שיחת משתמש:Memyud

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
العربية | English | español | italiano | עברית | русский
Movicon-regards.gif
שלום, Memyud, וברוך בואך לוויקיפדיה!
כדי לסייע לך להצטרף לעורכים ולעורכות באפשרותך:

If you can't read Hebrew, click here.בברכה,
H2O‏ • שיחה 02:14, 6 באפריל 2007 (IDT)

שלום![עריכת קוד מקור]

הייתי שמח לדעת מהם המקורות שלך לערך דיסגרפיה שיצרת. תודה, H2O‏ • שיחה 02:14, 6 באפריל 2007 (IDT)

שלום, אני עושה עבודת מחקר על דיסגרפיה במסגרת לימודי התואר השני, כך שמקורות המידע העיקריים עליהם מתבסס סיכום זה הם הפריטים שמופיעים כבבליוגרפיה, אך קראתי גם מאמרים אחרים בתחום זה. --Memyud 02:49, 6 באפריל 2007 (IDT) תודה. בברכה, H2O‏ • שיחה 02:50, 6 באפריל 2007 (IDT)

המרה פונמית-גרפמית[עריכת קוד מקור]

הי מיה, כתבתי קצרמר המרה פונמית-גרפמית - אולי תוכלי להעיף מבט?

  • אם הבנתי את התרשים שלך נכון (שזה די בספק), צריך להוסיף לתיאור שנתתי של שני המסלולים הלקסיקליים והמסלול הסב-לקסיקלי גם מסלול לקסיקלי שלישי, שבמקום לעבור דרך הסמנטיקה עובר דרך הלקסיקון-פלט הפונולוגי?
  • והאם בכלל אני צודק בהנחתי שהמונח מתייחס להמרה בשני הכיוונים - או שאני טועה וצריך להפריד בין המרה פונמית-גרפמית לבין המרה גרפמית-פונמית?

גם ביצעתי המון שינויים קטנים בדיסגרפיה (הרבה יותר ממה שהתכוונתי), הוספתי כמה קישורים אבל בעיקר שיניתי ניסוחים אם הרגשתי שהניסוח שלי תורם להבנה רבה יותר או עושה את הטקסט קריא או הגיוני יותר (קצת הסברתי בדף השיחה של דיסגרפיה). כמובן שאם את מוצאת ניסוח שיוצר משמעות שגוייה או אם את מאמינה שהניסוח שלי דווקא פחות ברור אז לא איעלב אם תחזירי את הניסוחים שלך.

  • תבדקי בבקשה גם תחת "דיסגרפיות פריפריאליות" אם "פגיעה בשלבים מוטורים" משויך בצדק ל-"דיסגרפיה ברמת האלוגרף" או שהיא זכאית לריבוע כחול משלה!

דן 01:19, 9 באפריל 2007 (IDT)

היי דן, קראתי את הקצרמר המרה פונמית-גרפמית, כשאני מתייחסת להמרה מפונמה לגרפמה אני מדברת על תהליך הכתיבה, ומגרפמה לפונמה זה מתייחס לתהליך הקריאה.

ישנו מסלול מקווקו ש"מדלג" על הסמנטיקה, פשוט אין עדיין הסכמה מוחלטת בנוגע לכך שניתן לכתוב מילים נכון גם כאשר הן לא עוברות דרך הסמנטיקה, ואם ישנה בכלל אפשרות שמילה לא תעבור דרך הסמנטיקה.

הסיבה שפגיעה בשלבים המוטוריים משויכת לדיסגרפיה ברמת האלוגרף היא שפגיעה כזו לא פוגעת במילים מסוג מסוים, כמו שקורה בחלק מסוגי הדיסגרפיות האחרים, אלא יכולה לבוא לידי ביטוי גם כאשר מדובר בכתיבה של אות בודדת.

