שיחת תבנית:חדשות ואקטואליה/ארכיון 0

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אני מקווה שאני לא עושה פה בעיות (כן אני חדש) אבל בכל אופן , הקטע של החדשות לדעתי חסר טעם, לדעתי ויקיפדיה אמורה להתרכז בלהיות אינציקלופדיה . תמיד אפשר לעשות גם דף חדשות, אבל חוץ מזה יש הרבה דברים לעשות (לפי איך שראיתי בכל רשימת הקצרצרים וכו ) אז הקטע של החדשות לא תורם הרבה ואפשר לנצל את הזמן שמושקע עליו, לדברים אחרים ויותר נחוצים.

--Tomle 21:31, 17 נוב' 2004 (UTC)


אני מציע שדף זה יאמץ את הרעיון של הדף של האקטואליה בויקיפדיה האנגלית. האם הקישור שנתתי הוא הדף המקביל בויקיפדיה האנגלית לערך זה? ערן 16:10, 15 פבר' 2004 (UTC)

אולי לא הייתי מספיק ברור בפעם הראשונה אז אני הסביר את עצמי... באנגלית יש דף שנקרא Current Events על פי הבנתי זהו הדף המקביל לדף אקטואליה (אגב דף הקורנט איוונט שם הוא לא wikipedia:current_events וגם אצלנו הוא לא ויקיפדיה:אקטואליה) השאלה שלי האם זהו אכן הדף המקביל לדף האקטואליה, ואם כן, אולי כדאי לאמץ את המודל האנגלי של הדף?

מקווה שעכשיו אני יותר ברור... ערן 20:21, 19 פבר' 2004 (UTC)

טוב, אם יש למישהו התנגדות לכך שאני יקח פחות או יותר את המודל של הדף באנגלית ואשתמש בו כאן שירשום בדף השיחה (על פי סטטיסטיקה לא מסובכת אפשר לנחש שאף אחד לא יגיב D:) ערן

הנה אני דווקא כן מגיב. שא ברכה, אם כי הדף הזה הוא פרוייקט עצום, אז כדאי שתנסה להגדיל את המודעות אליו. גדי אלכסנדרוביץ' 18:42, 21 פבר' 2004 (UTC)

ניסתי לבנות מודל שיתאים לעמוד זה, הצלחתי לדעתי באפן חלקי, אני מדגים את התוצאה מיד לאחר הקו שאחרי ההודעה שלי. אתם מוזמנים לשפר את העיצוב של המודל הזה ואם אין התנגדות נשלב אותו בעמוד האקטואליה. שיפור בעיצוב או שיפור ניסוח יתקבל בתודה רבה מאוד. ערןשעה: 03:02 UTC   |   תאריך: שלישי, יוני 22, 2021


דף האקטואליה[עריכת קוד מקור]

דף האקטואליה הוא דף בויקיפדיה העברית המציג חדשות ואירועים אקטואליים. באמצעות דף זה ניתן לקבל עידכונים וממנו אפשר להגיע לערכים הקשורים לאירועים אקטואליים שונים.


27 בפברואר[עריכת קוד מקור]

  • גבר ואישה נמצאו ללא רוח חיים באיזור הישוב מיתר [1] [2]

26 בפברואר[עריכת קוד מקור]

  • נשיא מקדוניה נהרג בהתרסקות מטוס מעל שמי בוסניה [3]
  • חייל נהרג באיזור התעשייה ארז [4]

23 בפברואר[עריכת קוד מקור]

22 בפברואר[עריכת קוד מקור]


חדשות מקומיות[עריכת קוד מקור]

האם ויקיפדיה העברית היא ויקיפדיה הישראלית? אני מציע לוותר על החלוקה ל"מקומיות" ואחרות, או למצער לשנות מ"חדשות מקומיות" ל"בישראל". Timtzeptel 20:07, 17 אפר' 2004 (UTC)

  1. בדקתי אצל אחותינו הגדולה (EN) ואין שם חלוקה למקומיות ובינלאומיות. אבל הם משייכים ידיעות לנושאים ראשיים. את הרעיון לחלוקה, העתקתי מ-news.google.com ואני מאמין שהעיקרון נכון.
  2. אין להתעלם מזה שהאנציקלופדיה העברית נכתבת בישראל. הרבה נושאים שהם ספציפיים לישראל מקבלים בה מקום ומשקל יתר.
    מקבל את דעתך ונשנה ל"חדשות בישראל".
    ותודה על תשומת הלב. ^^ דוד1 00:42, 18 אפר' 2004 (UTC)

