שיחה:צילום תת-מימי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גלריה[עריכת קוד מקור]

בלי לדבר על הגלריה עצמה, מוטב לדבר על תוכן הגלריה: האם במסגרת הערך "צילום" אני אעלה גלריית תמונות שצילמתי בשנה האחרונה? TZivyAאהמ? • 14:38, 19 במרץ 2012 (IST)

לפי דעתי בהחלט יש מקום בערך זה למספר מצומצם של צילומים נבחרים המדגימים טכניקות שונות של צילום תת-מימי המלוות בכיתוב. לפי דעתי תהיה זו טעות להציג רק תמונה של צלם ושל ציוד צילום בערך העוסק בצילום תת-מימי. במידה שיש ברשותך קומץ צילומים אשר לפי דעתך עולה באיכותו על הצילומים המופיעים כעת בערך זה ואשר מציג טכניקות מגוונות - בהחלט יש מקום לשקול להחליף את קומץ התמונות שבחלק הגלריה בתמונות שברשותך. TVJunkie - שיחה 15:43, 19 במרץ 2012 (IST)
מסכימה אתך: רק צילומים המדגימים טכניקות שונות, או לחילופין תמונה כמו התמונה הראשונה בגלריה, (שלדעתי לא אמורה להיות בגלריה) - במראה את הצילום התת ימי הראשון. הצילום של האשה הצפה (מגניב, אגב), צילום המאקרו השני (צילום מאקרו הוא לאו דווקא קשור לצילום תת-ימי, לכן הייתי משאירה את הצלופח שגם מדבר על הפלאש )והסיפון העליון של הספינה - לא מראים שום טכניקה מיוחדת. TZivyAאהמ? • 10:24, 20 במרץ 2012 (IST)
בנוסף, אני לא רואה שום צורך בגלריה שלמה לציוד תת-ימי זהה. אם מדובר בפריטים שונים בתכלית - אפשר להציג אותם. מבחינתי מספיקה התמונה הראשונה בגלריה הזו: מראה מצלמה לצילום תת ימי בתוך מארז עמיד למים. TZivyAאהמ? • 10:25, 20 במרץ 2012 (IST)
  • גם לפי דעתי התמונה הראשונה בגלריה צריכה לעבור לגוף הערך - אבל רק לאחר שייכתב חלק ה"היסטוריה". לפי דעתי כן יש מקום לצילום של אונייה טרופה - יתכן שכדאי להחליף בצילום מהטיטניק (ראו קובץ - File:Titanic wreck bow.jpg) שכן על מנת לצלם את הטיטניק בעומק שבו היא נמצאת נדרשה טכניקת מיוחדת להארת הספינה. מה דעתך?
  • לגבי הגלריה בחלק הציוד - מדובר בפריטים שונים בתכלית מלבד שתי התמונות הראשונות שמציגות את המארז פתוח ואת המארז סגור עם מצלמה בפנים. TVJunkie - שיחה 13:26, 20 במרץ 2012 (IST)
  • גם בלי שייכתב חלק ה"היסטוריה" יש לה מקום. אם אתה יודע לפרט בדיוק על הטכניקה הספציפית - אז תכתוב אותה. סתם צילום של תמונה לא מוסיף כלום.
  • ייתכן שהם פריטים שונים בתכלית, אבל אי אפשר לרדת לדקויות כאלה, במיוחד שאני שמה כסף על כך שבמצב העכשווי לאיש אין מושג מה ההבדל בין המצלמות, כמו שלאיש אין מושג מה ההבדל בין הדגמים השונים של מצלמות רגילות, להוציא את ההבדל המרכזי בין מצלמה קומפקטית לרפלקס. בגדול, הקורא מבין שצריך מצלמה למים, ומשהו שיגן עליה. אני בגישה שתמונות צריכות להיות ממוקדות לנושאים ספציפים בטקסט, וגם "כל המוסיף גורע". TZivyAאהמ? • 13:34, 20 במרץ 2012 (IST)
