שיחה:רבי יצחק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי יצחק[עריכת קוד מקור]

(העברה משיחת משתמש:ינבושד)


האם "רבי יצחק" בתלמוד הבבלי הוא רבי יצחק נפחא או שייתכן רבי יצחק נוסף? בפרט, ראה מלבן כחול בויקיפדיה:מפעיל נולד. דוד שי - שיחה 14:17, 8 במאי 2009 (IDT)

ר' יצחק סתם הוא ר' יצחק נפחא. "נפחא" הוא שם של מקצוע ומופיע במקומות שהם לא התלמוד עצמו. איני יודע אם יתכן ר' יצחק אחר. --גוונא + קשקשו איתי! 14:19, 8 במאי 2009 (IDT)
לפי הנאמר באנציקלופדיה דעת [1], בירושלמי נקרא סתם "רבי יצחק". וכך כתוב שם עוד "קרוב לוודאי שסתם ר' יצחק הוא ר' יצחק נפחא".
יש לציין שקיים גם תנא בשם "רבי יצחק" (מופיע בבלי, וראו תוספתא תרומות ב ד).
בברכה, שבת שלום, ינבושד • י"ד באייר ה'תשס"ט.
הנאמר לעיל סותר לכאורה את דברי התלמוד (פסחים קיד ע"א), על פי רש"י ורשב"ם (הפירוש המקובל): "הוא רבי יצחק בן אחא דשמעתא, הוא רבי יצחק בן פנחס דאגדתא, וסימניך: שמעוני אחי ועמי". רש"י:" רבי יצחק ב"ר אחא דשמעתא - ר' יצחק סתם האמור באגדתא ר' יצחק בן פנחס הוא". רשב"ם: "רבי יצחק ב"ר אחא דשמעתא. מילתא באנפי נפשה היא. כל רבי יצחק סתם הנזכר בשמעתא הוא רבי יצחק ב"ר אחא רבי יצחק סתם באגדתא הוא רבי יצחק בן פנחס". בברכה, ינבושד • כ"ה באייר ה'תשס"ט.
ומה עם הרבי יצחק המופיע בספר הזוהר, זוהר חדש, וגם באידרא רבה גם זוטא כחבר ה"אידרא" של רבי שמעון?--פרץ הכהןשיחההנך מענג שבת בבשר בקר? וודא שהוא גלאטט מחשש גזל• כ"ז בתמוז ה'תשע"א • 21:08, 28 ביולי 2011 (IDT)

טעויות בסיסיות בערך[עריכת קוד מקור]

רש"י ורשב"ם עומדים בשיטה אחת, ולפיה סתם ר' יצחק ב'שמעתא', כלומר בשמועות הלכה, הוא ר' יצחק בר אחא. ואילו סתם ר' יצחק ב'אגדתא' הוא ר' יצחק בר פינחס. לעומתם, מלשון רבינו חננאל יוצא לכאורה שפירש כי ר' יצחק בר אחא נתכנה בעוד חמשה כינויים: יצחק נפחא, יצחק בן טבלא, יצחק בן אלעזר, יצחק בן חקולא ויצחק בן פינחס. י"נ אפשטיין בספרו 'מבוא לנוסח המשנה' (עמ' 148) קבע כדעת רנ"נ רבינוביץ בעל דקדוקי סופרים, שר' יצחק סתם בתלמוד הבבלי הוא ר' יצחק בר יוסף, תלמידו של ר' יוחנן. את המסורת בתלמוד פסחים הוא קורא באופן אחר ומוכיח את קריאתו בראיות ברורות, לפיה נשנו שם זוגות: יצחק בן אלעזר הוא יצחק בן חקולא, יצחק נפחא הוא יצחק בן טבלא, ויצחק בן אחא דשמעתא הוא ר' יצחק בן פינחס דאגדתא (בדומה לכך הציע בספק ר' יהודב בן קלונימוס משפירא, בספרו 'ערכי תנאים ואמוראים' ערך ר' יצחק בן אלעזר תנא). ההנה קישור לדברי אפשטיין: http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=33109&st=&pgnum=160

האם רבא תלמידו של רבי יצחק?[עריכת קוד מקור]

במסכת מגילה דף י עמוד א אומר רבא שלמד מרבי יצחק שלאחר חורבן בית המקדש מותר להקריב בבמה.
בכבוד רב מייחל - שיחה 15:27, 17 בפברואר 2020 (IST)

מייחל: לא יודע אם היה תלמידו המובהק, אבל אהרן היימן מציין מספר הלכות שרבא מוסר משמו של רבי יצחק (אגב, ספציפית במגילה שם גורס הדק"ס "רבה"). בכל מקרה הוספתי לערך. בברכה, אבי גדור - שיחה 00:36, 21 בפברואר 2020 (IST)