שיחה:מורינגה מכונפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מינים וזנים דומים[עריכת קוד מקור]

אפשר למחוק ברגע שיהיה ערך על הסוג מורינגה. Tzafrir - שיחה 10:29, 22 בספטמבר 2016 (IDT)

לפי הבנתי, תבנית חשיבות (גם על פי ניסוחה) מיועדת לדיון על חשיבות ערך שלם, ולא על חשיבות פסקה מתוכו. אם הבנתי נכון, אז אתה גם לא מציע למחוק את הפסקה הזו בשלב זה. אגסי - שיחה 11:48, 22 בספטמבר 2016 (IDT)

מורינגה ומקורות בעייתיים לגביו[עריכת קוד מקור]

היות שמדורינגה היא "מוצר" שהפך למעין מותג, המקודם בשמות שונים אך במלים דומות (כשמדובר בעברית, חלקן הגדול אגב היו בכתבה המתורגמת כפי שהיתה כאן לפני העריכות שלי), הרי שהמקור למידע על כך נמצא בעיקר באתרים מסחריים, או בבלוגים. לכן לדעתי במסגרת הביקורת על אופן הצגת המורינגה כבעלת סגולות רפואיות לטיפול במחלות (בארה"ב לפחות מדובר בפעולה בלתי חוקית בעליל) וכן טענות נוגדות הגיון וחשודות מאוד כמרמה - כמו השימוש לטיפול במים מטונפים, אימוץ הצמח בידי גורמים ממשלתיים בארצות נכשלות באפריקה ודרום מזרח אסיה (ולמעשה גידול הצמח בחוות במקומות אלו, והפצת התוצרים שלהם במרשתת) מאלצים להביא מקורות מאתרים מסחריים אלו או מחשיפת הדברים בבלוג כשהמפיצים משיחים לפי תומם, וכן מאתרים אישיים בהם בעלי החברות מספרים על מרכולתם ומעשיהם. ניתן למצוא מאמרים מדעיים בנוש התועלות של המורינגה וכן כתבות לא פירסומיות שהתפרסמו בישראל מורינגה: צמח הפלא שמרפא 300 מחלות

מורינגה משמידה תאים סרטניים

העץ שיעזור לכם להפחית את הסוכרת

5 צמחי המרפא שנחקרו ונמצאו יעילים נגד סרטן

על ’עץ הנס’ כבר שמעתם? רופאה אמריקנית טוענת כי בכוחו לרפא למעלה מ-300 מחלות

קח פרי ותהיה לי בריא: הכירו את מזונות-העל שבדרך לצלחת

מה זה מורינגה, ואיך בכלל אוכלים את זה?

רוב מוצרי חברת זיג'ה עשויים מצמח המורינגה אוליפרה

מה מכיל צמח המורינגה? 5.29.164.129 03:25, 24 ביוני 2019 (IDT) הטיפול של המפיצים במרשתת בנוגע לחיפוש חומר מקורי ומאומת לגבי המורינגה - טיפול המתואר בעריכה האחרונה שלי, גם הוא מקשה על מציאת מקורות אמינים הסותרים את טענות המפיצים, ומקורות המראים כיצד המוצרים נמכרים למעשה כתרופות לכל דבר, וצורות ההטעיה בהפצת המורינגה גם הם ניתנים להשגה בעיקר במאמרים פרטיים ובלוגים. ראה כתבות לא פרסומיות בנוגע למורינגה כולל כתבה של רופא MD ישראלי

https://www.rambam-medicine.org.il/category/moringa 5.29.164.129 03:25, 24 ביוני 2019 (IDT)

אם יש לכם פתרון אחר, או התנגדות לשימוש זה, אנא דונו בכך כאן.

