיק (שהפסיקה להתעדכן) במספר הערכים, ועלינו ממקום 33 ל־32! זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות שעברנו ויקי אחרת. החדשות הפחות טובות, שבעוד כמה חודשים ויקי הסלובנית תעקוף אותנו, ותחזיר אותנו למקום 33.
 • 27.7.11 - השבוע הגענו לשיא של 36 תבניות חשיבות. לפני שבועיים היה שיא אחר, של 7 הצבעות מחיקה ומחלוקת. לצערי, לא נותר לי הרבה זמן, סבלנות ואנרגיה להקדיש לניסיונות להציל ערכים סבירים מתאוות המחיקה המוגזמת. אנחנו ממשיכים להבריח מתנדבים וחבל. הכנס בחיפה הוא הזדמנות ללמוד מניסיונם של ויקיפדיות מצליחות.
 • 31.7.11- תענוג לקבל תזכורת למה אנחנו הוויקיפדיה הכי טובה בעולם, שכל כך נעים לכתוב בה, ואף אחד לא פורש ממנה.
 • 1.8.11- בחודש יולי התמקדתי במרחב הערכים, זה היה אפשרי כי לא היו הפרעות. ב־31 לחודש אמרו לי תודה רבה על כל מה שתרמת החודש, קח יום חופשה. כמה נחמד ומעודד.
 • 2.8.11- תודה לחברים שגרמו לי השבוע להתמקד במרחב הכי פעיל והכי מועדכן (מעבר לתקופת קשטן)- מרחב הדיבורים. שם לאף אחד אין בעלות. ואם איזה אליטה ישלח אותי לחופשה, אנצל את הזמן לדברים יותר מועילים.
 • 4.8.11- ארגון שרוצה לשמור על המתנדבים שלו, צריך מדי פעם לתת להם משוב חיובי, מילת עידוד, ולמעט בנזיפות והטפות מוסר. רק ארגון שיש לו עודף מתנדבים יכול להרשות לעצמו לנהוג אחרת, אבל לא לאורך זמן.
 • 11.8.11- ספגנו מהתקשורת ביקורת מוצדקת בעקבות הצבעת המחיקה של דפני ליף. מצער שאין שום הפקת לקחים מהפיאסקו הגדול. בינתיים אני לא מצליח לגייס כוחות נפשיים לחזור לכתוב במרחב הערכים כמו בחודש יולי, בגלל המחקנות והאווירה, וגם משום שאמרו לי שהתרומות שלי לא ממש חשובות. אני יכול להבין למה ויקיפדים רבים פורשים באופן מלא או חלקי, ולא נראה שזה מטריד הרבה חברים. העיקר שויקי העברית פורחת גם בלי הפורשים.
 • 1.9.11 כמה שבועות אחרי שהוציאו לי את הרוח מהמפרשים, חזר לי קצת החשק לכתוב עדכונים. אפילו התחלתי להשתעשע ברעיון אולי לכתוב החודש שני ערכים חשובים שקשורים לנאצים והשואה, וכמובן מופיעים בכמה ויקיפדיות אחרות. ייתכן שאזדקק לקצת עזרה להשלים את הערכים, או שבכלל אציע לכתוב אותם בתבנית "לטיפול דחוף".
 • 7.9.11 דווקא כשרציתי לכתוב ערכים, קיבלתי תזכורת שהתנאים עדיין לא בשלים לכתוב כאן ערכים, וגם לא להציע לכתוב ערכים. צר לי.
 • 12.10.11- כשאני חושב על מה שקורה כאן לעיתים קרובות, מיד עולה לי בראש הביטוי "שכונה". בערך שכונה יש הגדרה טובה: "שכונה" משמש גם לעיתים בסלנג הישראלי כביטוי המייחס למשהו קלילות ואי פורמליות, לדוגמה: משחק כדורגל "שכונה" הוא מצב בו השחקנים אינם שמים דגש על חוקי המשחק אלא מתמקדים בהנאה מהמשחק. הביטוי יכול להתייחס גם לדבר שנעשה בצורה רשלנית או לא רצינית, לדוגמה: אם אדם מחכה שעתיים לתור שנקבע לו מראש, האמרה "הארגון פה 'שכונתי'" מתאימה לסיטואציה".
 • בעבר מישהו טען נגדי שאני נגד צעירים, אבל זה ממש לא נכון. לאחרונה תמכתי במינוי של בחור צעיר, שתורם רבות למיזם. הקריטריונים שלי: האם לחבר יש תכונות והתנהלות מתאימים: האם הוא שקול, הגון, לא מחקן גדול, לא מציק לחברים, וכמובן תורם רבות למיזם.
 • 14.10.11- המתנות שקיבלתי לחג מגבירות את המוטיבציה שלי לפתוח במבצע כתיבת ערכים חדשים. אבל מחשבה שנייה, יש לנו יותר מדי ערכים, וצריך להתמקד בדיונים בשאלה איזה מהם צריך למחוק.
 • 2.11.11 עצוב שעדיין קשה מאוד עד בלתי אפשרי לתרום כאן לאורך זמן, אם אתה לא אליטה, כי כל הזמן אתה צריך כל הזמן להסתכל מאחורי הגב, כדי לראות שלא מחקו לך באופן קטנוני את כל מה שכתבת. אני אפילו לא מצליח להסביר לעצמי, למה אני לא פורש כמו רבים אחרים, וממשיך לנסות לתרום לערכים הדלים ולא מעודכנים. הבעיה שלא רואים כאן שינוי באופק.
 • 3.11.11- בדף הבית, שהוא חלון הראווה של ויקי, מופיע היום הערך המומלץ השיחה- סרט קולונע אמריקני מ-1974. זה יוצר רושם מוטעה כאילו הערך מהוה מודל מקובל לכתיבת ערכים אייכותיים כאן. הערך מכיל אנספור פרטים איזוטריים על העלילה הדמיונית, מהסוג שלרוב לא מאפשרים לפשוטי העם להוסיף לערכים האחרים. בפועל, כשבאים להרחיב ערכים בנושאים מציאותיים, ולהוסיף פרטים חשובים הרבה יותר, כמו למשל, פרשיות משפטיות שכבשו את הכותרות- פעמים רבות זוכים לשחזור קטנוני (ללא התנגדות), בטענה שזה לא מספיק חשוב. מה הפלא שהרוב בורחים ממרחב הערכים, במוקדם או במאוחר, וחלק נכבד מהערכים נשארים דלים, ולפעמים גם לא מעודכנים.