--Memyud 03:51, 9 באפריל 2007 (IDT)

הי מיה - האם תוכלי בבקשה לתת לי שיעור קצרצר: האם המודלים של ההמרה בכיוון ההפוך, גרפמית --> פונמית, הם עקרונית אותם המודלים (רק בכיוון ההפוך), או שיש איזשהם הבדלים מהותיים? שכתבתי את "המרה פונמית-גרפמית" כך שהמאמר מתאר רק את ההמרה בכיוון האחד. השאלה היא, האם כדאי לכתוב מאמר נפרד "המרה גרפמית-פונמית", או לשמור את המידע על שני סוגי התהליכים במאמר אחד ולמצוא לו שם אחר? (ואיך לקרוא למאמר במקרה הזה - האם יש מונח יחיד שכולל גם המרה פונמית-גרפמית וגם המרה גרפמית-פונמית?) דן 01:34, 11 באפריל 2007 (IDT)
הי, לדעתי עדיף שיופיעו ערכים נפרדים על מודל כתיבת מילה ומודל קריאת מילה וכל אחד מהם יתיחס להמרה בכיון הרלוונטי. הם כבר נמצאים בשלבי הכנה. בתוכם גם יהיה הסבר על המרכיבים השונים של תהליכי כתיבה קריאה, ככה שיהיה יותר קל גם להבין מושגים שמופיעים בערך דיסגרפיה (כמו באפר).

אני גם חייבת לך תשובה בנוגע לדיסגרפית שטח אחת או סוגים- על דיסגרפיה עדיין אין נתונים, אבל בדיסלקסיות מצאו שיש סוגים שונים של דיסלקסית שטח, אז מאוד יכול להיות שזה גם המצב בדיסגרפיה. --Memyud 11:45, 12 באפריל 2007 (IDT)

יופי, מצויין. האם בכלל עדיין יהיה טעם לשמור על הקצרמר החמוד שלי או שנשיל אותו לטובת המאמרים החדשים? (כל כך שכתבתי אותו! Symb Sur.jpg) בנוגע לדיסגרפיות: נראה לי שסביר להשתמש בכותרות "דיסגרפיות שטח", "דיסגרפיות פונולוגיות" וכו', אפילו אם מתברר שיש רק ואריאציות קטנות בין מקרה זה או אחר של דיסגרפיית שטח או בין מקרה זה או אחר של דיסגרפיה פונולוגית. והרי למשל דיסגרפיות נגלקט שונות יש, לא? (נגקלט ימין, שמאל, שניהם?) וגם דיסגרפיות שונות ברמת האלוגרף (מוטורי ולא מוטורי). אם נשנה את הכותרות לרבים זה ישמח אותי. דן 14:09, 12 באפריל 2007 (IDT)
נ.ב. מכיוון שראיתי שאת עצמך כותבת עבודת מחקר בנושא, רציתי להזכיר שחשוב למנות את המקורות שלך (הכוונה למאמרים שיבואו). בוויקי האנגלית אסור לכתוב מאמרים שהם מחקר אישי (en:Wikipedia:Attribution#No original research), פה עד כמה שהבנתי מותר, אבל זה טוב אם יש סימוכים מבחוץ. דן 15:06, 12 באפריל 2007 (IDT)
אני עדיין חושבת על השינוי לרבים. אני בטוחה שאפשר יהיה להשאיר גם את הקצרמר שלך :)
בקשר לרפרנסים, בדיסגרפיה זה היה בסדר? יכולתי להביא עוד אבל זה נראה לי מיותר ומסורבל אז בחרתי את העיקריים בנושא. גם בערכים שאני מתכוונת להכין המקורות שלי הם מחקרים של אחרים. --Memyud 22:22, 13 באפריל 2007 (IDT)
לדעתי מספיק לתת מקור או שניים מרכזיים - אבל למה להקשיב לי? (-; יש גם דרך לתת רפרנס לנקודה ספציפית, אם זה לא מקור כללי[1]. אני כבר סקרן לקרוא את המאמרים הבאים! דן 19:15, 14 באפריל 2007 (IDT)

מקורות או הערות שוליים...[עריכת קוד מקור]

  1. ^ בוויקי האנגלית משתמשים בשיטה הזאת לציון מקורות, כאן משום מה רק למתן "הערות שוליים". למה?