למה זה ערך אינצקלופדי?[עריכת קוד מקור]

נראה לי שאמור להיות ויקיפדיה: אקטואליה. טרול רפאים 20:55, 14 מרץ 2005 (UTC)

2006?[עריכת קוד מקור]

הדף דורש עדכון דחוף, שכן הוא עדיין מפנה לשנת 2006, ועכשיו כבר אפריל (!!) 2007. אני שמחה לראות שהורידו את הידיעה שהופרכה לגבי בר רפאלי, אבל לא כדאי שיהיה פה משהו בקשר לשביתת הסטודנטים? לאה הייזל : שיחה : תרומות 12:03, 15 באפריל 2007 (IDT)

באמת, למה אין ויקיפדיה:אקטואליה/2007? נעה 17:03, 16 במאי 2007 (IDT)

מיותר?[עריכת קוד מקור]

למה? האם אין נוהל לארכב בארכיון? ‏Hummingbird‏ 18:35, 3 ביוני 2007 (IDT)

מסכים! ועוד שמהעמוד הראשי יש קישור "חדשות קודמות"! אם זה מיותר אז יש גם להוריד את הקישור בשביל למנוע אכזבה של הקוראים. ביטלתי את עריכתו - יש לקיים דיון לפני צעד שכזה. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 19:47, 23 ביולי 2007 (IDT)
גם אני מסכים! צריך להוריד את הלינק הזה מהר! ‏atbannett‏ 11:23, 26 ביולי 2007 (IDT)
אז מה עושים - משאירים ומתחילים לעדכן את החדשות הקודמות או פשוט מוחקים הכל ומורידים את הקישור? ‏Almighty ~ שיחה 20:36, 29 ביולי 2007 (IDT)
אני רואה שכבר התקיים דיון קצר בעניין המיותרות של דף לא עדכני זה. הסרתי את הקישור מהעמוד הראשי ואם לא יהיו התנגשויות נוספות, אבקש למחוק דף זה שהרי אנחנו משתמשים בתבנית בלבד. ‏Yonidebest Ω Talk 00:07, 8 בספטמבר 2007 (IDT)
לדעתי חבל-אמנם הדף לא מעודכן ואמנם יש את ויקיחדשות אבל בויקיחדשות יש דיווחים עצמאיים שהם לא בהכרח ה"מבזקונים" שיש בתבנית בעמוד הראשי של ויקיפדיה (מה גם שבויקיחדשות לא נכתב על כל אירוע שנכתב בויקיפדיה). אם לא לקיים את הדף הנוכחי, אז לפחות רצוי לשמור ארכיון לתבנית. מאפשר להיזכר בדברים חשובים שהתרחשו בעבר הלא כל כך רחוק. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 01:09, 8 בספטמבר 2007 (IDT)
אף אחד לא ארכב מזה שנה ואף אחד גם לא יטרח לעשות זאת בעתיד. בהנחה שלא תהיה ארכיון, הדף הזה מיותר, ולכן הצעתי למחוק אותו. ‏Yonidebest Ω Talk 01:11, 8 בספטמבר 2007 (IDT)
להגיד "אף אחד לא יטרח" זאת השערה (:. כל מי שרוצה יכול לעשות זאת, אבל כנראה שלא הרבה רוצים. אני לא אהיה מחר הרבה ליד מחשב, אבל אני מקווה לסיים חלק ניכר של הארכוב עד מחר בלילה. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 01:19, 8 בספטמבר 2007 (IDT)

גם לדעתי הדף הזה מיותר. אין תועלת רבה בארכוב החדשות, מפני שהמבזקונים המופיעים בעמוד הראשי אינם מייצגים בהכרח את החדשות החשובות ביותר, ובוודאי רחוקים מלייצג אף מעט מכל האירועים החשובים, כך שהארכיון ייצג בעיקר את תולדות העמוד הראשי, ולא את תולדות העולם. דוד שי 08:11, 8 בספטמבר 2007 (IDT)

