מורינגה מכונפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: לרבים מן הפסקאות דרושים מקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןמורינגה מכונפת
מורינגה מכונפת
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: צלפאים
משפחה: מורינגיים
סוג: מורינגה
מין: מורינגה מכונפת
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Moringa oleifera
לאמארק, 1785

מורינגה מכונפת (שם מדעי: Moringa oleifera) הוא מין עץ בסוג מורינגה.

מורינגה כלולה במשפחת המורינגיים, המכילה סוג יחיד עם 13 מינים. מורינגה היא עץ טרופי שמסוגל לגדול על מעט מים ולשרוד בתנאי בצורת.

המורינגה משמשת בתעשיית הרפואה החלופית, ומספר חברות המעורבות בשיטות מרמה והטעייה קשורים במכירת מוצרים ממנה.

תיאורו ומקורותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו עץ בינוני עד גבוה, מהיר צימוח עם מבנה עץ אוורירי. בעל תפרחות לבנות ריחניות, מניב שעועיות גדולות וארוכות אותן ניתן לבשל ברטבים ומרקים. את שורשיו גם אוכלים וטעמם מזכיר חזרת חריפה. העלים נאכלים טריים או מבושלים.

כל חלקי העץ מכילים כמויות גדולות של ויטמינים, בעיקר A ו-C, חלבון מלא ומינרלים רבים כגון ברזל וסידן.[דרוש מקור]

המורינגה המכונפת היא קרובת משפחה של מורינגה רותמית, הגדלה בנאות המדבר של עין גדי וסביבתה.[דרוש מקור]

המורינגה היא עץ ירוק עד, המגיע בבגרותו לגובה של כ-8 מטרים וידוע[דרוש מקור] ברחבי העולם כמזון על[דרושה הבהרה]ולו שימושים רבים ברפואה העממית ההודית אַיוּר וֶדַה. מקורו של עץ המורינגה במורדות הרי ההימלאיה שבצפון הודו והוא נפוץ כיום ברחבי הודו כולה, דרום-מזרח אסיה, מרבית ארצות אפריקה ומרכז ודרום אמריקה.[דרוש מקור] בחלק גדול מאזורים אלו מגדלים את המורינגה לצרכים חקלאיים (מזון) ורפואיים מזה אלפי שנים.[דרוש מקור] העצים נגדמים בגובה של כשני מטרים, כך שהתרמילים והעלים נשארים בהישג ידו של המגדל.

עץ המורינגה נשיר, אך התופעה מותנית בכך שמעלות החום ירדו מתחת ל-15 מעלות צלזיוס. אז עליו נושרים והוא נכנס לתרדמת חורף וחוזר ללבלב עם בוא האביב.[דרוש מקור]

בעבר סברו כי המורינגה שייכת למשפחת הקטניות, אולם בדיקות מעמיקות שבוצעו מצאו כי היא שייכת למשפחה נפרדת, העומדת בפני עצמה, ומראה קרבה גנטית מסוימת לפפאיה.[דרוש מקור]

מינים וזנים דומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצד המורינגה המכונפת ישנם זנים נוספים וביניהם:[דרוש מקור] מורינגה רותמית, מורינגה סטנופטלה Moringa stenopetala - מכונה גם מורינגה אפריקאית, מורינגה קונקננסיסב, מורינגה אובליפוליה, מורינגה הילדברנטי, מורינגה דרוהרדי, מורינגה ארבוריאה, מורינגה בורזיאנה ומורינגה לונגיטובה.

כמו כן קיימים:

 • מורינגה פיגמאה Moringa pygmaea - המין הנדיר ביותר במשפחת המורינגיים, נתגלה בצפון סודן. העץ נמוך ובעל עלים קטנים ופריחה צהובה
 • מורינגה ריבאה Moringa rivae - נפוצה בצפון-מזרח קניה ודרום-מזרח אתיופיה. למין זה שני תתי מין:
  • לונגיסיליקווה (longisiliqua) - המתנשא לגובה 6 מטר ופריחתו צהובה
  • ריבאי (rivae) - בעל פרחים בצבע חום בהיר עם קצוות חומים.
 • מורינגה רספוליאנה Moringa ruspoliana - נפוצה בסומליה ובאתיופיה מגיעה לגובה שמונה מטרים. העלים גדולים במיוחד לעומת סוגי מורינגה אחרים, ופריחתה אדמדמה.