דיסגרפיה[עריכת קוד מקור]

ערך מעניין. קראתי בעבר מעט על הנושא אך בהחלט הרחבת הרבה מעבר למה שידעתי. תודה! --Yoavd 08:52, 15 באפריל 2007 (IDT)

תודה לך, אני שמחה לשמוע שיש מי שמתעניין. --Memyud 20:40, 15 באפריל 2007 (IDT)

כתיבה (תהליך קוגניטיבי)[עריכת קוד מקור]

לא הצלחתי להבין את המשפט הבא בפסקה כתיבה דרך המסלול הסב-לקסיקלי: כאשר הכתיבה אינה כתיבה להכתבה אלא שיום תמונה או כתיבה חופשית, תהליך הכתיבה מתחיל מהמערכת הסמנטית, דרך לקסיקון הפלט הפונולוגי לבאפר פלט פונלוגי ומשם להמרה פונמית-גרפמית. --Yoavd 16:20, 6 במאי 2007 (IDT)

אני מניחה שאתה מתייחס לשיום, אז הכוונה היא שמציגים בפני הנבדק תמונה של חפץ כלשהו ומבקשים ממנו לרשום מה הוא רואה בתמונה, תהליך כזה מתחיל מהמערכת הסמנטית מכיוון שאין קלט פונולוגי. אני מסכימה שיש צורך להבהיר את זה גם בערך עצמו אז אני אחשוב איך לנסח את זה בצורה ברורה.--Memyud 17:31, 6 במאי 2007 (IDT)

אכן את צודקת וזו היתה הכוונה. כלל לא ידעתי שקיימת מילה "שיום" אבל עכשיו אני מבין שזה קשור למתן שם למה שהוא רואה. לא הייתי מנחש זאת ללא עזרתך... --Yoavd 22:43, 7 במאי 2007 (IDT)

הי מיה, היעפתי שוב מבט בכתיבה (תהליך קוגניטיבי) ויש לי שאלה: בסוף הפסקה "כתיבה דרך המסלול הסב-לקסיקלי" כתבת: "כאשר הכתיבה אינה כתיבה להכתבה אלא שיום תמונה (כתיבת שמו של עצם המופיע בתמונה) או כתיבה חופשית, תהליך הכתיבה מתחיל מהמערכת הסמנטית, דרך לקסיקון הפלט הפונולוגי לבאפר פלט פונלוגי ומשם להמרה פונמית-גרפמית." את יכולה בבקשה להבהיר את הרלוונטיות למסלול הסב-לקסיקלי? האם מה שמכונה "שיום תמונה" כולל שלב של קלט פונולוגי? זה לא כל כך ברור לי מהכתוב. בברכה - דן 23:24, 8 באוגוסט 2007 (IDT)
הי, השלב של שיום תמונה לא כולל קלט פונולוגי, בהנחה שהנבדק לא אומר את המילה לפני שהוא כותב אותה. אני אעבור שוב על הערך ואראה איך אפשר לנסח בצורה ברורה יותר. מיה
(אני מתנצל מראש אם אני קשה תפיסה בנושא הזה...) אולי מה שמבלבל אותי זה שכתוב שם ש"שיום תמונה... מתחיל מהמערכת הסמנטית, דרך לקסיקון הפלט הפונולוגי..." וכו', כלומר שיום תמונה משתמש בלקסיקון - ולכן לא ברור למה זה מסווג תחת "מסלול סב לקסיקלי" שאמור לעקוף את הלקסיקון, לא? וחוץ מזה הבנתי שהעיקרון של המסלול הסב-לקסיקלי הוא תרגום הלוך ושוב בין פונמות לגרפמות לפי חוקי המרה של שפת הדובר, ולכן אני לא מבין איך חוקי ההמרה האלה תופסים בתהליך של תרגום מראיית תמונה לייצוג בגרפמות או מראיית תמונה לייצוג בפונמות - כלומר איפה בדיוק בתהליך הזה משתמש הדובר בהמרה פונמית גרפמית סב-לקסיקלית (או גרפמית פונמית סב-לקסיקלית) - זה מה שאני לא מצליח לפענח - את חושבת שתוכלי למצוא ניסוח שמסביר את זה לחובבנים כמוני ;-)? דן 02:52, 2 בספטמבר 2007 (IDT) (נ.ב. עשיתי טבלת מילות תפל בניגוד ל-nonwords לפי איך שאני מבין את ההבדל - תעיפי מבט?)
מחקתי בינתיים את החלק הזה עד שאני אבדוק שוב כיצד כדאי לנסח כך שזה יהיה נכון. מיה 01:10, 5 בספטמבר 2007 (IDT)