הארכיון לא ייצג את החדשות החשובות ביותר אלא את האירועים שה"אימפקט" שלהם בישראל היה גדול יותר. קסאם שפצע כמה עשרות חיילים הוא אמנם פסיק (אם נשווה באופן אובייקטיבי) לעומת הוריקן שהרג עשרות בני אדם, פצע מאות וגרם לנזק של מיליונים/מיליארדים. עדיין, מה שעורר עניין יותר בישראל זה קסאם אחד ולא הוריקן בצד השני של העולם. החדשה על מותו של פבארוטי למשל היא משמעותית גם בישראל. אלה ציוני דרך, הכותרות הראשיות של עיתונים שונים שמתומצתות לדף אחד. לפעמים עיון קצר בציר זמן כזה יכול לחסוך לכותבים זמן רב בגלישה או חיטוט בארכיונים-ניתן לעקוב כך בקלות אחר התפתחויות בתחומים שונים (גם אם מדובר רק בשנים האחרונות). אני מסכים שהדף אמנם לא קריטי לפעילות של ויקיפדיה אבל אני בכל זאת אפתח פסקה במזנון, לראות אם יש עוד מתנגדים למחיקתו (אולי אפילו לא יהיה צורך בהצבעה)לפתוח הצבעת מחיקה?. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 02:10, 12 בספטמבר 2007 (IDT)
אל תטרח. מלבדך איש לא חושב שיש לשמור את הדף. אבקש למחוק את הדף במחיקה מהירה. ‏Yonidebest Ω Talk 02:27, 12 בספטמבר 2007 (IDT)
מה בוער? בקושי היה כאן דיון. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 02:49, 12 בספטמבר 2007 (IDT)
אני מסכים עם יוני, אין צורך בדף. חי ◣ 12.09.2007, 09:58 (שיחה)
אם אירוע מספיק חשוב, הוא יוזכר בדפי השנים/התאריכים וכמובן שיוזכר בערך המתאים. אין זה מעניינה של ויקיפדיה לתחזק ארכיון חדשות - זה מתאים לוויקיחדשות. בנוסף האירועים המצוינים בעמוד הראשי לא מייצגים לא את החדשות החשובות בעולם, ואפילו לא את החדשות החשובות בישראל, שכן מדי פעם מופיעות פה ידיעות כמו "תורגם ספר חדש", "וואלה מציגה תכנים מוויקיפדיה" ו"נתפס משלוח קרמבו עם חותמות כשרות מזויפות" (כל הדוגמאות אגב אמיתיות). ערן 08:53, 13 בספטמבר 2007 (IDT)
מטרת האקטואליה בעמוד הראשי איננה להוות מקור חדשות (ממילא אין הקוראים מגיעים לוויקיפדיה כדי לקרוא חדשות - לשם כך יש אתרים מתאימים הרבה יותר) אלא לגוון מעט את העמוד הראשי ולאפשר לקוראיו לקפוץ לערכים שונים. אמנם לארכיון של האקטואליה עשוי להיות ערך עיתונאי מסוים, אבל אנחנו אנציקלופדיה, לא עיתון. ‏odedee שיחה 09:54, 14 בספטמבר 2007 (IDT)
זה אמנם לא מיזם חדשותי, אבל ארכיון הוא מקור מידע לכתיבת ערכים. לפי מה שראיתי, אירוע ההתנקשות בראש האופוזיציה לאל קאעידה בעיראק די עבר בשתיקה אצלנו, למרות שמדובר בהתפתחות שצריך להזכיר. כתבות שונות מאפשרות לעקוב אחרי התפתחויות בנושא מסוים וכתבות אחרות מאפשרות למצוא מידע חשוב ביתר קלות. קישורים לכתבות וסיכומי ידיעות מסייעים בכתיבה על נושא שלא עודכן בוויקיפדיה. מבחינתי אפשר להעביר את התוכן של ו:אקטואליה (הכוונה לכל מה שנמחק מ2006 ואחורה) אל דף משנה של התבנית אקטואליה, אם יש התנגדות לתחילית "ויקיפדיה". ארכיון לדעתי צריך בוויקיפדיה (או למצוא הסדר לשמירתו בוויקיחדשות), או לפחות לשמור ידיעות שעליהן לא נכתב מידע וצריך לכתוב. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:40, 18 בספטמבר 2007 (IST)
אני מציע שתעבור לוויקיחדשות. ‏Yonidebest Ω Talk 23:58, 18 בספטמבר 2007 (IST)
