שיחה:קולוניאליזם בארץ ישראל במאה ה-19

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

האם יש הגדרה למעצמה? כי אם לא, לא ניתן לקרוא לערך בשמו הנוכחי. דניאל ב. 02:44, 2 במרץ 2008 (IST)

אתה צודק. יש רק בעיה אחת שזה המונח המקובל במקור העיקרי שלי ממנו אני מנווט למקורות נוספים .ראה עוד מעט "לקריאה נוספת". לדעתי יש לחבר את הערך מעצמה בהקדם. ‏Daniel Ventura‏ 03:26, 2 במרץ 2008 (IST)

עריכה|לשון, פיסוק[עריכת קוד מקור]

עשיתי לפי מיטב יכולתי. ‏Daniel Ventura‏ 10:47, 2 במרץ 2008 (IST)

כמה הערות:
  • נדמה לי שצריך לקרוא לערך המעצמות בירושלים, כי הוא לא (כמעט) מתאר את פעילותן בשאר רחבי הארץ: יפו, חיפה, נצרת וכולי.
  • הערך אמנם לא נקי משגיאות כתיב, אך בכל זאת הייתי מוריד את תבנית השיכתוב.
  • דניאל צודק. זהו הביטוי בספרות: ראו "המעצמות תוקעות יתד בירושלים" - פרק בירושלים וכל נתיבותיה - הוצאת יד בן צבי
Yaronv - שיחה 21:12, 4 באוקטובר 2008 (IDT)
אני סבור שיש מקום להרחיב. אם כי הנושא שלי למעשה היה צריך להיות מוגדר "תחילת ההתערבות של המעצמות בארץ ישראל בעת החדשה". נכון כי מרכז ההתערבות היה בירושלים, לפי ספרו של לונץ שיצא בסוף המאה ה-19 הפעילות הדומיננטית היתה בירושלים. אמנם היו קונסוליות ביפו, חיפה וצפת אבל קשה לכנות זאת בשם "התערבות המעצמות", אולי בפרק נוסף בסוף הערך בתור רשימה שמית. ברור כי הכיבוש הבריטי של הארץ נתן למשטר זה, אשר אפיונו היה הקפיטולציות סוף. כל המוסיף פרטים על הערך תבוא עליו הברכה. בברכת שנה טובה, דניאל ונטורה - שיחה 22:07, 4 באוקטובר 2008 (IDT)

התנגדות לשינוי השם[עריכת קוד מקור]

השם "קולוניאליזם בארץ ישראל ב.." לא ראוי, היות ואינו מתאר נכון את התהליך ההיסטורי. קולוניאליזם על פי הגדרתו (מהערך) הוא "קולוניאליזם היא תופעה של השתלטות מעצמות (אירופאיות בעיקר) על טריטוריות מעבר לים". בארץ ישראל לא הייתה השתלטות ואף לא הגמוניה אלא השתלבות תוך מידה מסויימת של שלטון עצמי.

תציע שם יותר טוב. תומר ש - שיחה 02:19, 11 בפברואר 2009 (IST)
ראו שיחה בהמעצמות בחיפה.Shannen - שיחה 18:02, 13 בפברואר 2009 (IST)

טעויות רבות בערך[עריכת קוד מקור]

מקריאה לא מעמיקה מצאתי טעויות רבות בערך (מלחמות לא נכונות, תאיריכם לא נכונים), שתיקנתי. ניתן להניח כי יש עוד רבות. Dangling Reference - שיחה 20:51, 5 באפריל 2010 (IDT)

מהו 'קולוניאליזם'?[עריכת קוד מקור]

שלום. אכן, בשיח על התפתחות א"י בסוף התק' העות'מאנית מקובל להשתמש במושג 'קולוניאליזם' בנוסח בו אתם השתמשתם. אך בכל זאת: א) המושג אינו מתאים למעשה לענייננו, כיוון שתופעת הקולוניאליזם כרוכה מהותית בהשתלטות של מעצמה זרה על שטח חדש ובפעולות המשך מגוונות שנעשות בשטח כבוש זה על-ידי זרועותיה הרשמיות; ב) אם כבר, המושג מתאים יותר לפעולות רבות של האימפריה העות'מאנית ששלטה אז על א"י וסביבתה, המכונים בספרות לעתים קולוניאליזם פנימי. כך למשל יושבו בארץ לא מעט קבוצות מוסלמיות נאמנות לסולטן (כגון מוגרבים ואלג'ירים, צ'רקסים ובוסנים) ביוזמת השלטונות, שאף העניקו להם קרקע וזכויות יתר (כמו פטור ממסים) - בדיוק על בסיס אותם עקרונות שהצרפתים פעלו בצפון אפריקה. למען הדיוק ראוי מאוד להוסיף הסתייגות כפולה זאת לערך הנדון. 132.64.34.30 12:18, 4 באוגוסט 2013 (IDT)