כל הפרסומים על המורינגה מדברים על תהליך "דיטוקסיפיקציה" - נוגד רעלנים או ניקוי רעלנים מן הגוף, תהליך שבעצמו שנוי במחלוקת, או יותר נכון חשוד ואף יותר מכך בהיותו תיאור בלתי מדעי, לא בדוק ובחלקו בדוי מעיקרו. לא נכון ראה סיכום https://www.rambam-medicine.org.il/category/moringa 5.29.164.129 03:25, 24 ביוני 2019 (IDT)

מכירת המורינגה סובלת גם ממכתבי דוא"ל בסגנון העוקץ הניגרי כשאנשים מתארים במכתבים מופצים את נסיונם עם סיוע לבתי יתומים ועבודה בבתי חולים ומכוני מחקר עלומים באפריקה. (ראו מכתבה של "חפציבה אנדרסן" באתר עצי חיים, וכאן, בבלוג מורינגה מאמה וכאן על אופן הפצת הסיפור באתר מויו-וויי)

הנה אתר זיג'ה החברה המקורית להפצה המפיקה את עיקר החומר הכתוב והמוסרט.
והנה חלק מהמפיצים הרשומים של זיג'ה בארץ: לינק לא עובד 5.29.164.129 03:25, 24 ביוני 2019 (IDT)

העתקות מדוייקות מהכיתוב בויקיפדיה לאתרים המסחריים (או להיפך) נמצאים לדוגמה כאן:

טענות לגבי הבאת המורינגה המכונפת לישראל בידי חברות מסחריות: מה הקשר לצמח? למה להיכנס לזה?5.29.164.129 03:25, 24 ביוני 2019 (IDT)

מותגים מסחריים בישראל המשווקים עם יותר מרמז להיותו תרופה:

  • חברת נטע (המתארת את המוצר כ'עץ הפלא' ואמנם נמנעת מפרסום ישיר כתרופה למחלות, אך מתארת את "סגולותיו" לחולי סוכרת ועודף כולסטרול)
  • מורינגה ערבה: "איזון רמת הסוכר בדם (סוכרת סוג 2), הורדת רמת הכולסטרול... השומנים... אזון בלוטת התריס... תמיכה בזמן הקרנות וכימותרפיה...
  • החברה להפצת מורינגה - מורינגה כפר חיים: "מתאים מאוד ל:... גאוט, סכרת, לחץ דם, יתר פעילות בלוטת התריס, כולסטרול, דלקות... הליקובקטור, קנדידה...

-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • י"ט באלול ה'תשע"ו • 11:53, 22 בספטמבר 2016 (IDT)

העריכה האחרונה הופכת את המאמר לדמוי פרסומי, ואינה מציגה את הבעייתיות כלל. דבר הנוגד את מדיניות ויקיפדיה לגבי פסודו-מדע בכלל ופסודו-רפואה בפרט. מתוך העריכה הזו אני רואה את הבעייתיות של עריכותיי הקודמות ואנסח אחרת, אך בוודאי יש להותיר את תיאור ההתנהלות המפוקפקת בעניין צמח זה. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • י"ט באלול ה'תשע"ו • 12:03, 22 בספטמבר 2016 (IDT)
לא ברור לי מה אתה מנסה לעשות. כל העריכה האחרונה שלך נראית לי כמו מודעת פרסומת אחת גדולה עבור משווקי המוצר. אם לדעתך לא מדובר במוצר מועיל, (טענה שאני נוטה להיות שותף לה, למרות שלא בדקתי את הנושא בעצמי), אנא הבא מקורות אמינים ומאוזנים על הנושא. כמוכן זה שטוענים לגבי חומר כלשהו טענות מופרכות לא אומר שטענות אחרות לגביו הן שגויות (אם כי כמובן באופן כללי על הטוענים חובת ההוכחה להראות שיש ממש בטענות הללו). Tzafrir - שיחה 12:29, 22 בספטמבר 2016 (IDT)
כן. ויקיפדיה חסם את אחד מהמקורות ולא היה לי זמן אז איכשהו בטעות שמרתי גרסה מקולקלת וחסרה בעקבות עריכתך האחרונה.
בינתיים תיקנתי כפי שודאי ראית. אתה מוזמן להצטרף ולנסח או לשנות מקורות, למרות תבנית בעבודה. ושוב תודה. נראה שלא יהיה צורך לפרסם שום מידע מהאתרים המסחריים. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • כ' באלול ה'תשע"ו • 16:37, 23 בספטמבר 2016 (IDT)