בהנחה שהתגובה האחרונה יועדה אלי (ולא ברצון לגייס את עודד לטובת מיזם אחר של ויקימדיה או לעניין אותו בכתבות של ויקיחדשות), אני חושב שיש דרכים אחרות מכובדות יותר לנהל דיון, כמו לענות בטענה שתסתור את טענתי שארכיון יכול לסייע בכתיבת אנציקלופדיה (כמו שאקטואליה יכולה לשמש עורכים ולברוא ערכים למי שאינו צופה בחדשות, כמו הערך על בעלה של נעמי בלומנטל), במקום להפנות ביקורת אישית במקרה הרע או במקרה הטוב לייעץ לי לאן לנתב את מאמצי הכתיבה שלי. תודה, אבל יש לי עוד דברים לסיים כאן. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 00:50, 19 בספטמבר 2007 (IST)
עודדי כבר סתר את כל הטענות שלך - אנחנו אנציקלופדיה - אנחנו לא צריכים ארכיון יבש של חדשות ישנות. מי שצריך דבר כזה, זה ויקיחדשות. אם הזמן שלך מאוד חשוב ויש לך עוד דברים לעשות, תספיק לנהל דיון על ארכוב רשימת חדשות סובייקטיבית באנציקלופדיה ולך לוויקיחדשות, שם יש חשיבות לשמירת ארכיון שכזה (למעשה, איחרת, כבר יש להם ארכיון כזה). ‏Yonidebest Ω Talk 00:53, 19 בספטמבר 2007 (IST)
עודד לא סתר שום טענה-אני מסכים שמדובר באנציקלופדיה אך לא נטען שום דבר שיוכיח כי ארכיון לא יכול לסייע בכתיבת ערכים. אני מציע לך לתת מבט מעמיק יותר בארכיון של ויקיחדשות לפני שתמהר לשלוח אותי לשם. ויקיחדשות מאירים נושאים שהעיתונים לא שמים בד"כ בראש החדשות, ולפי דעתי, החור שיש בויקיפדיה:אקטואליה קטן יותר מהחור שיש בארכיון של ויקיחדשות. הארכיון של ויקיחדשות משלים את של תבנית:אקטואליה ולרוב אינו תואם אליה.
אם כל מה שאתה רוצה זה לסמן עוד איקס ברשימת המחיקות, זה ממש לא מפריע לי. זו לא עבודה שלי שאני מנסה להגן עליה אבל אני באמת חושב שהיא יכולה לשמש את העורכים. כנראה שאני יחיד בדעתי והייתי מעדיף לראות זאת בבירור בהצבעת מחיקה אבל למרות שלא נמצאו תומכים להשארת הארכיון, זה ממש לא נחמד לנסות להשתיק אנשים שחושבים אחרת ממך או לנפנף אותם מדיונים שהם רוצים להשתתף בהם, גם אם הדיונים נתפסים בעיניך כמשניים. למרות שטענתי לא נסתרה, מבחינה כמותית הדיון הוכרע-מבחינתי אפשר למחוק. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 01:36, 19 בספטמבר 2007 (IST)
כל הטענות שלך נופלות לאור העובדה שאם כל מטרת הארכיון הוא סיוע בכתיבת ערכים, הרי שיש כמה אתרי חדשות גדולות שבהם יכולה הקהילה להשתמש. יידע את הקהילה על המקור החדש שלך (אתרי החדשות כמו ynet, וואלה וכד') בלוח המודעות. ‏Yonidebest Ω Talk 02:58, 19 בספטמבר 2007 (IST)
גם שימוש בסרקזם לא מוסיף לך כבוד...יש הבדל בין ארכיון אמיתי (אתרי החדשות) שיאפשר לך לחפש גם כל משבר בחייה של הפונינט ומשחק כדורגל של הפועל ג'לג'וליה לבין ארכיון מתומצת שמציג אירועים שבלטו יותר בתקשורת או אירועים משמעותיים שלא בלטו בתקשורת. מנוע חיפוש לא יתן לך דירוג של ידיעות חשובות יותר או פחות. אני בכל מקרה כבר ויתרתי על ההצעה-אם זה לא היה בולט מספיק...אמרתי שאתה יכול למחוק את הדף. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 03:32, 19 בספטמבר 2007 (IST)