  • לאן להעביר אותה אם כך? הרי היא לא מתאימה לאף חלק במצב הנוכחי.
  • אם כך אחליף בתמונה מהטיטניק.
  • אנסה מיד לצמצם את הגלרייה של הציוד. TVJunkie - שיחה 13:40, 20 במרץ 2012 (IST)
היי ג'אנקי. ראשית, תודה על העריכה המסיבית של הערך. שנית שלישית ורביעית: מה לגבי הגלריות? לא הבנתי מדוע יש טעם בשתי תמונות נפרדות למארזים של מצלמה. אישית לא ראיתי הבדל. לא חושבת שקורא אחר כן יראה, ותמונות רבות מדי מבלבלות. בנוסף, מה מהותן של התמונה הימנית והשמאלית שבגלריית התמונות למעלה? הם לא מספרות על טכניקת צילום מיוחדת? אני חושבת שהם די מיותרת. במיוחד המאקרו השנייה. TZivyAאהמ? • 16:04, 21 במרץ 2012 (IST)
צימצמתי את התמונות בחלק הציוד אך לפי דעתי יש להשאיר גם את התמונה Canon WP-DC600 1.jpg וגם את התמונה Ikelite2.jpg שכן האחת מציגה מארז עמיד למים למצלמות קומפקטיות בעוד שהשנייה מציגה מארז עמיד למים למצלמות SLR (בחלק ה"ציוד" מצויין במפרוש שאלו אפשרויות שונות העומדות בפני הצלם).
לגבי השאלה השנייה... לאיזה תמונות התכוונת בדיוק? לתמונות האלו...?
בברכה, TVJunkie - שיחה 16:19, 21 במרץ 2012 (IST)
קודם כל שאנשים יבדילו בין מצלמות קומפקטיות לאסאלאר, ואחר כך בין המארזים שלהם. יתירה מזאת, יש הבדל מהותי מבחינת התכונות, להוציא את עניין הגודל ואולי העמידות? אם יש, זה לא מפורט בקטע. התכוונתי לדג שושנון והאשה הצפה על פני המים. TZivyAאהמ? • 16:23, 21 במרץ 2012 (IST)
כלומר מבחינתך, על אף שבקטע ה"ציוד" כתוב במפורש שהאפשרויות לגבי בחירת ציוד שעומדות בפני הצלם הנם (1) מצלמות קומפקטיות בתוך מארז עמיד למים (2) מצלמות קומפקטיות מתקדמות עם שליטה ידנית בחשיפה ומארז מתאים (3) מצלמות SLR עם מארז מתאים, מבחינתך, המצב האופטימלי היה שהיינו יוצרים הפרדה בין מצלמות SLR למצלמות קומפקטיות הן בטקסט והן בגלריה? TVJunkie - שיחה 16:40, 21 במרץ 2012 (IST)
לפי דעתי יש מקום להציג בגלריה מגוון של טכניקות וסוגי צילומים תת-מימים שונים. משום כך לפי דעתי יש מקום לתמונה של האישה הצפה שכן היא נוצרה באמצעות מצלמת שחור-לבן משנת 1947 אשר קודם כל איננה תמונת טבע (בעוד שרוב התמונות התת-מימיות הנם של דגים) ואשר נוצרה לפני עידן המצלמות הצבעוניות התת-מימיות המשוכללות שקיימות בשוק מאז שנות ה-60 ועל כן יש לה ייחוד וחשיבות היסטורית. התמונה המרהיבה והצבעונית של דג השושנון הנה הדוגמה הטובה ביותר בערך לשימוש בטכניקת צילום המאקרו בעת צילום תת-מימי. TVJunkie - שיחה 16:40, 21 במרץ 2012 (IST)
מה ההבדל בין תמונות שחור-לבן במים או מחוצה להם? תראה, חכמינו ז"ל אמרו "כל המוסיף גורע", לשיקולך. באשר לשם הערך: למה שינית אותו? לא הבנתי. TZivyAאהמ? • 10:34, 25 במרץ 2012 (IST)