כל נושא הביקורת השיווקית אין מקומו כאן, מבקש למחוק את כל הביקורת בנושא שיווק, הערך על הצמח הנ"ל מופיע בויקיפדיה ב 65 שפות, בשום שפה אין מכניסים אלמנטים שיווקיים או ביקורת על השיווק, לדוגמא הטענה על פירמיגה הינה מוטעית פוגעת ולא נכונה, נא ראה בלבול עם "שיווק רשתי" בנוסף מועלות טענות כנגד קנת' בריילספורד שאין לי מושג מדוע מופיע כאן, ואם אכן רוצים לכתוב על פועלו לא ניתן להציג רק את הצד השלילי, האדם פינטרופ שזכה בפרסים עולמיים והמציא את הקפסולה לבליעה של תוספי המזון . ברצוני להודיע לכותב הערך הנוכחי שהוא פוגע בפרנסתם של משווקים ישרים המודיעים בכל מקקום כי המורינגה היא תוסף תזונה ולא תרופה , ראה WWW.ZIJAINTERNATIONAL.COM. אני חוזר שוב, במקום מידע חינוכי על מורינגה נכנסנו כאן לפינות אפלות ולא נכונות שאין מקומן כאן, אולי גם בערך כורכומין ואומגה 3 נכניס ערכים של שיווק קלוקל וכתבות על משווקי כורכומין נוכלים?5.29.164.129 03:25, 24 ביוני 2019 (IDT)

תיקון נושא הביקורת - דיון נרחב הסוטה מהנושא[עריכת קוד מקור]

כל נושא הביקורת השיווקית אין מקומו כאן, מבקש למחוק את כל הביקורת בנושא שיווק, הערך על הצמח הנ"ל מופיע בויקיפדיה ב 65 שפות, בשום שפה אין מכניסים אלמנטים שיווקיים או ביקורת על השיווק, לדוגמא הטענה על פירמידה הינה מוטעית פוגעת ולא נכונה, נא ראה בלבול עם "שיווק רשתי" , בנוסף מועלות טענות כנגד קנת' בריילספורד שאין לי מושג מדוע מופיע כאן, ואם אכן רוצים לכתוב על פועלו לא ניתן להציג רק את הצד השלילי, האדם פילנטרופ שזכה בפרסים עולמיים והמציא את הקפסולה לבליעה של תוספי המזון . ברצוני להודיע לכותב הערך הנוכחי שהוא פוגע בפרנסתם של משווקים ישרים המודיעים בכל מקקום כי המורינגה היא תוסף תזונה ולא תרופה , ראה WWW.ZIJAINTERNATIONAL.COM. אני חוזר שוב, במקום מידע חינוכי על מורינגה נכנסנו כאן לפינות אפלות ולא נכונות שאין מקומן כאן, האם תלמיד שרוצה ללמוד על הצמח ותכונותיו צריך לקרוא על שרה הישברג? אולי גם בערך כורכומין ואומגה 3 נכניס ערכים של שיווק קלוקל וכתבות על משווקי כורכומין נוכלים? 5.29.164.129 03:54, 24 ביוני 2019 (IDT)

ובדיוק בגלל זה הכנסת קישור ניטרלי לכאורה של רופא שמוכר בעצמו את אותו תוסף שאינו תרופה ושמגבה את הוסף הזה בהמון מחקרים רפואיים לא ממש רלוונטיים. Tzafrir - שיחה 08:23, 24 ביוני 2019 (IDT)