יחס מס' ערכים/מס' דוברים- בויקיפדיות אירופיות בינוניות וקטנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עדכון של יוני 2012- מראה שבשנה האחרונה הפער גדל לרעתנו. גדלנו תוך שנה מיוני 2011 ב-15,000 ערכים, כשויקיפדיות אחרות גדלו יחסית יותר. המספרים בסוגריים הם מספר הערכים נכון ליוני 2011. לפי אתר הסטטיסטיקה של ויקי, יש 10 מל' (מיליון) דוברי עברית ו 134,000 ערכים (ביוני 2011 היו לנו 119,000 ערכים). יש 12 ויקיפדיות בשפות אירופיות שיש להם בין 12-1 מל' דוברים, ויחס מס' הערכים/דוברים שלהם גדול משלנו: צ'כית, 12 מל' דוברים 232,000 ערכים- (195,000). סרבית, 12 מל' 160,000 ערכים (142,000). שוודית, 10 מל'- 472,000 ערכים! (400,000) קטאלנית, 9 מל'- 376,000 ערכים-( 341,000). סלובקית, 7 מל'- 173,000 ערכים- (125,000). קרואטית, 6 מל'- 109,000 ערכים- (97,000). פינית, 6 מל'- 298,000 ערכים!- (270,000). דנית, 6 מל'- 164,000 ערכים- (150,000). נורווגית, 5 מל'- 342,000 ערכים- (300,000). ליטאית, 4 מל'- 151,000 ערכים- (133,000). סלובנית, 2 מל'- 133,000 ערכים- (116,000). אסטונית, 1 מל'- 97,000 ערכים- (85,000). יש 2 ויקיפדיות במצב קצת פחות טוב משלנו: ויקי הבולגרית, 12 מל'- 132,000 ערכים- (117,000). בוסנית, 3 מל'- 32,000 ערכים- (31,000).