צורתו וטעמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעץ המורינגה תרמילים מוארכים ודקים בצבע ירקרק-חום, ומכאן כינוי: " drumstick tree" (עץ מקלות התיפוף)[דרוש מקור].

ניתן לאכול את התרמילים הצעירים לאחר בישול קצר במים. בתוך התרמילים זרעים, הניתנים לאכילה לאחר בישול או קלייה קצרים, והמזכירים בטעמם אפונת גינה. לעלים הירוקים ניחוח דק, המזכיר עדשים או בוטנים. העלים ניתנים לאכילה מבושלים או טריים, וטעמם מעט מריר וחריף. פרחי המורינגה אכילים גם הם ובטיגון קל טעמם מזכיר פיטריות.[דרוש מקור]

שימושים ברפואה העממית והחלופית, וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזרעים יבשים מפיקים את שמן המורינגה הידוע[דרושה הבהרה] בתכונותיו להקלה בנגעי עור ולהזנת השיער.[דרוש מקור] (מכיל[דרוש מקור] חומצה בהנית, behenic acid).

המורינגה ותוצרים ממנה משווקים כיום בארץ ובעולם כמוצרי טבע, תוספי מזון וכמוצרים לרפואה החלופית, וכן לקוסמטיקה, בעקבות מסע שיווק בשיטת הפירמידה החל משנת 2005, למכירת המורינגה כתוסף מזון בעל סגולות רפואיות נרחבות. משווק זה הציג את העץ כ"עץ הפלאים" או "עץ הניסים" וסיפק חמרי פרסום ובהם טענות על אימוץ העץ ותוצריו בידי מדינות עולם שלישי, וטענות על הצלחתו ושימושיו בטיפול במחלות כמו סרטן, אסטמה, אי ספיקת כליות וסוכרת.[1][2]

מנהל המזון והתרופות בארצות הברית (ה-FDA) פרסם מכתבי אזהרה למשווקים שונים בעניין טענות אלו לגבי מוצרי המורינגה וסגולותיו, קבע שהם נוגדים את החוק, ואף סגר חברות ששיווקו כך את המורינגה, ומנע את פעולתן מחוץ לארצות הברית של חברות אמריקאיות המשווקות מורינגה כבעל סגולות רפואיות.[3] טענות על עברו של המשווק הקשורים במרמה, בהרצת מניות[4] ובעבירות בתחום מכירת תרופות,[5][6] וכן טענות על הטעייה שיטתית בפרסומים כיום, משמשים כסימני אזהרה בעיני המפקפקים באמינות הטענות.[7]

מקרה הקשור במרינגה כטיפול חלופי או משלים לסרטן הגיע לבית המשפט בארצות הברית במקרה של הנערה שרה הירשברגר בת לעדת כת האמיש אשר הוריה נטשו את הטיפול הרפואי שניתן לה בבית החולים, ואף ניסו להבריח אותה מארצות הברית.[8] בעלי ביקורת טוענים שבריילספורד, המשווק והמפיץ הראשון של המורינגה, פנה תחילה לאוכלוסיות המורמונים עליהם הוא נמנה[9] ולאנשי עדת האמיש, הנמנעים מהרפואה הממוסדת, מתוך כוונת זדון, מכיוון שאוכלוסיות אלו נמנעים גם מביקורת מדעית.[8]

ביקורת נוספת על טענות משווקי המורינגה היא שפרסומים רבים בנוגע למורינגה נגועים באי דיוק והטעיה[7][8] וביניהם:

