שיחה:קנאים (בית שני)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נייטרליות[עריכת קוד מקור]

לד"ר שורק שלום. לצערי, הערך שכתבת הוא בעייתי ביותר, וכמעט העליתי אותו להצעת מחיקה. הסיבה היא שהערך הינו מוטה ביותר מבחינה פוליטית, ומביע דעה ברורה על הקנאים. גם אם דעה זו נראית לך ולי כנכונה, הרי שהמדובר בערך אנציקלופדי, ולא במאמר. אבקשך לערוך מחדש את הערך, כך שיתאים לנוהלים אותם ניתן למצוא בויקיפדיה: נקודת מבט נייטרלית. עם כל השמחה על תרומה של אדם בעל שם בתחומו לויקיפדיה, הרי שהדרך בה נכתבים הדברים מאוד מקלקלת, וחבל, כי נראה לי שתרומתך הפוטנציאלית היא רבה ביותר. אלמוג 16:24, 11 אפריל 2006 (UTC)

לאלמוג שלום

הנקודות שהעליתי מקורן במחקרים של השנים הלא-כל-כך-אחרונות, קרי, מאז 1960 ועד 2006, הן בארץ והן בחו"ל. הערתך לגבי הטייה פוליטית היא כל כך רחוקה מן המציאות, בערך כמו לטעון על מי שמביא, כלשונו וככתבו, את סיפור דויד ובת שבע, שהוא עוכר ישראל ובוגדני, ואו-אז אינו מוכן לתת לעובדות לבלבל אותו. חבר נכבד, כל המקורות שהובאו בערך "קנאים" לקוחים מכתבי יוסף בן מתתיהו ומספרות חז"ל, ואין מדובר כלל על פרשנות. אם מאן דהוא רוצה לבטל את כל כתבי יוסף בן מתתיהו, זה כבר עניין אחר, שאז נצטרך לחפש מקורות חדשים על המרד הגדול ובכללו על גמלא, מצדה, ירושלים, מכוור ועוד, והרי לא תסכים, ובצדק רב, למהלך הזוי ממין זה. ומה-לעשות, שאין בידינו מקורות רומיים או הלניסטיים מאוחרים, או כתובות, או מטבעות שיכולים לשפוך אור כלשהו, אפילו אחר, על תופעת הקנאות, ודע לך, כי פשעי הקנאים מחווירים מול עלילותיהם של הסיקאריים. בסופו של דבר אין לך ויכוח איתי אלא עם יוסף בן מתתיהו וספרות חז"ל.

חג שמח

ד"ר יחיעם שורק 09:06, 12 אפריל 2006 (UTC)

לד"ר שורק שלום. גם את העובדות הקשות ביותר ניתן לכתוב במילים יבשות, המותירות למשתמש החושב את המקום להסיק את מסקנותיו בעצמו. ערך המכיל תת כותרת כ"אין קץ לשפלות הקנאית" אינו נייטרלי. אין כאן ויכוח על העובדות, אלא על דרך מסירתן. אלמוג 09:52, 12 אפריל 2006 (UTC)

בכל מקרה הורדתי את הכותרת הנ"ל. --Hmbr 09:56, 12 אפריל 2006 (UTC)

קביעת השם[עריכת קוד מקור]

לא ברור אם השם "קנאים" מופיע לראשונה בתרגום של שמחוני, והוא למעשה מחדש השם, או שזה היה שם הקבוצה עוד בימי המרד עצמו. יאיר ח. 18:01, 31 באוגוסט 2007 (IDT)

לא כל כך ברור מה ההבדל בין הערך קנאים לערך הפילוסופיה הרביעית. ייתכן ששווה לאחד בין שני הערכים וליצור קישור מאחד לשני.

קטע שהוסר מהערך.[עריכת קוד מקור]

לא משולב טוב ולא קשור במצב הנוכחי. לשימוש כל מאן דבעי:
"י.נ. שמחוני בתרגומו לספר "תולדות מלחמות היהודים כנגד הרומאים" של יוסף בן מתתיהו, מציג חמש קבוצות שפעלו במהלך המרידה: קבוצת יוחנן מגוש חלב, קבוצת שמעון בר גיורא, הקבוצה האדומית, הסיקאריים והקנאים, שביניהן, ובעיקר בשתיים הראשונות ובשתיים האחרונות, פעלו קווים משותפים של אידאולוגיה, אמונה דתית, משיחיות, מצג אסכטולוגי, מסר חברתי ומאבק חסר פשרות ברומאים ובסיעות המתונות של יהודי ירושלים". גוונא + תורה מה תהא עליה?! 18:15, 10 ביולי 2009 (IDT)

טעות בקונספט[עריכת קוד מקור]

במקורו הערך ניסה להיות נסוב אודות תנועת הקנאות בתולדות עם ישראל, דיי ברור שתנועה עקבית מסוג זה לא הייתה קיימת - גם את תיתכנה השפעות כלשהן ממעשים קנאיים תנ"כיים (מעשה פנחס) על המעשים המאוחרים יותר (ימי הבית).
לולי דמיסתפינא הייתי שם תבנית מחיקה מהירה על הערך.
חשוב לציין שכל זאת בלי לפגוע חס וחלילה בכותב הערך הנכבד. פשוט מדובר בכללים המקובלים בוויקיפדיה. גוונא + תורה מה תהא עליה?! 18:29, 10 ביולי 2009 (IDT)

אז למה אתה משתפן? Face-smile.svg ברכות, אריאל - שיחה 18:31, 10 ביולי 2009 (IDT)

לאחר תיקון שגיאות[עריכת קוד מקור]

הערך בבסיסו נכון יותר עכשיו - ומציג את הקנאות כפי שהייתה, דהיינו ערב רב של קבוצות בעלות אידאולוגיה פרושית בבסיסה. נותר עוד לתאר היטב וללא הטיה את מהלכי המרד מבחינת הקנאים הירושלמיים - כרגע התיאור הוא לגמרי מוטה POV. אדם נבושיחה 20:34, 15 ביולי 2009 (IDT)

קנאים הם לא סיקריקים[עריכת קוד מקור]

לפי התאור בערך נראה שיש ערבוב בין הקנאים לסיעת שמעון בר גיורא לסיקריקים (או סיקריים)וליוחנן מגוש חלב. זה כוללני מדי. אוריאל רפפורט מנחם שטרן ואחרים מפרידים בין הזרמים השונים בהנהגת המרד לאחר החלפת (שלא לומר חיסול) ההנהגה המתונה שהייתה לפני כן. היחיד שעושה את הערבוב הזה הוא יוסף בן מתיתיהו (יוספןס פלאביוס)וגם זה מאיטרסים שלו. Yaronabel - שיחה 21:53, 23 ביולי 2016 (IDT)