ויקיפדיה:מפעיל נולד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפעיל נולד.jpg
מפעיל מערכת

נהלים

דף זה נועד לרכז את הדיונים בנושא קבלת ואשרור הרשאות מפעיל:

הגשת מועמדות

תנאי סף להגשת מועמדות לתפקיד מפעיל מערכת הוא ותק של תשעה חודשים כמשתמש רשום וביצוע אלפיים עריכות במרחב הערכים ובמרחבים המשיקים לו. מעבר לכך, רצוי שהמועמדים לתפקיד זה יפגינו פעילות בתחום התחזוקה השוטפת, כגון ניטור דף השינויים האחרונים. כמו־כן, רצוי מאוד לקיים התייעצות לא־רשמית בין חברים טרם הצעת המועמדים, ולהגיע לקונצנזוס בין משתמשים אחדים לגבי התאמת הוויקיפד או הוויקיפדית לתפקיד, בנוסף לכך שהם בעלי סיכוי טוב לחצות את משוכת הצבעת האמון הקהילתית. כאשר ויקיפד ממליץ על מינוי ויקיפד אחר לתפקיד מפעיל מערכת, עליו לקבל לפני כן את אישורו בדף שיחתו. ויקיפד שמקבל תשלום עבור כתיבתו לא יוצע כמועמד לתפקיד מפעיל, ואף אם הוא כבר מכהן בו, חייב לוותר על הרשאותיו עם תחילת הכתיבה בתשלום.

שלא כמו תפקיד בודק, אין מגבלת גיל לתפקיד מפעיל.

מפעיל מערכת יתמנה לתקופה של שלוש שנים, תוך תחימת ההרשאה באופן טכני לשלוש השנים. לאחר שלוש שנים רשאי המפעיל לפתוח דיון בדף זה כדי לקבל את ההרשאה לשלוש שנים נוספות. אין הגבלה על מספר הקדנציות שמפעיל רשאי להתמנות אליהן.

לתנאי הסף להגשת מועמדות לתפקיד בירוקרט ולאופן קיום הליך הבחירות, ראו ויקיפדיה:בירוקרט#מינוי בירוקרטים.

אופן הגשת המועמדות

על מנת להציג מועמד לתפקיד מפעיל מערכת, יש להציגו בפסקת הדיונים בצורה הבאה:

== קישור לשם המשתמש ==
{{משתמש|שם המשתמש}}
* תגובה 1
* תגובה 2

על מנת להציג מועמד לדיון הארכת הרשאות, יש להציגו בפסקת הדיונים בצורה הבאה:

== קישור לשם המשתמש ==
{{משתמש|שם המשתמש|מפעיל=כן}}
* תגובה 1
* תגובה 2

ניתן פשוט להוסיף לדף את התבנית: {{ס:הצעה במפעיל נולד|שם המשתמש|סיבה=הסיבה להמלצה|הצבעה=כן}}.

דיון

לאחר הצגת המועמד לתפקיד מפעיל מערכת יתנהל דיון, שבו יוכלו חברי הקהילה להביע את דעתם על המינוי המוצע. הדיון פתוח בפני כל ויקיפד רשום, ללא תלות בזכות הצבעה.

תמיכה או התנגדות רצוי להביע בצורה "{{בעד}}" או "{{נגד}}". ניתן ורצוי להוסיף מילים אחדות של הנמקה, אך זכרו כי הדיון עוסק בחברים לקהילה הנוכחים במקום; לכן - שקלו היטב את תגובותיכם (בעיקר כשמדובר בהתנגדויות), נסחו אותן בזהירות ובכבוד הראויים, והימנעו מהשמצות והכפשות. בשום מקרה אין לפגוע בכבודם של ויקיפדים, גם אם אתם מתנגדים למינוים כמפעילי מערכת.

החלטה

אם לאחר כשבוע המועמד למפעיל זכה לרוב של לפחות 60% מהוויקיפדים בעלי זכות ההצבעה שהגיבו בדיון, ללא ספירת ויקיפדים שלא הביעו עמדה חד-משמעית, הבירוקרטים רשאים לפי שיקול דעתם למנותו למפעיל, או להאריך את כהונתו של מפעיל מכהן.