האם להשאיר את כל הקישורים לאתר של חגי נתיב[עריכת קוד מקור]

האם לדעתכם יש להשאיר את כל הקישורים בחלק הקישורים החיצוניים לדפים השונים באתר של הצלם חגי נתיב או שמא אתם סבורים שעדיף להסתפק בדף אחד? TVJunkie - שיחה 04:28, 20 במרץ 2012 (IST)

אם יש לינק שמוביל לרשימת מאמרים - עדיף אותו. TZivyAאהמ? • 10:24, 20 במרץ 2012 (IST)
אני חושב שהעובדה שחגי נתיב כתב את הערך ושם את הקישורים לאתרו שלו מצביעה על ניגוד עניינים שיש בו טעם לפגם. להוריד. חמויישה - שיחה 11:56, 21 במרץ 2012 (IST)
ואני חושבת שגם אם חגי נתיב היה מקבל באופן מסתורי חמש מאות דולר על כל קליק שמוביל לאתר הבית שלו, לא הייתה גורמת לי שלא לבחון באופן אובייקטיבי את תועלת הקישורים. חגי נתיב כתב ערך יפה על נושא יפיפה, ואם יש לו דרך ליצור קישורים לאתר שלו בצורה כשרה - מפרגנת לו את זה לגמרי. אולם יום אחד אשכור את שירותיו. TZivyAאהמ? • 16:01, 21 במרץ 2012 (IST)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

שינוי שם הערך מצילום תת ימי לצילום תמונות סטילס תת ימי הוא קטנוני, ובנוסף הוא מאד מסורבל (הרבה פחות יחפשו "צילום תמונות סטילס תת ימי" מאשר "צילום תת ימי" גם אם הנושא שמעניין אותם הוא סטילס). לדעתי צריך לשנות חזרה את שם הערך, ואם יתוסף לו בעתיד מספיק מידע שנוגע לצילום וידאו תת ימי אפשר יהיה לפרק לשני ערכים. חמויישֶה - שיחה 11:04, 25 במרץ 2012 (IST)

אני מסכים, ומאחר שההעברה בוצעה ללא דיון, החזרתי לשם הקודם. תומר - שיחה 11:24, 25 במרץ 2012 (IST)

שמות הערכים[עריכת קוד מקור]

כעת שיש לנו שני ערכים העוסקים בשני תחומים שונים - צילום תת-מימי (תמונות סטילס) (Underwater photography) וצילום תת-מימי (וידאו) (Underwater videography) - אנו נדרשים לקיים דיון מחודש בנושא השמות העבריים הטובים ביותר לערכים הללו. אנא הצטרפו לדיון המתקיים כעת כאן בסוגייה זו והביעו בו את דעתכם. WikiJunkie - שיחה 17:11, 25 במרץ 2012 (IST)

פירושונים[עריכת קוד מקור]

לא רואה סיבה לעשות דף פירושונים על שני ערכים בלבד. מה שמקובל הוא להפנות לערך השכיח צילום תת-מימי, ומשם לאפשר הפנייה לצילום וידיאו תת ימי. מה גם שלא הועלה נימוק מדוע דווקא נקרא שמו צילום סטייליס. ודבר אחרון: שינוי כזה יש לבצע בכפוף לדף השיחה, במיוחד לאחר שהובעה התנגדות. TZivyAאהמ? • 15:20, 25 במרץ 2012 (IST)

