מורינגה מכונפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgמורינגה מכונפת
מורינגה מכונפת
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: צלפאים
משפחה: מורינגיים
סוג: מורינגה
מין: מורינגה מכונפת
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Moringa oleifera

מורינגה מכונפת (שם מדעי: Moringa oleifera) הוא מין עץ בסוג מורינגה.

זהו עץ בינוני עד גבוה. מבנה העץ אוורירי, בעל תפרחות לבנות ריחניות, מניב שעועיות גדולות וארוכות אותן ניתן לבשל ברטבים ומרקים. את שורשיו גם אוכלים וטעמם מזכיר חזרת חריפה. העלים נאכלים טריים או מבושלים. כל חלקי העץ מכילים כמויות גדולות של ויטמינים, בעיקר A ו-C. המורינגה המכונפת היא קרובת משפחה של מורינגה רותמית, הגדלה בנאות המדבר של עין גדי וסביבתה.

מורינגה מכונפת הובאה לארץ בעיקר על ידי עולים מהודו ועל ידי עובדים זרים ממזרח אסיה, שמוקירים אותה מארצות מוצאם על סגולות הרפואה העממית שלה. המורינגה היא עץ ירוק עד, המגיע בבגרותו לגובה של כ-8 מטרים וידוע ברחבי העולם כבעל ערכים תזונתיים טובים ושימושים רבים ברפואה עממית. עץ המורינגה המכונפת גדל היטב גם בתנאים קשים של מיעוט משקעים וקרקעות דלות בחומרים מזינים. מקורו של עץ המורינגה במורדות הרי ההימלאיה שבצפון הודו והוא נפוץ כיום ברחבי הודו כולה, דרום-מזרח אסיה, מרבית ארצות אפריקה ומרכז ודרום אמריקה. בחלק גדול מאזורים אלו מגדלים את המורינגה לצרכים חקלאיים (מזון) ורפואיים מזה אלפי שנים. העצים נגדמים בגובה של כשני מטרים, כך שהתרמילים והעלים נשארים בהישג ידו של המגדל.

בעבר סברו כי המורינגה שייכת למשפחת הקטניות, אולם בדיקות מעמיקות שבוצעו מצאו כי היא שייכת למשפחה נפרדת, העומדת בפני עצמה, ומראה קרבה גנטית מסוימת לפפאיה.

נערכו ניסויים רבים באימוץ המורינגה על ידי המו"פ של חקלאי ישראל, וכיום הוא מגודל בארץ לצרכים מסחריים, כאשר אין צורך לגדל עצים גדולים במשך שנים רבות, אלא רק להרבות עלים בצמחים צעירים ולקצור אותם. כמה משתלות של עצי פרי ברחבי הארץ מגדלות את שתילי המורינגה המכונפת.

לעץ המורינגה תרמילים מוארכים ודקים בצבע ירקרק-חום, ומכאן שמם: "drumstick" (מקלות תיפוף). ניתן לאכול את התרמילים הצעירים לאחר בישול קצר במים. בתוך התרמילים זרעים, הניתנים לאכילה לאחר בישול או קלייה קצרים, והמזכירים בטעמם אפונת גינה. לעלים הירוקים ניחוח דק, המזכיר עדשים או בוטנים. הם ניתנים לאכילה מבושלים או טריים, וטעמם מעט מריר וחריף. אפילו הפרחים אכילים.

תוספי מזון מעלי המורינגה זמינים לרכישה ברוב בתי הטבע בארץ ובאינטרנט. ניתן למצוא מטע מורינגה בקיבוץ עין השופט שבצפון, שמשמש בעיקר למוצרי קוסמטיקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]