יש לארכב את הדיון פרק זמן סביר לאחר סיכומו בידי הבירוקרטים.

דיונים

אופק כחול

BlueHorizon (שיחה | תרומות | מונה | פעילות מפעילית בחצי שנה/שנה האחרונה)

שלום לכולם. בקרוב אסיים שש שנים כמפעילה, פונה לתמיכת הקהילה בקבלת ההרשאות לשלוש השנים הקרובות. אני מנטרת ומשתמשת בהרשאות לצורך חסימת משחיתים, מחיקת הבלים והגנה על דפים מהשחתות. משתדלת גם לטפל בבקשות שונות של העברות דפים, מיזוג גרסאות וכולי. מטפלת גם במחלוקות בין משתמשים בהתאם לזמן וליכולת הפנויים. תודה למשתתפים, אופק כחול - ביבר הזכוכית 18:24, 18 בינואר 2021 (IST)

דיון

לאחר מספר שיחות (חלקן פרטיות) הגעתי למסקנה שאין תמימות דעים בהבנת תפקיד וסמכויות המפעיל, וחשבתי שרצוי לשאול כל מפעיל כשעולה שאלת הארכת הרשאותיו, ובמינוי מפעיל חדש, שאלות שיבהירו לקהילה איך רואה המועמד את תפקידו וסמכויותיו. השאלות שלי נוגעות לדברים שמעניינים אותי, ותקוותי שחברים נוספים יציגו שאלות מעניינות וחשובות יותר. שאלותי נוגעות בעיקר לחסימת משחיתים, אחד התחומים שציינת שאת עוסקת בהם.

 1. האם את יכולה לתאר לעצמך מצב בו תבצעי חסימה כזו בטעות (כלומר תחסמי "משחית" בגין עריכות שאולי אינן השחתה)?
 2. איך תנהגי אם יתברר שיש עורכים, עם או בלי הרשאות מפעיל, שמפקפקים בפעולת חסימה שביצעת?
 3. האם לדעתך לגיטימי שמפעיל אחר יבטל פעולה מפעילית שביצעת אם היא שגויה לדעתו, או שעל המפעיל לפנות אליך ולקבל את הסכמתך לביטול הפעולה?
 4. האם לדעתך בסמכותך לבטל פעולת מפעיל אחר (חסימה או פעולה אחרת) שאינך משוכנעת שהיא מוצדקת, או שעליך לפנות אליו ולקבל את הסכמתו?
 5. מה תעשי אם פנית למפעיל אחר שאינך מסכימה עם פעולתו, והפנייה לא מקבלת תשובה? מה תעשי אם המפעיל השני לא משכנע אותך, ולא משתכנע בעצמו?
 6. אם עורך יפנה אליך (כנראה בעזרת "זימון", הדרך היחידה הפתוחה לחסומים) בטענה שנחסם לא בצדק, האם תנסי לבדוק את הטענה?
 7. אם התשובה לשאלה הקודמת היא "כן", מה תעשי אם תגיעי למסקנה שהטענה מוצדקת?

להבהרה וחזרה, השאלות הללו אינן "אישיות". למעשה אין לי היכרות עם פעילותך כמפעילה, ואשמח לשמוע תשובות לשאלות הללו מכל מפעיל. חידוש המינוי נראה לי הזדמנות טובה לשאול, ורצוי שעורכים אחרים יציגו שאלות נוספות. תודה. קיפודנחש 00:55, 19 בינואר 2021 (IST)