 • בקצב כתיבת הערכים הנוכחי (41 ערכים חדשים בממוצע ליום), הפערים שלנו מוויקיפדיות אחרות רק הולכים ומתרחבים.

דיון- האם דוברי העברית פחות חכמים או חרוצים מאחרים? כמובן שלא. האם ההתנהלות בויקי העברית פחות טובה מהויקיפדיות האירופיות? כן, במבחן התוצאה נכשלנו, ולא רק במספר הערכים. גם אין תנופה של הרחבת הערכים הדלים. אסור לנו לחיות בבועה, לחשוב שהמצאנו את ויקיפדיה, ולהתעלם מהשוואה לויקי אחרות. לטמון את הראש בחול, ולהמשיך באותה דרך כושלת. זה אולי נוח, אבל זה כמובן טעות. מה לעשות?- כדאי למנות כמה חברים, שיתנדבו לעשות בדק בית יסודי, תוך השוואה עם ויקי אחרות, ויציעו תוכנית רפורמה מקיפה עם יעדים ברורים. (אני רציתי לכתוב עוד כמה ערכים, אבל אני לא יכול בגלל הקומץ שמפריע לי ולאחרים).

קביעת קריטריונים לבדוק אוטומטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני בעד לקבוע קריטריונים ברורים ומנחים מתי חבר זכאי להיות בדוק אוטומטי, למשל חבר רשום X חודשים עם Y עריכות, ובלבד שעריכותיו אמינות ומספיק אייכותיות, ואין סיבה מיוחדת אחרת שלא להפוך אותו לבדוק אוטומטי.

תרומות שלי שנמחקו ללא הצדקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודשים האחרונים כתבתי כאן 2 רשימות של כ-30 תרומות שמחקו לי ללא הצדקה. היו לכך כמה מטרות: 1. שהחברים יוכלו להוסיף את המידע החשוב שנמחק ללא הצדקה. 2. שהחברים יראו שהתרומות שלי, ובעיקר אלה שנמחקו, הן ראויות, ושאני לא טירון, שכל הזמן מוחקים שטויות שהוא מוסיף לערכים. 3. שהחברים יהיו מודעים לממדי מגפת המחיקות ונזקיה. דף המשתמש מיועד גם לפירוט כל התרומות של המשתמש. אין איסור לפרט גם תרומות שנמחקו. אבל משום מה מחקו כאן את 2 הרשימות, אפילו לאחר שהסכמתי להצעת הפשרה, והסרתי את האות הראשונה של המחקנים. חמור מכך, גם מחקו בדף הזה לינקים ל-2 הרשימות המחוקות. מצטער שבויקי העברית גם דף של משתמש, שאינו נמנה עם האליטות, כבר אינו חסין ממחיקות. השיא שאפילו סתם חברים הרשו לעצמם לקחת את החוק לידיים, ולמחוק כאן, כאילו הדף הזה הוא נחלתם הפרטית. עצוב שרק מפעיל אחד התנגד לכך. מי יודע אולי הם ימחקו גם את הקטע הזה. הרשימה לא נועדה לחיסול חשבונות, כמו שנטען כאן. האם כל חבר שכותב בדף השיחה של הערך התנגדות למחיקה- נתפס כמחסל חשבונות? אם כתבתי שטויות והמחיקות היו מוצדקות- אז למה אזכור שלהן כאן נחשב חיסול חשבונות? ברור שרשימת המחיקות לא הוסיפה כבוד למחקנים ולמיזם, ולכן הם מחקו או דרשו למחוק את הרשימה. העובדה שהרשימה ממחישה את המציאות העגומה כאן, אינה מצדיקה התערבות גסה בדף שלי. אני מקווה שלפחות מותר לי לציין בכלליות תרומות שלי, שנמחקו בלי הצדקה.