אתה טועה. אין שום יתרון בארכיון שלנו על פני זו של אתר חדשות. לנו יש חדשות שוויקיפדים התעניינו בהם, וזה הכל. למשל, אם ראיתי סיפור מעניין על תפוח אדמה גדול במיוחד, אוסיף בלי בושה קישור למאמר. אם אחר שמע על תאונה אווירית בחדשות, יתכבד ויוסיף קישור. שני הקישורים ועוד קישורים רבים אחרים נמצאים בארכיון של אתרי חדשות. הארכיון שלנו לא מדרג ולא יכול לדרג בצורה אובייקטיבית חדשות שונות כך שאני לא יודע על מה אתה מדבר. לי אין אנרגיות שליליות, אני פשוט מתפלא על כך שאתה בכוח מנסה להתעלם ממשאבים מצויינים אחרים שיש לנו. what's next? ארכיון ציטוטים שנלקטו על ידי ויקיפדים? לא תודה. במקום "להכנע" ולצאת מהדיון הזה כמו-צדיק, תודה שאני צודק ושאין לנו צורך בארכיון סובייקטיבי ואקראי לחלוטין של חדשות שנלקטו על ידי ויקיפדים שונים. ‏Yonidebest Ω Talk 03:46, 19 בספטמבר 2007 (IST)
רבות מהחדשות בפינת החדשות של העמוד הראשי נבחרו (אני יודע זאת, כי אני בחרתי אותן) לא משום שהן בולטות במיוחד או משמעותיות במיוחד, אלא מפני שניתן לתת בהן קישורים לערכים מעניינים בוויקיפדיה העברית. לפיכך כל ניסיון לייחס לארכיון שלהן חשיבות כלשהי בטעות יסודו. דוד שי 06:49, 19 בספטמבר 2007 (IST)
בהנחה שבאמת מצפים ממני לתשובה למרות שכבר ויתרתי על הארכיון, אני מקווה שלפחות הפעם זאת תהיה ההודעה האחרונה שלי בדיון זה
1. קודם כל, כל אחד והסיבות שלו לשים ידיעות-יש כאלה שמעניין אותם לקשר לערכים, יש כאלה שמעוניינים להוסיף חדשות כדי שישמשו עורכים בהרחבת/יצירת ערך מסוים ללא קשר לערכים האחרים.
2.לאחר מבט קצר בערכים 2003, 2004, 2005 ו2006 אני יכול להגיד שאין צורך בארכיון, וזאת רק משום שהוא פשוט כמעט ברובו נמצא שם כבר (אם כי ערך כמו 2006 בישראל עדיף).
3.לאחר מבט קצר ב2007, אני חושב שבכל זאת צריך לשמור ארכיון ידיעות לשנה אחת ואז להוסיף מה שנשכח אל 2007 (או ש2007 הייתה שנה מאוד משעממת...או, לחילופין, שכל שאר השנים היו מעניינות). אפשרות נוספת היא שמישהו יוסיף אירועים מהחדשות אל 2007, שזה כמו לארכב בויקיפדיה:אקטואליה, רק בלי כפילות.
4. יש כבר ארכיון ציטוטים שלוקטו על ידי ויקיפדים, הוא לא מיותר? זאת ויקיפדיה או ויקיצחוק? מלבד השעשוע בלקרוא את הדף, מהי תרומתו לאנציקלופדיה? חיי קהילה אפשר לנהל באתר מקביל, וכך התרומות הכספיות לויקיפדיה לא יבוזבזו בחלקן על ארכיוני המזנון וויכוחים בדפי שיחה (חלק מהארכיונים או דפי הגרסאות האחרונות מגיעים לגודל של עשרות אם לא מאות מגה בייטים-והארכוב עוד מכפיל את המידע שקיים כבר ב"גרסאות אחרונות").
5. מידע חסר שויקיפדיה העברית פספסה בחדשות אמנם השפעתו על המפעל תהיה זניחה ואני מאמין שברוב המקרים המידע עודכן על ידי ויקיפדים ששמעו את החדשות של אותו יום, אבל זה יוצר חורים (אמנם קטנים) שאח"כ אולי יידרש מאמץ רב יותר כדי למלאם. אחד הנושאים המשמעותיים שאנחנו לא מצליחים לעקוב אחריהם בגלל כל הפיגועים זה מה שקורה בעיראק. ארכיון אקטואליה (או דף שנים מעודכן כראוי) הוא מה שצריך כדי לכסות היטב אירוע מתמשך שכזה. נאלץ לסמוך על האמריקאים שיעדכנו את הערכים אצלם, השאלה היא אם גם דוברי האנגלית יכתבו לנו את הערכים על הספורטאים הישראלים, למשל.
6. יש דרך לנהל דיון. מהדיון הזה למדתי שעדיף לפעמים גם לדיונים לא להיכנס.
עם או בלי קשר לשיחה זאת, ראוי לויקיפדיה שייכתב בה הערך תרבות דיון או תרבות שיחה...הייתי שם את זה ב"טיפול דחוף" אבל עוד יחשבו שאני קנטרני. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 20:01, 23 בספטמבר 2007 (IST)