שלום קיפודנחש, אם מדובר בשאלות רוחביות לא עדיף להעלות אותן במזנון? מה גם שעד שכל המפעילים יפתחו דיון ויגיעו לענות על השאלות יחלפו שלוש שנים.. בכל אופן הנה התשובות שלי:
 1. משתדלת לא להגיע למצב כזה, אבל תיאורטית כן. דוגמה: משתמש מעדכן שוב ושוב פטירה בערך על אישיות בוויקיפדיה, אין לכך אסמכתאות ברשת, הוא משוחזר ומוזהר ולא מגיב בדף השיחה. בדיעבד מתברר שאכן הייתה פטירה.
 2. אבדוק את עצמי שוב. אם אחשוב שהחסימה מוצדקת, אנמק, ואם אחשוב ששגיתי אתנצל ואבטל את החסימה.
 3. לדעתי מן הנימוס לפנות ראשית למפעיל שביצע את הפעולה, ולו כדי להבין אם יש מידע שלא מודעים לו טרם הביטול. אני לא חושבת שצריך לקבל הסכמה לביטול פעולה של מפעיל אחר אבל כן חשוב להבין את התמונה המלאה.
 4. מפעילים יכולים לבטל פעולות של מפעילים אחרים. אם איני משוכנעת בצדקת הפעולה, לרוב אפנה ראשית למפעיל שביצע את הפעולה ואשאל אותו בדבר הפעולה ואם יש סיבות לכך.
 5. אם איני מקבלת תשובה - אזכיר או אבטל את הפעולה. אם יש ויכוח - אם אני חושבת שהמצב בתחום האפור והפעולה סבירה בהתאם לנהוג בוויקיפדיה, אניח לנושא גם אם אישית דעתי שונה. אם לדעתי הפעולה לא סבירה, אעלה את זה לדיון בפורום רחב יותר או אבטל את הפעולה.
 6. אם מדובר בתיוג אישי שלי, אגיב בנושא. אם מדובר בתיוג כללי מסוג "מפעילים, מה דעתכם?" אתייחס לנושא ככל שאני פנויה וככל שלא הגיעו לנושא מפעילים אחרים שטיפלו. אגב, משתמש שנחסם יכול להשתמש בתבנית בקשה לשחרור חסימה ואין צורך בתיוג.
 7. אגיב שלדעתי הטענה מוצדקת, אשמע אם יש טיעונים נוספים, ואם צריך אבטל את החסימה.

בברכה אופק כחול - ביבר הזכוכית 13:05, 19 בינואר 2021 (IST)

