שיחת קטגוריה:גלקסיות לווייניות של שביל החלב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שמות גלקסיות ננסיות[עריכת קוד מקור]

בקטגוריה זו יש מספר רב של ערכים על גלקסיות ששמותיהם הם מהצורה "גלקסיית x הננסית", לדוגמה גלקסיית דרקון הננסית. אני לא מומחה באסטרונומיה אבל מבחינה לשונית השמות האלה נראים לי מעוותים; עולה מהם תחושה כאילו יש לדוגמה גלקסיית דרקון הרגילה, וכן גלקסיית דרקון נוספת שנקראת הננסית כדי להבדיל אותה - וזה לא המצב. לדעתי תבנית השם צריכה להיות "הגלקסיה הננסית x", וראוי לבצע שינוי גורף של כל הערכים בקטגוריה זו, וכן בקטגוריה:גלקסיות אליפטיות ננסיות.

כמובן שאם השמות האלה כבר מושרשים אז אין לשנות אותם, לכן אשמח להתייחסות של אילן שמעוני, קובץ על יד, saifunny, hagay1000, eman, ינון גלעדי, Tshuva, מבני הנביאים, בורה בורהבעלי הידע באסטרונומיה וכן אלדד, amikamraz, Ewan2, deror_avi, נילס אנדרסן, יונה בנדלאק, המקיסט, mbkv717, צחקשוח, TergeoSoftware, אלקנה בנימין פיינרבעלי הידע בתעתוק. צחקשוח - שיחה 18:00, 23 באפריל 2021 (IDT)

משתמש:Easy n? בורה בורה - שיחה 18:48, 23 באפריל 2021 (IDT)
מסכים עמך. למען האמת המושג "גלקסיה ננסית" הוא בכלל בעייתי (היו על זה דיונים ב IAU) אבל זה כבר היכה שורש. !Σiη Stαlεzε אילן שמעוני - שיחה 18:51, 23 באפריל 2021 (IDT)
מסכים עם תבנית השם שהציע צחקשוח: "הגלקסיה הננסית x". עד כמה שאפשר, ממליץ לשנות לתבנית הזאת. אלדדשיחה 21:33, 23 באפריל 2021 (IDT)
בתור מי שכתב את רובם הגדול של ערכי הגלקסיות הננסיות ובחר את שמות הערכים, השמות הנוכחיים נשמעים יותר “נכונים”, אבל אין לי באמת הבנה בתיעתוק והבחירה שלי בשמות לא נעשתה על פי כללים או לפי איזשהו סטנדרט שמקובל בקהילת האסטרופיזיקאים בישראל. הייתי בודק אם יש איזשהו סטנדרט באתר אסטרופדיה, אבל אני לא מצליח להיכנס אליו. עוד שיקול, הוא מה קורה כשמדברים על כמה גלקסיות ומשמיטים את המילה “גלקסיה” (למשל בערך הקבוצה המקומית). הצירוף “הננסית x” נשמע לי פחות מוצלח מ-“x הננסית”. בכל מקרה, אם מחליטים לשנות, צריך לשנות גם את השמות במפות הגלקסיות שבערך הקבוצה המקומית. בברכה, Easy n - שיחה 08:53, 24 באפריל 2021 (IDT)
Easy n, אני משער שכוונתך לתמונות כמו קובץ:Satellite Galaxies he.svg, קובץ:Local Group he.svg שבהן מופיעים שמות מקוצרים ללא המילה "גלקסיה". מאחר שמדובר בתרשימים שברור שהנקודות בהן הן גלקסיות, אפשר בהחלט להשמיט את המילה הזו וגם את המילה "הננסית" - כל עוד אין שתי גלקסיות באותו שם שאחת ננסית ואחת לא. לדוגמה, במקום "דרקון הננסית" צ"ל פשוט "דרקון". שינוי כזה גם יקל על קריאות.
לגבי בחירת השמות: באנגלית יש ערכים עם שמות כמו en:Draco Dwarf. אני מפרש את השם הזה כקיצור של "Draco dwarf galaxy" כאשר dwarf הוא שם תואר של galaxy, ולכן התרגום לעברית הוא "הגלקסיה הננסית דרקון". פרשנות אפשרית אחרת היא ש-"Draco Dwarf" הוא שם לא מקוצר, כאשר Dwarf הוא שם עצם, כמו בצירוף "Mississippi River". אבל במקרה זה התרגום צריך להיות "ננס דרקון" (או אולי "ננסית דרקון"), כמו "נהר מיסיסיפי". צחקשוח - שיחה 12:05, 24 באפריל 2021 (IDT)
לא ניתן להוריד את “הננסית” כי לא כל הגלקסיות במפות הן ננסיות וההפרדה בין גלקסיות רגילות וננסיות נראית לי חשובה. גם אני חושב ש-dwarf זהו תואר ולא שם עצם והשם הוא (למשל) גלקסיית דרקון (או בקיצור דרקון) ולכן השם המלא הנכון הוא גלקסיית דרקון הננסית (או כשההקשר ברור, דרקון הננסית). בברכה, Easy n - שיחה 19:54, 24 באפריל 2021 (IDT)