שיחה:תוחלת חיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מה עם תוחלת חיים של בעלי חיים אחרים חוץ מהאדם?

אנונימי מחק את "כידוע הגיל הפיזיולוגי המקסימיל של גוף האדם הוא 1500 שנים" ועוד כמה הבלים מוחלטים. הרי אפילו מתושלח האגדי(970 שנים?) היה מתהפך בקברו ,וזה רק אחד מני משפטים רבים שהם מתחת לכל ביקורת במאמר הזה... איך מגיעים למצב כזה ..?? ע"י שחזור לא זהיר של תרומות אנונימיים ע"י משתמשים רשומים.(תרומת האנונמי שוחזרה לפני הערתי) חברים ,להבא שימו לב ,לא למחוק תרומות על סמך זהות התורם..--מר איקס 22:38, 13 פברואר 2006 (UTC)

שאלה מתוך "מי רוצה להיות מיליונר"[עריכת קוד מקור]

"מיינו את בעלי החיים הבאים על פי תוחלת החיים הממוצעת שלהם, מהנמוך לגבוה". גדי אלכסנדרוביץ' 08:45, 4 אוגוסט 2006 (IDT)


"התרבעות" של עקומת ההשרדות של תוחלת החיים[עריכת קוד מקור]

שווה לציין בערך את התופעה הזו, למדתי עליה בקורס "אפידימיולוגיה של הזיקנה". אני צריך לבדוק את המחברות למצוא מי העלה את הטיעון הזה במקור. הטיעון מובן ומובא במאמר: שתוחלת החיים מתארכת, במקביל לזה שתהמקסימום לתוחלת החיים איננו משתנה במיוחד. Talgalili - שיחה 09:24, 9 במאי 2008 (IDT)

ישנה סתירה פנימית בערך[עריכת קוד מקור]

באותה הפסקה ממש כתוב שישנם לוויתניים שתוחלת חייהם גבוהה משל האדם, ולאחר מכן שבני אדם, תוכים ופילים הם בעלי תוחלת החיים הגבוהה ביותר בקרב בעלי דם חם. אילן שמעוני - שיחה 22:32, 8 באוקטובר 2008 (IST)תוחלת החיים שגוייה. בכל העולם ובעיקר בישראל. ככל הנראה יש בעית אמינות בויקיפדיה. רוצה לומר, הנתונים שמפורסמים כאן, אינם נכונים!!!! לפי מה שפורסם ב- YNET, הנתונים בויקיפדיה שגויים. איך אפשר לתקן????

כל מידע בוויקיפדיה ניתן לתיקון בקלות, גם על ידך, אבל אנא ציין כאן שגיאות שמצאת בלוויית קישור למקור המאשש את דבריך. בעיקרון רצוי היה שגם המידע בערך יציין את המקורות לנתונים הנמסרים, אך אין זה המצב כרגע. קח בחשבון שהבדלים בין מקורות בכל הנוגע לנתונים סטטיסטיים עשויים גם לנבוע משיטות אומדן שונות, מועדי סקירה שונים וכו'. Magisterשיחה 11:58, 30 ביולי 2010 (IDT)

צריך לעדכן את הערך[עריכת קוד מקור]

הפיסקה "תוחלת חיי בני אדם בארצות שונות" לא מעודכנת. באתר הCIA יש טבלה מעודכנת. החבלןאשמח לתגובות משעמם לך? סווג גלקסיות 13:09, 31 במאי 2011 (IDT)

דקדוקי עניות[עריכת קוד מקור]

מי שחושב שאפשר לסדר רשימה שמית, עם מובהקות סטטיסטית קבילה, של תוחלת החיים בכל מדינות העולם, טועה. החלוקה לעשירונים הופכת את הרשימה לאמינה ואין שום טעם לסדר בתוך התאים של הטבלה את שמות המדינות בדיוק לפי סדר הנתונים. לנתונים הגולמיים אין כוח סטטיסטי כה רב. הניחו לרשימה כפי שהיא, בעשירונים. והכי חשוב, אל תכריזו על מדינה שכביכול נמצאת במקום האחרון. אתם לא יכולים להיות בטוחים באמינותה של הצהרה כזו. . עִדּוֹ - שיחה 00:15, 30 ביולי 2011 (IDT)

מי יכול להסביר את הגרף הבא - האם הממצאים נכונים ומה סיבתם?[עריכת קוד מקור]

תמורות בתוחלת חייהם של הגברים ברוסיה בין שנת 1950 לשנת 2007. עִדּוֹ - שיחה 15:15, 1 באוגוסט 2011 (IDT)
ניחוש שלי: הירידה התלולה בתוחלת החיים היא תוצאה של התפרקות ברית המועצות. דוד שי - שיחה 06:40, 3 בספטמבר 2011 (IDT)

משפט שגוי[עריכת קוד מקור]