 • 3.2.11 רק בישראל: בערך של דמות ציבורית ידועה (יותר מ-4 אותיות)- מחקו אזכור לפרשיה מסעירה בדבר אי הארכת כהונתו על ידי דמות ציבורית ידועה אחרת (פחות מ-4 אותיות). מפתיע (או שאולי כבר לא מפתיע), שמונעים לכתוב בערך איזכור לגבי המתיחות המפורסמת בין השניים, שהשפיעה על העבודה המשותפת שלהם, שחיונית לטובת עם ישראל. יותר חשוב שבערך המרתק והמומלץ של היום כתוב: שמשערים שבשנים 1840 - 1880, כרו הפרואנים יותר מ־20,000,000 טון של גואנו ליצוא.

תולדות המאבק ההירואי בטורניר הטניס ההיסטורי באילת 2011[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תולדות המאבק ההירואי בטורניר הטניס ההיסטורי באילת (2011)- 1. 20.10.10- מחיקות עקשניות של אזכור הטורניר מהערך של נבחרת ישראל בטניס. 2. אנספור דיונים בדף שיחת הערך. 3. שבוע הצבעת מחלוקת מלווה בדיונים מתישים. מהפך ברגע האחרון מביא למחיקת האזכור של הטורניר. 4. הנחתת תבנית הבהרת חשיבות מיד לאחר כתיבת הערך. 5. שוב שבוע של ויכוחים מרובים בנושא החשיבות. 6. פתיחת הצבעת מחיקה עם השקעה גדולה בפירוט נימוקי המחיקה. 7. שינוי חד צדדי של שם הערך. 8. דיונים בהתנגדות להקפאת ההצבעה תוך כדי קיומו של הטרניר. 9. אם לא די בהתעללות הממושכת הזו בכותבת הערך, ביקשו לחסום אותה. 10. 9 דקות לסיום ההצבעה הצמודה, כאילו לפי תוכנית מתוזמנת, מגיע חבר שמעולם לא הצביע בהצבעת מחיקה, ושוב מהפך של הרגע האחרון מטה את הכף בעד מחיקה, והערך מיד נמחק. 11. למחרת בבוקר מהפך! התברר שאחד המתנגדים נטול זכות הצבעה. 12. 20.3.11- בעקבות חשיפת פרשת בובות הקש התברר שמישהו גייס 8 בובות קש!!! רק כדי להטות את התוצאה מתבוסה לניצחון דחוק 12:14. בשביל מה? רק כדי לא להוסיף את המשפט "בפברואר תשחק נבחרת ישראל במסגרת משחקי הבית האזורי האירופי-אפריקאי שיתקיימו בעיר באילת". 13. 17.4.11- בשל בובות הקש נפתחה הצבעת מחיקה מתישה חדשה, שבסופה הערך שרד בקושי רב. סיכום (זמני?)- בזמן שהושקע במשך חצי שנה! בניסיונות למחוק את האזכור של הטורניר ההיסטורי באילת בוויקיפדיה העברית (ולהצילו), אפשר היה להשלים את כל הערכים שחסרים בטניס. כל התהליך הזה ממש נותן מוטיבציה לכתוב ערכים נוספים. ב-5 ויקיפדיות האחרות כמובן שלא ניסו למחוק את הערך המקביל, אלא התרכזו בעיקר- כתיבת אנצקלופדיה.