תודה. לא בטוח שהבנתי אותך נכון לגבי "שאלות רוחביות". רציתי זה לשמוע את עמדתך שלך, בתור מפעילה בעבר ובעתיד לגבי השאלות הללו, לא לקבל "חתך" לרוחב כל הקהילה. לא כל מפעיל בהכרח רואה את הדברים באותו אופן (נאמר לי, למשל, שמפעיל לא יבטל פעולת מפעיל אחר ללא הסכמה מפורשת, בעוד שאת מצהירה שאם לא תקבלי תשובה, כן תבטלי). תשובות ברורות של המועמד יכולות לעזור לקורא להחליט אם לתמוך או להתנגד, ומשמשת "הצהרת כוונות", שניתן לחזור אליה כדי לראות אם התנהגותו כמפעיל תואמת את הצהרותיו כמועמד. תודה על תשובותייך המפורטות.
כמה מתשובותייך לא נראות לי אופטימליות, למשל, לגבי תיוג: כאשר מישהו מתייג את כל המפעילים בבקשה לבדוק משהו, ואין סימן שמפעיל אחר בדק, יש לייחס לדבר עדיפות גבוהה, אפילו אם זה אומר להיכנס לפינות שרובנו מנסים להימנע מהן, וזה חלק מ"חובות" המפעיל. בדומה, לגבי "התחום האפור": כמעט תמיד כשיש חילוקי דעות, אפשר להסתכל על כך כ"תחום אפור", והשאלה איך נכון לנהוג כשמגעים לתחום הזה. "אניח לנושא" משמר את המצב הקיים של "אשם עד שלא תוכח חפותו", במקום הכלל המקובל בחברות דמוקרטיות "חף עד שלא תוכח אשמתו". ויקיפדיה אינה, ולא מתיימרת להיות "חברה דמוקרטית", ובכל זאת העדפתי היא שבנושאי "שמירת החוק" ננהג כמוה, וכשאין הסכמה, "חובת ההוכחה" או "חובת השכנוע" צריכה לחול על החוסם ולא על המשחרר.
מכך שיש לי השגות לגבי כמה מתשובותיך לא משתמע שאינך מתאימה לתפקיד, או אפילו שהשגותי מוצדקות. לדעתי טוב יותר להבהיר את הדברים כחלק מתהליך המינוי, ולא "לאחר מעשה", כשנתקלים במקרה ספציפי. שוב, תודה על התשובות הברורות והמפורטות, ובהצלחה בהמשך הפעילות והמפעילות. קיפודנחש 22:57, 19 בינואר 2021 (IST)
קיפודנחש, כמי שמקבל תיוגים של "כל המפעילים", אני יכול להגיד לך שאולי 1 מתוך 10 תיוגים מצדיקים תיוג "דחוף" כזה. לרוב מדובר על סוגיות שלא קשורות למפעילים ומישהו רוצה לשמוע את דעתם של המפעילים. בגלל זה, קשה ליחס חשיבות עליונה לתיוגים האלה. אז ב-9 מתוך 10 המקרים שלא קשורה להרשאות המפעילים, אני מעיר שאין סיבה לתייג מפעילים וכשזה משתמש שעושה את זה יחסית הרבה, אני גם לא עונה לשאלה שנשאלה (אם ברור לי שזה שימוש מוטעה בתבנית אז לאחר שאני מסביר שאין להשתמש בתבנית לסוגיות כאלו, אני גם עונה על מה שנשאל). במקרה האחד מעשר שהוא כן רלוונטי, יש כבר מפעילים אחרים שענו כך שהתגובה של המפעילים מספיק מהירה, כמובן שכל מפעיל שמגיע למקרה כזה ואין תגובה, ראוי שיקדיש זמן ותשומת לב למקרה ויתן מענה וזה מה שאני מנס לעשות. כמובן שזו דעתי שלי ולא של אופק כחול או מפעילים אחרים. אבל היה חשוב לי להבהיר שתיוג מפעילים הוא לרוב לא משהו דחוף או חשוב או אפילו קשור למפעילים. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:01, 20 בינואר 2021 (IST)
יונה, בכל זאת זה אחד הכלים הכי בסיסיים לקרוא לנו, וצריך לבדוק את התיוגים. אם יש מישהו שמתייג 'סתם', אפשר להעיר לו. ביקורת - שיחה 13:02, 20 בינואר 2021 (IST)
ביקורת, תשים לב שיש בתבנית מפעילים אופציה מפעיל שלא מעוניין לקבל תיוגים, כך שזה לא כמו הבקשות ממפעילים. רבים מהתיוגים באמת לא קשורים לסמכויות מפעיל, ובמקרים רבים מפעיל כבר הגיב וכל היתר מגיעים לראות שכבר טופל וחבל. כמובן שאם יש תיוג שקשור לסמכויות מפעיל ושלא טופל, צריך לטפל בו. אופק כחול - ביבר הזכוכית 16:43, 20 בינואר 2021 (IST)
יונה, שאלתי התייחסה לזימון בדף שיחה של חסום: דף השיחה האישי הוא היחיד שפתוח בפניו, וזימון מפעילים לדף זה "המצנח הרזרבי" - כשגם זה לא עובד, ההתרסקות אל קרקע המציאות מובטחת. לגבי "זימוני שווא": אכן. לא רק מפעילים חווים זימונים כאלו, אך ברור לי שמפעילים "מזומנים" יותר מעורכים שאינם מפעילים, ואנשים שמופיעים בתבניות שמיועדות לזימון ("בעלי ידע", "מפעילים", "עורכי ממשק", "ביורוקרטים" וכן הלאה) יותר מאנשים שלא מופיעים בתבניות כאלה. עצתי היא להשתמש במה שהאמריקאים קוראים "פסילה שלישית ואתה בחוץ": עורכים שזימנו אותי זימון שווא "פעם אחת יותר מדי", צורפו אחר כבוד לרשימת ההשתקה. אין כלל שאומר שמפעילים לא יכולים להשתמש באופציה הזו. שוועתו של חסום שמנסה למחות על חסימה לא מוצדקת היא מקרה מיוחד, משום ש"זימון" הוא מפלטו האחרון, ולכן כל מפעיל שזומן צריך לקחת זאת ברצינות, ולוודא שלא נעשתה כאן טעות. (גילוי נאות: כשאני נחסמתי שלא בצדק, זימנתי לדף שיחתי מפעיל אחד, ששיקול דעתו נאמן עלי, לא את כולם. בזימון לא הבעתי את דעתי על החסימה או על החוסם, אלא ביקשתי מהמפעיל הנוסף לוודא שהחסימה מוצדקת, וה"מזומן" לקח את בקשתי ברצינות. אגב, בהמשך זומנו _כל_ המפעילים לדף שיחתי - לא על ידי אלא על ידי המפעיל שחסם, ורצה שעוד אנשים יגידו לו שהוא שגה). בברכה - קיפודנחש 18:12, 20 בינואר 2021 (IST)