אם לא אראה תגובה, אראה את עצמי רשאית להעביר למצב המתואר למעלה. TZivyAאהמ? • 15:33, 25 במרץ 2012 (IST)
כעת המצב שונה משהיה בהתחלה משום שיש לנו שני ערכים העוסקים בשני תחומים שונים - צילום תת-מימי (תמונות סטילס) וצילום תת-מימי (וידאו) - ועל כן אנו נדרשים לקיים דיון מחודש בנושא. צביה, שימי לב שהערך צילום תת-מימי (תמונות סטילס) הנו תרגום של הערך המקביל בויקיאינגליש Underwater photography אשר עוסק רק בצילום של תמונות סטילס (Still photography) מתחת לפני המים בעוד שהערך צילום תת-מימי (וידאו) אשר גם הנו תרגום של הערך המקביל בויקיאינגליש Underwater videography אשר עוסק רק בצילום סרטי וידאו מתחת לפני המים - אלו שתי תחומים שונים ועל כן אנו נדרשים לספק שמות שונים בעברית לשתי הערכים הללו. במידה ורוב המשתמשים מתנגדים לדף הפירשונים משום שהוא מכיל קישורים לשתי ערכים בלבד, לפי דעתי עדיף יהיה להשאיר את השמות של הערכים כפי שהם, לקשר את השם צילום תת-מימי לערך צילום תת-מימי (תמונות סטילס) ולהציב בראש כל אחד מהערכים תבנית פירוש נוסף שתפנה את הקוראים לערך האחר. מה דעתכם? WikiJunkie - שיחה 17:01, 25 במרץ 2012 (IST)
המינוח המקובל הוא פשוט "צילום". אם אינני טועה ההבחנה "סטיליס" באה רק כדי להבדיל מצילום וידיאו, כאשר יש מצב להתבלבל. הערך באנגלית אף הוא קרוי "צילום תת-מימי". לדעתי מיותר לסרבל את שם הערך למונח הלא מקובל. TZivyAאהמ? • 17:16, 25 במרץ 2012 (IST)
המונח צילום בעברית איננו מקביל למונח photography שכן "צילום" יכול להתייחס הן לצילום וידאו (videography) והן לצילום תמונות סטילס (Still photography). משום כך, על מנת למנוע בילבול, לפי דעתי עלינו לבחור בשם מדוייק ומפורט יותר מאשר השם "צילום תת-מימי" בלבד עבור הערך בויקיפדיה העברית העוסק ב-Underwater photography. ‏ WikiJunkie - שיחה 17:26, 25 במרץ 2012 (IST)
על הפרוטוקול אולי אתה צודק, אבל בתכל'ס, הן המונח מצלמה, צילום וצלם מתייחסים לצילום סטילס, ואף אחד לא מוסיף "סטילס" לאף אחד מהם. צילום, בעברית, הוא קודם כל במצלמה, ואחר כך וידיאו. ואם זה המונח המקובל, לא רואה טעם לרדת לדקויות כאלה, שהם לא מוחלטות. TZivyAאהמ? • 17:31, 25 במרץ 2012 (IST)
המינוח "צילום תמונות סטיליס" הנו מינוח נפוץ בעברית ובמיוחד נחוץ במקרה זה על מנת למנוע בילבול (היו מספר מקרים שבהם משתמשים הוסיפו שהכוונה גם לצילום סרטי וידאו מתחת לפני המים על אף שהערך עצמו עוסק רק בצילום תמונות סטילס מתחת לפני המים). אנא צייני גם מה לדעתך צריך להיות השם האידאלי לערך בויקיפדיה העברית העוסק ב-Underwater videography.‏ WikiJunkie - שיחה 18:14, 25 במרץ 2012 (IST)
מן הסתם יש נושאים משותפים שבהם יעסקו הערכים. אני חושב שצילום וידאו תת-מימי יכול להיות פרק מצומצם בערך "צילום תת-מימי", עם הפניה לערך מורחב. חי ◣ 25.03.2012, 19:53 (שיחה)
מסכים עם חי. תומר - שיחה 20:03, 25 במרץ 2012 (IST)

בעקבות החלטת הרוב, שיניתי את צילום תת-מימי (וידאו) לצילום וידאו תת-מימי, נשנה את צילום תת-מימי (תמונות סטילס) לצילום תת-מימי ונמחק את דף הפירשונים. WikiJunkie - שיחה 20:41, 25 במרץ 2012 (IST)

תת-מימי או תת-ימי?[עריכת קוד מקור]

מהי הגרסה התקנית? נראה לי שהביטוי "תת-ימי" יותר נפוץ. תומר - שיחה 20:52, 25 במרץ 2012 (IST)

הערך נוצר על ידי צלם העוסק בתחום. אבל לפי מבחן גוגל הביטוי "צילום תת-ימי" יותר נפוץ. איזה שם עדיף לפי דעתכם? WikiJunkie - שיחה 20:58, 25 במרץ 2012 (IST)
לא מצלמים רק בים. TZivyAאהמ? • 21:14, 25 במרץ 2012 (IST)
ים זה גם אוקיינוסים וגם אגמים. למה כוונתך? בריכות? בכל אופן, "תת-ימי" הוא די מונח גנרי לכל מה שהוא מתחת למים (מלבד כנראה בריכות ודומותיהן). תומר - שיחה 00:24, 26 במרץ 2012 (IST)
מצלמות שכאלו משמשות גם בבריכות (למשל באימוני שחייה מקצועיים). תת-מימי הוא הביטוי המתאים כאן. הוא נמצא בשימוש גם בביטויים דומים אחרים. דניאל תרמו ערך 00:32, 26 במרץ 2012 (IST)