הסרתי מהערך את המשפט "ביטוח הפנסיה, הנערך בעיקר על ידי קרנות פנסיה, כולל בדרך כלל גם ביטוח פנסיית שאירים, ובו מפחיתה, בדרך כלל, ירידת התמותה את העלות, דבר המקזז באופן חלקי את ייקור התעריפים, המלווה את עליית תוחלת החיים" משום שהוא שגוי. המשפט נכון במצב שבו אדם מבוטח בפנסיית שאירים בלבד, אך אין זה המצב, משום שביטוח שגרתי (שיש בו היגיון רב) כולל פנסיית זקנה, שפנסיית שאירים רק נלווית אליה (לא תמיד). פנסיית זקנה גדולה מפנסיית שאירים (וגם בכך יש היגיון רב), ולכן ככל שמקבל פנסיית הזקנה מאריך ימים, העלות לקרן הפנסיה גדלה, בניגוד לאמור במשפט שהסרתי. המשפט נכון כאשר המבוטח מת קודם שהגיע לגיל קצבת זקנה, אך אין זה המצב הנפוץ, ולכן כקביעה כוללת המשפט שגוי. דוד שי - שיחה 06:35, 3 בספטמבר 2011 (IDT)

קישור חיצוני[עריכת קוד מקור]

האם יש התנגדות להוספת קישור לטור שכתבתי?:
יורם שורק, למה תוחלת החיים של הגבר נמוכה יותר?, במדור "דברים שיורמים יודעים", באתר ארכיון האינטרנט (במקור, מאתר "nana10‏") יורם שורק - שיחה 13:04, 3 בנובמבר 2011 (IST)

תוכלת- תוחלת[עריכת קוד מקור]

תוכלת ב-כ'. תוחלת זה משהו אחר 92.234.21.23 13:25, 9 באוגוסט 2012 (IDT)

ראה בוויקימילון - תוחלת- 1. מטרה, תקוה, דבר שמצפים לו. 2. הסתברות ממוצע משוקלל של ההסתברויות האפשריות לערכיו של משתנה מקרי. כמובן שפה הכוונה במובן השני. אין בעברית כזו מילה- תוכלת. החבלןשיחהמועדון החלל הוויקיפדי 13:54, 9 באוגוסט 2012 (IDT)

אולי קצת טרחני אבל הגבלת גיל האדם ל120 במקרא לא מדוייקת[עריכת קוד מקור]

אני מתייחס כמובן למשפט הבא מתוך הערך: בשלב מאוחר יותר בסיפור המקראי מגביל ה' את משך החיים ל-120 שנה[5].

המשפט מתייחס למילים "והיו שנותיו 120 שנה". מדובר בפרשנות שגוייה לפחות לפי הפשט ורוב רובם של מפרשי המקרא. רוב המפרשים אינם מפרשים זאת כהגבלת ימות שנות האדם כיחיד אלא כמשך הזמן שהאל הקצה לאנושות לחזור בהם ממעשיהם עד לתחילת המבול. חיזוק למפרשים אלה ניתן למצוא במקרא עצמו שהרי במשך רבים מהדורות שלאחר המבול היו הרבה מאוד אנשים שע"פ המקרא בעצמו ימי חייהם היו הרבה מעבר ל120 שנה בהם למשל האבות ועוד רבים אחרים באופן שסותר את סברת הגיל המקסימלי. נראה שלפי פשוטו לא מדובר בקיצור שנות חיי האדם אלא בפרשנות שגויה למילים כנראה בשל פער הזמנים הרב בין כתיבת הטקסט והאופן בו השתנתה השפה וכן בהשפעות של פרשנויות נוצריות לפסוקים.

לדעתי אין מקום לשורה כזו בתוך הערך שכן היא אינה מוסיפה לו תוכן רלוונטי והמשפט עצמו אינו מדוייק.

לטעמי גם לפסוק מספר תהילים אין הרבה מקום בתוך הערך במקומו הנוכחי. ניתן ואולי גם צריך לפתוח פסקא חדשה שדנה בגיל המקסימלי במסורת היהודית (ואפשר להוסיף גם את המשפטים מפרקי אבות שם נדמה לי יש גם אזכור של גיל 100 שנה) אבל לאור העובדה שזה לא מדוייק ולא תורם מידע רלוונטי נראה שזה לא המקום הנכון לכך.

משוב מ-30 במרץ 2016[עריכת קוד מקור]

מן הראוי לבדוק את תוחלת חייו של האדם גם על פי הגיל של בגרותו המינית, כלומר: האדם מגיע לבגרות מינית בגיל 13. לכן תוחלת חייו הפוטנציאלית תהיה 13 כפול 6 עד 8 כלומר ממוצע 7, ולכן 13X7=91 שנים. מי שניזון ממזון טבעי, שותה בעיקר מים זכים, אינו מעשן, אינו משתכר ואינו מתמכר להרגלים מזיקים תוחלת חייו תהיה 13x8=104 שנים. אם נבצע את החישוב לפי בגרותו הגופנית והנפשית של האדם (25) אזי תוחלת חייו תהיה 25x7=175 שנים כמו הגיל של אבות אבותנו ההיסטוריים. 79.182.124.120 19:28, 30 במרץ 2016 (IDT)

תוחלת חיים של בעלי חיים[עריכת קוד מקור]

http://news.nationalgeographic.com/2016/07/animals-oldest-sponges-whales-fish/MathKnight (שיחה) 09:51, 3 בינואר 2017 (IST)