שנה טובה ומתוקה גם![עריכת קוד מקור]

Fuji apple.jpg
דן 01:31, 12 בספטמבר 2007 (IDT)

ויקיפדיה:איך להקים אסם/קישורים חיצוניים שבורים/ארכיון 4[עריכת קוד מקור]

אם אתה עובד על 4.2 אנא סמן אותו כבדיקה שלך, אחרת מישהו אחר יכול לעבוד עליו במקביל. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 11:02, 22 באוקטובר 2007 (IST)

צודק שכחתי לסמן אותו. מה אני עושה כשאני מסיימת לעבור עליו ונשארים רק הקישורים שבאמת אינם תקינים? מיה 11:04, 22 באוקטובר 2007 (IST)
מסמנת את כל הקבוצה כבדוקה. אני מטפל בשאר. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 11:10, 22 באוקטובר 2007 (IST)
בסדר גמור. תודה, מיה 11:13, 22 באוקטובר 2007 (IST)
ואגב, כדאי לך לאמץ את השיטה שלי לעבוד בשני חלונות. באחד את בודקת ומתקנת, ובשני את מוחקת את מה שתקין. כך את לא צריכה כל פעם לעדכן שמצאת קישור בודד תקין. כמובן שאת יכולה לעבוד איך שהכי נח לך. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 11:28, 22 באוקטובר 2007 (IST)
נשמע לי כמו רעיון טוב. מיה 11:30, 22 באוקטובר 2007 (IST)
הנה טיפ לבעיה שנתקלת בה היום. הולכים לדפים מיוחדים בסרגל מימין, מקישים על "חיפוש קישורים חיצוניים" ומזינים את שם הקישור. הוא מביא לך את הערכים בהם קישור זה מופיע. נסי ותראי אם הקישור הזה תקין. אני כבר יודע את התשובה... תודה על ההשקעה. כפי שאת רואה, אני עוקב ובודק כל הזמן. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 01:07, 30 באוקטובר 2007 (IST)
תודה על הטיפ, עכשיו גם אני יודעת את התשובה ויש קישור אחד פחות ברשימה. מיה 18:12, 30 באוקטובר 2007 (IST)

ויקיפדיה:איך להקים אסם/קישורים חיצוניים שבורים/ארכיון 9[עריכת קוד מקור]

עוד מאמץ אחרון וגמרנו... תודה על שיתוף הפעולה. אנא עברי על ההסבר אם הוא ברור מספיק. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 23:35, 6 בנובמבר 2007 (IST)

ההסבר ברור, אני אשתדל להגיע לזה בימים הקרובים. מיה 13:06, 7 בנובמבר 2007 (IST)

ויקיפדיה:איך להקים אסם/קישורים חיצוניים שבורים#סיום המיזם[עריכת קוד מקור]

שאי ברכות על פעילותך הברוכה במיזם. חגי אדלר ~ כמה קישורים שבורים תיקנת היום? 23:02, 13 בנובמבר 2007 (IST)

בשמחה, מצטערת שלא יצא לי לעזור בשלב הסופי. מיה 15:01, 14 בנובמבר 2007 (IST)

מערכת המגע[עריכת קוד מקור]

שבוע טוב מיה,

שמחתי לראות שהרחבת את מישוש ויצרת את מערכת המגע. עוד יותר אשמח אם תוסיפי מקורות לערכים הללו, כפי שעשיתי בערך מערכת הראייה (עליו אני מקווה לשוב ולעבוד בתוך כמה חודשים). אשתדל לסייע בהמשך להרחבת הערך ואת מוזמנת לפנות אלי בכל עת. צ'או, ליאור ޖޭ 19:19, 15 במרץ 2008 (IST)

צודק, יש לי מקורות ששכחתי להכניס. אני אוסיף. מיה - שיחה 00:01, 16 במרץ 2008 (IST)

נעים להכיר[עריכת קוד מקור]

הי מיה - מה שלומך?
ראיתי את התרומה שלך לשיחה בדיסלקסיה ותהיתי איך זה שאני כותבת כל כך הרבה בתחומים של למידה ועוד לך יצא לי להכיר אותך קריצה. החלטתי לתקן את התקלה והרי אני פה - נעים מאוד! Chenspec - שיחה 15:23, 20 ביוני 2014 (IDT)