@BlueHorizon, היה פעילות לא ממש גדולה שלך לאחרונה. האם את מתכוונת להיות מפעילת מערכת יותר פעילה? PRIDE! - שיחה 15:28, 19 בינואר 2021 (IST)

משתדלת להיות מעל רמת מינימום של פעילות, שלדעתי נדרשת לצורך מפעילות. פעילות זו כוללת גם פעולות שלא דווקא מתועדות בסטטיסטיקה, ועדיין לפי הסטטיסטיקה ביצעתי מעל ל-3 פעולות מפעיליות בממוצע ליום בשנה האחרונה וממוקמת במקום ה-18 מתוך 36 מפעילים. לגבי העתיד התכנון הוא לשמור על רמת הפעילות הזו, אם אוכל יותר אשמח אבל זה לפי היכולת והזמן הפנויים. אופק כחול - ביבר הזכוכית 12:34, 20 בינואר 2021 (IST)

הצבעה

בירוקרט נולד

בהתאם לויקיפדיה:בירוקרט#מינוי בירוקרטים, לאחר פרישתו של Eldad מהתפקיד, ניתן בשבוע הקרוב להציג מועמדות לתפקיד הבירוקרט. ניתן להציג מועמדות עד שבוע לפני פתיחת ההצבעה.

השבוע שבין גמר הצגת המועמדות לפתיחת ההצבעה ייועד לדיון בהתאמת המועמדים לתפקיד, כולל באמצעות הצגת שאלות למועמדים. המועמדים רשאים לפרוש מההתמודדות בכל אחד משלביה, ואז הדיון וההצבעות עליהם יאורכבו מיידית ותוצג הודעה על כך בדף הדיון. במקרה של תיקו בין מספר מועמדים, ייבחר המועמד שכיהן כמפעיל מערכת במשך יותר זמן.

 • מועד אחרון להצגת מועמדות: 10:15, 29 בינואר 2021 (IST)
 • מועד פתיחת ההצבעה: 10:15, 5 בפברואר 2021 (IST)
 • מועד סגירת ההצבעה: 10:15, 12 בפברואר 2021 (IST)


לא ברור היכן יש להציג מועמדות, ואיפה ניתן לדון במועמדים, ולהעלות נימוקים בעד או נגד כל מועמד. האם בדף זה? אם לא, איפה? קיפודנחש 19:47, 22 בינואר 2021 (IST)
להבנתי מועמדות מציגים בדף זה. בעיקרון שלב הדיון המקדים הוא החל מעוד שבוע. תומר - שיחה 21:14, 22 בינואר 2021 (IST)
כמו בעבר וכמו בכל הצבעה על מינוי מפעיל חדש - משתמש מציג את עצמו או מישהו אחר מציג אותו בהסכמתו. ביקורת - שיחה 02:02, 24 בינואר 2021 (IST)

מועמדים