שיחה:לירה שטרלינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מחקתי את הודעת הקצרמר. לדעתי אין צורך להרחיב אותו.

בסיפא ציינתי כי ההצדה של הלירה הישראלית לליש"ט בוטלה עוד לפני קום המדינה (פברואר 1948), ולא "זמן קצר לאחר קום המדינה". יש הבדל בין החלטה של ממשלת ישראל לקבוע הצמדה חד צדדית למטבע מסויים, לבין שותפות רשמית בגוש השטרלינג. מדינת ישראל מעולם לא הייתה חברה בגוש השטרלינג בעיקר מפני שהבריטים לא ממש ששו לסייע למדינה החדשה. יש למשל עדויות אגרות חוב שהונפקו בקפריסין ושהיו נקובות בלירה א"י הפכו לחסרות ערך כי בריטניה סירבה לכבד אותן, למרות שמדינת ישראך כן ראתה עצמה מחוייבת להן.באופן דומה, הכולותץ הבריטיים דאגן לרוקן לחלוטין את הבנקים המקומיים ממלאי שטרי הכסף המנדטוריים בצעד שנראה נקמני וקטנוני (הם לא עשו כן במקרים אחרים דוגמת דרום אפריקה והודו), שומטרתו הייתה בעיקר להגביר את האי-ודאות ביכולתה של מדינת ישראל להתקיים כלכלית.

איות אחיד[עריכת קוד מקור]

לאורך כל הערך נעשה שימוש באיות "שטרלינג" אך בקישור האחרון מופיע "סטרלינג". כדאי לדעתי לתקן את האחרון לשטרלינג.

תוקן, תודה. באשר לקישור לכסף סטרלינג, נראה לי שכדאי לפתוח בדף השיחה של הערך ההוא דיון בנושא שם הערך. Kulystabשיחההמטמון מחכה למוצא • י"ח באלול ה'תשס"ט • 15:22, 7 בספטמבר 2009 (IDT)
תודה לך! אני מניח שיש דיפרנציאציה (אך אינני בטוח בכך לחלוטין) בין "שטרלינג" שמשמש רק לשם המטבע, ו"סטרלינג" שמקביל לתואר האנגלי sterling ושבו נשעה שימוש בביטויים כגון כסף סטרלינג ובאנגלית: sterling character (אופי נעלה). אשמח לשמוע דעות נוספות בנושא.

לינק שבור[עריכת קוד מקור]

הלינק של "היסטוריה של המטבע האנגלי" אינו עובד 46.116.82.239 12:14, 22 בספטמבר 2012 (IDT)