 • הצגת עדויות בני סמכא כביכול המדובר ברופאים (MD) כשלמעשה מדובר בבעלי תואר שלישי (דוקטור, PhD) העוסקים מחוץ למסגרת האקדמיה בטיפול טבעי (ND) או רופאי חיות (וטרינר VMD)
 • הצגת מחקרים מדעיים לגבי המורינגה - שאינם מחקרים רפואיים, כמחקרים רפואיים.
 • הפניה למקורות שאינם מדעיים, כאילו הם כאלו, בעיקר בנוגע לאיור ודה.
 • שימוש בכותרות בנוגע להטעיה ומרמה לגבי המורינגה ומשווקיה, ובעיקר משווקה הראשון, כשלמעשה מדובר בפרסום שיווקי המהלל את המורינגה ותוצריה. באופן זה הבודק במרשתת לגבי חששות לרמאות לפני הצטרפות לאחד המשווקים, או הבאים לאמת את הטענות לגבי הסגולות הרפואיות של הצמח ותוצריו, אינו מוצא את הביקורת אלא אך ורק מידע חיובי.
 • הפקעת מחירים מוגזמת והצגת העץ כמזון-על, מושג שנוי במחלוקת הקשור פעמים רבות במרמה.[10]

כיום גם בארץ מגדלים מורינגה, ומייצרים, משווקים ואף מייצאים את תוצריה. מטעי מורינגה קיימים בכפר חיים, בקיבוץ עין השופט שבצפון, בערבה, בשרון ובמקומות נוספים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ראיון עם קנת בריילספורד הכולל פרטים ביוגרפיים על תחילת שיווק המורינגה. (אנגלית, אתר 'עסקים לבית')
 2. ^ פרסום על המורינגה בידי זיג'ה, חברתו של קנת בריילספורד, המשווק הראשון של המורינגה ותוצריו. פרסום זה ודומים לו נועדו לסייע להפצת ומכירת המוצרים תחת שמות שונים, וחברות הפצה שונות. הטענות המובאות בו משמשים גם בידי חברות אחרות המפיצות את המורינגה ותוצריה כיום. (אנגלית, קובץ PDF, אתר השיווק של זיג'ה ומפיציו)
 3. ^ מכתב אזהרה על שיווק המורינגה כתרופה (אתר מנהל התרופות והמזון בארה"ב)
 4. ^ https://www.sec.gov/news/digest/1987/dig120287.pdf פסק דין] המקבל את הודאתו של קנת בריילספורד באשמת במרמה המיוחסת לו מתאריך ה-6 בנובמבר 1987 (אנגלית, אתר בתי המשפט בארה"ב)
 5. ^ מכתב אזהרה של מינהל המזון והתרופות של ארה"ב משנת 2001 לחברתו של בריילספורד לגבי שיווק בלתי חוקי של מוצר טבע הכולל בתוכו רכיבים רפואיים הנמכרים במרשם בלבד (אנגלית, אתר ארכיב משפטי). מקרה זה נרשם גם באתר QuackWatch - אתר למעקב אחרי מרמה רפואית
 6. ^ מכתב אזהרה משנת 2009, מינהל המזון והתרופות של ארה"ב לחברתו של בריילספורד לגבי שיווק בלתי חוקי של חומר כתרופה לשפעת החזירים (אנגלית, אתר המינהל למזון ותרופות של ארה"ב)
 7. ^ 7.0 7.1 מאמר סיכום כיווני ההטעיה של תעשיית החלופות לרפואה בשנת 2015 וביניהם מוזכרת המורינגה בעקבות הופעה נרחבת שלה בפרסומי מפיצים החל משנה זו. (אנגלית, סקפטואיד)
 8. ^ 8.0 8.1 8.2 שרה הירשברגר וזיג'ה מאמר של הרופא דוד גורסקי המתאר את השתלשלותו של המקרה, וגם את תולדות שיווק המורינגה
 9. ^ על קנת בריילספורד באתר מורמונויקי
 10. ^ האמת על 'מאכלי על' - מגרעיני חיא ועד שמן הקוקוס 15 בפברואר 2015 (אנגלית, הגרדיאן)